Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2015., 21:23   #581
odlično
spic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 21:55   #582
Pa nisi valjda to peglom sušila
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 11:54   #583
Na dasci za peglanje na visini da je najbliže ventilatoru odvlaživača.

Kak ide? Paa sporo. Mokro je to povrće i ima ga dosta. Nakon 24h sušenja još nije ni blizu suho. Nasula sam ukupno 800g soli (na 2,5kg svježeg povrća).
Prvu noć sam umrla od smrada poriluka (ostalo povrće nije tak jako smrdilo) koji je kroz ključanicu izlazio van te sobe..Htjela sam sve hitit kako sam ljuta bila i nenaspavana.

Nakon 24h sušenja odlučim riješiti pola količine i napraviti "mokru" verziju: upakirati u sterilne bočice i zalit uljem. Jednu bočicu sam zblendala da bude više pastasto-da mogu usporediti za ubuduće kako će mi više pasati tekstura.


Drugu polovinu pripremljene količine sam odlučila probati posušiti do kraja. Sušila sam u 3 navrata po sat vremena u pećnici na 50° uz ventilator i kuhaču zapiknutu u vratima (zašto u 3 navrata- samo zato jer sam premalo doma i ne stignem u komadu to odraditi) i vrlo sam blizu kraja procesa sušenja. Možda procijenim da još max pol sata sat. A možda zateknem da je spremno za mljevenje.

Onda se samo bojim da će biti preslano.

30% soli je dovoljno sudeći prema ovom navodu za uspješno konzerviranje. Ali to je postotak na svježu masu. Ne znam koliko vlage je isparilo pa nagađam da koncentracija soli u suhoj masi je zasigurno oko 60%
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2015., 11:45   #584
privatizirala sam temu

i nakon toliko dana projekt DMP se pretvorio u DMSP. odnosno posušilo se sasvim! Lijepo sam samljela i popakirala i evogac



skoro kila (960g) suhe i ne znam koliko mokre. pun kufer

skuhala sam mesnu juhu bez svježeg povrća (nisam imala, jer sam sve utukla u ovo jel) -samo svježi luk sam imala. i stavila 3 žlice mokre DMP i odlično je. ima oštrinu i izraženiji okus nego svježe. a nije bilo preslano. više je vuklo na slatko (nisam dodavala šećer)
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 10:46   #585
Kim Wilde - All the Benefits of Using Fresh Herbs

https://www.youtube.com/watch?v=603TFAjye2Q
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 14:11   #586
Nemam nis pametno za reci.Dosla sam se pohvaliti. Dva bosiljka iz Lidla zive mi vec 3 mjeseca na prozorskoj klupici, ka sjeveru. Uspjesno brstim lisce. Oni uspjesno i dalje listaju. Nikad dosad mi trgovacki zacini nisu toliko dugo pozivjeli i listali.
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 08:22   #587
gdje kupiti: kumin, korijander, kardamom osim u Orientu u Areni u Zg
leonidas27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 08:49   #588
harissa?
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 09:14   #589
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
harissa?
tnx
nego, razmišljam gdje je veći promet tj. obrtaj - malo me brine hlapljenje začina - pogotovo jer mljevene uzimam
rijetka situacija kad poželim da je nešto industrijski zatvoreno/zapakirano
leonidas27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 09:29   #590
pa iz ono malo izkustva iz harisse mogu ti reći da se tamo dosta kupuje i znaju biti gužve.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 09:40   #591
Dio tih zacina u harissi ima i u komadu a ne samo mljeveno, kardamom i kumin znam da imaju nemljevene jer ih tako kod njih redovito uzimam
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 09:52   #592
i meni su draži cijeli komadi, pa ih usitnim u mužaru.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 10:53   #593
U Asian cash&carry na Sveticama imaju zapakirane zacine, nasrtana je Indijka na vrecici, obicno su po 100 g i pristojne su cijene. Kardamom imaju i crni i zeleni, u onim plodovima. Izvadim zrnca van i sameljem ih u mlincu za kavu, bude dobro.

Kakav je izbor, kakve su cijene u Asian house na Europskom trgu/stara vlaska?

Harissa mi se zamjerila kad mi je prodavacica ponudila da 'slobodno pomirisim' iz onih piksi. Onda sam zamislila kolikim je ljudima to rekla i koji postotak njih je fakat nagnuo nos nad sadrzaj. Malo sam gadljiva, jbg.


U Kauflandu su kotany zacini u bocicama ovaj tjedan u pola cijene, kog zanima.
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 11:01   #594
Quote:
peronja kaže: Pogledaj post
U Asian cash&carry na Sveticama imaju zapakirane zacine, nasrtana je Indijka na vrecici, obicno su po 100 g i pristojne su cijene. Kardamom imaju i crni i zeleni, u onim plodovima. Izvadim zrnca van i sameljem ih u mlincu za kavu, bude dobro.
to onaj u ivanićgradskoj? nisam bila sigurna dal je još uvijek tamo, pa ga nisam spomenula. i ja imam njihov kardamom.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 10:20   #595
Ne kupujete u Harissa dućanima.

Pazite kad kupujete u Harissa dućanima.

Sastav začina u trgovinama ne odgovara onome navedenom na njihovim web stranicama.
Sad sam došao iz trgovine i primjetio drugi sastav na deklaraciji od onog na webu.

Zvao sam telefonom, priznali su grešku kažu da mogu dobiti povrat novca.. to je izgleda kod njih normalno.

Neću više imati posla sa njima, neozbiljna firma.
PedalToTheMetal is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 21:15   #596
Quote:
PedalToTheMetal kaže: Pogledaj post

Neću više imati posla sa njima, neozbiljna firma.
Potpuno pogrešno. Vrlo ozbiljna firma s proizvodima vrhunske kvalitete, educiranim i ljubaznim osobljem. Za pohvaliti je izbor i kvaliteta čajeva kao i ponudu kako uobičajenih tako i manje poznatih i raritetnih vrsta papra kao npr. cubeb, timut i voatsiperifery. Harissa je nesumljivo znatno pridonijela kvaliteti i mogućnostima zagrebačke gastronomije.

Mogu jedino prihvatiti da bi im web, koji nije loš, mogao biti bolji u smislu redovitijeg ažuriranja. Ima više proizvoda koji nisu na webu, a u trgovini ih ima što je direkno njihova šteta. Npr. makadamija koju sam tražio po svim trgovinama u Zagrebu i na sreću je slučajno ugledao u njihovoj trgovini na Kvatriću, i zeleni sečuanski papar koji mi je pravo otkriće, a mislim da na webu nikada nisu ni bili.

A to što su priznali svoju pogrešku i ponudili ti povrat novca govori o njihovoj poslovnosti.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 23:18   #597
Quote:
peronja kaže: Pogledaj post
Kakav je izbor, kakve su cijene u Asian house na Europskom trgu/stara vlaska?
Solidan izbor standardnih zacina firme TRS (indijka s valjkom na slici), cijene od npr. 6 kn/100 g piskavica, smedja gorusica do 40 kn/50 g kardamom (okvirno). Kurkuma 30 kn/400 g (!).

Ima i drugih kerefeka. Zacinski umaci i tako to, soja, chilli, ojster...
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 10:05   #598
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Potpuno pogrešno. Vrlo ozbiljna firma s proizvodima vrhunske kvalitete, educiranim i ljubaznim osobljem.
Osoblje jeste ljubazno ali mi pronašli dlaku (ljudsku) u mješavini čaja...

Sad što reći...ili je zagađenje došlo pri zadnjem pakiranju ili kod proizvođača?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 10:33   #599
Redovito kupujem u harissi i dalje, iako sam i ja imao jedno negativno iskustvo. Necu ih dissat, to je ostao izolirani incident, nije se ponovilo.

No, i ja sam primijetio da im mjesavine zacina znaju varirati okusom. Npr. Pesto rosso kojeg redovito kupujem pa primjetim razliku.

Bilo kako bilo, kvaliteta je i dalje dosta visoka, a takav izbor zacina na jednom mjestu ne nudi nitko drugi u hr.

Da ne velim da sam po smijesnoj cijeni prosle godine nakupovao vanilije, taman prije nego je cijena otisla u nebo zbog nestasice
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 11:39   #600
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
...mi pronašli dlaku (ljudsku) u mješavini čaja...
Zamisli da ju je prelijepa, mlada, japanska seljančica-beračica poslala samo tebi.


Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post

No, i ja sam primijetio da im mjesavine zacina znaju varirati okusom. Npr. Pesto rosso kojeg redovito kupujem pa primjetim razliku.
U to ne ulazim Ne kupujem nikakve mješavine začina, sve odvojeno pa ih sam miješam.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:49.