Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.11.2012., 14:25   #1001
Ajme grozno, nisam to znala, bila sam uvjerena da izmjere šećer osobi u nesvijesti, pogotovo ako znaju da ima inzulinovisni dijabetes. Pa ja bih to učinila da naletim na nekoga nepoznatog na cesti u nesvijesti, svojim aparatićem uz sterilnu lancetu (bez lancetara jer ni on nije sterilan).

Nadam se da nećeš više nikada imati tako jaku hipoglikemiju.
Honey Dorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 20:23   #1002
Quote:
Glass S kaže: Pogledaj post
Mjerenje šećera nije standardna stvar po dolasku hitne (ukoliko se ne zna razlog gubitka svijesti), krv će se izvaditi tek u bolnici ....nažalost.
Meni su vrlo otvoreno reki da me sin spasio - odmah po dolasku su mi dali glukozu i to intravenozno na obje podlaktice...jer je šećer bio toliko nisko da ga aparatić nije mogao registrirat (a najniži koji sam ja izmjerila je bio 1,3).
Dugo sam poslije imala amneziju (zastrašujući osjećaj), tek idući dan mi se polako vratilo pamćenje.
Da se čekalo dok bi se hitna u vrijeme najveće prometne gužve probila do bolince...vjerovatno bi već bile neke posljedice na mozgu ili ....
Mjerenje šećera je standardni postupak po pronalasku nekog bez svijesti, ako razumijem što pišeš i tebi su ga odredili na licu mjesta.
Zašto bi se čekalo s iv glukozom dok se hitna probije do bolnice, ovi iz hitne ne znaju očitavati trakice?
meritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 20:33   #1003
Quote:
Honey Dorian kaže: Pogledaj post

Nitko neće "slučajno" doći do dijabetičke ketoacidoze pa zatim kome, jer za to je potrebna dugotrajna HIPERglikemija, nemoguće je da se takva stvar razvije u sat vremena.
Slučajno, namjerno, iz neznanja, iz gluposti, mogu ti do sutra nabrajati. I zašto bi se morala razviti u sat vremena da se ti nađeš na podu pomućene svijesti, ignoriraj dovoljno dugo simptome, zaboravi ponijeti inzulin jer ideš na put od samo 2 dana, usput malo tulumariš i slične pizd...

Poanta posta je bila da tetovaža i nije od nekog značenja za med. osoblje, jer je određivanje šećera rutina, neovisna o bilo kakvoj tetovaži, dakle ako misliš da ti može pomoći, onda tetoviraj laičke savjete, a ne dg, ukoliko je tetovaža iz osobnih razloga ili fore onda ok.

A što bi rekla tek na to da pod terapijom inzulinom uz relativno dobro regulirane glikemije u par sati uletiš u ketoacidozu, iz koje te izvuku, ali te pritom gurnu u plućni edem, pa ti onda do jutra spašavaju glavu, a ništa nije upućivalo na to da bi osoba uopće mogla razviti ketoacidozu.

Medicina je puno kompliciranija od simplificiranih objašnjenja, koja uglavnom vrijede, ali kad ne vrijede onda ti sretno bilo s onim tko se oslanja na tetovaže.

Zadnje uređivanje meritas : 30.11.2012. at 20:42.
meritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 21:38   #1004
Igzektli, i upravo zato ne stoji savjet da treba imati napisano "ako me nađete u komi i smrdim po acetonu dajte mi inzulina".


Što se tiče tetovaže/dijabetičke iskaznice/medical bracelet/što god ljudi koriste, mislim da bi to moglo koristiti upravo medicinarima, npr. u slučaju saobraćajke kad je pacijent u nesvijesti ili ne komunicira, neovisno o trenutnoj glikemiji.

Zadnje uređivanje Honey Dorian : 30.11.2012. at 21:54.
Honey Dorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 22:03   #1005
A gle šta da ti kažem, ja bi da mi ga daju, a ti kako hoćeš.
meritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 22:06   #1006
Razumijem ja zašto ti to misliš, ali daj mi praktični primjer u kojem to koristi medicinarima.
meritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 22:24   #1007
Ja ne bih da mi slučajni prolaznik daje inzulin, a ti kako hoćeš

Ovo drugo: tako mi je rekla moja dijabetologinja, da je kod pružanja prve pomoći dobro odmah znati ako je osoba inzulinovisni dijabetičar.

http://www.joslin.org/info/Importanc..._Diabetes.html

Ne znam koliko je stvarno praktično, nemam ni tetovažu ni narukvicu, ali eto, tako preporučuju.
Honey Dorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 13:58   #1008
Kako rjesavate te "kvrzice" kod pikanja?
Ja sam prije koristila one male igle(plavi omot) te su dosta plitke pa mi je cesce izbijalo to crvenilo, sad koristim malo vece(zuti omot), koda je bolje al i dalje ih imam ..
ostenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 15:44   #1009
Quote:
ostenia kaže: Pogledaj post
Kako rjesavate te "kvrzice" kod pikanja?
Ja sam prije koristila one male igle(plavi omot) te su dosta plitke pa mi je cesce izbijalo to crvenilo, sad koristim malo vece(zuti omot), koda je bolje al i dalje ih imam ..
Koristila sam 8-ice vrlo kratko vremena, preduge mi bile i uvijek išla krv, pa sam na 6-icama /plavi omot/ i nikad problema, niti kvržica... a koristim ih od 2005-te
__________________
Sorry, but my karma just ran over your dogma.
Teta2U is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2012., 23:00   #1010
Danas mi je izmjeren šećer 5,4. Jel to normalno s obzirom da dotad nisam ništa jeo?
mike lowrey is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2012., 23:39   #1011
Quote:
mike lowrey kaže: Pogledaj post
Danas mi je izmjeren šećer 5,4. Jel to normalno s obzirom da dotad nisam ništa jeo?
yes
ms3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 10:14   #1012
svim dijabetičarima želim sretan Božić...... i zapamtite, to što ste dijabetičari ne znači da su vam kolači zabranjeni, dajte si gušta ali umjereno i ako su kolači iza jela, prije obroka uzmite jedinicu ili dvije više
slammerinho is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 15:34   #1013
Može jedno pitanje. Imam 30 godina i dosad mi je svaki nalaz šećera bio uredan. Zadnji put sam ga mjerila u 9. mjesecu, posljepodne i bio je 5,8. Zadnja dva - tri dana osjećam se malaksalo i dosta pijem, iako sam i dosad dosta pila al nisam osjećala tako veliku žeđ. Pročitala sam da su to simptomi dijabetesa. Postoji li mogućnost da mi u roku 3 mjeseca naglo naraste šećer ili je to možda povezano s mojom anksioznošću. U obitelji nikad nitko nije imao dijabetes a ja kad čitam ove simptome dijabetesa u svima se pronalazim iako mi je to dosta njih reklo pa ga nemaju. Jesu li urinske trakice pouzdane da se vidi imaš li šećer?
Šefica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 22:22   #1014
Quote:
Šefica kaže: Pogledaj post
Može jedno pitanje. Imam 30 godina i dosad mi je svaki nalaz šećera bio uredan. Zadnji put sam ga mjerila u 9. mjesecu, posljepodne i bio je 5,8. Zadnja dva - tri dana osjećam se malaksalo i dosta pijem, iako sam i dosad dosta pila al nisam osjećala tako veliku žeđ. Pročitala sam da su to simptomi dijabetesa. Postoji li mogućnost da mi u roku 3 mjeseca naglo naraste šećer ili je to možda povezano s mojom anksioznošću. U obitelji nikad nitko nije imao dijabetes a ja kad čitam ove simptome dijabetesa u svima se pronalazim iako mi je to dosta njih reklo pa ga nemaju. Jesu li urinske trakice pouzdane da se vidi imaš li šećer?

Moj prvi simptom bilo je pijenje užasno velike količine vode, malo sam smršavila i osjećala malo veći umor, ja sam prva u obitelji s tom dijagnozom...
Naravno da je moguće da se dijabetes razvije unutar 3 mjeseca...s 30 godina bi taman ulovila zadnji vlak za tip 1.
Trakice za urin će pokazati da li ima šećera u urinu i da li ima ketona.
Šećer se izlučuje putem urina (kroz bubrege) kad pređe bubrežni prag od 10 mmol/l.
Dakle, ukoliko trakice za urin prema indikatoru pokažu da u urinu ima glukoze to će ti bit jasan pokazatelj da je razina glukoze u krvi bila ili još uvijek je iznad 10 mmol/l.
U tom slučaju odmah se javi svojoj liječnici opće prakse ili ukoliko se radi o vikendu nekom dežurnom liječniku....oni će ti reći što dalje.
Nadam se da se kod tebe ne radi o DM tip 1.
Sretno .
__________________
Povedi me tamo...
Glass S is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2012., 13:55   #1015
Quote:
Šefica kaže: Pogledaj post
Može jedno pitanje. Imam 30 godina i dosad mi je svaki nalaz šećera bio uredan. Zadnji put sam ga mjerila u 9. mjesecu, posljepodne i bio je 5,8. Zadnja dva - tri dana osjećam se malaksalo i dosta pijem, iako sam i dosad dosta pila al nisam osjećala tako veliku žeđ. Pročitala sam da su to simptomi dijabetesa. Postoji li mogućnost da mi u roku 3 mjeseca naglo naraste šećer ili je to možda povezano s mojom anksioznošću. U obitelji nikad nitko nije imao dijabetes a ja kad čitam ove simptome dijabetesa u svima se pronalazim iako mi je to dosta njih reklo pa ga nemaju. Jesu li urinske trakice pouzdane da se vidi imaš li šećer?
Sumljam da se kod vas radi o DM.
Urinske trakice nisu baš nešto za dijagnosticiranje DM jer pokazuju samo poz. GUK u mokraći,a samo kada je u krvi iznad 10mmol/L ili ako ako postoji bubrežno oštećenje pa propušta GUK.
Puno je bolji pokazatelj HBA1C te GUK natašte i ev. postprandijalno

Quote:
Glass S kaže: Pogledaj post
Moj prvi simptom bilo je pijenje užasno velike količine vode, malo sam smršavila i osjećala malo veći umor, ja sam prva u obitelji s tom dijagnozom...
Naravno da je moguće da se dijabetes razvije unutar 3 mjeseca...s 30 godina bi taman ulovila zadnji vlak za tip 1.
Trakice za urin će pokazati da li ima šećera u urinu i da li ima ketona.
Šećer se izlučuje putem urina (kroz bubrege) kad pređe bubrežni prag od 10 mmol/l.
Dakle, ukoliko trakice za urin prema indikatoru pokažu da u urinu ima glukoze to će ti bit jasan pokazatelj da je razina glukoze u krvi bila ili još uvijek je iznad 10 mmol/l.
U tom slučaju odmah se javi svojoj liječnici opće prakse ili ukoliko se radi o vikendu nekom dežurnom liječniku....oni će ti reći što dalje.
Nadam se da se kod tebe ne radi o DM tip 1.
Sretno .
Zašto bi za bogamiloga trčala na hitnu.
I onda će se tu netko napisati da se na hitnom prijemu dugo,kako se ništa neradi,da smo svi nervozni deremo se i sl.,a svi trče na njega.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2012., 15:09   #1016
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Zašto bi za bogamiloga trčala na hitnu.
Čitati s razumijevanjem....
Javiti se dežurnom liječniku daleko je od trčanja na hitnu.
Ima i dežurnih liječnika u domu zdravlja koji će joj dati savjet što i kako do ponedjeljka ( u smislu prehrane ....)
__________________
Povedi me tamo...
Glass S is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2012., 12:22   #1017
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Sumljam da se kod vas radi o DM.
Urinske trakice nisu baš nešto za dijagnosticiranje DM jer pokazuju samo poz. GUK u mokraći,a samo kada je u krvi iznad 10mmol/L ili ako ako postoji bubrežno oštećenje pa propušta GUK.
Puno je bolji pokazatelj HBA1C te GUK natašte i ev. postprandijalno
Hvala dr. Hrvoje.
Jutros mi je teta izmjerila krv na tašte na glukometru i vrijednost je 4,1. Teta mi radi na endokrinologiji tako da u četvrtak idem vaditi šećer ujutro na tašte pa nakon dva sata ponovo. Rekla je da će mi istovremeno gledati vrijednost glukoze i inzulinza al ja ne znam šta to znači. Postoji li mogućnost da se možda radi o hipoglikemiji kad se osjećam malaksalo i žedno? Je li 4,1 niska vrijednost za mene, znam da je donja granica 4,4.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 30.12.2012. at 15:12. Reason: popravak citata
Šefica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 10:25   #1018
Dobro jutro,
evo mene još jedne uplašene. Ovako jučer dva sata nakon ručka (nisam pretjerivala) razina šećera je bila 8,4. Danas ujutro natašte 6,1. U trudnoći mi je bio dijagnosticiran gestacijski dijabetes (uspješno ga regulirala prehranom), tata mi je dijabetičar, bake su bile, imam podosta više kg- jel se moram početi brinuti? Odmah sam jučer krenula s dijabetičkom dijetom, danas nastavljam...
__________________
MOJA SREĆA 04.08.2006., DRUGA SREĆA 25.07.2011.
linakina is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 23:53   #1019
Jučer sam mjerila glukozu i inzulin natašte i dva sata nakon obroka. Vrijednosti su sljedeće:
Glukoza !- 4,7 mmol/L natašte ( referente vrijednosti od 3,5 - 5,6 ) te Glukoza II tj. dva sata nakon jela 6,6

Inzulin ! - 35,2 pmol/L natašte ( referentne vrijednosti 17,8-173) te Inzulin II - 225,5.

Kad su mi prvi put izvadili krv rekli su da se vratim dva sata nakon što sam stavila prvi zalogaj u usta. Pojela sam 3 fete masla i kruha jer su mi rekli da mogu jesti šta god želim a ne znam ima li kakve veze što mi je tribalo pola sata da to pojedem jer mi je bila panika pa sam jedva gutala. Ja sam došla dva sata nakon prvog zalogaja al nitko me nije pitao koliko je obrok trajao.

Zna li tko kakve su ove vrijednosti malo mi se taj inzulin čini prevelik.
Šefica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 11:40   #1020
ja sam zbog preporuke dijebetologa otišao na dijetu 1500 kalorija i evo od 10 mj do danas otišlo je 20 kila...imam tip 2 ,i prije visoki tlak se poboljšao za vrijeme te dijete. ali u zadnjih par dana mi je opet visok a jedem manje hrane i što manje soli i sve.jel ima to ikakve veze sa dijetom ili nečim drugim? bubrezima možda? pomagajte
__________________
"I dont wanna die in a nuclear war
I'd rather stay home and wipe the floor"
Kejos is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:24.