Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2014., 11:45   #1
Muškarac kao hranitelj obitelji?

Zbog financijskih problema i loše situacije u poduzeću za koje radim, već neko vrijeme tražim posao vani. Suprug je zaposlen i prima dobru plaću.
Iz istih razloga iz kojih tražim posao vani, često tražim i odrađujem fuševe nakon radnog vremena.

Kako spominjem probleme na koje nailazim pri traženju fuša ovdje i posla vani, često nailazim na čuđenje okoline kojoj je neprihvatljivo da žena radi fuševe ili traži posao vani, a ne muškarac. Jer bi žena trebala biti više dostupna obitelji i brinuti "za po doma", a muškarac bi se nakon radnog vremena trebao dodatno angažirati i postavljati knauf, krečiti, kopati grabe i cijepati drva - kome već to treba.

Isto tako mi je dosta ljudi reklo da ne bih ja trebala ići raditi van, da je to na muškarcu. Ako nam je financijski teško, da bi se on trebao više truditi i da je muškarac taj koji bi u tom slučaju trebao tražiti bolje plaćen posao u inozemstvu, a žena bi trebala ostati kod kuće s djecom.

Interesantno mi je da mi to spominju ljudi koji znaju da je moj suprug dobar otac i da zna skuhati i pospremiti i da ne dijelimo poslove na ženske i muške. I da realno, mom djetetu neće faliti ništa ako ja odem, a ona ostane s njim ovdje.

Kakvi su vaši stavovi?
Smatrate li da je muškarac onaj koji treba osigurati financijsku stabilnost?
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY
Retra is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 11:50   #2
Quote:
Retra kaže: Pogledaj post
Smatrate li da je muškarac onaj koji treba osigurati financijsku stabilnost?
Da, ukoliko je u mogućnosti to napraviti.
Stane Dolanc is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 11:51   #3
Sve zavisi kako ste se dogovorili u početku veze. Ukoliko je veza bila jedanka bez podjele na muško i žensko onda bi jel principijalno bilo da ti odeš tražit vani jer jebiga ipak si tu spušila posao. Ukoliko ste se dogovorili da on bude gazda od početka i da više vuče financijski onda je to na njemu..... Naravno imaš 3. licemjernu opciju, a to je da ćeš se minjat kako vitar puše (ili kako tebi odgovora), pa će te bit jednaki dok zarađujete oboje, a kad tebi krene na gore njega poslat da se tare vani. To se ja mislim zove feminizam ili nešto tako .
nerdfucker2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 11:51   #4
Quote:
Retra kaže: Pogledaj post
Zbog financijskih problema i loše situacije u poduzeću za koje radim, već neko vrijeme tražim posao vani. Suprug je zaposlen i prima dobru plaću.
Iz istih razloga iz kojih tražim posao vani, često tražim i odrađujem fuševe nakon radnog vremena.

Kako spominjem probleme na koje nailazim pri traženju fuša ovdje i posla vani, često nailazim na čuđenje okoline kojoj je neprihvatljivo da žena radi fuševe ili traži posao vani, a ne muškarac. Jer bi žena trebala biti više dostupna obitelji i brinuti "za po doma", a muškarac bi se nakon radnog vremena trebao dodatno angažirati i postavljati knauf, krečiti, kopati grabe i cijepati drva - kome već to treba.

Isto tako mi je dosta ljudi reklo da ne bih ja trebala ići raditi van, da je to na muškarcu. Ako nam je financijski teško, da bi se on trebao više truditi i da je muškarac taj koji bi u tom slučaju trebao tražiti bolje plaćen posao u inozemstvu, a žena bi trebala ostati kod kuće s djecom.

Interesantno mi je da mi to spominju ljudi koji znaju da je moj suprug dobar otac i da zna skuhati i pospremiti i da ne dijelimo poslove na ženske i muške. I da realno, mom djetetu neće faliti ništa ako ja odem, a ona ostane s njim ovdje.

Kakvi su vaši stavovi?
Smatrate li da je muškarac onaj koji treba osigurati financijsku stabilnost?
Naravno da ne, tj ni manje ni više nego žena.
I usput, s obzirom na stavove tvoje okoline očito si okružena brđanima.
blort is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 11:54   #5
Osim ako si zadnje dno od majke, naravno da će tvom djetetu nešto faliti ako budeš u drugoj državi cijelu godinu, kao što bi joj nešto falilo i da joj je otac u drugoj državi.

Meni je ovdje jedino čudno što ne pišeš o eventualnom zajedničkom preseljenju obitelji, nego samo o opciji u kojoj jedna osoba ode raditi u inozemstvo i šalje obitelji novac.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 11:55   #6
Takvi muskarci ne postoje i nikada nisu postojali.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=0UoopiNlnLk
Čarobna njiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 11:58   #7
Quote:
Čarobna njiva kaže: Pogledaj post
Takvi muskarci ne postoje i nikada nisu postojali.
Kakve su sad to neistine? Naravno da su postojali i da postoje.
Stane Dolanc is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 11:58   #8
Uopće ne znam zašto te toliko boli patkica što ljudi oko tebe govore i "savjetuju"?
S obzirom na stanje države i nacije, sutra se situacija može okrenuti up side down. Ti možeš naći dobro plaćeni posao a tvoj muž na zavod za zapošljavanje.
Ljudi, gurajte kako možete i umijete. I tko god bio hranitelj, branitelj, zaštitnik, fušer ili domaćica... koga se to tiče osim vas unutar obitelji?

Gdje je sad ona mudrica Septembar da nam govori o mentalitetu?
__________________
Go, little book, God send thee good passage, And specially let this be thy prayere: Unto them all that thee will read or hear, Where thou art wrong, after their to call, Thee to correct in any part of all.
Blackmore is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 11:58   #9
Quote:
Stane Dolanc kaže: Pogledaj post
Da, ukoliko je u mogućnosti to napraviti.
A ako nije u mogućnosti, je li zbog toga "manje" muško?

Odnosno, bi li bilo prihvatljivije da žena padne ničice i narica kako je sirota, a muškarac da kopa grabe i postavlja knauf dok ona tuli, samo da udovolji društvo koje ga smatra hraniteljem obitelji?

Quote:
nerdfucker2 kaže: Pogledaj post
Sve zavisi kako ste se dogovorili u početku veze. Ukoliko je veza bila jedanka bez podjele na muško i žensko onda bi jel principijalno bilo da ti odeš tražit vani jer jebiga ipak si tu spušila posao. Ukoliko ste se dogovorili da on bude gazda od početka i da više vuče financijski onda je to na njemu..... Naravno imaš 3. licemjernu opciju, a to je da ćeš se minjat kako vitar puše (ili kako tebi odgovora), pa će te bit jednaki dok zarađujete oboje, a kad tebi krene na gore njega poslat da se tare vani. To se ja mislim zove feminizam ili nešto tako .
Nismo raspravljali o takvim stvarima, na novac gledamo kao na zajednički. Normalno mi je da oboje nastojimo doprinjeti.

Primjerice, kada sam zadnji put odrađivala dobro plaćen fuš, ponajviše sam ga odrađivala noću, ujutro išla na posao, a on je preuzeo sve kućanske poslove. Ne mislim da sam ja više doprinjela od njega jer sam zaradila iznos od xy kuna, jer je on istovremeno kuhao, prao suđe, već, radio zadaće s djetetom i sve ostalo što je trebao.
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY
Retra is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 12:03   #10
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Osim ako si zadnje dno od majke, naravno da će tvom djetetu nešto faliti ako budeš u drugoj državi cijelu godinu, kao što bi joj nešto falilo i da joj je otac u drugoj državi.

Meni je ovdje jedino čudno što ne pišeš o eventualnom zajedničkom preseljenju obitelji, nego samo o opciji u kojoj jedna osoba ode raditi u inozemstvo i šalje obitelji novac.
Neću biti cijelu godinu u drugoj državi. Mislim da je jasno na što sam mislila pod onim da joj neće ništa faliti. Falit ću joj ja, kao što bi joj falio otac da ode.
Što se tiče majčinstva, ne mogu o tome na taj način jer mi se zamagli monitor u momentu.

Pišem o opciji samo mog preseljenja jer je trenutno ta opcija aktualna. Radije bih odemo svi zajedno.

Quote:
Blackmore kaže: Pogledaj post
Uopće ne znam zašto te toliko boli patkica što ljudi oko tebe govore i "savjetuju"?
S obzirom na stanje države i nacije, sutra se situacija može okrenuti up side down. Ti možeš naći dobro plaćeni posao a tvoj muž na zavod za zapošljavanje.
Ljudi, gurajte kako možete i umijete. I tko god bio hranitelj, branitelj, zaštitnik, fušer ili domaćica... koga se to tiče osim vas unutar obitelji?

Gdje je sad ona mudrica Septembar da nam govori o mentalitetu?
Ne boli me patkica, samo me iznenađuju stavovi.
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY
Retra is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 12:04   #11
Hrvatska je patrijarhalno drustvo i muskarci zabranjuju zenama odlazak na rad u udaljeno mjesto,zena se uvik mora prilagoditi muskarcu,nekada cak i dati otkaz ako si muskarac nadje posao. Za taj primjer sam se vec uvjerila -jedna zena je dala otkaz na siguran posao u trgovini,jer joj je nezaposleni muz nasao posao u ZG, te ce u ZG nastaviti ziviti kao podstanari s 2 male dice. A na selu ostavljaju svoju vlastitu kucu.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=0UoopiNlnLk
Čarobna njiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 12:06   #12
Quote:
Retra kaže: Pogledaj post



Nismo raspravljali o takvim stvarima, na novac gledamo kao na zajednički. Normalno mi je da oboje nastojimo doprinjeti.

Primjerice, kada sam zadnji put odrađivala dobro plaćen fuš, ponajviše sam ga odrađivala noću, ujutro išla na posao, a on je preuzeo sve kućanske poslove. Ne mislim da sam ja više doprinjela od njega jer sam zaradila iznos od xy kuna, jer je on istovremeno kuhao, prao suđe, već, radio zadaće s djetetom i sve ostalo što je trebao.
Dobro, sama si napisala da on dobro zarađuje. Sad, da li je to baš potreba da morate vani ili je to više para nikad dosta? On zarađuje dobro, pa ako i ode vani razlika će biti manja nego kad bi ti otišla, pa sad sa ekonomske strane ima više smisla da ti odeš. Sa druge strane pošto si postavila ovo pitanje pretpostavljam da se tebi baš ne ide i tražiš potvrdu od svekolikog stanovništva da napišemo ako je pravi muškarac otić će vani, a ti ćeš ostat sa djecom . Ne znam mnogo zajebano, pa sad stavi na papir da li ti se da razbijati obitelj na dva djela da bi malo popravili financije. Ovde nema nekih naznaka ekonomskog oporavka i jedino ako si politička aktivistica ti se isplati vamo živit jer od svog skilla i želje za radom nećeš si ovde stvorit neki standard. Osobno, kad završim fax također namjeravam tražit sreću vani, al ja nisam osnovao obitelj, pa je meni puno lakše ostavit sve za sobom dok tebi ne.
nerdfucker2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 12:07   #13
Quote:
Čarobna njiva kaže: Pogledaj post
Hrvatska je patrijarhalno drustvo i muskarci zabranjuju zenama odlazak na rad u udaljeno mjesto,zena se uvik mora prilagoditi muskarcu,nekada cak i dati otkaz ako si muskarac nadje posao. Za taj primjer sam se vec uvjerila -jedna zena je dala otkaz na siguran posao u trgovini,jer joj je nezaposleni muz nasao posao u ZG, te ce u ZG nastaviti ziviti kao podstanari s 2 male dice. A na selu ostavljaju svoju vlastitu kucu.
Hrvatska je jako daleko od patrijarhalnog društva, a ti očito ne znaš šta je to patrijarhat.
blort is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 12:07   #14
Quote:
Retra kaže: Pogledaj post
Neću biti cijelu godinu u drugoj državi. Mislim da je jasno na što sam mislila pod onim da joj neće ništa faliti. Falit ću joj ja, kao što bi joj falio otac da ode.
Lijepo zajebi što tko priča i budi sretna jer uz sebe imaš muškarca za kojeg osjećaš da je spreman preuzeti ulogu
i oca i majke, domaćice, peglerice, spremačice, kuharice, savjetnika, podrške vašem curetku dok tebe nema.

Vjerujem da je divan osjećaj kad možeš mirno otići i osigurati vašoj obitelji potrebno.
__________________
Znam, bio bi ponosan na mene. :)
Štokrlica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 12:07   #15
Quote:
Retra kaže: Pogledaj post
Kakvi su vaši stavovi?
Smatrate li da je muškarac onaj koji treba osigurati financijsku stabilnost?
Mislim da je sistem u HR da ipak muškarac više toga ima nego što ima žena.
Muškarac je više plaćen za isti posao i profesiju koju obavlja i žena.
Muškarac je taj po sistemu gdje dobiva darovano pa u startu se svi sele u muževlju kuću, gdje on postaje vlasnik.Muškarac je taj koji ne radja, a rijetko koji koristi porodiljni. U tom smislu nema pauze pa nema niti rizik za svoj posao.

Žena;
Manje plaćena, još ako na sebe ima odgovaran posao, klince, kuću.
Ima zaista takvih žena koje imaju veći dio na sebi.
Zajeb u svakom slučaju.

Zaključak;
Onaj koji može potegnuti više i to ŽELi ne vidim problem.

Kod nas je omjer taj da sam financijski/imovinski bolje potkovanija, ali ne samo svojom zaslugom, već i srećom (darovano)
A ako ćemo se mjerkati zaradom što se tiče isključivo posla, onda je on jači od mene.
Da ćemo se najebavati oko toga, nećemo, u istom smo timu.
perilica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 12:09   #16
Quote:
Retra kaže: Pogledaj post
A ako nije u mogućnosti, je li zbog toga "manje" muško?

Odnosno, bi li bilo prihvatljivije da žena padne ničice i narica kako je sirota, a muškarac da kopa grabe i postavlja knauf dok ona tuli, samo da udovolji društvo koje ga smatra hraniteljem obitelji?
Ako su se stvari zbilja tako posložile da nije u mogućnosti, onda ne bi bio manje muško zbog toga.

I nisam rekao da bi žena trebala truliti dok on lomi leđa. Nego to, da ako u obitelji samo jedan radi za novac, da je bolja kombinacija da to bude muškarac.
Stane Dolanc is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 12:09   #17
Quote:
perilica kaže: Pogledaj post
Mislim da je sistem u HR da ipak muškarac više toga ima nego što ima žena.
Muškarac je više plaćen za isti posao i profesiju koju obavlja i žena.
Muškarac je taj po sistemu gdje dobiva darovano pa u startu se svi sele u muževlju kuću, gdje on postaje vlasnik.Muškarac je taj koji ne radja, a rijetko koji koristi porodiljni. U tom smislu nema pauze pa nema niti rizik za svoj posao.

Žena;
Manje plaćena, još ako na sebe ima odgovaran posao, klince, kuću.
Ima zaista takvih žena koje imaju veći dio na sebi.

Zaključak;
Onaj koji može potegnuti više i to ŽELi ne vidim problem.

Kod nas je omjer taj da sam financijski/imovinski bolje potkovanija, ali ne samo svojom zaslugom, već i srećom (darovano)
A ako ćemo se mjerkati zaradom, onda je on jači od mene.
Da ćemo se najebavati oko toga, nećemo, u istom smo timu.
Kako ti nije neugodno pisati ovakve notorne laži.
blort is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 12:12   #18
Moja kolegica s posla je premjestena u Zagreb, a muz je s djecom ostao u drugom gradu.

Ona je putovala svaki vikend doma, ali pricala je da nije lako.jer.jojnke.kcer bila u pubertetu i falila joj je mama. Onda je i mala preselila u Zagreb kod nje, ostala godinu dana i skuzila da.joj frendovi ipak vise fale

Nije zahvalna situacija i bilo bi idealno da ste svi skupa, ali ako trenutno ne postoje mogucnosti za to treba odabrati sto bezbolniju opciju. Tipa zemlju koja nije daleko da se sto cesce vidite.

Suludo je u vrijeme kad i muskarac i zena rade ikoga nazivati hraniteljem obitelji. Ako on ima dobar posao u Hrvatskoj, a ti crncis bez place, nema nikakvog smisla da on daje otkaz i ode, a ti ostanes doma s djetetom. Ovako cete imati dvije place i cesce se svi skupa viđati.

Vidjet ces koliko ce ti se svidjeti i kakve su mogucnosti da svi skupa zivite u toj zemlji. I uvijek se mizes vratiti
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 12:12   #19
Quote:
blort kaže: Pogledaj post
Kako ti nije neugodno pisati ovakve notorne laži.
Kakve laži? žena je manje plaćena, nego muškarac za isti posao. Kaj nije jasno? Još ako sama podiže djecu, veći dio je na njoj? čisti, kuha pere.
perilica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 12:12   #20
Muž i žena trebali bi biti tim i ponašati se i raditi timski.Oboje bi trebali sudjelovati u privređivanju za obitelj jedino ne ako je dogovor takav da jedan radi a drugi da bude doma sa djecom.Nekad se to tako moglo i nekad je bilo uobičajeno da muškarac radi a žena bude doma sa djecom(pod uvjetom da je muškarac zarađivao dovoljno da prehrani obitelj) a danas je to već utopija.
Ponekad iz kojekavih razloga muž ne može da radi u inozenstvu a ako žena može i ima priliku onda bi trebala otići.Muškarca ne čini manje muškarcem ako ostane doma sa djetetom.Idealno bi bilo kada bi oboje mogli ostati doma i privređivati ali u našoj stvarnosti ponekad to nije moguće a ako se otvore vrata za rad u inozemstvu za barem jednog od njih dvoje, treba to onda prihvatiti.
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:48.