Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2006., 09:46   #81
Quote:
Dora K kaže:
Išla sam ukucavati u google i na talijanskim siteovima piše da je rozata autohtono hrvatsko jelo i naravno recept. Ali i oni ju rade. Možeš ju dobit u restoranima. Valjda je fakat štos u tome da kad je recept dobar, nema mu granica.
Ja bih rekla da je štos u tome da se rožata zove još i flan ili creme caramel, ovisno gdje ju jedeš.
I da, recept je potpuno isti. Fetivi Dalmatinci kod mene stružu posudu od rožate napravljenu po receptu za creme caramel od Delie Smith . Sorry.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2006., 02:10   #82
Quote:
Dora K kaže:
Šalša- origjigji recept mislim da potiče iz Milana
Podrijetlom je taliijansko jelo s bezbroj lokalnih varijanti. Talijani poznaju 1001 varijaciju na temu... na istocnoj se opet jadranskoj obali stara dalmatinska dugo kuha, neki Bracani u salsu stavljaju i paprike. Kod mene se doma prenosi generacijama recept u kojem u salsi nema kapule (luka)... itd...

Inace je podrijetlom talijansko jelo.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2006., 10:26   #83
Pečenica na gradelima s komina i uz smrikovu bukaru vina. Konzumira se odma u dimnoj kužini. Ganga kao začin obavezna.

http://img229.imageshack.us/img229/9558/pecenica6vv.jpg

E sad šta je to pečenica. Pečenica je leđni i slabinski dio mišića koji se kod svinje pruža s obe strane kralježnice. Odvoji se od kosti u jednom komadu, stavi u salamuru jedno osam dana i suši na buri i svakodnevnom dimu kojih 20-30 dana. Ako se prije skine onda je mekanija i odlična za gradela i prženje na masti pri čemu primi prekrasnu zlatastu i od masnog filma reflektirajuću boju (prilog kiseli kupus). Kako se svinje obično kolju pri prvim mrazevima početkom prosinca tako prve pečenice, još popriličito friške dođu na red taman oko Božića. Dinarcu je pršut predmet darivanja i uz pečenu janjetinu glavna hrana pri slavlju (uz to je i jelo koje se jede kad je najveća kriza u kući tako da zna i te kako dopizditi) no pečenica je ono za čim se gine i na čiji spomen odmah sline cure. Nije zato džabe pisma:

Oj Božiću i ti si baraba
ode moja pečenica džaba
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2006., 15:15   #84
ne da mi se sve čitat pa ne znam jeli ko spomenuo VIŠKU POGAČU, mislim da to nitko nigdje ne sprema....
medo101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2006., 22:09   #85
pronaša sam ovo

RĆANSKA (Pelješka) MANTALA
*Ova stara ričeta je od Nikole Zvonimira Bjelovučića iz Janjine
Uzme se svježe grožđe od stare loze, i to onoga koje je najzrelije i najbolje, pa ga se izmeči, zatim procijedi. Ne smije se dopustiti da ono uzavre u mastu, nego se odmah stavi kuhati na oganj. Od ovog procijeđenog vina dva dijela mora uzavreti tako da ostane samo treći dio. Na pr. 30 litara ostane samo 10. To se vino zove varenik.
Od ovog varenika može se odmah činiti mantala ili se ostavi varenik u demižani, pak se čini mantala kad vas volja i kasnije. Kad se počne činiti mantala, varenik mora da vrije. Kad uzavri, ulije se pomalo, ali vrlo pomalo u varenik simulata(griz) i miješa se neprestano sa mečajicom (velika drvena žlica), dok varenik dođe tvrd poput pulente. Prije nego se digne sa ognja u ovu smjesu se stavlja kora od lemuna, garofolinići i drugih raznih mirodija, a osobito na male komadiće iskrižanih mendela i oraha. Zatim se spravi velika kutija (ladica od stola), veličine koliko ima mantale. Uzme se bijelo čisto platno pomočeno u vodu, koje treba dobro ocijediti i onda ga rastrijeti po rečenom sanduku, na koje platno se iskrene mantala, koje tako stoji tri dana. Nakon tri dana iskrene se mantala na veliku zdjelu, pladanj, digne se platno i križa mantala na četverokute. Ove komade mora obložiti sa zelenim lovorovim lišćem i ostaviti sušiti koji dan.

KONAVOSKA MANTALA
Za vrijeme jematve nabere se najbolje vrste grožđa tako da bude više sladora. To se grožđe smeči i odmah stavi kuhati. Čini se da dođe upola i više, takvo vino zove se varenik. Mantala se ne mora odmah činiti ali je vaja spremiti u demijane do upotrebe. Na 7 l varenika stavi se kilo i kvarat prosijanog pšeničnog brašna koje je mljeveno na starinskom žrvnju. Brašno se polako dodaje i stalno miješa da ne zagori i da se ne načinu grudice. Umjesto brašna može se staviti i griz. Kad se počne pomalo skupljati doda se po kila isjeckanih i preprženih mjendula, nastruganu koru 2 naranče i 2 lemuna, veliku ožicu kanjele, pola ožice samljevenih ili u mužaru izlupanih garofalića i dalje sve miješati da se dobro stisne. Kad se na sredinu stavi drvena ožica i ako stoji uspravno mantala je gotova, treba je iskrenut na namočenu napicu koja se stavi u drvenu ladicu. Ostaviti na propuhu dva do tri dana a onda je iskrenuti i rezati po želji. Obložiti je lovorovim listom ili listom ljute naranče i ostaviti da se osuši do kraja. Kad je dobro suha može se spremiti u limene škatule.


ovo smo i mi pravili ali se nekako drugačije zvalo???
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2006., 01:21   #86
Quote:
x-type kaže:
koje je prema vama najautohtonije hrvatsko jelo? meni su nekak mlinci. njih stvaro ne moš nać ni u jednoj drugoj kuhinji svijeta.
jesi kad cuo za maatzo?
to su ti mlinci-isto ko nasi domaci samo kod arapa ili nekih tam naroda...mi smo prvo to kupovali(smjesa za mlince)kad smo dosli u usa ali onda je stara pocela raditi domace mlince.inace to arapi sjedu isto-i isto je ko nasi mlinci-samo se zove maatzo!
AFRODITA69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2006., 13:43   #87
garafonilići su pretpostavljam klinčići, ali šta je kanjela ??
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2006., 16:17   #88
Nekidan su u nekim novinama spomenute saljanske srdele na ražnju.

Zavelim za prilog o pečenici. I mala napomena: Kada se na gradela peče ona meka, ranijeskinuta pečenica - drži se na vatri taman toliko da joj ostanu crte od gradela, da se samo malo "potopli" i prodimi. Onda postaje nešto najslasnije.
I kupus se malo privrne na tavi (doslovno) da se samo malo zgrije...
Sve ostalo je točno do zadnje riči...
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2006., 21:15   #89
Quote:
Jalnuški Diletant kaže:
Nekidan su u nekim novinama spomenute saljanske srdele na ražnju.
tako srdele peku večinom po otocima i ribari, pa ni saljani nisu iznimka. i definitivno, najfinije pripremljene srdele koje sam ikad jela su one sa ražnja
magriz is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2006., 07:30   #90
Quote:
AFRODITA69 kaže:
jesi kad cuo za maatzo?
to su ti mlinci-isto ko nasi domaci samo kod arapa ili nekih tam naroda...mi smo prvo to kupovali(smjesa za mlince)kad smo dosli u usa ali onda je stara pocela raditi domace mlince.inace to arapi sjedu isto-i isto je ko nasi mlinci-samo se zove maatzo!
Arapi i maatzo Oćeš međunarodni incident izazvat . Maatzo je židovska hrana. Maatzo bread, maatzo noklice za juhu. Glavno da je beskvasno. U arapskoj varijanti se to zove pita bread.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2007., 23:25   #91
Autohtona jela

Netko je spomenuo cvarke, kao originalno hrvatsko jelo.

Filipinci i meksikanci jedu nesto slicno nasim cvarcima: przenu svinjsku koru. Isto je dobro, ali ne mozes pojesti vise od dva komadica.


Hrvatska kuhinja jest jako interesantna!! Zato sto je spoj mediternanske, srednjoevropske i bliskoistocne kuhinje. Dok jos postoje, moramo od nasih baka i djedova probati saznati te stare recepte i obnoviti ih. Ako je neki od recepata originalan, jos bolje!!

Recimo dalmatinski prsut se razlikuje od talijanskog prosciutto di parma u tome sto je jos i dimljen. Od ove jeseni moze ga se kupiti u USA pod imenom Speck. Bolje pod krivim imenom, nego nikako!!

Koja jela su po vama "autohtona" i mislite da ih vrijedi zapamtiti i podijeliti sa susjedima?
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2007., 23:30   #92
pa spoji onda

meni su jos uvijek mlinci no1. nista slicno bas ne nalazimo ni u jednoj drugoj kuhinji svijeta.

btw, cvarke sam jeo u Italiji. okus je poput nasih (naravno da su nasi bolji, ovi su zilaviji i nisu stisnuti jako kak sam navikao) i cudno ih rezu, kao na trakice duge 7-8 cm pa su veliki, nisu mali kao nasi
x-type is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2007., 23:52   #93
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
meni su jos uvijek mlinci no1. nista slicno bas ne nalazimo ni u jednoj drugoj kuhinji svijeta.
Imas pravo. Iako, matzo bread moze posluziti kao zamjena. Isto je suho, moze se iskidati u manje komadice, prokuhati, staviti u mast od pecenja...
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2007., 14:38   #94
Pašticada, meso pod pekom, štrukli, bogami nigdje u Italiji nisam naišla na kroštule i fritule

Netko je negdje spomenuo soparnik, pa evo i recepta
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2007., 17:32   #95
ameri imaju funnel cake -ja njima pekla fritule a oni meni da je to funnel cake
Bani is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2007., 19:19   #96
Quote:
Štrukli jedino hrvatsko jelo

Nacional je istražio koji su korijeni hrvatske kuhinje, kako se razvijala tijekom povijesti, koliki je njen ugled u svijetu i postoji li ona uopće
http://www.nacional.hr/articles/view/36571/
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2007., 19:49   #97
Quote:
Bani kaže: Pogledaj post
ameri imaju funnel cake -ja njima pekla fritule a oni meni da je to funnel cake
Joj oni su mi skroz nadobudni . To si pekla u americi s njihovim gmo sastojcima ili tu kod nas? Ma ne može ništa njihovo imati okus po našem osim ako se radi s našim sastojcima, po našem receptu.

Istarske fritule

p.s. da ne bi bilo zabune, ne pišem napamet, već iz osobnog iskustva. Nacija koja ne zna ispeć pošteni kruh, nema pravo ništa svoje uspoređivati s tuđim ili prozivati da je to nešto što su već doma jeli.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2007., 21:08   #98
tam al nisam radila taj recept vec onaj s jogurtom i rumom (taj mi je najjednostavniji). Cuj ima slicnosti jer je oba dvoje kako bi kuharice rekle lijevano tijesto jel
P.S. bil je nas vanilin secer i rum - ko god je dolazil moral mi je dovleci ruma nasega
Bani is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 23:37   #99
Sir i vrhnje!

Ima ih svugdje u svijetu, ali nitko ne jede u toj kombinaciji.

Tak bar piše u brošuru koja nas priprema za EU!
A_N_A is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2007., 08:55   #100
Quote:
A_N_A kaže: Pogledaj post
Sir i vrhnje!

Ima ih svugdje u svijetu, ali nitko ne jede u toj kombinaciji.
Mi jedemo u Mađarskoj. Dosta često.

varijacije:
(1) svježi sir + kiselo vrhnje
(2) svježi sir + kiselo vrhnje + mljevena crvena paprika
(3) svježi sir + kiselo vrhnje + ljubičasti luk + mlj. crvena paprika
(4) svježi sir + kiselo vrhnje + ljubičasti luk + kuhano jaje + mlj. crvena paprika
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:02.