Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2010., 19:46   #21
Quote:
LostWisdom kaže: Pogledaj post
Turci su im ka' braća. Sve dvorce i srednjovjekovne spomenike su srušili i u BiH i u Srbiji, i da nije bilo određenih utjecaja arapske i iranske kulture, imali bismo bušmame u crnogoričnim i listopadnim šumama na jugoistoku Europe još u 21. stoljeću. Šalu na stranu, ali zar Mongoli nisu ostavili baš ništa na osvojenim područjima? Jesu li barem dio kineskog nacionalnog ponosa zbog vladavine Kublaj-Kana? Znam za toplu dobrodošlicu Marka Pole na njegovom dvoru, jer se zanimao za društvena uređenja tadašnje srednjovjekovne Europe.
Mongole i Tatare 13-og stoljeca ne mozes usporedjivati sa Otomanskim Turcima. Osmanlije su dosli kao kulturan narod, a sad sto mi tu kulturu ne "begenišemo", to nije njihov problem. Medju nama su ostavili bezbroj kulturnih spomenika (a tu ne mislim samo na kamen) za koje cesto nismo ni svjesni da su turski i mi mislimo da su "nasi". Koliko je njihova kultura bila pod uplivom perzijske ili arapske, to i nije vazno. Vazno je da su je kao kulturan narod i dalje prenosili. Uostalom sto je "hrvatska" kultura? Nije li to sve vise manje kopija talijanske i njemacke kulture?

Kad su Mongoli dosli u nase krajeve vec su vladali dobrim dijelom Kine. Sto su nam oni donesli iz Kine? Cak nite jedan par usranih patika.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2010., 19:46   #22
Quote:
duje44 kaže: Pogledaj post
sigurno nisu mongoli,ili su turkijci s velikim utjecajem irana ili spadaju iranskoj skupini plemena s utjecajem turkijaca.
Neka je vaše i njegovo (ne)znanje sveto i blagoslovljeno prilikom čitanja ovog teksta.


Γιώργος Πουλόπουλος 29. lipanj u 20:30
Hi my friend!!!Sorry for my negletion to answer you but today I saw my messages for first time after too much days...Very interesting question!!So, Albanians are two main Nations.I Southern Albania there is Toscis who are similar to Greeks and Epirotan people(people of Greek region of Epirus).On the North there are Gegis who they are similar to Dalmatians and Tiroler people..their features are the same with people of Northern Alpic Italy and Mediterranean Croatia.Kosovo,FYROM and Northern Albania had in majority the nobility of Northern Albanian type in features.Their culture are mixed.Northern Albanians have mixed Islamic Turkish culture with Southern Slavic Serbian elements..They haven't their own culture because their ancestors Illyrians,they lost early their ethnic elements by Roman,Byzantines and Ottomans,so nowadays they have a mixed culture half Caucasian,half Arabic and half Mediterranian..And Albanians in majority are mixed-nation in culture no matter if they are Northern or Southern.Secont now,Turks and Mongolians speaks languages wich belongs to Altaic family.They aren't of course the same race.Modern Turks are a mosaic nation wich includes different and many different tribes such as Scythians,Armenians,Georgians,Iranians,Kurdic people(Medic Iranian people I mean),Germans(I mean of course the offsprings of Early Medieval Krimean Goths),Celtic people(Gauls),Greeks,Yurukis(the tribe wich come from ancient Kimmerians and Fryges and they live in the mountains of Anatolia and they are blond with blue eyes),Pontian Greeks(Greeks mixed with Paflagonia Iranian Baskiric people in Azofic sea),Arabs from Yemen(immigrated trew medieval times with Soultan Vayazit) and a small element of Mongolian Turk people wich is rare and in extreme minority.Mongolian people is the anciest tribe of Altai mountains...Is the last teibe who came from Atlantis (upper Asia) and originated with Turanians,the Ancient Atlantic Turks.Yes they have connection Mongolians with modern Altaians because a number of Mongolian tribe is living to Altai Mountains except Iranians.For example Tsetsens are a famous Mongolian tribe who lives threre!!!Tatars is not a name of a special asian tribe but is connected with the Islamic religion.The Mongolians were believe to Islam calle Tatars in Medieval times.This name I think was given to these Muslim Mongolians from Byzantine Emperors.Uralic people such Magyars,Esthonians,Finnish and Khazars are not Mongolian tribes but native Uralic and trans-Siberian nations.They are belonged to Indo-Aryan tribe but their language such as modern Finnish,Hungarian,Esthonian and Old Khazar idiom is not neither mongolian or Turkish nor Ido-Aryan but is the Anciest category of languages wich originated to Sumeric Language and Haldaic of Messopotamia!!!!Ashkenazi language or Yiddish of Khazars in Eastern Europe is a strange model of this multilingual complex wich combines German Aryan syntaxis and grammar with many Mongolian,Sumeric and Aramaic(Haldaic) features.This language is speaked by Jews of Eastern Europe were belonged in an ancient tribe of Khazars were originated to Sumerian tribe..Magyar and Finnish are belong to the same family with Old Sumeric language and Turkish has a few elements of Sumeric language..Maybe because Turanian language was an Old Sumeric idiom of Atlantis???Maybe...Finaly Old Sumeric was the mother language of Indo-Aryan and Uralo-Altaic family.Is similar to Old Magyar,Cimric Celtic of Wales(the old Achaic Greek language) and Teuton German of Runes language..They are all ancient types of speaking before the creation of nations in Eurasia and Caucasus!!!!I think to not get you tired with all of these informations my friend!!!!


Ste čuli? Ne umarajte se. Genetika je vraški teška stvar i svakako za nju trebaš imati dobro i temeljito znanje. A Euroazijski narodi su neutvrđenog podrijetla. Svi vi znate kako su žene sklone zavođenju muškaraca.

Evo i njegov komentar o Balkanu. Mislim da je ispravan.

Yes, Balkans from the begining of Modern History were a field of tragic wars,controversial religious collisions and ''playground''of advantages...The reason is that is the center of Earth,the navel of World and the Grand Supremacies fight each other to take grounds of this area.Albanians always be used by these Supremacies as a ''toy soldiers'' to ... Višeprovoke and seed chaos to the Blakan area.Maybe because from their nature warriors and fortune-hunters.Albanians aren't so imperialists as Turks or Bulgarians but they use them as this.Kosovo is an artificial country and the most of fanatism comes from Islamic Extremism and not from Albanian Nationalism.They make and use a stupid nationalism to assure their Islamic Imperialistic policy..In Greece is creating a strange Albanian Nationalism by Tsamouria,but in this situation Albanian use the Ancient Greek origin as a motivation of their action.And this because Greeks are stupidly sticked to their past and they don't do something in pratice to solve their social problems.So Albanians in this politic chaos take the right to tell these bullshits about nationalism in Greece..In Serbia is predicted new collisions between Albanian Kosovars and Serbs,Croat Bosnian minorities and also problems in the area of Voivodina wich is a strong Hungarian community there with a strong nationalism and field autonomistic movement by local Hungarians there..

Gospodin Finac.


Gospodin Hrvat.



Zato, što dalje od genetike, osobito od genetski zamršenih naroda.
LostWisdom is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2010., 19:51   #23
Quote:
duje44 kaže: Pogledaj post
neznam zasto ljudi svrstavaju hune kao mongole,evo recimo slika atille

Dobro, a sto onda kazes za ovoga?

Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2010., 19:55   #24
ko je to pisa?

meni se cini da on vise ide na jezike nego genetiku,a ti se postavljas kao da je rijec o genetici.
Recimo ja znam dosta o genetici,i ako je ovo njegov mail sta se tice albanaca,ja bit ti moga puno bolje rec o njima sta se tice genetike.

Kad prica ot tatarima,je nejasan,i ono sta kaze je uglavnom netocno.

A sta se tice zadnje 2 slike,slicna fizionomija lica,i sta onda?
duje44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2010., 19:56   #25
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Dobro, a sto onda kazes za ovoga?

cek jel to bebek?
duje44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2010., 20:28   #26
Quote:
duje44 kaže: Pogledaj post
zadnje dvi su napravljene u novijem dobu, 20 stoljecu i to vjerovatno zbog miskoncepcije huna s mongolima zbog nacina zivota,ove sta san ja posta su iz njegovog,inace huni potjecu sa gornje granice irana,i potome bi tribali vise slicit armencima,pontidima ili irancima, nego mongolima
Huni su žute rase po analizi lubanja iz njihovih grobova(ličili su Tunguzima i Burjatima iz Sibira,okolice Bajkalskog jezera).Analizirano je stotine njihovih grobova po Mađarskoj i to istraživanje je jasno potvrdilo da su žuti,što sedobro uklapa i u opise suvremenika,rimskih pisaca koji ih prvi spominju.Što se tiče ,,Huna s gornje granice Irana,, to nisu isti ljudi kao Huni iz
europske povijesti,nego se uobičajilo u to vrijeme nazivati Hunima sve
nomade iz stepa koje je hunska migracija pokrenila na seobu(bilo kao
saveznike,bilo protjerivanjem). Ti ,,Huni s gornje granice Irana,, koji
nisu žuti,zapravo su Heftaliti,takozvani bijeli Huni o kojima pišu kronike
tadašnje Perzije i Indije(koje oni napadaju neovisno od pravih Huna koji
tada ulaze u Europu),a Heftaliti i jesu po lingvistici istočni Iranci iz Pamira.
Samo što oni nemaju s Hunima koji su upadali u Europu nikakve povezanosti
po pitanju porijekla ni jezika,sličnost je samo u tome što stranci jedne i druge
zovu Huni.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2010., 20:50   #27
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Huni su žute rase po analizi lubanja iz njihovih grobova(ličili su Tunguzima i Burjatima iz Sibira,okolice Bajkalskog jezera).Analizirano je stotine njihovih grobova po Mađarskoj i to istraživanje je jasno potvrdilo da su žuti,što sedobro uklapa i u opise suvremenika,rimskih pisaca koji ih prvi spominju.Što se tiče ,,Huna s gornje granice Irana,, to nisu isti ljudi kao Huni iz
europske povijesti,nego se uobičajilo u to vrijeme nazivati Hunima sve
nomade iz stepa koje je hunska migracija pokrenila na seobu(bilo kao
saveznike,bilo protjerivanjem). Ti ,,Huni s gornje granice Irana,, koji
nisu žuti,zapravo su Heftaliti,takozvani bijeli Huni o kojima pišu kronike
tadašnje Perzije i Indije(koje oni napadaju neovisno od pravih Huna koji
tada ulaze u Europu),a Heftaliti i jesu po lingvistici istočni Iranci iz Pamira.
Samo što oni nemaju s Hunima koji su upadali u Europu nikakve povezanosti
po pitanju porijekla ni jezika,sličnost je samo u tome što stranci jedne i druge
zovu Huni.
evo prvi put cujem da postoje 2 naroda koja se zovu huni
duje44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2010., 22:06   #28
Quote:
visa_sila kaže: Pogledaj post
Nadja KOmaneci
ne kUmaneci
nije Kumanka
no,znaci mongoli nisu tatari....ili je tatar turski naqziv za mongola
i to moze bit
Kuman je rumunjski naziv za Tatara.
"O" i "U" se cesto mijenjaju u izgovoru, u puno jezika, ukljucujuci i rumunjski i slavenske jezike.
Balon - balun, golob - golub, Turoman - Toroman...
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2010., 22:09   #29
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Kuman je rumunjski naziv za Tatara.
Može biti,ali Kumani nisu isti narod kao Tatari,iako im jesu lingvistički slični.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2010., 23:02   #30
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Može biti,ali Kumani nisu isti narod kao Tatari,iako im jesu lingvistički slični.
Tu si u pravu. Ustvari Kumani mi izgledaju daleko interesantniji i "misteriozniji" nego Tatari.

http://en.wikipedia.org/wiki/Cuman_people

Quote:
The Cumans were nomadic warriors of the Eurasian steppe who exerted an enduring impact on the medieval Balkans. The basic instrument of Cuman political success was military force, which none of the warring Balkan factions could resist. As a consequence, groups of the Cumans settled and mingled with the local population in various regions of the Balkans. A Cuman origin for the founders of three successive Bulgarian dynasties (Asenids, Terterids, and Shishmanids), and the Wallachian dynasty (Basarabids) has been proposed.[4] However, in the case of the Basarab and Asenid dynasties, Medieval documents refer to them as a Vlach (Romanian) dynasties[5][6][7] They also played an active role in Byzantium, Hungary, and Serbia, with Cuman immigrants being integrated into each country's elite
Vlad Tepes?

Zadnje uređivanje Dilberth : 03.07.2010. at 23:09.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2010., 23:32   #31
Quote:
duje44 kaže: Pogledaj post
ko je to pisa?

meni se cini da on vise ide na jezike nego genetiku,a ti se postavljas kao da je rijec o genetici.
Recimo ja znam dosta o genetici,i ako je ovo njegov mail sta se tice albanaca,ja bit ti moga puno bolje rec o njima sta se tice genetike.

Kad prica ot tatarima,je nejasan,i ono sta kaze je uglavnom netocno.

A sta se tice zadnje 2 slike,slicna fizionomija lica,i sta onda?
Samo želim reći da je genetika kompleksna stvar. No, dobro, neću se miješati u ove postove.
LostWisdom is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2010., 00:44   #32
Kad se već govori o tim stepskim narodima bio bih zahvalan kad bi netko napisao nešto o Pečgenzima. Zanimljivi su mi ti stepski narodi koji su još u srednjem vijeku u Europi živili na isti način ko slični narodi po srednjoj Aziji......
__________________
.....žensko.....
ajduk a šimić is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2010., 05:37   #33
Vidim da neki ovdje koriste fizionomiju kao potporu tvrdnji da su Rusi mješavina mongola i europljana. Ali, te kose oči su jako prisutne i kod svih zapadnih slavena, a ne samo kod Rusa. Kako to objašnjavate?

Možda su te kose oči indikator tog čuvenog balto-slavenskog gena te je riječ o čistoj slučajnosti ili pak samo prilagodbi surovim klimatskim uvjetima u slavenskoj prapostojbini.

A možda je i zaista došlo do masovnog miješanja Azijata i predaka današnjih Slavena, ali u puno daljoj prošlosti, puno prije velike seobe naroda. To bi moglo objasniti sveprisutnost kosih očiju kod svih "balto-slava".
Kremen is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2010., 06:06   #34
Jedna stvar,glede Tatarai uopce Mongola toga doba me zanima
Njih jer bio glas da su vrlo vrlo okrutni ka civilnom pucanstvu...jeli to tocno
Tocnije,cinili su najgore zlocine koje um moze zamisliti,nesto poput Turaka poslije

No,zanima me.....mongoli su mongoli,to mi je jasno,i oni su se muvali po Kini ponajvise,Koreji te pokusali osvojiti Japan,1281,no je ove spasao vetar...kamikaza
Tko su tocno Tatari....hajdmo dati neki konacni oblik,neku definiciju,jer se pocelo sirit sa temom....na genetiku

Posto ja sad poslom,zivim u Kini,ovdje postoji narod koji zivi u provinciji Xin Zhang....i oni nisu kinezi,ni mongoli,vec potomci,Uzbeka,Azerbejdzanaca,Turkmestanaca itd itd

Sad,Hajdmo probati ovako...Turkmenski...tj,Turski narodi su podrijetlom sa teritorija Uzbekistana,Azerbejdzana,Kazahstana,Cecenije itd itd....potom dolaze sve do Teritorija danasnje Turske,ali i do Beca

Dali su dosli,ranije utabanom cestom??? dali su prije njih,njihovi preci dolazili tuda

Tko su Madjari i Finci....po defaultu,oni su braca...i nekad nisu izgledali poput onog Finca sa fotke...btw...onaj Hrvat moze onog Finca pojest za dorucak
Tko su bili Madjari prije 955 i konacnog sloma kod Augsburga od strane Njemaca??
Dali su i oni podrijetlom od tih Turaka te Tatara?

Azerbejdzanci,Turkmestanci i Turci,i danas dani govore isti jezik....sto bi bila neka logicna sveza da su istog podrijetla
no,sto sa Cecenima...jesu li i oni ista genetska skupina poput Turaka??

I sad da se vratim na moje pitanje sa pocetka teme,svi pamte okrutnosti Cecena prema zarobljenim Rusima,neki su snimci cak procureli u javnost
Jeli to dio te kulture koju gaje vec stoljecima???
Jeli to,dokaz da su to ti isti ljudi?

Eto nekih pitanja,na koja bismo mogli pokusat odgovorit,da ne otplivamo,mnogo daleko od obale
pozz
__________________
pisem pismo tinta mi se proli,daleko je onaj tko me voli
visa_sila is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2010., 14:08   #35
Dosta Mongolskih naroda je primilo Islam u Indiji,Rusiji,ali što je sa samom Monogolijom,tamo nikada nije zaživjelo?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2010., 15:40   #36
Quote:
Kremen kaže: Pogledaj post
Vidim da neki ovdje koriste fizionomiju kao potporu tvrdnji da su Rusi mješavina mongola i europljana. Ali, te kose oči su jako prisutne i kod svih zapadnih slavena, a ne samo kod Rusa. Kako to objašnjavate?

Možda su te kose oči indikator tog čuvenog balto-slavenskog gena te je riječ o čistoj slučajnosti ili pak samo prilagodbi surovim klimatskim uvjetima u slavenskoj prapostojbini.

A možda je i zaista došlo do masovnog miješanja Azijata i predaka današnjih Slavena, ali u puno daljoj prošlosti, puno prije velike seobe naroda. To bi moglo objasniti sveprisutnost kosih očiju kod svih "balto-slava".
Rusi nisu zapadni Slaveni nego istocni. Koliko ja znam, kosih ociju medju zapadnim Slavenima nema, a nema ih ni medju Litvancima (Baltima).

Razlog za koso-okost medju Rusima je naravno 200 godisnje silovanja od strane Mongola i Tatara, ali postoji jos jedan, daleko veci razlog. U zadnjih 200-300 godina Rusi su rusificirali mnogobrojne pripadnike turkijskih i ugro-finskih plemena na podrucju danasnje Rusije. Ruska pravoslavna vjera je bio glavni instrument te rusifikacije i danas su oni svi vise manje asimilirani u rusko drustvo. Kod kuce, privatno, mnogi su svjesni svog porijekla, ali za javnost, za tebe i mene, oni su svi teske Rusetine. Nesto slicno radili su i Turci na Balkanu, danas zivi u Turskoj preko 2 miliona bivsih Bosnjaka, ali nitko ne prica o "cuvenom" turskom genu koji nosi plave oci i kosu.

Evo ga jedan teski Rus, bivsi Kalmik, produkt te asimilacije.


Zadnje uređivanje Dilberth : 04.07.2010. at 15:51.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2010., 16:43   #37
Yuri iz Red Alert 2!
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2010., 17:11   #38
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Vlad Tepes?
Mnogi smatraju da su i Hunyadi kumanskog porijekla (kao i većina tadašnjeg plemstva u Vlaškoj i u Moldaviji).
Gavran (ptica na obiteljskom grbu) je kumanska totemska životinja, otac ima turkijsko ime (Vojk/Vajk - „bogataš”).

-------------------------

Btw, min. 20-30 % današnjeg stanovništva Mađarske nizine čine potomci Kumana (mađ. Kun) koji dolaze u Mađarsku u XIII. st. i asimiliraju se u Mađare do XVIII. st. Imaju i specijalnu autonomiju do 1876.

- toponimi: županija Bács-Kiskun, županija Jász-Nagykun-Szolnok, Kunszentmárton, Kiskunhalas, Kiskunfélegyháza, Kunmadaras, Kunhegyes itd.
- prezimena: Kun (i ostala: Köszömös, Csobán, Szokor, Tázlár, Buka, Buga, Daku, Talmasz, Csikmasz, Korokmasz, Bota, Bökén(y), Börcsök, Karasszon, Karacs, Karakas, Garaguly, Kangur, Kocskor, Korhán, Agbúra, Burzuk, Buzgán, Csicsek, Csider, Csirmaz, Csongár, Csúvár, Gődér, Koska, Gaska, Kecse, Kotan, Kotány (=> Kotányi ), Taga itd.)

-------------------------

U pobjedi na Moravskom polju (1278., Habsburzi i Mađari protiv Čeha) igrali su odlučujuću ulogu kumanski strijelci kralja Ladislava IV. Kumanca.

-------------------------

spomen na Kumance u Mađarskoj

-------------------------

Codex Cumanicus (english)
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2010., 17:21   #39
A jebi ga ,mislim povezanost stepskih naroda treba pocet pratit preko kaganata jos prije hrista dje su zivijeli tada.Grci su imali kolonije 4 BC u danasnjoj Sjevernoj Osetiji i moguce da su ih dovukli brodovima na Balkan preko Kumanskog prolaza u Crnom Moru i Bosforskog Kanala sve na obale Albanije danasnje.A onda su ratovali sa svim narodima na Balkanu.Mislim da je dosta ljudi u Makedoniji ,mozda i bugarskoj porijeklom sa kavkaza ,dosli kao robovi u Europu.Jedan dokaza za to je da u Osetiji i dan danas koriste slovoAE (iako koriste cirilicu) koje im je ostalo od rimljana.Tako da prvi grad iza Kumanskog prolaza na obali danasnje Bugarske je Kiten.Izvorno se grad zvao Kitaen a do njega Primorsko.Tu je i planina Bosna u Bugarskoj nedaleko odatle,i tu su mozda nastali Bogumili u Bugarskoj.Vjerovatno su s tu slavenizirali a u Rumuniji i Vlaskoj romanizovali.
diof is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2010., 17:25   #40
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Mnogi smatraju da su i Hunyadi kumanskog porijekla (kao i većina tadašnjeg plemstva u Vlaškoj i u Moldaviji).
Gavran (ptica na obiteljskom grbu) je kumanska totemska životinja, otac ima turkijsko ime (Vojk/Vajk - „bogataš”).

-------------------------

Btw, min. 20-30 % današnjeg stanovništva Mađarske nizine čine potomci Kumana (mađ. Kun) koji dolaze u Mađarsku u XIII. st. i asimiliraju se u Mađare do XVIII. st. Imaju i specijalnu autonomiju do 1876.

- toponimi: županija Bács-Kiskun, županija Jász-Nagykun-Szolnok, Kunszentmárton, Kiskunhalas, Kiskunfélegyháza, Kunmadaras, Kunhegyes itd.
- prezimena: Kun (i ostala: Köszömös, Csobán, Szokor, Tázlár, Buka, Buga, Daku, Talmasz, Csikmasz, Korokmasz, Bota, Bökén(y), Börcsök, Karasszon, Karacs, Karakas, Garaguly, Kangur, Kocskor, Korhán, Agbúra, Burzuk, Buzgán, Csicsek, Csider, Csirmaz, Csongár, Csúvár, Gődér, Koska, Gaska, Kecse, Kotan, Kotány (=> Kotányi ), Taga itd.)

-------------------------

U pobjedi na Moravskom polju (1278., Habsburzi i Mađari protiv Čeha) igrali su odlučujuću ulogu kumanski strijelci kralja Ladislava IV. Kumanca.

-------------------------

spomen na Kumance u Mađarskoj

-------------------------

Codex Cumanicus (english)
Da, ti Kumanci su stvarno interesantan narod o kome nazalost ne znamo gotovo nista.

BTW, sto kazes za moju ideju o Nadji? Ne znaci li li Comăneci, Kumanac?
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:39.