Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2016., 11:07   #1
Od čega nastaje tvrdokorna masnoća u pećnici

Pozdrav svim kuharicama i kuharima

Zanima me od čega nastaje tvrdokorna masnoća u pećnici ... da li
- od suncokretovog (ili bilo kojeg drugog biljnog) ulja na kojem pečem ili
- od prskanja mesa (npr) tijekom pečenja ili
- od kombinacije oboje...

A pitam jer me uvjeravaju da ako budem koristila svinjsku mast za pečenje da se ta tvrdokorna masnoća neće stvarati. Da li je to istina? A mrzim miris svinjske masti...
suncica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2016., 12:22   #2
Ja ne znam što je istina, ali znam da su vrećice za pečenje super stvar.
BigDaddy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2016., 13:01   #3
Ovako laički bih rekao da povremeno brisanje pećnice pomaže u nestvaranju tvrdokorne masnoće; pokrivanje folijom ili slicnim pomagalima (vrecica itd) tkdjr.
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2016., 13:04   #4
Quote:
BigDaddy kaže: Pogledaj post
Ja ne znam što je istina, ali znam da su vrećice za pečenje super stvar.
Nije mi to opcija. Ja bih bez vrećice... Kad pečem ogromnu tepsiju, hoću okretat pečenje to mi ne paše Radije bih znala da li neko drugo "uljilo" ne stvara te odvratne tvrdokorne naslage.
suncica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2016., 13:21   #5
Masna para je masna para bez obzira na porijeklo masnoće. Sve će ti se taložiti. Jedine opcije su ti da pokrivaš ili da kao i ja ne pečeš meso u rolu.
Marra is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2016., 13:28   #6
ili peces meso u rolu i pomiris se s cinjenicom da, ak ju koristis, pecnica ne moze izgledati kao nova. permetal i cif
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2016., 13:39   #7
Quote:
suncica kaže: Pogledaj post
Pozdrav svim kuharicama i kuharima

Zanima me od čega nastaje tvrdokorna masnoća u pećnici ... da li
- od suncokretovog (ili bilo kojeg drugog biljnog) ulja na kojem pečem ili
- od prskanja mesa (npr) tijekom pečenja ili
- od kombinacije oboje...

A pitam jer me uvjeravaju da ako budem koristila svinjsku mast za pečenje da se ta tvrdokorna masnoća neće stvarati. Da li je to istina? A mrzim miris svinjske masti...
Nije samo prskanje nego i smjesa vodene pare, ulja i masnoće koja se isparava s površine mesa......
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2016., 14:09   #8
"ak ju koristis, pecnica ne moze izgledati kao nova" To sam i ja mislila, ali nisam sigurna da li je tako.

Samo jednom sam probala peći na svinjskoj masti.

Okus - meni užasan i ne mogu taj miris podnijeti.
Tepsija - samo sam je detergentom za suđe i spužvicom doslovno OBRISALA .

To nikad nije slučaj sa pečenjem na biljnom ulju. Dok je nisam krenula čistiti izgledala je isto, a kad sam počela prati vidjela sam da se svinjskoj masti ne dogodi isto što i biljnom ulju. Doduše zaključila sam samo iz tepsije, ali je već tu bila ogromna razliak. Pa sad ne kužim je l to samo taj put iz nekog razloga ili inače? Susjeda, starija gđa me uvjerava da pečenje na svinjskoj masti ne stvara to po stjenkama, da taj problem nikad prije nije postojao dok ulje nije postojalo nego se za sve koristila svinjska mast ?!

Zadnje uređivanje suncica : 16.03.2016. at 14:28.
suncica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2016., 14:43   #9
ne bih znala... moram ju oprati i nakon pecenja piceka kojeg sam namazala uljem i nakon krmenadli koje sam namazala svinjskom masti i nakon pacje masti...ubaci po zelji
meni se tepsije, pecenjari uvijek daju lijepo oprati no to je do sudja (kvalitete istog) i namakanja ak se nekaj zapeklo jace.
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2016., 14:51   #10
Quote:
Zla patka kaže: Pogledaj post
ne bih znala... moram ju oprati i nakon pecenja piceka kojeg sam namazala uljem i nakon krmenadli koje sam namazala svinjskom masti i nakon pacje masti...ubaci po zelji
meni se tepsije, pecenjari uvijek daju lijepo oprati no to je do sudja (kvalitete istog) i namakanja ak se nekaj zapeklo jace.
Naravno, lako mi je za tepsije. To operem nekako, ali pećnica, masnoća na grijaču, po stijenkama...
suncica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2016., 15:20   #11
SVE sto sprica po stijenkama pecnice se zapece, ne mozes maillardovu reakciju izbjeci..a obicno najvise spricaju masnoce, bez obzira na porijeklo Permetal kad se zamaze (ili nesto drugo na bazi luzine) i obrisat to dolje, nema druge.
MarkoMh is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2016., 15:54   #12
Quote:
suncica kaže: Pogledaj post
"ak ju koristis, pecnica ne moze izgledati kao nova" To sam i ja mislila, ali nisam sigurna da li je tako.

Samo jednom sam probala peći na svinjskoj masti.

Okus - meni užasan i ne mogu taj miris podnijeti.

Tepsija - samo sam je detergentom za suđe i spužvicom doslovno OBRISALA .

To nikad nije slučaj sa pečenjem na biljnom ulju. Dok je nisam krenula čistiti izgledala je isto, a kad sam počela prati vidjela sam da se svinjskoj masti ne dogodi isto što i biljnom ulju. Doduše zaključila sam samo iz tepsije, ali je već tu bila ogromna razliak. Pa sad ne kužim je l to samo taj put iz nekog razloga ili inače? Susjeda, starija gđa me uvjerava da pečenje na svinjskoj masti ne stvara to po stjenkama, da taj problem nikad prije nije postojao dok ulje nije postojalo nego se za sve koristila svinjska mast ?!
po pečenju barem u grubo očistim to što je šprickalo jer ako se to zapeče idući put, onda nastaju problem. rešetke i vodilice češće skinem i perem u suđerici

nema mast miris, pogotovo ne neugodan, to ti imaš averziju prema masti.
ja već godinama ne pečem na ulju jer se dosta pisalo zašto je upravo ulje loše,nezdrago i čak kancerogeno.
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2016., 19:25   #13
Pecnica s pirolizom rjesava ovaj problem.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Easily distracted by shiny objects.
coffeebreak is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2016., 20:14   #14
Jebote koda gledam neku retaridranu reklamu za tvrdokornu masnoću.
Šta je to uopće tvrdokorno?

Meni se čini da je autorica u uskoj svezi sa kakvim proizvođačom/uvoznikom kakvih sredstava za "tvrdokornu" pa tu želi malo stvarati socijalni/društvenii "hype" oko "tvrdokorne" masnoće na ovom mediju.

Jap' ne vjerujem nikom više.

Pećnica služi meni, a ne ja njozi, malo je zamašćena, trudim se da ne mastim puno, pobrišem koliko ide, a ako se malo masnoće otvrdokori puca mi odavle do tokija.

Doli domestos! živile bakterije! doli oštrokondže koje samo čiste!
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2016., 01:12   #15
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
...

Pećnica služi meni, a ne ja njozi, malo je zamašćena, trudim se da ne mastim puno, pobrišem koliko ide, a ako se malo masnoće otvrdokori puca mi odavle do tokija.

Doli domestos! živile bakterije! doli oštrokondže koje samo čiste!
potpis.

prije sam imala čišću pećnicu, sad imam zdravu kožu na rukama i vlastite nokte. da, stavim rukavice, ali kod imalo duljeg korištenja meni permetal i slični proizvodi doista škode, valjda su i sama isparenja opaka.

dok ništa ne smrdi i dimi kad se peče... dobro je.
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2016., 06:24   #16
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
Jebote koda gledam neku retaridranu reklamu za tvrdokornu masnoću.
Šta je to uopće tvrdokorno?

Meni se čini da je autorica u uskoj svezi sa kakvim proizvođačom/uvoznikom kakvih sredstava za "tvrdokornu" pa tu želi malo stvarati socijalni/društvenii "hype" oko "tvrdokorne" masnoće na ovom mediju.

Jap' ne vjerujem nikom više.

Pećnica služi meni, a ne ja njozi, malo je zamašćena, trudim se da ne mastim puno, pobrišem koliko ide, a ako se malo masnoće otvrdokori puca mi odavle do tokija.

Doli domestos! živile bakterije! doli oštrokondže koje samo čiste!
, istu filozofiju imam i oko pranja auta ....

Doduse, malo sam obnavljao pa sam uzeo piroliticku pecnicu, ali pirolizu jos nisam isprobao... Budem i to....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2016., 09:19   #17
Puno je bolje DM-ovo sredstvo za pećnicu..

just sayin....
VK Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2016., 09:57   #18
A sto to vi pecete da toliko zamastite?
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2016., 12:51   #19
Quote:
Kladi kaže: Pogledaj post
nema mast miris, pogotovo ne neugodan, to ti imaš averziju prema masti.
ja već godinama ne pečem na ulju jer se dosta pisalo zašto je upravo ulje loše,nezdrago i čak kancerogeno.
Ne bih se nikako slozio s ovima..bas masnoca (zivotinjska) ima vrlo specifican i intenzivan miris(a i okus). Ja recimo obozavam sporo peceno carsko, ali mi je miris za vrijeme pecenja malo neugodan.
Sad za kancorogenost..to je dosta relativno. Mislim da su sve masnoce kancerogene ako zagore. Isto tako, sve masnoce su nezdrave ako ih se koristi previse.
MarkoMh is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2016., 16:57   #20
Ja reklamiram tvrdokornu masnoću ... a ha ahha pa to je stvarno nenadmašna izjava

Dakle, nakon x godina pećnica ima previše te odvratne masti (a najviše na grijaču i stražnjoj stijenci) koja se ne da očistiti i koja se dimi svaki put kad upalim pećnicu - jer je stara i jer se u x godina unatoč čišćenju ipak nije dalo očistiti sve. I svinjska mast smrdi i to ne mogu.

I mislila sam da ćete mi reći da recimo palmino ulje ili neko druge ne stvara taj problem pa ću sve raditi na tome kad kupim novu ... ali nista od toga. Okej. Ribanje i permetal...

Samo da kazem da susjeda ima pirolizu od koje samo što nije izgorila cijela peć. Nisu napravili dobar sistem pa se za vrijeme pirolize, osim iznutra, pregriju skoro do zapaljenja i kolutovi gdje se pali plin i struja i pećnica (napola su se istopili). Ali, u pećnici sve sjaji kao novo .
suncica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:32.