Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.12.2007., 23:27   #1
Protočni električni bojler

Zapravo me zanima protočni električni bojler kao alternativa običnom.
Konkretno, koliko to snage povuče kad se upali, može li biti problema s limitatorom?
I još konkretnije, može li nesmetano funkcionirati stan s dva takva protočna bojlera na priključku struje od 6,6kW s ugrađenim limitatorom (plus sva moguća ostala standardna trošila)?
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 23:45   #2
Quote:
plimpi kaže: Pogledaj post
Zapravo me zanima protočni električni bojler kao alternativa običnom.
Konkretno, koliko to snage povuče kad se upali, može li biti problema s limitatorom?
I još konkretnije, može li nesmetano funkcionirati stan s dva takva protočna bojlera na priključku struje od 6,6kW s ugrađenim limitatorom (plus sva moguća ostala standardna trošila)?
a to nema sanse sa 6.6kw. i ja imam 6,6 kw i mogu ti reci da je to malo. protocni mjeri snagu preko 10tak kw inace ne bi mogao zagrijati vodu instant. obicni ima 2kw pa grije vodu preko 2 sata. stovise, mislim da ako imas limitatore da ti je vjerovatno na svakoj fazi (ako si izvodio instalaciju kao jednofaznu) po jedan od 10A, sta ce reci po fazi jadnih 2kw a to ti nije dosta ni za obicni + zarulja za lampu.
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 14:23   #3
Kupio u Getrou protočni za 420 kn na 2 faze. Upakiran i tuš!
Ima mogućnost podešavanja temperature i protoka!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 21:29   #4
Quote:
ZOsvald kaže: Pogledaj post
Kupio u Getrou protočni za 420 kn na 2 faze. Upakiran i tuš!
Ima mogućnost podešavanja temperature i protoka!
Nedovoljno informacija, stari.
Kakav ti je priključak, jel ima limitator... radi li to čudo sad...
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 07:21   #5
Bolje da si išao na izvedbu plinskog protočnog bojlera, mogu ti reći da sam ja zadovoljan s tim samo tako... Imam u istoj kupaonici tuš i kadu, i kada je na struju, a tuš je na plin, i stalno se tuširamo, mjesečno odu dvije boce plina što je 140 kn i gotovo.. A vjerujem da ćeš ti sa strujnim protočnim imati puno veći račun za struju nego ja za plin....
Žbla is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 07:55   #6
Zanimljiv prijedlog.
Mada ja zazirem od plinskih boca (nažalost, prva asocijacija - crna kronika )
Gdje držiš bocu?


Pitanje za sve, koliko je zapravo plinska boca u kući sigurnosni problem?
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 07:58   #7
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
a to nema sanse sa 6.6kw. i ja imam 6,6 kw i mogu ti reci da je to malo. protocni mjeri snagu preko 10tak kw inace ne bi mogao zagrijati vodu instant. obicni ima 2kw pa grije vodu preko 2 sata. stovise, mislim da ako imas limitatore da ti je vjerovatno na svakoj fazi (ako si izvodio instalaciju kao jednofaznu) po jedan od 10A, sta ce reci po fazi jadnih 2kw a to ti nije dosta ni za obicni + zarulja za lampu.

Nisam replicirao odmah jer sam pokušavao saznati dodatni info... ali nisam uspio... A radi se zapravo o tome da znam za slučaj gdje u jednoj kući na jednom priključku postoje i normalno rade 3 protočna bojlera. Kuća je sagrađena 2000. ili 2001., standardni priključak, valjda 6,6kW, međutim, ne znam ima li ugrađen limitator. :ne znam:
Kada su počeli ugrađivati limitatore?
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 22:36   #8
Koristim Končar protoćni bojler 5kw u kuhinji.Spojen je na jednu fazu, au.osigurač 16A, presjek žice 3x2,5. Što se tiće tople vode ima je dovoljno ako je smanjen protok vode. Kod večeg protoka dosta mlačna voda. Mislim da za kupatilo (tuš) ne odgovara. Za kup. min 11kw i obavezno 2faze.
Trapko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 01:30   #9
Quote:
Trapko kaže: Pogledaj post
Koristim Končar protoćni bojler 5kw u kuhinji.Spojen je na jednu fazu, au.osigurač 16A, presjek žice 3x2,5. Što se tiće tople vode ima je dovoljno ako je smanjen protok vode. Kod večeg protoka dosta mlačna voda. Mislim da za kupatilo (tuš) ne odgovara. Za kup. min 11kw i obavezno 2faze.


Jesi li siguran u 5 kW?Malo je to slab osigurač za tu snagu.
Heg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 22:39   #10
Quote:
Heg kaže: Pogledaj post
Jesi li siguran u 5 kW?Malo je to slab osigurač za tu snagu.
100% ,provjerio sada. I u uputama definira takav priključak.
Trapko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 23:00   #11
Jel to onda znači da je tih 5W nekakva nazivna snaga, al da bojler zapravo ne povuče toliko?
Jer kako je moguće da se limitator ne aktivira?
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2007., 01:18   #12
Question

Quote:
plimpi kaže: Pogledaj post
Jel to onda znači da je tih 5W nekakva nazivna snaga, al da bojler zapravo ne povuče toliko?
Jer kako je moguće da se limitator ne aktivira?


Bojler je čisto omski potrošač i kao takav vuće koliko piše tako da mi i dalje nije jasno.
Heg is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2007., 21:28   #13
ni meni
gogi96 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 10:52   #14
Quote:
Heg kaže: Pogledaj post
Bojler je čisto omski potrošač i kao takav vuće koliko piše tako da mi i dalje nije jasno.
Ispravak "krivog navoda". aut.osigurač je 20A kl B. Krivo sam gledao 16a je bojler u kupaoni (2000kw).
Limitator ne izbacuje zato što ga nema ugrađenog.
Trapko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2007., 14:23   #15
Quote:
plimpi kaže: Pogledaj post
Zanimljiv prijedlog.
Mada ja zazirem od plinskih boca (nažalost, prva asocijacija - crna kronika )
Gdje držiš bocu?


Pitanje za sve, koliko je zapravo plinska boca u kući sigurnosni problem?
Ma nema problema, ne znam stvarno zašto se plašiti te boce plinske, mislim da je to dosta sigurno, nikad nam ništa nije bilo sa bojlerom ni sa bocom, totalno sigurno, što se tiče toga... A bocu držim u ograđenom dijelu gdje je plinski bojler.. Znači u hodniku ima kao neka soba za ostavu gdje nam je taj bojler i boca, usisavač, i takve stvari, 1x1,5m ...
Žbla is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 12:20   #16
Hi, ono sto mene interesuje je koliki mlaz vode je potreban da se protocni uopste upali ? npr. kad perem zube, to je obicno lagani mlaz vode.. da li ce se protocni stici upaliti ?
ako ne, sta mislite o tome da se stave dva bojlera...jedan normalni manji za lavabo, a drugi protocno za kadu ?
dzn is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 20:54   #17
Quote:
plimpi kaže: Pogledaj post
Zapravo me zanima protočni električni bojler kao alternativa običnom.
Konkretno, koliko to snage povuče kad se upali, može li biti problema s limitatorom?
I još konkretnije, može li nesmetano funkcionirati stan s dva takva protočna bojlera na priključku struje od 6,6kW s ugrađenim limitatorom (plus sva moguća ostala standardna trošila)?
Nije presudan broj protočnih bojlera, nego njihova snaga.
Električni bojler, ukoliko nema prigrađen regulator snage, kad se uključi vuče onoliko snage kolika mu je nazivna električna snaga.
Pa ako je veća nego li je priključna snaga el. kućnog priključka, bit će ili iskakanja osigurača ili događanja kurcšlusa (Kurzschluss).
A protočna količina tople vode proizlazi iz proporcionalnosti sa snagom protočnog bojlera.
Pa ukoliko je snaga bojlera manja, biti će i manje protočne tople vode.

S energijom je jasno; - koliko je se dovede u sustav, toliko je se ima na raspolaganju za transformaciju u druge oblike.

Preneseno na sustav sa zagrijavanjem protočne vode;

1. Za zagrijati 1 kg vode za dt=1°C potrebna je količina topline
od 1 kcal = 4186,8 J = 0,001163 kWh (tzv. kalorija 15-og stupnja)
2. Iz (1.) proizlazi da s električnim grijačem =< 6,6 kW možete
proizvesti samo =< 0,45 dl/sek = 2,7 lit/min tople vode temperature do 45°C
3. Za normalno tuširanje potrebna je protočna količina tople vode nekoliko puta veća.
4. Za proizvesti nekoliko puta veću količinu tople vode temp. do 45°C
trebate i električni bojler sa električnom snagom nekoliko puta većom.
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 21:00   #18
Quote:
dzn kaže: Pogledaj post
Hi, ono sto mene interesuje je koliki mlaz vode je potreban da se protocni uopste upali ? npr. kad perem zube, to je obicno lagani mlaz vode.. da li ce se protocni stici upaliti ?
ako ne, sta mislite o tome da se stave dva bojlera...jedan normalni manji za lavabo, a drugi protocno za kadu ?
Zavisi o veličini protočnog bojlera, a što se da izčitati iz specifikacije uređaja.
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 06:35   #19
Quote:
dzn kaže: Pogledaj post
Hi, ono sto mene interesuje je koliki mlaz vode je potreban da se protocni uopste upali ? npr. kad perem zube, to je obicno lagani mlaz vode.. da li ce se protocni stici upaliti ?
ako ne, sta mislite o tome da se stave dva bojlera...jedan normalni manji za lavabo, a drugi protocno za kadu ?
U ovo vrijeme krize energetskih i drugih sirovina, u što podpada i pitka voda, najgore je nemati navike za racionalno korištenje s energijom i sirovinama (kako domaći politikanti govore "resursima"). Treba se odviknuti od loših navika i priviknuti na racionalizacije, gdje se može.
Npr. za pranje zubi koristiti vodu iz čaše a ne protočnu toplu vodu.
Tako ćete sačuvati i energiju i vodu od rasipanja, a uštedjeti novce.
Zato je suvišna svaka opcija s ugradnjom više bojlera različitih kapaciteta PTV.
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 12:13   #20
Protočni električni bojler

protočni bojler: koji je princip rada?

modovi, oprostite ako već ima tema, na mobu sam i nisam pronašla.

nikad nisam koristila protočni strujni bojler, osim ovdje na moru. to je bio prastari hrđavi komad smeća, pa se nisam puno čudila. od jučer imamo novi gorenje bojler, problem je sličan: krenem prati suđe i tople vode imam za 2-3 minute, onda se potroši, pa moram stati 5 minuta da se opet ugrije pa nastaviti. čitala sam malo po netu i na par mjesta pročitala informaciju da je poanta protočnih da oni vodu griju samo dok voda kroz njih teče, što je suprotno od ovog ponašanja.

je li ovo normalno za protočni od 5 litara? ako je, slobodno me neuku izvrijeđajte , ako nije recite mi kako bi se trebao ponašati i što da napravimo da se počne ponašati kao ostala njegova protočna braća?

hvala
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose

Zadnje uređivanje fermina-daza : 30.12.2016. at 12:57. Reason: umetanje naslova u post zbog spajanja tema
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:04.