Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.09.2013., 18:27   #1
Ispod površine američkog filma 70-ih

U Americi 70-e godine bile su ispunjene klasičnim filmovima. Ovo su samo neki od onih za koje mislim da su super, ali ne dobivaju dovoljno pohvale.


Monte Hellman-ova dva klasika Two-Lane Blacktop (1971) i Cockfighter (1974), u kojima glumi nevjerojatni Warren Oates u nekim od svojih najboljih nastupa. Ta dva filma su jedni od najboljih karakterno dramskih uloga odglumljenih sa nevjerojatnom strasti.

Rolling Thunder(1977), u režiji John Flynn-a se čini kao jednostavan film osvete, ali pretvara u nešto više od toga. To postaje studija mučenog vojnika koji je nakon dolaska kući iz 7 god.bivanja u Viet logoru se nađe ponovno u drugom neprijateljskom okruženju koje ponovno rezultiraju nasiljem ka oodgovor na nasilne akcije protiv njega.Nakon delikantnog početka film počinje ubrzavat tempo do trenutka lavine nasilja
Pamtljive uloge Devane-a i T.L.Jones-a


Night Moves(1975) u režiji čuvenog Arhur Penna koji ponavlja suradnju sa Gene Hackanom u ovom fantastičnom mysteri trileru gdje Hack igra privatnog detektiva frustriranog osobnim i ljubavnim problemima u još jednom slučaju pronalaska nestale osobe koji će poprimit malo složen sadržaj.Odlićan skript popračen fantastičnom režijom i prelijepim kadrovima Floride svrstavaju ovaj film u skriveni dragulj.


Sam Peckinpah-ov Bring me the head of Alfredo Garcia(1974). Ovaj film je odgovaran za svaki neovisni kriminal / gangsterski film otkako je izašao kao leader tematike. Kako Warren oates razgovara sa odsječenom glavom u autu to daje i aspekt crne komedije koje su redatelji poput Q.tarantina debelo okarektizirali u svojim karijerama. Ovaj film je također duboko osobno film o jednom čovjekovoj borbi kroz surovu zemlju i cestu sa ciljem ništavila.


The parallax View(1974) - politički triler Pakule sa w.Beatty-em koji igra reportera koji otkriva zavjeru ubojstava reporteriju nakon atentata na US senatora.
Pakula je majstor prostora, boje i arhitekture - i u tome on radi izvrstan posao stvaranja napetosti s ovim elementima(kako je Robert Redford rekao : "Uvođenje osjetljivosti i intelekta u naizgled nepovezanim temama".
Pakula je izgradio vrlo uspješnu karijeru koja je bila prekinuta zbog njegove smrti u prometnoj nesreći 1998


The Day of the Locust (1975) - John Schlesinger-ov užasavajući prikaz slomljenih snova,briljatne izvedbe D.Sutherlanda i premoćnog kraja.
Snimanje nesnimljivog je priličnoriskantno, ali Schlesinger i scenarist Waldo Salt došli su blizu roman-ovog grotesknog i ciničnog tona.


Carnal Knowledge (1971) - M.Nichols-ova kontroverzna i provokativna drama sa elementima komedije u kojima Nicholson i Garfunkel su opsjednuti ženama.iako se filmska radnja dešava 70-im, to je još uvijek vrlo precizan prikaz o odnosu između dvaju spolova.Film je veoma influiciran talijanskim dramama psihosexualnog aspekta i francuskim ljubićima prepunim pulverzacije i nabijanja ega.


Dont look Now (1973) - Nicolas Roeg-ova tragično atmosferska melodrama koja vodi gledatelja u nepredvidivo putovanje. Počinje s meditacijom o tuzi i završava kao nadnaravni zastrašujući triler.
Film je postao poznat po dvije stvari: njegov vizualni stil i po kontroverznoj sceni seksa sa zvijezdama Donald Sutherland i Julie Christie.

Scarecrow (1973) - Jerry Schatzberg-ova comedy-drama je film ceste sa lutaliacama Pacino-m i
Hackman-om.
Prije nego što je ikad režirao, Schatzberg je gledao predstavu The Indian Wants the Bronx u kojoj je glumio Pacino. U predstavi se okrenuo prema prijatelju i rekao: "Ovaj čovjek je toliko moćan, da ako budem režirao film, hoću NJega."i tako je započeo suradnju sa pacinom prvo u Panic in the needle park pa u lutalicama.


Fat city (1972) - je noir drama John Hustona o boxu .Film je obilježio povratak na poznati teritorij Hustona u mlađim danima, kada je bio amaterski boxački prvak u lakoj kategoriji u LA.
mračna je priča o teškom životu dvojice boksača, Billyja Tullyja(Keach) i Ernieja Mingera(Bridges)

Blue collar (1978) - Pisac Taksista i jedan od scenarista Raging Bulla P.Schrader - ov redateljski debi - i to vrlo dobar!
jaka glumačka postava s Pryor-om koji poslije većina komedija se izvrsno snalazi u više dramskom nastupu(i čak nije pretjerano brbljav kako zna),pa uvijek jak Keitel i Y.Kotto.
Priča o tri očajna radnika u automobilskoj tvornici kojima je dosta ignoriranja i omaložavanja od strane tvorničkog sindikata pa odluće orobit sindikatov sef.


Pay day (1973) - Darryl Duke(The Silent Partner) je 1973. režirao dramu koji prati 36sati u životu drugorazrednog contry - western pjevača kojeg je izuzetno odglumio Rip Torne u sebičnoj i auto-destruktivnoj ulozi.

Straight time - je Grosbard-ova grim drama popunjena sumornim humorom o neprijatnosti nakon izlaska iz zatvora,tehničkim aspektima uvjetnog dopusta i borba za poštenim životom koja uključuje tragedije.
Odlićna uloga Hoffmana


Fingers - Toback-ova psihološka drama koja je portret mladog umjetnika(H.Keitel) kao razbojnika.
inspiriran Scorsese-ovim Zlim Ulicama sa ponovno genijlanim Keitelom koji je očito stručnjak za uloge puna bijesa,auto-destrukcije i pokajanja.
Caecus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 19:09   #2
Izvrsna tema, Caecuse. Pogledao sam većinu navedenih filmova. Ističe se, naravno, Pennov egzistencijalni krimić Night Moves, koji je, uz Yatesov krimić The Friends of Eddie Coyle, možda i najbolji predstavnik spomenutoga žanra uopće.
LouReeth is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 19:13   #3
Krasna tema. Obozavam filmove iz 70-ih.
Nedavno pogledani i prvi iz glave;
The Long Goodbye (1973)
The Onion Field (1979)
The Gambler (1974)
__________________
“You never know what worse luck your bad luck has saved you from.” Cormac McCarthy, No Country for Old Men

Zadnje uređivanje mary89 : 18.09.2013. at 19:43.
mary89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 19:42   #4
don't look now je britanski film
__________________
Ptica bi pružila čovjeku ruku da je ima, ptica tako hoda i tako stoji.
androlog is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 21:23   #5
odlićno ljudi prijeatelje Coyle-a i polje luka nisam gledao-tj.oniona imam skinuto pa ću ubrzo

da dont look now mi nekako ostao u file-u di su mi razvrstani podcijenjeni filmovi iz svih zemalja.zapastao sam previše - bit će
uvažena primjedba...mislim to i svakkao spada u sam vrh britanskog filma
izrezat ću ga
nastavljamo dalje..soon i nadam se još nekim dijamantima koje nisam odgledao
Caecus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 21:36   #6
Brass Target (1978)



dovoljno je reći da mi je ostao urezan u sjećanju, u detalj
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 22:07   #7
Vecinu spomenutih filmova sam pogledala, Carnal Knowledge (1971) je vec spreman za gledanje, a Rolling Thunder(1977) i The parallax View(1974) idu na watchlistu

Jos par filmova;
...And Justice for All (1979)
The Other (1972)
The Killer Elite (1975)
Bobby Deerfield (1977)
Race with the Devil (1975)
The Deadly Tower (1975)
Goin' South (1978)
...
__________________
“You never know what worse luck your bad luck has saved you from.” Cormac McCarthy, No Country for Old Men

Zadnje uređivanje mary89 : 18.09.2013. at 22:14.
mary89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 22:43   #8

Black sunday 1977
akcijski triler prema romanu Thomasa Harrisa po režijom Frankenheimer-a.Radnja filma je inspirirana napadom terorista na izraelske aletičare na ljetnim olimpijskim igrama 1972. godine.
Dementni ratni vojni veteran iz Vijetnama planira terorističku akciju gde bi bile pobijene tisuće Amerikanaca na velikom sportskom turniru u Miami-i…plan je da za to iskoriste veliki reklamni balon koji će leteti iznad stadiona. Ali, na svu sreću jedan okoreli agent kome je uža specijalnost terorizam na Bliskom Istoku otkriva ovu zavjeru i kreće da spreči teroriste…
Odličnu glumačku ekipu predvode Robert Shaw, Bruce Dern,Marthe Keller ,a malu no izuzetnu ulogu ostvario je i veliki kosovski glumac, pokojni Bekim Fehmiu. Glazbu potpisuje legendarni John Williams.


hard Times (1975) - Walter Hill-ov redateljski prvijenac u kojem lutalica Charles Bronsonputuje u Louisiani tijekom ˇVelike depresijeˇ i započinje natjecanje u ilegalnim ˇgolo šakačkimˇ boksačkim mečevima.


Silent Running 1972 - ekološki sf u kojem Bruce Dern spašava posljednju šumu u svemiru, uz pomoć trojice robota. Režiju potpisuje Douglas Trumbull koji se proslavio radom na specijalnim efektima za 2001: Odiseju u svemiru i Bliske susrete treće vrste...


Obsession 1976 - Brian De Palma režira ovu misteriju u kojoj Cliff Robertson nakon gubitka žene i kćeri, upoznaje Sandru - koja jako liči na bivšu mu ženu i postaje opsesivan.
Script je napisao osim de Palme(kojemu je ovo prvi film sa svojim ljubimcem J.Lithgow-om) ko drugi nego Paul Schrader - svagde di je upleten je suvo zlato.

a sad,ovaj sljedeći je meni možda i najbolji film.

The Conversation(Prisluškivanje) - 1974 - F.FCoppola majstorski obradio temu paranoje.
Paranoičnog i egoističnog Harryja Caula(G.Hackman), stručnjaka za sustave za nadziranje ljudi i imovine, počinje gristi savjest kad uvidi da će par kojeg upravo špijunira uskoro biti ubijen. Rutinsko prisluškivanje pretvara se u noćnu moru kada Harry na snimljenoj vrpci mladog para u parku začuje nešto zastrašujuće. Počinje brinuti o mogućoj zloporabi snimljenog materijala i upliće se u labirint tajnovitosti i umorstava.
iako Film je osvojio Zlatnu palmu i 10 prestižnih filmskih nagrada ja ga poslijednjih godina i današnjici smatram prilično podcijenjenim.
nekako mi je ovo film od Coppole kojega su mnogi zaobišli.Francis je posebno napisao ulogu za John Cazale-a kojemu je to bio 4-i film u kojemu je glumio od svega nažalost 5.
Caecus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 22:46   #9
Nekako opuštenija vremena, manje političkog sukoba nego u 60-tima, a svijetlije od 80-tih, koje su upropastile epidemija AIDS-a i novo zaoštravanjen Hladnog rata, a to se vidi i u filmovima
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 22:51   #10
baš fina tema, gledao sam dosta filmova i za većinu sam čuo, ove koje nisam ću bacit na watchlistu

The Conversation je ipak možda malo prepoznat film da bude na ovoj temi, svakako jedan od najboljih ikad
__________________
I used to do drugs. I still do, but I used to, too.
eek is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 00:21   #11
da , riskirao sma s njim
ali barem sam olakšao dušu

temi fali friedkina i scheidera
znaći


Sorcerer 1977 - friedkin-ov remake francuskog crno-bijelog Wages of Fear(Nadnica za Strah).
Četvorica odbjeglih pustolova kreću na zahtjevnu i opasnu misiju transporta nitroglicerina
znam da neki preferiraju original ali meni ovaj bolje prolazi radi Scheidera i jednog od najupečatljivih i najboljih soundtracka Tangerine Dream betrayal sorcerer theme:naklon:
Caecus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 01:04   #12
Red je spomenuti i The Boys in Company C (1978) iz kojeg Kubrick dosta toga posuđuje za Full Metal Jacket, The Big Fix (1978), odličan krimić sa zaigranim R. Dreyfussom, Good Guys Wear Black (1978), neočekivano efektni triler s omraženim Chuckom Norrisom i kontroverznom temom o vijetnamskim zarobljenicima, spomenuti W.Oates ima i jako dobar horor/akcija film Race with the Devil (1975), gdje mu društvo pravi P. Fonda, Brannigan (1975) & McQ (1974) dva su osrednja, ali zanimljiva filma koji John Waynea prikazuju u krimić okružju....

Zgodne tema, usput. Ima se materijala za pisanje.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 02:17   #13
Svaka čast, Caecus!

Konačno da netko osim Deckarda i Dragonragea otvori ovako zanimljivu i korisnu temu.

Od dosad navedenih, izdvojio bih The Conversation, mada istina da je možda ipak malo premainstream za ovu temu. Film mi je bio dosadan većinu vremena, a onda sam tek na kraju skužio koliko je zapravo dobar.
Zatim, Obsession je odličan triler, jedan od onih gdje se vidi DePalmina opsesija (lol) Hitchcockom.
Day of the Locust mi je ostavio dojam kao nešto što su braća Coen snimila.

Mislim da bi bio red da se spomene i Scorseseja, koji s gangsterskom dramom [URL="http://www.imdb.com/title/tt0070379/?ref_=sr_1"]Mean Streets[ (1973)/URL]
po prvi put ulazi u gangsterski žanr, a njime počinje i njegova suradnja sa Robertom De Nirom, mada je ovdje glavnu ulogu (i to odlično) odradio Harvey Keitel. On se javlja i u epizodnoj ulozi kao nasilni preljubnik koji se upušta u kratkotrajnu aferu s glavnom junakinjom u Alice Doesn't Live Here Anymore (1974), koju je odglumila Ellen Burstyn a uz njih se od značajnijih imena javljaju i mala Jodie Foster te Kris Kristofferson kao čovjek s kojim se naslovna junakinja skrasi na kraju.
Clint Eastwood započinje svoju redateljsku karijeru sa solidnim trilerom Play Misty for Me (1971), a početkom 70-ih glumi i u dva solidna westerna, Two Mules for Sister Sara (1970) Dona Siegela sa Shirley Maclaine te Joe Kidd (1972) Johna Sturgesa, gdje uz Clinta glume i Robert Duvall te John Saxon.
Još jedna legenda westerna, John Wayne, tada je nasnimio dosta westerna, kao što su osrednji Cahill U.S. Marshall (1973), Chisum (1970) te The Train Robbers (1973). Ipak, imao je stari Duke tih godina i dosta dobrih filmova, kao što su Rio Lobo (1970), svojevrsni remake Rio Brava, opet u režiji Howarda Hawksa, zatim poprilično nasilni Big Jake (1971) te The Cowboys (1972).

Od westerna valja još izdvojiti i Soldier Blue (1970), odličan revizionistički western koji svoj vrhunac ima u izrazito brutalnim scenama masakra indijanskog sela na kraju filma, te okršaj legendi Charltona Hestona i Jamesa Coburna u, na početku dosadnjikavom, ali pri kraju prilično nasilnom The Last Hard Men (1976). Nekoliko godina ranije, Heston glumi i u SF trileru The Omega Man (1971), adaptaciji romana I am Legend Richarda Mathesona, i to daleko boljoj od onog smeća s Willom Smithom.

Za kraj ću spomenuti i starog Charlesa Bronsona, koji je 70-ih nanizao mnogo trilera i krimića, kao npr. nedavno remakeani klasik The Mechanic (1972), s kojim započinje njegova suradnja s Michaelom Winnerom, te Mr. Majestyk (1974), akcić u kojem Bronson glumi farmera lubenica koji uzima stvari u svooje ruke kad mu kriminalci počnu stvarati probleme, dok pokojni Al Lettieri, poznat nam kao negativac iz Kuma i The Getawaya, i ovdje glumi negativca.

Eto, to bi bilo sve od mene za sad.
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 02:36   #14


Ovo spada među bolje filmove iz 70-ih
__________________
Well, we bursted out of class,had to get away from those fools,we learned more from a 3-minute record baby than we ever learned in school
Springsteen ST is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 08:37   #15
iako su već kraj, bome, da, legendaran film

Warriors, come out to plaaaaaaaaaaayyyyeeeeeeeyyyy!!!
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 12:12   #16
http://www.imdb.com/title/tt0077294/

http://www.youtube.com/watch?v=Rdt5o3M-I7w


Ja bi dodao Capricorn one, koji se već tada bavio nekim škakljivim temama, i mislim da nije baš omiljen, niti ga baš ima po televiziji!
SHOGO is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 12:40   #17
Inspiriran filmom The French Connection (1971) , Zinnemann se priključio Novom Holivudu i snimio The Day of The Jackal (1972), film koji sa dokumentarnom posvećenošću prati priču koja je sama po sebi fiktivna. U filmu bivši francuski oficiri udruženi u paravojnu organizaciju OAS pokušavaju da ubiju predsednika De Gola, koji je povukao trupe iz Alžira. Dok su okolnosti realne (zaista je OAS pokušao atentat na De Gaulla), ostatak filmske priče je fiktivan, po romanu Frederica Forsytha. Zinnemann je nakon toga snimio nagrađeni film Julia(1977). Ovaj teški film govori o svakodnevnim herojima neposredno pred početak Drugog svetskog rata. Naratorka priče je spisateljica (Jane Fonda), koja priča o svom poznanstvu sa Juliom (Vanessa Redgrave), koja se zbog svojih uverenja odrekla nasledstva i posvetila borbi protiv fašizma koji se nadvio nad Evropom. Herojstvo opisano u ovom filmu nije epsko, junaci su obični ljudi, koji su spremni da poginu za ideal, a ne jednodimenzionalni vojnici.

***

Frankenheimer će i kasnije raditi političke trilere, ali će se oni više oslanjati na akciju. Najznačajniji takav film je Black Sunday (1977), film o saradnji palestinske terorističke grupe Crni Septembar i američkog razočaranog veterana koji se udružuju da bace bombu na najveći sportski spektakl Superbowl. I sledeći film Prophecy (1979) imao je politički kontekst, sukob indijanskog rezervata i kompanije za preradu drveta oko prava na korišćenje šume, iako je film bio jedan od klasičnih „prirodnih“ horora.

***

Veći problem sa moraliziranjem ima nešto naivniji film [Richarda Brooksa] Looking for Mr Goodbar (1977), koji se bavi tamnim stranama seksualne revolucije. Glavni problem je glavni lik, žena koja vodi dvostruki život učiteljice za decu sa posebnim potrebama, koja je noću željna divljeg provoda i upušta se u veze sa čudnim muškarcima. Uzevši u obzir dalji kreativni pad koji je usledio, nije čudan podatak da je Richard Brooks pred kraj svog života završio kao tužan prizor u vili Hugha Heffnera, vlasnika Playboya, gde je besplatno živeo, jeo i gledao devojke, o čemu je novinar Clive James pisao.

***

Getting Straight (1970) prvi je Rushov film snimljen za veliki studio i sa makar pristojnim budžetom, i svim profesionalnim glumcima. Rezultat toga je ozbiljna studija konvencionalnosti i nekovencionalnosti kroz jedini noseći lik, Harrija, koji je student post-diplomac, bivši aktivista i vijetnamski veteran nabijen cinizmom, koji je jednako usmeren i na studente aktiviste koji ne znaju šta traže i kako to da argumentuju, i na establišment i vladajuće srednjeklasne konvencije. Dok su prelamanja u njegovom liku i njegovi razložni traktati briljantni, film gubi na snazi u prikazivanju samih događaja koji glavnog lika okružuju. On se poteže sa devojkom, koja ne zna kojoj bi se konvenciji privolela, a Rush ističe i da su hipici jednako konvencionalni i dogmatizovani kao i režim, samo su mu radikalno suprotstavljeni. Usput pokušava da magistrira i postane profesor engleskog jezika, ali njegove nekonvencionalne metode podučavanja drmaju sistem koji su stari profesori stvorili da radi mehanički i da bude medijator između profesora i studenata koji radikaliziraju proteste, da bi na kraju popustio pod pritiskom kada profesori njegovog omiljenog pisca tumače u jednom jedinom ključu, uzgred pogrešnom. Ingmar Bergman je ovaj film proglasio za svoj omiljeni film epohe, a američka kritika ga je napala sa dve strane: moderniji kritičari su ovaj film nazivali previše konvencionalnim u izvedbama, a konzervativniji su ga nazivali previše radikalnim u ideji. Ipak, film je postigao značajan finansijski uspeh, a sa distance se čini sve više koherentnim, gotovo vizionarskim. Inspiracija za ovaj film je u dobroj meri preuzeta od sinema verite uradaka Medium Cool (1969) direktora fotografije Haskella Wexlera i The Strawbery Statement (1970) televizijskog reditelja Stuarta Hangmana.

(iz jednog diplomskog rada)
Nadopuna prehrani is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 12:42   #18
@Lou - pogledao the friends of Eddie Coyle i fantastičan je.proširujem preporuke hvalospijeva.tnxx


Emperor of the north pole 1973 - Aldrich - ova avanturska drama sa fantastičnim Lee Marvin i Ernest Borgnine-om.. Ovaj film nam govori o čovjekovoj neuništivoj volji za slobodu i veličanje ljudskog duha.
Marty Robbins-ova pjesma iz filma Čovjek s vlaka je himna za ljude, to je himna životu.

jedan od najboljih tematsko vlakovnih sadržaja sa mnoštvo nasilno upečatljivih scena.spominjalo se da je prvobitno bio upleten u film Peckinpah i napisao prvotna poglavlja ali odustao.


Across 110th Street (1972) - Anthony Quinn & Yaphet Kotto - blaxploitation/Mafia flick
odlićan soundtrack Bobby Womack-a
Quinn je bio prava njuška svojedobno

*Dan šakala nije američki.bio bi ga ja stavio odmah jer mi je fantastičan

Zadnje uređivanje Caecus : 19.09.2013. at 13:00.
Caecus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 16:14   #19
Ukoliko netko ne zna kako se postavljaju slike, radije neka ih stavi pod link nego da zablokira stranicu. Takvi postovi bit će brisani. Zahvaljujem.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 17:37   #20
The Getaway (1972)



u rangu jednog Thief (1981), tu se emocije isto mogu rezat nožem
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:03.