Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2003., 09:04   #1
Menopauza [opći topic]

to je to,imam 42 god. i prije 9 mjeseci sam imala zadnju menstruaciju.hormonalni nalazi pokazuju menopauzu i ginekologica mi kaze da bih,s obzirom na godine,trebala ipak uzimati hormonalnu terapiju.dobih uputnice za mamografiju,uzv,pretrage krvi pa sada krecem to obaviti.frka mi je sto sam se u ovih 9 mj.udebljala 11 kg.kosa mi se prorjedila,koza je suha...ma ukratko sva sam rastimana.
znam da se ovdje skuplja vecinom mladji svijet ali ipak, ima li itko kakovih iskustava,saznanja,informacija i sl.
Cruela is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2003., 17:46   #2
Slažem se da ti je menopauza došla prerano i možda bi morala uzimati hormone. Ja mogu reći iz svog iskustva da menopauza nije uopće strašna, premda sam ja sa 53godine imala zadnji menzes. To mi je bio jedini znak da sam u menopauzi, jer nisam apsolutno imala nikakve probleme. Ne znam kako to tumačiti, jer je moja majka imala i te kako problema. Po mom mišljenju treba ju prihvatiti kao jedan neminovni dio života, a ne kao prolazak ženstvenosti, jer to nije istina. Na pr. Japanke smatraju menopazu olakšanjem i ne poznaju smetnje kao žene na zapadu.Ja sam se orjentirala na zdraviji način života, više vodim računa o prehrani, ne miješam bjelančevine i ugljikohidrate, tako da sada imam liniju kao prije trideset godina, ali što je za mene puno važnije, odlično se osjećam i imam osjećaj da sam sada i zdravija. Jedem, kada god mogu organski uzgojenu hranu, puno voća, povrća i cjelovitih žitarica. Nastojim jesti i sve ono za što se smatra da ima fitoestrogene, pa mi možda i to pomaže. Vrlo je važna tjelesna aktivnost, tako da nastojim barem što više šetati, a kod kuće i vježbam neke laganije vježbe za oblikovanje tijela i to je sve polučilo uspjeh. Što se tiče suhoće kože, danas postoje odlične kreme i mlijeka za tijelo. Možda će netko reći da previše pažnje poklanjam sama sebi, ali, iako nisam nikada bila previše opterećena izgledom, sada sam ponosna što moje kćerke i moj suprug primjećuju da nisam postala zapuštena starica, već da sam u punoj i tjelesnoj i psihičkoj formi. Ti si mnogo mlađa od mene i nemoj pristati na to da je menopauza neka prekretnica u životu žene. Vodeći računa o svom zdravlju, imajući pozitivan stav prema životu i veseleći se svakom novom danu moći ćeš se još dugo osjećati fit. Što se tiče kilograma, najtoplije ti preporučujem knjigu: Jedem, dakle mršavim od Montignaca. Lagano i zdravo ćeš skinuti kilograme i osjećat ćeš se odlično. Začudit ćeš se kako se uz pun stomak može mršaviti. Ja sam već 5 godina na toj ishrani i u svojoj 58 godini nosim bikini i nije nimalo neskromno od mene ako ću reći da mi jako dobro stoji (imam uz sebe vrlo strogog kritičara!). Naravno, neki vid tjelovježbe je potreban. Da ne bi ispalo da se brinem samo za tjelesni izgled, od kada sam u mirovini bavim se još mnogočime, idem na tečaj engleskog, pišem za jedne novine, kao što vidiš ni internet mi nije stran i još mnogo druge mentalne "gimnastike". Ja ne priznajem godine, sve dok je čovjek zdrav.
Ruža is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2003., 19:50   #3
Ezop, dobro došla!

Meni je počelo sa 42 godine ali srećom imam obiteljskog ginekologa koji zna da je moja mama izgubila sa 40 godina a sestra sa 41.
Danas žene ranije ulaze u nemopauzu i nije to više onakav bauk kao što je bio prije. Mene su na početku najviše mučili valungi. Onda sam se malo sama potrudila i već godinama nemam nikakvih problema (a ni olvejsa ) jer sam iz hrane izbacila slatko. Nesanice, nervoza, nagle promjene raspoloženja su me mučile tako dugo dok nisam kao i Ruža počela jesti laganu hranu sa puno salata i voća. Ne pijem nikakve hormone jer su mi na ultrazvuku našli miome a oni od hormona rastu. Idem redovno na kontrole i sve u svemu osjećam se sjajno.
nepta is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2003., 21:57   #4
Gledala sam nedavno u jednoj emisiji žensku koja je s 30 godina ušla u menopauzu, a otad je prošlo 10 godina. Ženska fantastično izgleda, a tajna je bila u redovnoj tjelovježbi i zdravoj prehrani. Što se tiče hormona, mislim da ih je koristila.
Preporuka je inače jesti mnogo soje, ona ima najviše tih fitoestrogena. Tjelesna aktivnost je posebno zdrava kao prevencija osteoporozi.
Ezop, nadam se da ćeš uspjeti vratiti ravnotežu u životu, ali predložila bih ti da ipak prekontroliraš i štitnjaču..
(zbog kože, kose i težine)
Zlatokosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2003., 22:49   #5
Ukoliko ne postoje medicinske kontraindikacije vjerojatno bi bilo dobro uzimati hormonsku nadomjesnu terapiju.

Naravno, to ces odluciti ti u suradnji sa svojom ginekologicom.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2003., 05:14   #6
Sta je sa prirodnim nadomjescima hormonskoj terapiji?Prirodnom progesteronu i estrogenu?JA svojoj mami nabavljam progesteronsku kremu ovdje ,ima i estrogensku ali nju ne koristi.Ne treba joj.Bolje,estrogen se bas i ne preporuca.
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2003., 09:14   #7
Ezop, dobro nam doshla

Imam 41 godinu.

Prije 4 mjeseca operirana sam i odstranjen mi je lijavi jajnik. Recheno mi je da ce desni preuzeti funkciju, ali odonda imam problema. Prije operacije uzimala sam Cilest pa i sad nastavljam, ide nekako.

Ukoliko si zdrava, preporuchila bih ti hormonalnu nadomjesnu terapiju chak i ako nemash tezhih problema. Starenje pochinje kad prestaje luchenje hormona.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2003., 15:00   #8
hvala vam na savjetima i toplim rijecima.
ne mogu reci da me je uhvatila panika ili da se lose osjecam samo me je malo zbunila ginekologica rekavsi da bi mi,s obzirom na dosta lose nalaze hormona, svakako preporucila hormonsku terapiju.problem je sto sam prije nekoliko godina zbog kolagenoze tri godine pila kortikosteroide i dobila osteoporozu,poremecaj cirkulacije i nekakve flekice na pozadini ociju.zbog toga ona misli da bih od hormona imala ipak vise koristi nego stete.inace sam sa ginekologicom na ti jer je ona "prijateljicina prijateljica" a i jako puno mi je pomogla prijasnjih godina kada sam imala ucestale probleme sa krvarenjima.
sto se tice prehrane svakako cu poraditi na tome sto mi jako tesko pada jer mi slavonci smo poznati kao zderaci teske hrane,ali sto se mora ne bi trebalo biti tesko.
ruzo,knjigu cu svakako potraziti a i krecem na rekreaciju samo jos moram izabrati izmedu fitnesa i pilatesa.
zlatokosa,radili su mi i hormone stitnjace i nalaz je o.k. tako da bar oko toga nemoram brinuti.
nepta i magic,citajuci inace vase postove vidim da obje imate dosta zdravstvenih problema ali to sjajno,optimisticki podnosite pa cu tako i ja.
Cruela is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2003., 15:07   #9
Hormonska nadomjesna terapija ima vaznu ulogu u prevenciji osteoporoze. Buduci da je ti vec imas, onda bi pogotovo bila korisna. Naravno, ako nema kontraindikacija, kao sto vec rekoh.

Fitness ili Pilates? Mozda bolje fitness, odnosno vjezbe u teretani. Ako mozes, uzmi nekakvu kombinaciju jednog i drugog.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2003., 17:17   #10
Pozor!

Dvije napomene, jedna nevazna a jedna jaaako vazna!

Nevazno. Menopauza je naziv za posljednju menstruaciju (kao sto je menarha naziv za prvu). Razdoblje koje dolazi poslije je - postmenopauza. (Dakle, ne ulazi se u menopauzu, nego se nakon menopauze ulazi u postmenopauzu! ).

VAZNO!

Hormonalno nadomjesno lijecenje je vrlo ozbiljni zdravstveni rizik! Imati u vidu!
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2003., 17:26   #11
Pa treba odvagnuti potencijalni rizik i korist i vidjeti sto je bolje.

Korist moze biti veca od potencijalnog rizika.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2003., 17:53   #12
Quote:
lahor kaže:
Pa treba odvagnuti potencijalni rizik i korist i vidjeti sto je bolje.

Korist moze biti veca od potencijalnog rizika.
Naravno. (Jedino, prilicno sam siguran da Ezop-in lijecnik tome nije dorastao.)

Lahor, pretpostavljam da znas, ali za svaki slucaj - rezultati Million Women Trial-a bacaju sjenu na hormonsko nadomjesno lijecenje.
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2003., 18:44   #13
Zasto tako mislis? Jesi li ti lijecnik, jos bolje ginekolog i imas uvid u njenu klinicku sliku?
Mislim da ne mozes ovako suditi.

Ovo nije moje podrucje, pa niti ne pratim informacije o tome nesto posebno.

Ipak, pronasla sam zanimljiv link o doticnom istrazivanju i stavljam ga ovdje svima na raspolaganje:
http://imaginis.com/breasthealth/news/news8.15.03.asp

I jos jedan izvadjen iz ovog prvog gdje se spominju hormonsko nadomjeno lijecenje i osteoporoza:
http://imaginis.com/breasthealth/news/news6.21.01.asp

Sigurno je da hormoni i nisu tako idealni, ali eto...treba odvagnuti i vidjeti koja je najbolja opcija. Nekad su to hormoni, nekad ne.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2003., 18:59   #14
Quote:
lahor kaže:
Sigurno je da hormoni i nisu tako idealni, ali eto...treba odvagnuti i vidjeti koja je najbolja opcija. Nekad su to hormoni, nekad ne.
Zapravo se i moja poruka svodi na ovo sto si napisala.

(Zao mi je ako si moj post dozivjela kao provokaciju. Nisam se htio svadjati, nego izmjenjivati misljenja. Isprika od mene.)
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2003., 19:03   #15
Quote:
Pallas kaže:
(Zao mi je ako si moj post dozivjela kao provokaciju. Nisam se htio svadjati, nego izmjenjivati misljenja. Isprika od mene.)
Ma ne, nikako. Sve OK. Shvatila sam ga sasvim drugacije, malo sam prokopala net i informirala se.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2003., 22:43   #16
Re: Pozor!

Quote:
Pallas kaže:
Dvije napomene, jedna nevazna a jedna jaaako vazna!

VAZNO!

Hormonalno nadomjesno lijecenje je vrlo ozbiljni zdravstveni rizik! Imati u vidu!

..........i te kako imati u vidu.......moje iskustvo govori u prilog ovome: nakon nadomjesne hormonalne terapije (visegodisnje) pronadjen mi je adenom cca 2 mm na epifizi, prolaktin je bio nebu pod oblake i nakon trenutacnog prekida i adekvatne terapije, sada je manje vise OK..............inace imam 46 godina, a htjenjem majke prirode, menopauza mi je bila oko 3O te godine zivota.......vise se i ne sjecam tocno, stoga je moja preporuka okrenuti se zdravom nacinu zivota i alternativnim prirodnim pomagateljima, a HNT koristiti u krajnjoj nuzdi..........znam da postoje i neki novi nehormonalni preparati, a ista im je svrha kao i rezultat............kod nas je jos uvijek sve to rutina.
oona is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2003., 23:20   #17
oona, dobro došla i ti..

Koliko sam ja shvatila, velike su dvojbe oko HNL u svijetu, a mišljenja se mijenjaju svakih nekoliko mjeseci. Zato je moj savjet: oprezno sa prirodom. I ne probavati baš sve što se proizvodi, mi smo ipak najčešće samo pokusni kunići - na žalost. Treba živjeti u skladu sa prirodom, koliko god se može.
Bilo bi dobro kad bi liječnici mogli napisati na receptu: tjelesna aktivnost, a mi se toga pridržavali. Koliko god se informirala o svemu tome, svugdje je tjelesna aktivnost najvažniji savjet, pa pokrenimo se i budimo aktivniji, dišimo punim plućima, a tijelo će nam biti zahvalno. Ponašajmo se prema njemu kao što bi se ponašali i prema skupom automobilu.

Malo sam se zanijela.. ali sam valjda bit uspjela i sebi objasniti..
Zlatokosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2003., 23:38   #18
Quote:
lahor kaže:
Pa treba odvagnuti potencijalni rizik i korist i vidjeti sto je bolje.



Quote:
lahor kaže:

Korist moze biti veca od potencijalnog rizika.
Kako kaze Pallas, nedavna istrazivanja su pokazala da je rizik u velikom broju slucajeva veci od dobrobiti. Tako da se danas vise ne prepisuje hormonalna nadomjesna terapija redovito kao nekada.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2003., 08:40   #19
Moja ginekologica je bila prosto uvrijeđena kada sam joj rekla da smatram da mi ne treba hormonalna terapija. Ona je to protumačila kao primitivizam i navodila mi tisuću razloga za. Moji argumenti su bili da ne osjećam ni jedan simptom osim gubitka menzesa, krvna slika mi je odlična, nemam ni spomena o osteoporozi i da ja to rješavam prirodnim putem. Vidim da sam bila u pravu, ali naravno svatko je slučaj za sebe. Uglavnom, veliki sam pobornik zdravog života ( ne za pretjerivanje i lišavanje svega što me veseli), šetanja, plivanja, mediterenskog tipa prehrane (maslinovo ulje koristim skoro 100%), čaše dobrog crnog vina poslije ručka, a pojedem i kolač ili crnu čokoladu kada to poželim. Dakle živjeti u skladu sa svojom prirodom i sačuvati optimistički pogled na svijet.
Ruža is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2003., 09:03   #20
Moja majka ima 61 godinu, njena sestra je 5 godina starija.

Teta je s prekidima nekih 7 godina na hormonalnoj terapiji.

Teta izgleda i osjeca se deset godina mladje od moje mame.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:40.