Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.09.2008., 00:13   #41
Još nešto što bi se možda jednog dalekog dana dalo iskoristiti u turizmu (sad kad prolaze priče tipa DaVincijev kod i sl.)

Vrana, srednjovjekovno sjedište templara i moćnog vranskog priorata:



Ne znam kako u unutrašnjosti (pretpostavljam još više) ali dobar dio utvrda na jugu je donekle preživio Turke ali su ih "satrali" domaći- trebalo im je kamenja, pa se ljudi poslužili.
Tako je neprocjenjiva, vrijedna baština ostala razasuta po temeljima i nosivim zidovima seoskih kuća.
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2008., 09:42   #42
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
Još nešto što bi se možda jednog dalekog dana dalo iskoristiti u turizmu (sad kad prolaze priče tipa DaVincijev kod i sl.)

Vrana, srednjovjekovno sjedište templara i moćnog vranskog priorata:



Ne znam kako u unutrašnjosti (pretpostavljam još više) ali dobar dio utvrda na jugu je donekle preživio Turke ali su ih "satrali" domaći- trebalo im je kamenja, pa se ljudi poslužili.
Tako je neprocjenjiva, vrijedna baština ostala razasuta po temeljima i nosivim zidovima seoskih kuća.

Ha -ha. Kužim te kaj misliš, ali srećom u unutrašnjosti se uglavnom ne gradi, tj. nije se toliko koristio kamen pa ga ljudi nisu ni odnosili. Ali problem je kaj je dosta tih utvrda u poprilično nedostupnim područjima, tj. uglavnom nema nekih putokaza. Ne znam da li se to promjenilo, ali kada sam prije nekih godinu dana zadnji put bio na Medvedgradu (autom) praktično nije bilo nikakvih putokaza da te tamo odvedu. Kužiš -Medvedgrad je cijelu noć osvijetljen i fakat se dobro vidi iz Zagreba, a kad hoćeš doć do njega skužiš da neznaš kud bi krenuo pa mnogi fino kruže sljemenskom cestom, a ima jedan put kroz Šestine preko kojeg dođeš brzo, ali je praktično neobilježen (barem je bilo tako) -netko tko je iz Zgb ili okolice vjertojatno kuži o čemu pričam. zamisli nekog stranca kada vidi ljepi stari grad na brdu i onda skuži da ne zna kuda bi se okrenuo da dođe do njega -mislim da ni ove agencije u Zgb ne daju u ponudi nikakvu turu koja bi uključivala tako nešto, a stranaca stvarno sada već ima priličan broj u Zgb i stalno se vide neke grupe.. eh..tako je to kod nas..
denman is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2008., 12:13   #43
Quote:
denman kaže: Pogledaj post
Ha -ha. Kužim te kaj misliš, ali srećom u unutrašnjosti se uglavnom ne gradi, tj. nije se toliko koristio kamen pa ga ljudi nisu ni odnosili. Ali problem je kaj je dosta tih utvrda u poprilično nedostupnim područjima, tj. uglavnom nema nekih putokaza. Ne znam da li se to promjenilo, ali kada sam prije nekih godinu dana zadnji put bio na Medvedgradu (autom) praktično nije bilo nikakvih putokaza da te tamo odvedu. Kužiš -Medvedgrad je cijelu noć osvijetljen i fakat se dobro vidi iz Zagreba, a kad hoćeš doć do njega skužiš da neznaš kud bi krenuo pa mnogi fino kruže sljemenskom cestom, a ima jedan put kroz Šestine preko kojeg dođeš brzo, ali je praktično neobilježen (barem je bilo tako) -netko tko je iz Zgb ili okolice vjertojatno kuži o čemu pričam. zamisli nekog stranca kada vidi ljepi stari grad na brdu i onda skuži da ne zna kuda bi se okrenuo da dođe do njega -mislim da ni ove agencije u Zgb ne daju u ponudi nikakvu turu koja bi uključivala tako nešto, a stranaca stvarno sada već ima priličan broj u Zgb i stalno se vide neke grupe.. eh..tako je to kod nas..
Ma nije to propust vlasti i TZa, to je namjerno ostavljeno radi dojma realističnosti i srednjevjekovnog okruženja, već zamišljam odgovor nekog iz gradskih vlasti "...ako su do njeg mogli doći stranci i osvajači na konjima, mogu i ovi danas s autima.."
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2008., 16:02   #44
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
Pa zar nitko nema ni približnu ideju koliko je mogla brojati posada Medvedgrada???
Možda da pogledaš u Adamček,Kampuš Popisi i obračuni poreza u Hrvatskoj u XV i XVI st. Ima tamo temeljit popis za godinu 1597. čak s prezimenima...
Nemam knjigu već sam je čitao u Sveučilišnoj....
mustricolaris is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2008., 23:01   #45
Quote:
mustricolaris kaže: Pogledaj post
Možda da pogledaš u Adamček,Kampuš Popisi i obračuni poreza u Hrvatskoj u XV i XVI st. Ima tamo temeljit popis za godinu 1597. čak s prezimenima...
Nemam knjigu već sam je čitao u Sveučilišnoj....
Koliko posla za napisati takovu knjigu!

Tu sam knjigu jednom imao kod sebe na par dana da pokušam naći posjed na kojem je kasnije nastalo moje selo. Ne nađoh.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2008., 13:57   #46
http://www.casopis-gradjevinar.hr/do...i/200410/7.pdf

Dobar članak o moslavačkim utvrdama. Ima i rekonstrukcija Garića gdje se vidi da baš i nije bio manji od Medvedgrada. Ima i par grešaka, npr. Pitomača umjesto Popovače, ali sve u svemu odličan članak iz kojeg se vidi da nije bilo turskih osvajanja da bi Moslavina danas bila načičkana srednjovjekovnim utvrdama i dvorcima.
Gorman is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2008., 15:21   #47
Evo još jedno mjesto gdje raspravljaju-tj. prenose slike Medvedgrada : http://mars.elte.hu/varak/terkep+lista2.php
Uočiti da je čitava priča pod naslovom: Castles of historical Hungary.

Koliko se sjećam ima negdje u internet prostoru site:hu i knjiga Đure Szabo-a Srednjovječni dvorci Slavonije ali na mađarskom: http://mars.elte.hu/varak/aacikkek/333szabo.htm
mustricolaris is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2008., 15:26   #48
Quote:
Gorman kaže: Pogledaj post
http://www.casopis-gradjevinar.hr/do...i/200410/7.pdf

Dobar članak o moslavačkim utvrdama. Ima i rekonstrukcija Garića gdje se vidi da baš i nije bio manji od Medvedgrada. Ima i par grešaka, npr. Pitomača umjesto Popovače, ali sve u svemu odličan članak iz kojeg se vidi da nije bilo turskih osvajanja da bi Moslavina danas bila načičkana srednjovjekovnim utvrdama i dvorcima.
Naravno, pa tu je prakticki bila prva crta. Bilo bi i sad utvrda i sl. da lokalne vlasti imaju razumijevanja za povijest.
Ispijač Mozga is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2008., 15:41   #49
Quote:
Ispijač Mozga kaže: Pogledaj post
Naravno, pa tu je prakticki bila prva crta. Bilo bi i sad utvrda i sl. da lokalne vlasti imaju razumijevanja za povijest.
A nema ti toliko veze sa lokalnom zajednicom. Puno sela po tim opčinama nema ni vodovod i kanalizaciju, a ne da imaju i za neke ozbiljnije radove na utvrdama. To je više stvar države. U večini tih krajeva uopće ne postoje institucije koje bi se brinule za tako nešto. E da, ovo u Popovači je dvorac, tj. imanje, a ovo na Moslavačkoj gori su utvrde..
denman is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2008., 18:09   #50
Quote:
denman kaže: Pogledaj post
A nema ti toliko veze sa lokalnom zajednicom. Puno sela po tim opčinama nema ni vodovod i kanalizaciju, a ne da imaju i za neke ozbiljnije radove na utvrdama. To je više stvar države. U večini tih krajeva uopće ne postoje institucije koje bi se brinule za tako nešto. E da, ovo u Popovači je dvorac, tj. imanje, a ovo na Moslavačkoj gori su utvrde..
Znam... živim tamo/tu

Ali sva ta područja spadaju pod Sisačko-Moslavačku županiju pa bi kao županija se trebala pobrinuti za takve stvari... "kao"
Ispijač Mozga is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2008., 18:23   #51
Quote:
denman kaže: Pogledaj post
A nema ti toliko veze sa lokalnom zajednicom. Puno sela po tim opčinama nema ni vodovod i kanalizaciju, a ne da imaju i za neke ozbiljnije radove na utvrdama. To je više stvar države. U večini tih krajeva uopće ne postoje institucije koje bi se brinule za tako nešto. E da, ovo u Popovači je dvorac, tj. imanje, a ovo na Moslavačkoj gori su utvrde..
Tako je. To košta milijune, a nalazi se u siromašnim krajevima.
__________________
I'm just preparing my impromptu remarks.
ice41000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2008., 18:24   #52
Quote:
Ispijač Mozga kaže: Pogledaj post
Znam... živim tamo/tu
Ali sva ta područja spadaju pod Sisačko-Moslavačku županiju pa bi kao županija se trebala pobrinuti za takve stvari... "kao"
Pricaj mi...Kod nas opcina vec zadnje dvije godine prica o iskapanjima na lokaciji Kraljeve i otvaranju muzeja. Naravno jos se ceka, nadam se da ce na proljece...
__________________
The only difference between tattooed and untattooed people is that tattooed people are way cooler and can kick your ass.
LazyFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2008., 13:21   #53
Quote:
mustricolaris kaže: Pogledaj post
Evo još jedno mjesto gdje raspravljaju-tj. prenose slike Medvedgrada : http://mars.elte.hu/varak/terkep+lista2.php
Uočiti da je čitava priča pod naslovom: Castles of historical Hungary.

Koliko se sjećam ima negdje u internet prostoru site:hu i knjiga Đure Szabo-a Srednjovječni dvorci Slavonije ali na mađarskom: http://mars.elte.hu/varak/aacikkek/333szabo.htm
Najbolja stranica kod nas u ovoj kategoriji. Višegodišnji rad, ogroman trud.
Svaki dvorac/grad/tvrđava/utvrda u današnjoj Mađarskoj (oko 400 ili više) na jednom site-u (karta, povijest, povijesne i današnje slike, današnje stanje, GPS itd.). Uz to, dvorci u susjednim zemljama, u bivšoj Ugarskoj (sadržaj još nije potpun).
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2008., 14:12   #54
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
za temu...

mene zanima kolika je bila posada Medvedgrada ili da preformuliram koliko je najviše judi u njemu obitavalo?
Ja se uhvatio Adamčeka a nemam ga kopiranog cijelog već samo Varaždinsku županiju a u to vrijeme a i sada Medvegrad je bio u Zagrebačkoj.
Evo onda mala usporedba s nekim sličnim gradovima u Varaždinskoj županiji:

godine 1507 Trakošćan ima 115 dimova, godine 1517 210 dimova te godine 1566 91 dim.

godine 1507 Oštrc ima 82 dima, godine 1517 63 dima te godine 1566 40 dimova.

godine 1507 Selnica(Konjšćina) ima 20 dimova, godine 1517 21 dim te godine 1566 22 dima.

godine 1507 Belec ima 34 dim, godine 1517 35 dimova te godine 1566 14 dim.

Dim bi bio ono što se dimi iz dimnjaka glavne i jedine zadružne kuće dakle jedna zadruga od pet pa i preko desetak obitelji .
Tipovi naselja su u popisima različito naznačeni: Trakošćan je "castrum" , Oštrc je isto castrum a recimo Selnica je "castellum".
Pa ako možeš usporedi broj osoba u sličnom naselju Medvedgradu ili ... put u Sveučilišnu na čitanje popisa poreza u Zagrebačkoj županiji iz Adamčeka.

Mislim da bi po slobodnoj procjeni Medvedgrad u to vrijeme mogao biti sličan Belecu dakle tridesetak dimova oko grada a u samom gradu posada od kmetova od oko pedesetak ljudi.
mustricolaris is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 19:03   #55
Quote:
mustricolaris kaže: Pogledaj post
4 dim.



Mislim da bi po slobodnoj procjeni Medvedgrad u to vrijeme mogao biti sličan Belecu dakle tridesetak dimova oko grada a u samom gradu posada od kmetova od oko pedesetak ljudi.
Belcu
kao potomak njegovih vlasnika imam se pravo ljutiti kad se krivo piše njegovo ime u kosim padežima
__________________
Gemišt je psihički zdrava stvar.
akont-ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2008., 12:29   #56
Kao potomak kmetova (njegovih ili bilo čijih) mogu si dozvoliti da griješim u padežima. Otkud kmet da zna za padeže....


Usput: greška je dakako da je greška. "Copy - paste" čuda radi...
mustricolaris is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 00:16   #57
Jel mi može itko nešto više reći od Gradini Kamerlengo?
http://en.wikipedia.org/wiki/Kamerlengo_Castle
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 00:29   #58
Quote:
ice41000 kaže: Pogledaj post
Ja sam bio na Garićgradu. Zanimljivo ali zapušteno. Zidine i jedna veća kula. Manje od Medvedgrada. Mislim da nikad nije ništa obnavljano.
U blizini je izletište.
"manji je". i nije osvjetljen reflektorima noću, ali zaboga, medvedrgad je REKONSTRUIRAN, a CASTRUM GARIG, TOJEST OSTACI stoje ovakvi kakvi jesu od 1544. godine kada su ga uništinili Turci. to je to što je ostalo.

ok? jel sad jasna "razlika"? u blizini je bio i pavlinski samostan, a Moslavačka gora krije u sebi više ostataka starih utvrda. jelen Grad, Košuta, Moslavina, Kutinec (od njega su ostali podzemni labirinti)...

no, Garić je najpoznatiji, gore u srcu Moslavačke gore je, u njezinoj utrobi doslovce, ostali su gradovi s južne i istočne strane, na padinama.

svi su zapušteni, o Jelengradu se nešto više zna, ali Garić besramno propada. sistem utvrda po Moslavačkoj gori je i "stvorio" njezin stari naziv "Zaprta gora" - jer je bila krcata utvrdama "promatračnicama". Okolo Moslavačke gore je, naime panonska ravnica, a s juga 100-kilometarsko Lonjsko Polje - kao prirodna barijera turskim nadiranjima...


kako je Garić također gradina sa opkopom, prilažem jednu lijepu fotografiju mosta:
http://www.hrphotocontest.com/data/g...6007/17448.jpg

i jednu sliku- kakvu pamtim iz djetinjstva:
http://www.meridijani.com/files/2004/55garic.jpg
__________________
*
revolution is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 00:41   #59
Quote:
denman kaže: Pogledaj post
E da, ovo u Popovači je dvorac, tj. imanje, a ovo na Moslavačkoj gori su utvrde..
"ovo" u Popovači je dvorac Erdody, današnja ludnica

http://free-sk.t-com.hr/bicikl/popov...c%20Erdody.jpg (neuropsihijatrijska bolnica dr Ivan Barbot Popovača)

dvorac Erdody je i Muzej Moslavine u Kutini

http://fotografije.moslavina-info.hr...y/img_0983.jpg


utvrde po Moslavačkoj gori su nekoliko stoljeća starije, jasno, i Garić je jedno vrijeme bio u vlasništvu obitelji Bakocz-Erdody, ali ostale utvrde - mislim da ne
__________________
*
revolution is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2008., 22:13   #60
Quote:
LazyFox kaže: Pogledaj post
Evo nesto o Kraljevoj Velikoj, koja nazalost vise ne postoji i rijetki je se sjecaju.
http://www.casopis-gradjevinar.hr/do...i/200411/7.pdf.

Iskreno ne znam kako izvuci fotke sa pdf. dokumenta, pa stavljam cijeli link(ako netko hoce neka izvuce fotke prve utvrde i stavi ih ovdje).
Dakle, malo tko zna za Kraljevu Veliku i da je bila jedna od glavnih slavonskih utvrda u srednjem vijeku i okruzena brojnim selima. Danas vise ne postoji, nakon povlacenja Turaka stanovnici su sami raznijeli ostatke i iskoristili ih za gradnju crkve i kuca.
Ostale su legende o tajnim podrumima ispod zemlje punima opljackanog blaga i podzemnom prolazu koji vodi sve do Jasenovca. Ljudi koji danas obradjuju zemlju na mjestu gdje je bila utvrda se kunu da je ispod njih supljina, jer se cuje drugaciji zvuk pri prolasku traktora. Takodjer znam za ljude koji su tamo otisli sa detektorom metala koji je, navodno, poludio (vadile su se neke sjekirice i kojesta, steta sto su takve stvari peace of cake). Anyways, iako sam kao klinka pokusavala naci ulaz u podrume i prolaz (ko' i svi nadobudni klinci, naravno), ne vjerujem u zakopana blaga, ali arheoloska iskapanja bi trebala poceti uskoro, pa nas mozda i iznenade...

da se nadovežem s legendama -
u Jasenovcu postoji legenda o tunelu koji ide negdje iz Lončarica (njive oko 1-2km sj. od sela, nekada bilo selo) do Save i ispod nje na drugu stranu rijeke
možda i ima nešto u spominjanju tunela

i Jasenovac je bio jedna od najvažnijih utvrda u obrani od turaka, više puta osvajan i obnavljan. imao je brodove, pješake i konjaništvo. nakon što je pao, odlučeno je jače utvrditi sisak. također izgrađena velika turska utvrda, sa 2 džamije, školom, vojarnom, kupalištem... danas nema ničega, utvrde su bile drvene, navodno negdje postoje tragovi one prve, jedva vidljivi...
vall is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:06.