Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.12.2005., 22:35   #21
Eeeeej, a rašćika s koštradinom

pa brenovana pura
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2005., 08:50   #22
Quote:
Dora K kaže:
Kakvih hard feelings? Koji ti je...?

E vidiš, sarma nemre, zato kaj ju imaju još sigurno Turci, Bosanci i Srbi. Za Mađare ne znam, trebalo bi pitat Magora.
Sarma postoji i kod nas. Često jelo u mađarskim kućama za vrijeme Božića. Smatra se jednim od najstarijih jela u mađarskoj historiji.
„Mađarska sarma” (ili kako mi našu sarmu zovemo: „töltött káposzta”) je poznato jelo već u VIII-IX. st., ali je originalno napravljen od lista grožđa. To je tursko/perzijsko jelo koje smo preuzeli od Turaka na sjevernoj strani Kavkaza u Kazariji. U istočnoj Mađarskoj (npr. Bekeš županija, mađarsko-rumunjska granica) jelo se zove i „sárma” (čita se šarma).

- Töltött káposzta na mađarski način: slika
- Töltött káposzta na „kolozsvári” (koložvarski) način: slika
- Ostale verzije: na „erdélyi” (erdeljski) način, na „bihari” (biharski) način, na „szabolcsi” (iz Sabolč županije) način, na „szatmári” (satmarski) način, na „disznótoros” (svinjska daća) način (švabski recept), na „lengyel” (poljski) način (židovski recept, originalni naziv: „holiškes”), na „hajdúsági” (hajdučki) način, itd. itd.

Link:
Kohlroulade auf Ungarisch
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2005., 00:04   #23
Varijanta greblice koju sam ja jela je u sebi imala trave, prepoznala sam koprivu i stolisnik, ali žena je rekla da ih ima preko 10.

Fanjki se kod nas rade za jači gablec i uz njih idu bijeli žganci (krumpir + brašno) začinjeno sa dinstanim lukom.

Klipića ima u Varaždinu u svakoj pekari, zdraljaku, birtiji. U Zagrebu ih ima u kafiću na ulazu u Dom sportova uz Rosport.

Zaboravili smo čvarkuše, pogačice od čvaraka.
Oštro brašno
kvasac
dvije žlice vrhnja
jaje ili dva
sol, papar
mljeveni čvarci

Zamjesi se tijesto i premazuje sa čvarcima, pa preklapa - kao lisnato, peku se ko kruščići premazani jajem.

Možda ima neko iz Gorskog kotara sa receptom za puhove.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2005., 07:16   #24
Quote:
d@d@ kaže:
Zaboravili smo čvarkuše, pogačice od čvaraka.
Oštro brašno
kvasac
dvije žlice vrhnja
jaje ili dva
sol, papar
mljeveni čvarci

Zamjesi se tijesto i premazuje sa čvarcima, pa preklapa - kao lisnato, peku se ko kruščići premazani jajem.
Također je poznato jelo iu Mađarskoj. Tu jelo se zove: "tepertős pogácsa" (čita se teperteš pogača). /tepertő = čvarak/
Svaka mađarska birtija (60-70%) ima ove pogačice.

"Tepertős pogácsa" daje 99.400 pogodaka na google-u.
"Pogačice od čvaraka" daje 335 pogodaka na google-u.

Obožavam pogačice od čvaraka.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2005., 08:42   #25
Red face

Quote:
Zavelim kaže:
Ja preferiram i vrabca na ražnju ako je to ikad itko od vas proba.
............

lijepo smo počeli, pa molim lijepo da ostanemo u tom tonu
komentar nije bio ni duhovit ni štosan
polly
__________________
blog
go2sleep is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2005., 09:05   #26
Quote:
Magor kaže:

Obožavam pogačice od čvaraka.
joj ja isto

fini su mi i salenjaci, i to kad se naprave sa domaćim ne jako slatkim pekmezom od bistrica
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2005., 10:58   #27
Quote:
go2sleep kaže:
............

lijepo smo počeli, pa molim lijepo da ostanemo u tom tonu
komentar nije bio ni duhovit ni štosan
polly
komentar, kakav komentar

pa rebci (batakljuni, šojke, jarebice ...) se kod nas jedu od davnina

recept je jednostavan. kad padne snig skineš vrata s kuće i napraviš zamku ispod koje staviš malo žita. kad rebci nagrnu povučeš konop i vrata poklope rebce. onda ih operušaš i nabiješ na mali, obavezno grabov ražanj. jasenov ni za živu glavu. između rebaca staviš po komadić slanine. na kominu zapališ vatru i raspiriš žeru i onda ih lagano uz bukaru vina vrtuljaš. kad su pečeni jedeš ih skupa s kostima s tim da butne kosti koristiš na kraju umisto čačkalica

recept je orginalan i kaza mi ga je moj did. on veli da nije bilo rebaca i ostali tica pomrlo bi jos vise dice od gladi i bolešćina. a puno ih je umiralo

glad je prošla, no recept je osta
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2005., 12:37   #28
Quote:
polly kaže:
joj ja isto

fini su mi i salenjaci, i to kad se naprave sa domaćim ne jako slatkim pekmezom od bistrica
Joj Polly, daj recept za salenjake!!! Jel to ono u kaj se stavlja svinjska mast, pa se rade mali kroasančići punjeni marmeladom? Tijesto ispadne onak lisnato? Jel to to? Ajde daj recept!!!! Pliiizzzz!!!!!
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2005., 12:43   #29
Quote:
Zavelim kaže:
Eeeeej, a rašćika s koštradinom

pa brenovana pura
Kaj ti je to koštardin i jel pura palenta (žganci) i kaj je to brenovana???

Daj napiši recepte. Fest me zanima ta brenovana pura. Ma ti rašćika s koštardinom....

Inače, kaj Neć veli štrukli.....eeee, sad znam da štrudle ima svugdje, ali kuhani štrukli sa sirom, jel se to još negdje radi? Kak je to dobrooooo!!!!!

Ribe na gradele rade u Italiji, ali hebeš..... Joj, kak mi sline cure.....
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2005., 12:44   #30
Podmetas ili smoranj..
Neznam di to ima osim u Hr...
Pravi Gorsko-Kotarski specijaliteti (koliko ja znam)
__________________
>> Ako neznas ti, ja znam jos manje<<
Greenbee is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2005., 12:49   #31
Ja ću reć još FUŽI (tjestenina koja se radi na velike blagdane i za velike fešte), FRKATIĆI (to se nekad kuhalo klincima), ISTARSKA SUPA, CUKERANCIĆI (kolači).
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2005., 12:49   #32
Quote:
Greenbee kaže:
Podmetas ili smoranj..
Neznam di to ima osim u Hr...
Pravi Gorsko-Kotarski specijaliteti (koliko ja znam)
Što je to?
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2005., 12:56   #33
Quote:
Dora K kaže:
Ja ću reć još FUŽI (tjestenina koja se radi na velike blagdane i za velike fešte), FRKATIĆI (to se nekad kuhalo klincima), ISTARSKA SUPA, CUKERANCIĆI (kolači).
fuži po meni ne, takvo tijesto se radi i drugdje samo je drugačije oblikovano
frkatići ne znam što je
istarska supa, to već da
a i cukerančići se nađu drugdje
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2005., 13:01   #34
Quote:
Dora K kaže:
Joj Polly, daj recept za salenjake!!! Jel to ono u kaj se stavlja svinjska mast, pa se rade mali kroasančići punjeni marmeladom? Tijesto ispadne onak lisnato? Jel to to? Ajde daj recept!!!! Pliiizzzz!!!!!
ja ti to samo jedem kad me negdje na selu ugoste, što je jako rijetko
ne radim jer nemam od čega a i nebi mi se dalo

ne mast nego strugano salo
uzme se komad svježeg sala i struže se nožem
sad si gazdarice stavljaju komade sala u škrinju tako da mogu češće radit salenjake
da, u osnovi je to digano lisnato tijesto
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2005., 13:04   #35
Podmetas ti je nes sta se napravi kad ti ostane kupusa od sekelog gulasa.. Tj. skuhas sekeli gulas i pojedes koliko mozes, ostane tu skoro uvijek samo kupus i voda. U to ubacis palentu i kuhas. To sta onda dode je podmetas.

Smoranj je nes sta se pece u protvonu u peci, radi se od palente i speka (ili sunke, neznam tocno) i jos nes ide nutra. Nemam pojma tocno sta, niti kako se tocno pravi. Mislim da idu i jaja. To je radila moja baka. I kad se ispece to se reze na kockice. Jako fino. Bas jako..

Mislim da je i nadjev iliti zeludac koji se za uskrs pravi poprilicno autohton (jaja, kockice kruha, sunka, spek i luk-pa kuhano u crijevu.. Prije se kuhalo u zelucu pa tako mi to tako zovemo)
__________________
>> Ako neznas ti, ja znam jos manje<<
Greenbee is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2005., 13:51   #36
Quote:
polly kaže:
fini su mi i salenjaci, i to kad se naprave sa domaćim ne jako slatkim pekmezom od bistrica

Ah, salenjaci!
Moja baka je bila „velemajstorica" za salenjake. Nakon svinjokolje ona je uvijek napravila odlične salenjake.
Mi poznamo četiri vrste salenjaka:
(háj = svinjsko salo)
- „hájas kráfli" (hajaš krafli) /salenjaci sa pekmezom/
- „hájas krémes" (hajaš kremeš) /salenjaci sa kremom od vanilije ili krempita/
- „hájas pogácsa" (hajaš pogača) /pogačice od sala/
- „hájas kifli" (hajaš kifli) /kiflice od sala/
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2005., 13:59   #37
Ideššš!!! Ni salenjaci nisu "naši". Ah, ti Mađari....

Imam ja jednu molbu. Daklem, PRISILJENO ZELJE....

Prvi put sam ga probala u studentskoj menzi u Savskoj i samo tamo sam ga i jela. Moja majka nema pojma kak se to radi, kaže da je jedna njena kolegica sa studija to radila, ženskica je Ličanka.
Pokušala sam nać recept na netu, ali nisam ga našla. Ipak, prisiljeno zelje uredno stoji na cjenicima restorana.

E pa ljudi, lijepo molim, ako itko zna recept.... (sad tu ide onaj smajlić kaj se klanja )

Znam da ide rezani slatki kupus i paradajz, ali sva moja kemijanja nisu dala dobre rezultate, nekaj mi fali. Da li ide luka, brašna, češnjaka, kimla, crvene paprike? Ehhhhh.....
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2005., 14:56   #38
Kakvi salenjaci kakvi bakarači. Loj od gudina se zaveže konopom i ostavi sušiti na dimu dok ne požuti. A onda se u nevolji s njim začini rašćika bez mesa.


rašćika - posebna autohotona sorta kupusa, zelja ili šta ti ga ja znam kako se kaže (pitaj sticha)

koštradina - suva bravetina

brave - ovca od godinu i malo više dana

pura - palenta od brdskog brzovoda samlivena u starom vodenom mlinu na Perinuši, uz konzumaciju pure se obavezno piva "ja sam svoju i brija i šiša na kominu di se pura miša"

brenovati - kovrčati (obično kosu) vrućim ožegom

brenovana pura - skovrčena pura
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2005., 15:07   #39
Znam što je raštika. A kak frčkate tu palentu?
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2005., 15:10   #40
Quote:
Dora K kaže:
PRISILJENO ZELJE....
neki to zovu "crveno zelje"
mislim da ga svaka zegerege domaćica redovno kuha
kod mene ide ovak
bijelo zelje raščetvorim i narežem na rezance debljine cca 3 mm, posolim
popržim malo sitno narezanog luka, zalijem vodom i ubacim lagano stisnuto zelje (ne žmikam ga), ulijem ukuhani paradajz, ubacim jedan stisnuti češanj češnjaka
pred kraj ulijem malo brašna razmućenog u vodi
uz to krumpir papir (s putrom i vrhnjem) i šnicl (meni ne mora)

po nekadašnjim pravilima brašno bi trebalo odmah prepržit s lukom (em ne volim miris prženog brašna, em mi opadne kak kvadar na želudac) i stavit malo kimla (ne volim ga)

kad smo već kod zelja, krpice sa zeljem
polly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:58.