Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.10.2013., 20:16   #821
Radi se o djelu Stranac, Alberta Camusa.
Molim nekog da mi protumači simboliku novinskoga članka koji je Mersault pronašao u svojoj ćeliji. Zašto je ta priča važna za tumačenje romana kao i Camusove filozofije apsurda?

U članku se radi kako je neki čovjek vratio se u Čehoslovačku nakon mnogo godina i bogat dolazi u svratište koje drže njegova majka i sestra, one ga ne prepoznaju i on se odluči malo našaliti s njima i ne predstavi im se nego namjerno im pokaže koliko ima novca i iznajmi sobu njihovom hotelu. Naime, one ga usred noći ubiju, ukradu mu novac i tijelo bace u rijeku. Sutradan dolazi njegova žena i govori im da je to bio njihov sin. Majka se objesi, a sestra baci u bunar.

Please help!
PeggySuee is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2013., 23:37   #822
Quote:
PeggySuee kaže: Pogledaj post
Radi se o djelu Stranac, Alberta Camusa.
Molim nekog da mi protumači simboliku novinskoga članka koji je Mersault pronašao u svojoj ćeliji. Zašto je ta priča važna za tumačenje romana kao i Camusove filozofije apsurda?

U članku se radi kako je neki čovjek vratio se u Čehoslovačku nakon mnogo godina i bogat dolazi u svratište koje drže njegova majka i sestra, one ga ne prepoznaju i on se odluči malo našaliti s njima i ne predstavi im se nego namjerno im pokaže koliko ima novca i iznajmi sobu njihovom hotelu. Naime, one ga usred noći ubiju, ukradu mu novac i tijelo bace u rijeku. Sutradan dolazi njegova žena i govori im da je to bio njihov sin. Majka se objesi, a sestra baci u bunar.

Please help!
ne postoji ljudski odnos koji bi bio autentičan a da nije pitanje puke konvencije. konvencija određuje čovjekovo ponašanje prema drugom čovjeku, a kako mersault konvencije ne priznaje, ravnodušan je prema vlastitoj majci i činjenici njezine smrti jednako kao i prema arapinu čije je ubojstvo osobno i vlastoručno počinio.
majka i sestra iz novinskog članka ubijaju onog čovjeka u trenutku kad konvencije prestaju biti toliko bitne jer je on za njih u tom trenutku stranac. one, nakon što su spoznale istinu, sebi oduzimaju život jer ih mori grizodušje. grizodušje je također u velikoj mjeri pitanje konvencije, tj. društvenih normi kroz koje se konkretiziraju određene društvene vrijednosti, a koje su opet primarno sadržane u biblijskim i božjim zapovijedima od kojih je jedna i 'ne ubij'. također, ako iz nekog razloga baš moraš ubiti, nastoj makar osigurati da ne ubiješ člana vlastite obitelji.
e sad, polazeći od pretpostavke da boga nema, pa samim tim ne postoji ni neki etički imperativ koji bi čovjeka obvezivao na bilo što, camus mersaultu daje mogućnost krajnje slobodnog djelovanja. mersault je najslobodniji čovjek ikad baš zato jer je stranac čitavom svijetu. stoga se on ne kaje, ne hini žalost, ne traži božju milost, pred pogubljenje ne očekuje utjehu, nego priželjkuje mnoštvo koje će ga dočekati povicima mržnje. ustvari se, na opće zaprepaštenje, on jedini čitavo vrijeme vrlo glasno buni. i eto ti apsurda u apsurdu.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 17:51   #823
Ima li itko seminarski rad Mirisi, zlato i tamjan? Da je voljan poslati:-) Hvala
Sasha-Fierce is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2013., 09:02   #824
pomoć!

Bok ljudi,
trebala bi malu pomoć.
Pišem analizu pjesme i trebala bi otkrit metaforu koja se skriva u zadnjem stihu. Moje mišljenje je da se radi o siromašnom čovjeku koji nema ništa i ti zadnji stihovi/zadnji dio pjesme to naglašava.

U ljetne večeri
postaju mreže moga djeda srebrne

Djede,
idućeg ljeta,
kad kose tvoje još više posijede
i ruka otvrdne kao kora;
kad tvoj vinograd pohara peronospora,
(jer nemaš novaca za galicu)
doći ću zajedno da bacimo mreže.
Bit će noć. Kroz mrak će ciganska kola putovati
i mjesec pun.
Kljun
tvoje barke parat će Savu. Zvijezde će mirovati.
Djede,
onda će i tvoje mreže biti srebrne
i ruka mlada.
Zaboravit ćeš da si siromah,
da imaš kuću od ćerpiča i staje bez konja i krava,
vinograd bez grožđa
i na kraju sela devet jutara bara.
zermagla86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 10:47   #825
Je li netko u zadnje vrijeme čitao "Šegrta Hlapića"?

Dakle, Hlapić putuje da razgazi nove čizmice.
U jednom dijelu priče, dođe pod neki most da prespava.
Pod mostom je već Crni Čovjek.
Hlapić prespava i ujutro - nema mu čizmica! Crni Čovjek ih je ukrao.

I sad me zanima-u tom dijelu priče pod tim mostom, je li Hlapićev pas Bundaš bio s njim ?
I kakve su bile vremenske prilike u tim scenama?
Je li Hlapić pod most došao jer je padala noć ili se možda sklonio od kiše?
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 18:55   #826
Imaju li neki naziv one autorove posvete i citati i naslovi nekih knjiga pod naslovom priča?
Nisam se dobro izrazio, pa ću pokušati prikazati:
Naslov priče
-----------------Umbertu Ecu
ili ---------------- ''Riječ bijaše bog i bog bijaše riječ''
----------------- stvaranje, 1,1
ili ------------------ Egzodus

pa onda krene priča, a ova posveta, ili citat su kao neki ključ za čitanje koji nas upućuje na neki stil ili ideologiju ili nešto.

Ima li to neki naziv?
Kajves is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 20:17   #827
Ovisno o tome šta je u pitanju, "te stvari" mogu biti epigraf ili moto, eto pogledaj linkove na HJP.
A posveta je posveta, Umbertu Ecu, mami, tati, djeci, prijatelju, svima u studiju i režiji...
__________________
किं तु पूर्वं पराजैषीरात्मानमथवा नु माम्।
.
bhavatarini is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2014., 10:49   #828
Hvala ti bhavatarini,!
Kajves is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2014., 23:35   #829
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
ne postoji ljudski odnos koji bi bio autentičan a da nije pitanje puke konvencije. konvencija određuje čovjekovo ponašanje prema drugom čovjeku, a kako mersault konvencije ne priznaje, ravnodušan je prema vlastitoj majci i činjenici njezine smrti jednako kao i prema arapinu čije je ubojstvo osobno i vlastoručno počinio.
majka i sestra iz novinskog članka ubijaju onog čovjeka u trenutku kad konvencije prestaju biti toliko bitne jer je on za njih u tom trenutku stranac. one, nakon što su spoznale istinu, sebi oduzimaju život jer ih mori grizodušje. grizodušje je također u velikoj mjeri pitanje konvencije, tj. društvenih normi kroz koje se konkretiziraju određene društvene vrijednosti, a koje su opet primarno sadržane u biblijskim i božjim zapovijedima od kojih je jedna i 'ne ubij'. također, ako iz nekog razloga baš moraš ubiti, nastoj makar osigurati da ne ubiješ člana vlastite obitelji.
e sad, polazeći od pretpostavke da boga nema, pa samim tim ne postoji ni neki etički imperativ koji bi čovjeka obvezivao na bilo što, camus mersaultu daje mogućnost krajnje slobodnog djelovanja. mersault je najslobodniji čovjek ikad baš zato jer je stranac čitavom svijetu. stoga se on ne kaje, ne hini žalost, ne traži božju milost, pred pogubljenje ne očekuje utjehu, nego priželjkuje mnoštvo koje će ga dočekati povicima mržnje. ustvari se, na opće zaprepaštenje, on jedini čitavo vrijeme vrlo glasno buni. i eto ti apsurda u apsurdu.
Nakon vise od pola godine, hvala Zanimljivo tumacenje
PeggySuee is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2014., 23:41   #830
Quote:
PeggySuee kaže: Pogledaj post
Nakon vise od pola godine, hvala Zanimljivo tumacenje
molim.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2014., 13:09   #831
Quote:
PeggySuee kaže: Pogledaj post
Radi se o djelu Stranac, Alberta Camusa.
Molim nekog da mi protumači simboliku novinskoga članka koji je Mersault pronašao u svojoj ćeliji. Zašto je ta priča važna za tumačenje romana kao i Camusove filozofije apsurda?

...

Please help!
To je neka vrsta obrnutog mita o Edipu. U tom mitu, Edip ne zna za majku, a u Strancu, majka ne zna za sina. Pa tako u mitu, Edip opći s majkom, a u Strancu, majka ubije sina.

Svakako je povezano i s psihoanalitičkim tumačenjima (isto vremensko razdoblje nastanka romana i početaka psihoanalize)

Dakle ako je mit o Edipu apsurdna tragedija, onda je ova priča tragičan apsurd

To bih tumačio više kao dio same Camusove poetike, gdje prevladava egzistencijalizam kao glavna misao vodilja (zato kod njega nema seksa, ali ima smrti).

Prema tome, pitanje je koliko je time zrcalio mit o Edipu, a koliko se jednostavno uklapa u cijeli njegov izričaj.

Naravno, grčka epika nastala je debelo prije kršćanstva.
__________________
Zbogom žohari
netsky prospekt is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2014., 14:34   #832
nije da me veseli, ali moram malo odreagirati. ako se već tražiš neko ishodište camusova romana u antičkom mitu, a mersaulta u mitološkom liku, onda je sizif tvoj čovjek, nikako edip, a da o nekom obrnutom mitu (???), freudu ili psihoanalizi u ovom kontekstu i ne govorim.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2014., 15:04   #833
Tema je Stranac a ne Mit o Sizifu (to je druga Camusova knjiga)

Prema tome, da ne govorim o tome kako sugeriraš ono čega u mom upisu nema - primjedbe su ti promašene
__________________
Zbogom žohari
netsky prospekt is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2014., 15:17   #834
ništa mi nije promašeno, u mitu o sizifu, koji je esej, sadržana su načela filozofije apsurda, tj. paradoksa apsurda, a o istome je riječ i u strancu, samo u drugačijoj formi. oba su djela objavljena iste godine.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2014., 15:46   #835
Primjedbe su ti promašene jer ti je i tema promašena

Znači tema je ulomak iz njegova romana Stranac i simbolika toga u romanu i njegovoj filozofiji apsurda. A ne sam Camus ili sama ta filozofija.

To "enciklopediranje" ili "wikipediranje" s kojim se nabacuješ nije bitno u ovom kontekstu Da ne govorim o tome kako je zamorno.
__________________
Zbogom žohari
netsky prospekt is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2014., 19:24   #836
netsky prospekt, nisi mogao izabrati avatar koji bi te bolje i vjernije prikazao od toga koji imaš. zbilja!
evo, sad kad smo se ovako lijepo popričali, ja ću te pozdraviti.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2014., 04:49   #837
Quote:
netsky prospekt kaže: Pogledaj post
Primjedbe su ti promašene jer ti je i tema promašena

Znači tema je ulomak iz njegova romana Stranac i simbolika toga u romanu i njegovoj filozofiji apsurda. A ne sam Camus ili sama ta filozofija.

To "enciklopediranje" ili "wikipediranje" s kojim se nabacuješ nije bitno u ovom kontekstu Da ne govorim o tome kako je zamorno.
Pa daj ti onda baš se raspiši.
Kako si točno zamislio to što tvrdiš?



***

Quote:
Kajves kaže: Pogledaj post
Hvala ti bhavatarini,!
Za zakašnjenjem, nema na čem.
__________________
किं तु पूर्वं पराजैषीरात्मानमथवा नु माम्।
.
bhavatarini is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2014., 11:26   #838
RE: Emily Dickson jedna pjesma

Quote:
deja kaže: Pogledaj post
Ovako....

Spletom okolnosti naisla sam na jednu knjigu koja me dovela do pjesme od Emily Dickinson.

Pjesma nema imena, samo broj (LXXXII), ali prvi stih je "There's a certain slant of light", pa naslov vecinom identificiraju (po netu), po tom prvom stihu.

Evo i link na pjesmu

http://www.bartleby.com/113/2082.html

E, sad, ja bi molila dobre duse da mi kazu kako bi tocno preveli taj izraz
"A certain slant of light"

Zanima me bas tocno znacenje tog stiha, tj. izraza, koji se nakon te pjesme cesto upotrebljava, naslovi knjiga, clanaka i sl.

Prevesti taj izraz doslovno, bas i ne ide, mislim na rijecnike i to, previse je kontekstualno. Pokusavala sam naci hrvatski prijevod te pjesme, ali ne ide.

Hvala unaprijed


Mislim da sam našla prijevod

Postoji određeni nagib svjetlosti,
U zimskim popodnevima,
Koji tlači, poput težine
Katedralnih zvona.

Nebo nauditi nam daje;
Ne možemo naći ožiljak,
Nego unutarnju razliku
Gdje značenja jesu.

Niti ga može naučiti išta,
Taj pečat, očaj, -
Carske nevolje
Poslale su nas preko zraka.

Kad ono dođe, krajolik sluša,
Sjene drže dah;
Kad se vraća,ono je poput udaljenosti
Naizgled smrti.

Ne bih se kladila da je 100 posto točan ali je također i jedini koji sam pronašla tako da ću se za sad morati zadovoljiti ovime hh
WhatAboutAngels is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2015., 11:54   #839
Pozdrav, knjigoljubci!

Slažem site za čitanje, download i kritike besplatnih knjiga.
Zamolio bih nekoga eksperta da mi da par natuknica.

Što književni kritičari uzimaju u obzir (koje pojmove) kada kritiziraju
neko književno djelo?


Znam da bi za svaku vrstu književnog djela trebale biti zasebne kategorije
za ocjenjivanje ali meni trebaju kategorije za ocjenjivanje koje se mogu
upotrijebiti za svaku vrstu književnog djela. Najviše 10 kategorija.

Sajt će sadržavati knjige iz svih područja, ENG govorno područje. Ciljani
korisnici: svi (globalno).

Za sada sam, po vlastitom nahođenju, naveo ove parametre za ocjenjivanje
književnog djela:

1.) Thesis of the book
2.) Subject or topic
3.) Arguments
4.) Writing style

A u literaturi sam pronašao ovo:

THE BASICS:

1.) Plot
2.) Setting
3.) Narration/point of view
4.) Characterization
5.) Symbol
6.) Metaphor
7.) Genre
8.) Irony/ambiguity

OTHER KEY CONCEPTS

1.) Historical context
2.) Social, political, economic contexts
3.) Ideology
4.) Multiple voices
5.) Various critical orientations
6.) Literary theory

Kako bi vi složili kategorije ocjenjivanja književnih djela?

Korisnici će naravno, moći upisati kritiku u slobodnom polju, kao običan post a
kategorije koje tražim su dio aplikacije.

Hvala!
Horz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2015., 17:08   #840
Pozdrav!

Zna li tko kakav hrvatski roman čija je tema droga i rock'n'roll (nešto poput Tribusonove "Polagane predaje")?? Zahvaljujem
__________________
Cease, cows, life is short.
Questor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:38.