Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.11.2012., 23:32   #1101
Novost

Ne znal dal ste upuceni ali po mojim informacija, svi objekti koji su ispod 50 m2, se mogu leglazirat kao pomoćni objekti do 50 m2 uz jedinstvenu kaznu do 500 kn

Znaci nije bitna namjena. Sušare za sušenje ljekovitog bilja, duhana sve prolazi. Svinjsci, itd. .
Marijan88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 23:37   #1102
bitno je da su pomoćni objekti, a to znači da se nalaze uz neki veći glavni objekt (tipa kuća , poslovni prostor, kafić i sl.)

ako su samostalni, bez glavnog legalnog objekta, onda idu po proceduri za građevine do 100m2 BRP-a
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 23:42   #1103
Quote:
McGrubi kaže: Pogledaj post
bitno je da su pomoćni objekti, a to znači da se nalaze uz neki veći glavni objekt (tipa kuća , poslovni prostor, kafić i sl.)

ako su samostalni, bez glavnog legalnog objekta, onda idu po proceduri za građevine do 100m2 BRP-a
Naravno, to se podrazumjeva. Samo, nije nuzno da se pomoćni i glavni objekt nalaze na istoj parceli.

A sta se tice lođa, sreo sam samo jedan slucaj gdje je izasla građ. inspekcija i ljudi su dobili kazne cca 2000 kn po vlasniku stana. Koliko sam upucen, zgrada ide u Zahtjevne zgrade ali nisu svi segmenti zahtjeva potrebni. Izjave inženjere, itd. .
Marijan88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 23:44   #1104
Quote:
vall kaže: Pogledaj post
ponovnim iščitavanjem zakona, ove teme, raznih članaka razmišljam o nečemu -

ako ne uspijemo legalizirati kuću mogu li ja tražiti povrat novaca od države za komunalne doprinose, vodozaštitne doprinose, priključke struje, telefona, vode, kanalizacije, plina, nepostojeći odvoz smeća? mislim, u slučaju da nam kuću ruše i usput još i naplete kazne, ne bi li nekom logikom bili dužni vratiti sav novac koji su uredno uzeli i dopustili da ga potrošimo na priključke koji sada po njima također nisu legalni?

ili u slučaju da uspijemo legalizirati, po kojoj osnovi bi sada naplatili kazne za komunalne doprinose kada ih mi plaćamo od prvoga dana, za ilegalne priključke kada su svi legalno otplaćeni?

u zakon nema ni spomena ovakvog slučaja
U zakonu naravno nema ni spomena o ovakvom slučaju jer se radi o zulumu države. Da, zvuči logično ovo boldano - da bi vas netko trebao obeštetiti, jer ste od početka prevareni, ali kako to ishoditi - da živimo u normalnoj državi, s normalnim sudovima, zar bi se ljudi našli u ovakvoj situaciji kao ti?

Ovdje su se izdavala svakakva čuda - te privremene građevinske dozvole (wtf je to?!?) i sl., pa na to se znao platiti i komunalni i vodni doprinos (napisao vvvvvv jedan takav slučaj iz svoje prakse) i na kraju to nekaj privremeno nikad ne postane nešto važeće.

Quote:
vvvvvvv kaže: Pogledaj post
Objekti izgrađeni na temelju građevinske dozvole ili drugog odgovarajućeg akta kojim se dozvoljava građenje izdanog prije 19. lipnja 1991., tretiraju se kao da imaju uporabnu dozvolu.
Kuća se počela graditi prije 20 godina, što bi značilo poslije 1991.

Quote:
Mila ženica kaže: Pogledaj post
Naime ja imam taj nasljeđeni problem,međutim kod mene se radi o nelegalnoj nadogradnji.

Zahvaljujem Gingerini na konkretnom odgovoru unatoč mojem nespretno postavljenom postu.Dala si mi informacije koje sam trebala.
Hvala još jednom
Nema na čemu! Vall se nikada nije uselila u tu kuću, a 1972 gradilište bilo kupljeno od nekakvog institucionalnog prevaranta, i imalo je nekakvu privremenu građevinsku dozvolu.

Ostalo što veli yeya - komunalna i vodna naknada nisu isto što i komunalni i vodni doprinos.

Quote:
yeya kaže: Pogledaj post
Zasto ne biste uspjeli legalizirati kucu? Spada li u zgrade navedene u clanku 6. Zakona?
Da, spada u park-šumu.

Quote:
Tatsha kaže: Pogledaj post
a da ovaj tjedan/mjesec/dva svi malko pričekaju, ako vrdoljak iz graditeljstva ode kao zamjena za čačića, možda nam se pojavi novi ministar s realnijim pogledom na legalizaciju
Nema takvoga u vlasti I nije nitko od njih autonoman. Eto kako je prošla Mirela Holy koja je jedino nešto vrijedila.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 00:00   #1105
Quote:
Romantica kaže: Pogledaj post
Provjerila, kuća je građena 70-te, dakle morala bi ju legalizirati.

Kad sam sve stavila na papir ... ja to financijski ne mogu iznijeti.
U najboljem slućaju treba mi 21000 (ako uzmem najjeftiniju zonu za komunalno i da je kuća u građevinskoj zoni kad je kazna u pitanju)

U gorem slućaju treba mi 30,000 kn

Može mala pomoć? Ako je kuća sagrađena u malenom selu u šumi, dali je to u granicama građevinskog pojasa. ili ne? Logika mi govori da nije O tome ovisi da li mi je kazna 2200 kn ili 6600

Ljudi? Što će se desiti s mojom kućom ako je ne lagaliziram. Hoće mi opaliti kaznu ili je srušiti?
Mama me tješi da je mala vjerojatnost da će mi ići rušiti kuću u selu gdje nema ni vode ni kanalizacije, ni asvaltirane ceste i gdje još svega ima 5 živučih ljudi.
A ak je moraju rušiti neka je ruše kupiti ću si drvenu kućicu u bauhausu 4x4 m koliko mi je poznato to se ne mora legalizirati.

Znam da smo u prekršaju, ali suze mi idu na oči, jako mi je teško. Moj je tata cijeli život odvajao od usta da sagradi nešto, a sada bi sve to moglo otiči u prah jer nemam dovoljno novaca za legalizaciju

Malo sam se izjadala, ne zamjerite jedino vas molim za mišljenje što bi moglo biti s kućom ako je legaliziram? Rušenje?
Nece vam rusiti kucu, samo ce nastat problem kod prodaje kuce, prijenosa vlasnistva, darovnine, ostavnine. Kuca se nece moci prenjet na novog vlasnika.

Mozete i sami provjerit dal vam je kuca u građevinskoj zoni. Vjerovatno Opcina na svojim stranica ima prostorni plan u koji ima svaki građan uvid.

Postoji puno nacina za manipulaciju građevinske zone, a to je da mozete zatraziti izmjenu prostornog plana i to traje oko pola godine a ide na trošak opcine. I taman do kraja roka ce vam kuca biti u zoni (ukoliko nije) i jeftinije cete proci. Ovo je isprobano
Marijan88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 00:01   #1106
Quote:
Marijan88 kaže: Pogledaj post
Ne znal dal ste upuceni ali po mojim informacija, svi objekti koji su ispod 50 m2, se mogu leglazirat kao pomoćni objekti do 50 m2 uz jedinstvenu kaznu do 500 kn

Znaci nije bitna namjena. Sušare za sušenje ljekovitog bilja, duhana sve prolazi. Svinjsci, itd. .
Bojim se da to ne ide. Ti pomoćni objekti, da bi uopće imali takav status, moraju biti u funkciji legalnog glavnog objekta. Ne mogu biti negdje bogu iza nogu i samostalni.

Quote:
Marijan88 kaže: Pogledaj post
Postoji puno nacina za manipulaciju građevinske zone, a to je da mozete zatraziti izmjenu prostornog plana i to traje oko pola godine a ide na trošak opcine. I taman do kraja roka ce vam kuca biti u zoni (ukoliko nije) i jeftinije cete proci. Ovo je isprobano
Možeš tražiti izmjenu prostornog plana, ali nije rečeno da će ti biti udovoljeno, i to u roku 6 mjeseci.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 00:04   #1107
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Bojim se da to ne ide. Ti pomoćni objekti, da bi uopće imali takav status, moraju biti u funkciji legalnog glavnog objekta. Ne mogu biti negdje bogu iza nogu i samostalni.
Mislio sam na parcelu do parcele. Nije nuzno da su i glavni i pomocni objekt na istoj parceli. Naravno, kao sto i kazes glavni objekt mora biti legalan, a moze se prvo on legalizirat i onda sa tim rjesenjem se moze legalizirat pomocni objekt.


A ovo drugo je istina, ali u mom slucaju se nije radilo o "obicnom" covjeku pa je valjda zato proslo
Marijan88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 00:22   #1108
Bilo je već govora o tome, neke županije i gradovi dozvoljavaju, a neki ne, a valjda i referenti unutar istog odjela imaju svaki svoj stav o tome može li se prvo legalizirati glavni objekt a potom pomoćni.

Nažalost, ipak nema za to vremena, ako rok ostane ovaj koji jest.

Da, prostorni planovi se lako mijenjaju samo za moćnike, mafijaše i sl.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 00:30   #1109
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Bilo je već govora o tome, neke županije i gradovi dozvoljavaju, a neki ne, a valjda i referenti unutar istog odjela imaju svaki svoj stav o tome može li se prvo legalizirati glavni objekt a potom pomoćni.

Nažalost, ipak nema za to vremena, ako rok ostane ovaj koji jest.

Da, prostorni planovi se lako mijenjaju samo za moćnike, mafijaše i sl.
Problem naše drzave je taj da nasa svaka opcina ili grad je drzava za sebe. I svaki covjek koji radi u nekom gradskom ili zupaniskom uredu zeli ispast projektant ili arhitekt i onda namece neka svoja tumacenja zakona.

Moje pitanje za sve te ljude referente koji rade po tim uredima je dal covjek koji je napisao uputstva za legalizaciju a koja su stavljena na stranice ministarstva pod pomocne zgrade dal je smatrao pod pomoćna zgrada "sušara" kao pušnica za sušenje mesa koja i jest u stvarnosti pomocni objekt ili je smatrao to da sušara za duhan koja je u stvarnosti gospodarski objekt

Ne znam dal mi mozete dati odgovor na ovo pitanje: Imam sušaru od 40 m2 koja mi je legalizirana kao pomoćna zgrada ali ja nemam struju, vodu, plin na njoj. I sada bi htio sušiti duhan i priključke sve izvest. Dal ce mi prikljuciti to sve na pomocnu zgradu ?
Marijan88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 00:37   #1110
Tja, vidiš - pojma nemam, mislim da je najbolje da upitaš ministarstvo, iako opet istina je svaki referent po svome, što im manjkavi zakoni i dozvoljavaju. Ali ako imaš kakvu čitabu od ministarstva, onda bi vajda trebali popustiti u tvrdoglavosti.

Po meni bi sušara za duhan bila prije mala gospodarska, proizvodna zgrada. Minijaturna doduše. Pomoćni objekt bi bilo nešto tipa garaža, spremište - tj. u funkciji glavnog objekta.

Ne vidim kako može biti sušara za duhan u funkciji obiteljske kuće koja služi za stanovanje.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 00:43   #1111
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Tja, vidiš - pojma nemam, mislim da je najbolje da upitaš ministarstvo, iako opet istina je svaki referent po svome, što im manjkavi zakoni i dozvoljavaju. Ali ako imaš kakvu čitabu od ministarstva, onda bi vajda trebali popustiti u tvrdoglavosti.

Po meni bi sušara za duhan bila prije mala gospodarska, proizvodna zgrada. Minijaturna doduše. Pomoćni objekt bi bilo nešto tipa garaža, spremište - tj. u funkciji glavnog objekta.

Ne vidim kako može biti sušara za duhan u funkciji obiteljske kuće koja služi za stanovanje.
Meni je receno da ne brkam namjenu zgrade sa grupacijom u koji spada. Ukoliko imam neki objekt na parceli koji je legalan onda mi ta susara bez obzira na namjenu moze spadati u pomocni zgradu. Naravno, njih ne zanima sta ce biti kasnije. Glavno da se sada blagajne napune.
Primjer je i ono da mogu legalizirat neku zgradu ukoliko mi prelazi parcelu. Mogu legalizirat ali kao takvu ju ne mogu upisat.
Marijan88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 01:02   #1112
Jako čudno sve skupa, i nedorečeno. Valjda se može i tako tumačiti.
Inače, ne vidim razloga zašto se na legalnu zgradu ne bi dali priključiti svi priključci.

PS Bezveze sam rekla da pitaš ministarstvo, promaklo mi da je objekt već legaliziran (btw, kako si uspio tako brzo?!?) - javi se drito vodovodu, HEP-u, plinari za priključke.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”

Zadnje uređivanje Gingerina : 15.11.2012. at 01:40.
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 08:22   #1113
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Jako čudno sve skupa, i nedorečeno. Valjda se može i tako tumačiti.
Inače, ne vidim razloga zašto se na legalnu zgradu ne bi dali priključiti svi priključci.

PS Bezveze sam rekla da pitaš ministarstvo, promaklo mi da je objekt već legaliziran (btw, kako si uspio tako brzo?!?) - javi se drito vodovodu, HEP-u, plinari za priključke.
Bavim se legalizacijom pa govorim o nekim primjerima i o nekim nejasnim stvarima. To sam pitao zupanisku ured, ne ministarstvo.
Ovo je bio primjer u vezi sušara.

Evo da malo zakompliciram stvar. Jednostavna zgrada iskljucivo za obavljanje poljoprivredne djelatnosti su zgrade koje sluze u nekom proizvodnom procesu u poljoprivredi: proizvodni, preradi, skladistenju, doradi itd. Ovo sam ja svojim rijecima rekao ali postoji sluzbeno objasnjenje na stranicama ministarstva. Znaci po ovome sušara je jednostavna zgrada a oni dopustaju da ide kao pomocna. Postat ce ljudima problem nakon legalizacije ukoliko nema prikljucke izvedene.
Marijan88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 08:42   #1114
Nasla sam evo i ostale papire. Placeno je i komunalno, porezi na nekretnine i sve sto je tadasnja drzava trazila. Cak i za sklonista kojih naravno nema.
Kuca se radila 1988 i tako mi je svugdje u papirima i dozvoli.
Znaci mozda bi uspjelo bez premasnog placanja, barem za dio za koji smo imali gradevinsku dozvolu.
Totalno me strah tih naplata.

Sad evo i moji roditelji koji su kucu napravili 1989 moraju legalizirat a imaju gradevinsku dozvolu i sve uredno.
Ne razumijem kako je to tada islo al jednostavno nemaju ljudi novaca koliko oni traze. Moji su jedva skrpali kucu s time da nisu ni uredili sve samo donji kat i bez fasade je a kamoli sad skupljat 15000kn.
maslacak7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 08:50   #1115
Quote:
maslacak7 kaže: Pogledaj post
Nasla sam evo i ostale papire. Placeno je i komunalno, porezi na nekretnine i sve sto je tadasnja drzava trazila. Cak i za sklonista kojih naravno nema.
Kuca se radila 1988 i tako mi je svugdje u papirima i dozvoli.
Znaci mozda bi uspjelo bez premasnog placanja, barem za dio za koji smo imali gradevinsku dozvolu.
Totalno me strah tih naplata.

Sad evo i moji roditelji koji su kucu napravili 1989 moraju legalizirat a imaju gradevinsku dozvolu i sve uredno.
Ne razumijem kako je to tada islo al jednostavno nemaju ljudi novaca koliko oni traze. Moji su jedva skrpali kucu s time da nisu ni uredili sve samo donji kat i bez fasade je a kamoli sad skupljat 15000kn.
A zanima vas legalizacija nadogradnje koliko sam shvatio ?
Marijan88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 09:02   #1116
Nas zanima legalizacija novog kat tj potkrovlja za koji nemamo dozvolu.
A neznamo zapravo moramo li legalizirat ovaj dio za koji imamo gradevinsku dozvolu tj to nas muci jer se bojimo novcanog iznosa
maslacak7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 09:11   #1117
Quote:
maslacak7 kaže: Pogledaj post
Nas zanima legalizacija novog kat tj potkrovlja za koji nemamo dozvolu.
A neznamo zapravo moramo li legalizirat ovaj dio za koji imamo gradevinsku dozvolu tj to nas muci jer se bojimo novcanog iznosa
Ukoliko imate građevinsku dozvolu za ovaj prizemni dio onda nije potrebno legalizirat to prizemlje. Ulazit ce u BGP ali necete placat naknadu i doprinose na to.

Pretpostavljam da vam je objekt veci od 100 m2 znaci imat ćete Nadogradnja- manje zahtjevne zgrade. Ukoliko vam je objekt upisan u katastar nije potrebno raditi geodetsku snimku neko su dovoljna samo 3 primjerka kopije katastarskog plana. Morate angazirat neki projektni biro da vam napravi projektnu dokumentaciju za Snimku izvedenog stanja za nadogradnju. Placate naknadu, kaznu i doprinose samo na ovaj nelegalno izgradjeni dio. p.s. nadam se da ste izgradili prizemlje kao sta pise u dozvoli
Marijan88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 09:22   #1118
Kuca ima 100m2 po katu. E sad kako su oni poceli kucu zamislili su je drugacije (mislim po sobama) i stepenice su bile iznutra koje smo mi srusili i napravili izvana sad. A oni su iznutra prije 10-ak godina samo srusili koji pregradni zid i napravili sobu.
Tako da je prizemlje sad preuredeno za zivljenje a ostalo nista.
Gradevinska je za prizemlje i kat a potkrovlje nema jer ga mislimo legalizirat.
Uh ovo je muka vise sa svim time .

Roditeljima na kontinentu su pak rekli da za kucu koju su napravili po gradevinskoj dozvoli 1989. sad trebaju zvati geodete da vide jesu napravili po nacrtu i bla,bla pa tek onda ici u geodetski ured pa vidjet za legalizaciju.
ne razumijem a cemu onda sva muka tada ako na kraju opet moraju placati placeno.
maslacak7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 09:28   #1119
Quote:
maslacak7 kaže: Pogledaj post
Kuca ima 100m2 po katu. E sad kako su oni poceli kucu zamislili su je drugacije (mislim po sobama) i stepenice su bile iznutra koje smo mi srusili i napravili izvana sad. A oni su iznutra prije 10-ak godina samo srusili koji pregradni zid i napravili sobu.
Tako da je prizemlje sad preuredeno za zivljenje a ostalo nista.
Gradevinska je za prizemlje i kat a potkrovlje nema jer ga mislimo legalizirat.
Uh ovo je muka vise sa svim time .

Roditeljima na kontinentu su pak rekli da za kucu koju su napravili po gradevinskoj dozvoli 1989. sad trebaju zvati geodete da vide jesu napravili po nacrtu i bla,bla pa tek onda ici u geodetski ured pa vidjet za legalizaciju.
ne razumijem a cemu onda sva muka tada ako na kraju opet moraju placati placeno.
Ukoliko niste izasli iz gabarita dozvole nije bitno kako vam je raspored soba. Jedino sta mislim da ste dogradili vanjsko stubiste koje cete isto trebati legalizirat. Ukoliko je otvoreno vanjsko stubiste, volumen se ne racuna i nejde komunalni i vodni doprinos na to ali se mora legalizirat zajedno sa potkrovljem. Placat cete samo razliku na nadogradnju.

Vasi roditelji moraju zvat geodetu radi upisa objekta u grutnovnicu i katastar, pretpostavljam i on ce odmah vidjeti dal se je izaslo iz gabarita
Marijan88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 09:37   #1120
Nismo izasli iz gabarita. A za stepenice smo pretpostavili i nisu zatvorene.
Puno ste nam pomogli, hvala puno!
maslacak7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:53.