Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2004., 16:17   #121
Quote:
verica kaže:
Ne znam na koji -zakonski - način par iz Hrvatske može usvojiti dijete iz Kine ili Južne Amerike. Ja reagiram na uobičajenu tvrdnju da ima puno djece bez roditelja - ima, domovi u Hrvatskoj su puni djece, ali ih se ne može usvojiti. Usvojiti dijete u Hrvatskoj jako je teško.
ali nije nemoguce zar ne?
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2004., 16:20   #122
Re: Re: Re: Re: Re: Vrijeme za...

Quote:
Secundo kaže:
OK, nisam skuzio da se radi o tvojem zivotu, vec sam pomislio da pises o zivotu samom po sebi. I naravno da ti ne osporavam pravo na tvoj stav, niti ga smatram neispravnim u ovom kontekstu.

I na kraju, sta ja znam. Za ovu diskusiju zapravo nisam kvalificiran, obzirom da nemam djecu. Mozda dozivim to uzviseno stanje ljubavi prema dijetetu, iskreno se nadam i to zelim. Za sada sam daleko od zakljucka da mi je zivot prazan zato sto nemam dijete.

Drago mi je da smo se razjasnili.
Anastasia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2004., 16:21   #123
Quote:
margarita kaže:
ali nije nemoguce zar ne?
Iskreno rečeno, svi ljudi koje poznajem a koji su usvojili dijete u Hrvatskoj učinili su to 'preko veze', na poluilegalne načine. Poznajem i par koji je pokušavao pa odustao jer je žena ispalila na živce radi višestrukih neuspjeha.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2004., 16:22   #124
Quote:
margarita kaže:
ali nije nemoguce zar ne?

Meni usvojenja sliče na legaliziranu trgovinu djecom. Doduše, nisam upoznata s primjerima iz Kroejše, ali imam frendicu koja već godinama pokušava usvojiti u Italiji.
I ljudi moji, barem kod njenog primjera, lova je jedini i presudan faktor.
Anastasia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2004., 16:23   #125
Quote:
Secundo kaže:
Radi predrasuda okoline. I mi smo mogli bez pol' muke (ali za hrpu love) usvojiti dijete iz Moldavije, Rumunjske ili Juzne Amerike. Ne znam kako je u Kanadi, ali ovdje ne gledaju svi ljudi blagonaklono na to. Na pocetku su slatki mali, a kad odrastu, pocnu osjetiti negativan stav okoline. Ja nisam Don Quichote da se borim protiv vjetrenjaca, a nebi ionako mogao sprijeciti nemile dozivljaje.
Sorry, ali ne čini ti se da malko pretjeruješ?
Anastasia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2004., 16:33   #126
Quote:
verica kaže:
Iskreno rečeno, svi ljudi koje poznajem a koji su usvojili dijete u Hrvatskoj učinili su to 'preko veze', na poluilegalne načine. Poznajem i par koji je pokušavao pa odustao jer je žena ispalila na živce radi višestrukih neuspjeha.
a vidis ja ima prijatelje u Zg koji su usvojili dvoje

legalno prije 15 godina


mislim zasto unaprijed obeshrabrivati one koji zele usvojiti?

mozda se nesto i promijeni dok do toga dodje

osim toga tesko je usvojiti malu bebu jer vecina nije spremna da usvoje dijete starije od godine dana

meni to ne bi bio problem

dijete je dijete
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2004., 16:35   #127
Quote:
Anastasia kaže:
Sorry, ali ne čini ti se da malko pretjeruješ?
Cuj, ne mogu dokazati, ali poznavajuci predrasude dobrog dijela populacije je rizik prevelik. Uostalom, u HR mozes prilicno brzo posvojiti dijete romskog porijekla. Mozes si misliti kako bi to zavrsilo? Sjeti se samo onih djevojcija koje su zarazene HIV-om. Pa prosvjeda protiv romske dijece u hrvatskim skolama.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2004., 16:38   #128
Quote:
margarita kaže:
mislim zasto unaprijed obeshrabrivati one koji zele usvojiti?
Ne radi se o obeshrabrivanju, ali je pogresan dojam da je usvajanje pricuvna varijanta kojoj lako pribjegnes ako druga sredstva zakazu. Pravilan put bi bio istovremeno pokusati zatrudniti uz pomoc medicine i tjerati usvajanje.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2004., 16:40   #129
Quote:
Secundo kaže:
Ne radi se o obeshrabrivanju, ali je pogresan dojam da je usvajanje pricuvna varijanta kojoj lako pribjegnes ako druga sredstva zakazu. Pravilan put bi bio istovremeno pokusati zatrudniti uz pomoc medicine i tjerati usvajanje.
dozvolit ces da svako zna svoj "pravilan" put
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2004., 16:40   #130
I meni se čini da je usvajanje prije bilo jednostavnije (doduše prije možda više od 15 godina).

Inače, nije mi namjera niti želja nikoga obeshrabrivati, samo što vrlo često pročitam 'usvojit ćemo dijete' ili 'puni su domovi djece bez roditelja' kao da je usvajanje nešto najjednostavnije na svijetu - no (u Hrvatskoj barem) to zaista nije tako.

Što se mene osobno tiče, usvajanje mi uopće nije alternativa niti ekvivalent imanju vlastitoga djeteta - pa zapravo uopće i ne bih trebala komentirati usvajanje.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2004., 16:41   #131
Quote:
verica kaže:
E da, na ovo gore se odnosi moj savjet da žene trebaju imati djecu prije tridesete
Verice, savjet mozda vrijedi za one koje jos nemaju 30, dok meni izaziva osobne krize, i zato te molim da imas razumijevanja za one koje su
a) bile bolesne prije 30-te
b) bile izbjeglice prije 30-te
c) nisu imale partnera prije 30-te
d) sve navedeno

i malo odvadis s mudroscu.

violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2004., 16:45   #132
Quote:
margarita kaže:
dozvolit ces da svako zna svoj "pravilan" put
Margarita, to svatko mora za sebe odluciti. Ja ovdje govorim o cinjenicama, a to je da usvajanje treba puno vremena, i u izvjesnim drzavama (kao u CH) razlika dobi djeteta i majke ne smije biti veca od 35 godina, t.j. ako usvojis dijete sa 40, to ce biti predskolsko dijete. To sve treba uzeti u obzir, a ja sam prije isto mislio ako sve drugo zakaze, na brzinu cemo usvojiti dijete. To "lako cemo" se pretvorilo u veliko cudjenje kada sam saznao pravu situaciju, i bilo bi mi drago kada bi moje iskustvo nekome moglo posluziti.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2004., 16:48   #133
Quote:
Anastasia kaže:
Sorry, ali ne čini ti se da malko pretjeruješ?
ne pretjeruje, a pogotovo ne kad bi se radilo o Hr.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2004., 16:52   #134
Draga violent femmes, moj savjet dolazi iz vrlo osobnog iskustva, i zaista sam ga dala u najboljoj mogućoj namjeri, a u prvom postu sam napisala - one žene koje žele (ok, i mogu) imati dijete - mudro bi im bilo to planirati prije tridesete
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2004., 16:56   #135
Quote:
violent_femmes9 kaže:
Verice, savjet mozda vrijedi za one koje jos nemaju 30, dok meni izaziva osobne krize, i zato te molim da imas razumijevanja za one koje su
a) bile bolesne prije 30-te
b) bile izbjeglice prije 30-te
c) nisu imale partnera prije 30-te
d) sve navedeno

i malo odvadis s mudroscu.

upravo tako

nije svaciji zivot isti

A Secundo

ne znam kako si ti to razmisljao ali sam ja itekako svjesna da dijete ne mogu "usvojiti na brzinu"


i klonite se ljudi stereotipa

evo ja cu u 5. mjesecu biti kuma preslatkoj djevojcici cija mama ima 35 godina, tata 37 i sad planiraju jos jedno

nisu se ljudi sreli do prije tri godine - to ti je zivot
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2004., 16:59   #136
Quote:
Billi kaže:
ne pretjeruje, a pogotovo ne kad bi se radilo o Hr.

Možda i nije tako pogrešna pretpostavka. Danas u banci:

uđe obitelj roma u banku. jedva su ih prošljivili. A ljudi došli, imaju račun u jednoj banci, i žele ga prebaciti u drugu. Najnormalnije su došli i pitali. I odnos prema njima je stvarno bio... jako ružan. ....
Anastasia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2004., 17:01   #137
verice

Uopce ne sumnjam u tvoju dobronamjernost, ali pokusaj shvatiti da mene ovakvi postovi bole

Cijeli zivot znam da zelim dijete, i "pocela sam planirati prije 30-te", ALI objektivne okolnosti su bile takve kakve su. Grozno mi je i nesnosno kad mi se na ovaj nacin podcrtava tamna strana moje situacije, jer ionako sam sjebana.

Reproduktivno razdoblje u zene traje koliko traje, medicina je takva kakva je, i ljudi imaju ili nemaju djecu u skladu s objektivnim mogucnostima i svojim zeljama.
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2004., 17:05   #138
moja sestrična je rodila dvojčeke u 40-toj i sve je bilo OK - no to ne znači da generalno žena nakon tridesete neće imati više problema sa zatrudnjivanjem i trudnoćom nego žena mlađa od tridesete,

I naravno - ljudi imaju različite probleme i razloge radi kojih nemaju djecu ranije i ja nikako ne mislim da žena treba imati dijete prije tridesete pod svaku cijenu.

Ono o čemu govorim je veliki broj parova/žena koje poznajem - a ja sam jedna od njih - koji mogu ili su mogli imati djecu prije tridesete godine ali su to odgađali jer 'ima vremena' ili - a tu se slažem s Rajnom - nisu baš bili sigurni da žele djecu.

Dakle, ako imate partnera i mislite jednog dana imati dijete - počnite na vrijeme . Ili ako ne želite dijete budite sigurni u tu odluku jer, kao što rekoh - a temeljeno na osobnom iskustvu - saznanje da je prekasno imati dijete vrlo je gadan udarac.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2004., 17:06   #139
Violent_Femmes, savjet o trudnoci prije 30. je skakljiva stvar jer zadiruje u pravo zene za samoodredjivanje. To pravo su cijele generacije zena tesko izborile i s pravom ne dozvoljavaju osporavanje.

S druge strane, da vidis koliko parova ide u specijalizirane klinike za tretman neplodnosti, cudila bi se. O vjerojatnosti trudnoce ovisno o dobi, odnosno o uspjehu tretmana neplodnosti ovisno o dobi mozes citati u strucnim publikacijama. Na jednom seminaru je jedna takva klinika pokazala krivulju udjela uspjesnih tretmana koja je nakon godina uzlazece putanje (radi sve boljih metoda) krenula nizbrdo (radi sve kasnije dobi pacijetica). Problem se tice svakog sestog, po nekim statistikama cak i svakog petog para, to vrijedi u mojim ocima opcenitog upozorenja svim zenama.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2004., 17:09   #140
žao mi je, violent femmes. nije niti meni lako pisati ovakve postove.

ako su te objektivne okolnosti spriječile u želji da imaš dijete - hm, onda si možda nemaš što predbacivati - možda je tako lakše. ja, na primjer, nemam takav olakšavajući moment.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:43.