Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2007., 13:26   #1
Mrežni napon 210V! Stabilizator napona?

Budući da ne postoji podforum tipa "narodna tehnika" , postavljam pitanje ovdje.

Naime, ustanovio sam da mi mnogi kućni aparati "pište" (proizvode zvuk visoke frekvencije) što mi dosta smeta (drugi ukućani niti ne čuju).

Prije neki dan sam kupio novu plazmu koja u dućanu nije pištala, a kod mene pišti li pišti...

Palo mi je na pamet da provjerim napon sa vrlo preciznim multimetrom, još iz tinejdžerskih amatersko elektroničarskih dana, i... rezultat 210V!!! (u najboljem slučaju jedva 215V u rano jutro kada je potrošnja manja.)

Pa me sad zanima da li pištanje mojih aparata (kompjutera, plazma ekrana...) može biti uzrokovano takvim niskim naponom?

Mogu li se žaliti HEP-u ? (znam da uvijek mogu, ali... )

Postoje li neki dobri stabilizatori napona koji bi mogli podići napon na propisanu normu? (a da sami ne pište...)

Inače, nekad davno sam čuo od nekog poznanika sa FER-a da je u EU-u napon oko 230V? Istina?
Tragač is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 13:56   #2
Nemam pojma o zujanju i struji(a šta se onda javljaš, bogati ).
Nego, kako bi bilo da pustiš neku muziku dok to zuji? U pravilu to zujanje bude nešto što se dade pokriti glasnijim zvukovima.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 14:15   #3
I sâm to čujem, ponekad. Recimo, čujem da je TV upaljen bez da ga vidim i kad je na "mute". Meni to ne smeta. Ti si znači osjetljiviji.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 14:17   #4
Takve oscilacije napona nisu ništa neobično, pogotovo ako si daleko od trafa ili na kraju neke naponske linije.
Mislim da ti ni reklamacija neće biti uvažena za tako "malu" oscilaciju napona.

No to "pištanje", to mi baš nije jasno. Imaš li ti možda koje slušno pomagalo?
Gurth is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 14:34   #5
Napon ti je U REDU !!! Tako malo važno je li ti napon 200-210-220 ili 240 V. Svi današnji uredjaji, naročito elektronski podnose promjene napona čak +- 50 %. Najnoviji LCD TV što sam kupio radi na 100-250 V bez ikakvog prebacivanja...A sto se tice "pištanja" čudno je, jer novi TV nemaju visoki napon...obično pišti i kondenzatori, ali to je duga priča...UGLAVNOM; NAPON 215 V JE OK - I NIJE UZROK TOMU !!!
Luftwaffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 15:32   #6
Mozda imas smetnje u mrezi? Ja kod sebe imam uzasne smetnje i izoblicenja mreznog napona. Spojio sam osciloskop i ispali su sve neki krumpiri. Te smetnje znaju biti toliko jake da se nerjetko cuju izmedju stanica na radiju. Strava.
timon_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 15:48   #7
Može bit više razloga, možda ti je zvučnik od recimo kućnog kina u blizini ili neka druga pizdarija šta zrači, možda ti nije namještaj po feng shuiju a možda si u šumi
__________________
Biti jednostavan je umjetnost (by Shipka)
Musatom is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 16:41   #8
Sjećam se da je netko na informatici svojedobno spomenuo kako je neki njegov frend imao isto problema s pištanjem računala, sve dok ga nije spojio preko UPS-a koji je ispeglao napon.

Pitao sam ga koji model UPS-a ali se više nije javljao.

Jel' netko možda zna za neki dobar model UPS-a koji daje lijepi stabiliziran sinusoidan napon? (plazma mi troši 261W).

Inače, čini mi se da je izvor visokofrekventnih tonova u samom napajanju plazme - vidi se (i čuje) kroz metalnu rešetku na pozadini, u dijelu koji ima aluminijski rebrasti hladnjak na koji su spojeni tranzistori snage (ili thyristori?). Na pozadinskoj etiketi piše da je aparat predviđen za napone od 220 do 240V...
Tragač is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 12:51   #9
Nitko ne zna za neki kvalitetan UPS (uninterruptible power supply) ili stabilizator napona?
Tragač is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 13:38   #10
UPS je uređaj koji ti može KRATKOTRAJNO pomoći pri nestanku struje !!!
Koristi se uglavnom za kompjutere, a glavna namjera je "dati" kompjuteru "još malo struje"...tek toliko da kulturno zatvori sve programe - i spasi podatke...
UPS u sebi ima bateriju / akumulator ograničenog trajanja...naime, da bi se dobilo 220 V iz pretvarača - invertera 12 V - potrebna je relativno velika struja, ovisno o snazi UPS-a ( cca. 10-30 A)
UKOLIKO i dalje sumnjaš na "neispravan" napon, rekao si 210-215 V - ja tvrdim da to nije problem...pokušaj nabaviti "stari transformatorski stabilizator napona" za stare cijevne TV. Prepoznati ćeš ga po "relativno" velikoj težini (iako veličine kalorifera) - jer u njemu su 2-3 transformatora...a, gdje ćeš ga naći - neznam ! Pitaj didu & baku, pročešljaj podrum / tavan, baci oko na glomazni otpad ! Taj stari stabilizator napona je super stvar i radi vrlo dobro !!!
Luftwaffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 13:44   #11
uh! kad ugasim ton na tv-u, isto čujem one viskofrekventne zvukove... ko šišmiš
mislim da nije do mrežnog napona (50Hz) veće nešto više frekvencije
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 12:42   #12
meni se tako znalo čut iz monitora i onda ga drmnem šakom i onda prestane na neko vrijeme
__________________
Biti jednostavan je umjetnost (by Shipka)
Musatom is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 13:31   #13
Ja imam dojam da je problem u napajanju plazme.

Kompjuterska napajanja su tzv. "switching". Vjerojatno je i napajanje moje plazme na istom principu.

Ne znam točno štop to znači, ali izgleda da involvira neke aktivne procese koji potrebuju tranzistore ili thiristore.

Imam dojam da je onaj aluminijski radijator na kojem su pričvršćeni tranzistori/thiristori, izvor zujećeg zvuka sa visokofrekventnom komponentom

Ako se netko stavi glavu iza neke veće plazme Panasonic Viera, s njene desne strane (gledano prema ekranu) čut će izrazito zujanje kroz rešetkastu površinu na pozadini - zujanje koje ima i visokofrekventnu komponentu.
Tragač is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 14:33   #14
tragaču, ajde probaj snimiti to... onako, jedan kratki wav, ne veći od 200-300 kB. probaj napraviti što čišću snimku, pa da je provučem (a možeš i ti) kroz spektralni analizator
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 15:04   #15
Quote:
Endimion17 kaže:
tragaču, ajde probaj snimiti to... onako, jedan kratki wav, ne veći od 200-300 kB. probaj napraviti što čišću snimku, pa da je provučem (a možeš i ti) kroz spektralni analizator
Snimio bih kada bih imao mikrofon koji može snimati tako visoke frekvencije.
Tragač is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 15:17   #16
malo uz rub teme. Postoje dvije vrste UPS-a
Jedni koji cijelo vrijeme rade i drugi koji se "pale" kad nestane struje.
Ovo prvi cijelo vrijeme pretvaraju struju istosmijernu te ju vračaju natrag ponovo u izmijeničnu. Ovi drugi samo prate kad nestane napona pa aktiviraju bateriju...

Kak prepoznati koji pojam nemam.
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 15:18   #17
malo uz rub teme. Postoje dvije vrste UPS-a
Jedni koji cijelo vrijeme rade i drugi koji se "pale" kad nestane struje.
Ovo prvi cijelo vrijeme pretvaraju struju istosmijernu te ju vračaju natrag ponovo u izmijeničnu. Ovi drugi samo prate kad nestane napona pa aktiviraju bateriju...

Kak prepoznati koji pojam nemam.
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 15:57   #18
Quote:
Tragač kaže:
Snimio bih kada bih imao mikrofon koji može snimati tako visoke frekvencije.
i najjeftiniji za 10 kn to mogu snimiti, a zvučne kartice (i integrirane) hvataju do nešto više od 22 kHz, bar ova moja može.
probaj, kad vidis koja je frekvencija, mozda ce ti pomoci...
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 19:40   #19
Možda imaš šum u uhu
fromko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 13:25   #20
Quote:
demosten kaže:
malo uz rub teme. Postoje dvije vrste UPS-a
Jedni koji cijelo vrijeme rade i drugi koji se "pale" kad nestane struje.
Ovo prvi cijelo vrijeme pretvaraju struju istosmijernu te ju vračaju natrag ponovo u izmijeničnu. Ovi drugi samo prate kad nestane napona pa aktiviraju bateriju...

Kak prepoznati koji pojam nemam.
E, ovo me zanima.
Tragač is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:35.