Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.06.2003., 19:12   #1
Ex-Yu filmovi

S' obzirom da se cesto spominju novi/stari filmovi sa prostora bivse Jugoslavije... red bi bio da se spomenu oni zanimljiviji.
Sto se mene tice obavezni za gledanje su:

Kad' budem mrtav i beo, Zaseda (Zivojin Pavlovic)
Valter brani Sarajevo, Most, Diverzanti (Hajrudin Krvavac)
Ritam zlocina (Zoran Tadic)
WR, misterije organizma; Ljubavni slucaj, ili tragedija sluzbenice PTT (Dusan Makavejev)
Delije (Mica Popovic)
Plasticni Isus (Lazar Stojanovic)
Kapetan Lesi (Zika Mitrovic)
...
Specijalno vaspitanje, Variola vera (Goran Markovic)
Ko to tamo peva, Maratonci trce pocasni krug (Slobodan Sijan)
Sjecas li se Doli Bel (Emir Kusturica)
...
Filmovi iz 90-ih se relativno cesto spominju (Pre kise, Bure baruta, LSLG, Nicija zemlja, Munje ... itd), ali ima onih koji su odlicni, ali slabije medijski ispraceni, npr. "TT Sindrom" iz prosle godine, koji ovde nije imao neku sjajnu gledanost, posto odudara od "omiljene" kategorije crna tragi-komedija (!?), vec je u pitanju pravi zanrovski horor, i to od onih iz B produkcije!!

Anybody?
Cop 663 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2003., 20:40   #2
Beogradski davitelj
Vanjushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2003., 20:45   #3
Quote:
Vanja oko panja kaže:
Beogradski davitelj
Hoces da kazes: Davitelj protiv davitelja.
Cop 663 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2003., 20:45   #4
Meni je mozda ponajbolji Tri karte za Holivud (svi poznati glumci su bili ovdje) ...Crnog humora na svakom koraku i moze se prepoznati balkanska krcma za vrijem kubanske krize.....
Tito i ja je isto odlican...Dolazak pionira iz Srbije pred rat u Kumrovec pjevajuci "lepe ti je lepe ti je Zagorje..."
Tockovi iz 1999 ...Drama sa Samardzicem kad kao vlasnik "drumske kafane" sacekuje ekipu i krade kola... Samo to nije glavno desavanje..... Film vrijedi pogledati zbog Dragana Micanovica koji se odlicnim pokazao u Tamna je noc (1995) u prici o demonstracijama u Srbiji.
Prije kise je isto strahovito dobar....
-----------------------------------------------------------------------
Iskreno govoreci ja nema bas puno prilike da saznam puno o srbijanskim filmovima pa bi mi svaki savjet dobrodosao.
Eh da nisu devedesete ali se mora vidjeti..."Sabirni centar"
Cop : Nabaci mi nekoliko imena....
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2003., 21:24   #5
Quote:
Cop 663 kaže:
Hoces da kazes: Davitelj protiv davitelja.
Upravo, a i mislio sam se jel ime Davitelj protiv davitelja. Davno sam to gledao.

Inace, Tasko "vrati mi moje uvo" je legenda
Vanjushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2003., 18:04   #6
el mariachi,

Ne znam kakav ti je (filmski) ukus, ali u poslednjih desetak godina nema bas previse filmova koje bih mogao da preporucim, a da pre toga ne ide ono "pa jeste, nisu imali dovoljno para, pa ipak je to domaca produkcija" itd.
Ima par zanimljivih novih imena kada su reditelji u pitanju :Srdjan Dragojevic, Dejan Zecevic, Srdan Golubovic... koji pokusavaju da se odmaknu od tog "klasicnog" balkanskog filma sa puno nasilja, seksa, psovki i uglavnom prikaza "low life" praveci koliko-toliko zanrovske filmove: spominjao sam vec "TT sindrom", ili "Apsolutnih sto" "Jedan na jedan" (nesto kao urbani westerni) ... "Ubistvo sa predumisljajem" takodje nije los.
... dopisacu ako se setim jos necega.
Cop 663 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2003., 02:03   #7
Thumbs up

Pred Doždot/Before the rain- jedan od najboljih makedonskih filmova svih vremena ; snimljen je u neovisnoj Makedoniji.
Redatelj: Milčo Mančevski- maestro.
__________________
ConstAntiN
ConstAntiN is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2003., 09:29   #8
balkanski špijun, dušana kovačevića, sa legendarnim batom stojkovićem.

i naravno nezaobilazni kaubojski filmovi, koje sam ko indoktrinirano dijete rado gledao (veljko bulajić, stipe delić, otrpisani, boško buha, partizanska eskadrila... okej neki od njih nisu filmovi, ali ko u to vrijeme nije htio bit prle il tihi, taj gadno sere.)
Petar Pan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2003., 09:32   #9
U raljama zivota
Joshimi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2003., 01:50   #10
....e sada jedno pitanje: Da li se sjećate filma "Dečko koji obećava", i ako se sjećate kako se zove glavni lik u filmu?
__________________
"All these worlds are yours except Europa. Attempt no landing there."
mirrorball is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2003., 10:19   #11
Quote:
mirrorball kaže:
....e sada jedno pitanje: Da li se sjećate filma "Dečko koji obećava", i ako se sjećate kako se zove glavni lik u filmu?
"Decko koji obecava", pocetak 80-ih, Aleksandar Bercek glumi lika koji se zove - Slobodan Milosevic !
Cop 663 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2003., 11:26   #12
cop 663: Filmski genre nema veze ako je film dobar. Osim horora...to ne gotivim.
Nesto sto lici na "Varljivo leto '68 ", "Cudo nevidjeno " itd...
Nego da te pitam malo o tracevima... Zar Lausevic nije dobio dozivotnu ? Kako izadje iz zatvora ?
Nebojsa Djukanovic...Jel se ubio zbog AIDS-a ... On je posjedovao karizmu...

Evo dva meni omiljena filma: "Oficir sa ruzom" i "Zivot sa stricem"...
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2003., 12:03   #13
Cop jesi li gledao Zona Zamfirova po romanu Sremca.
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2003., 13:04   #14
Quote:
Cop 663 kaže:
"Decko koji obecava", pocetak 80-ih, Aleksandar Bercek glumi lika koji se zove - Slobodan Milosevic !
__________________
"All these worlds are yours except Europa. Attempt no landing there."
mirrorball is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2003., 15:08   #15
Quote:
el_mariachi kaže:
cop 663: Filmski genre nema veze ako je film dobar. Osim horora...to ne gotivim.
Nesto sto lici na "Varljivo leto '68 ", "Cudo nevidjeno " itd...
Nego da te pitam malo o tracevima... Zar Lausevic nije dobio dozivotnu ? Kako izadje iz zatvora ?
Nebojsa Djukanovic...Jel se ubio zbog AIDS-a ... On je posjedovao karizmu...

Evo dva meni omiljena filma: "Oficir sa ruzom" i "Zivot sa stricem"...
Ocigledno nam se ukusi razlikuju ... takvih filmova kao sto si naveo ima prilicno, posto je vrlo popularan i karakteristican taj podzanr, nesto kao "tragi-komedija". Po secanju, evo ti neki filmovi "Belo odelo"(Lazar Ristovski, reziserski debi), "Mrtav ladan", "Bumerang" (scenario Svetislav Basara, Rambo Amadeus pisao muziku i glumi epizodnu ulogu - Mutavog, koji naravno ne progovara ceo film)... Ljubisa Samardzic ima par filmova koji se meni nesto preterano ne dopadaju, ali ako naletis mozes da proveris "Nebeska udica" (obradjuje period - prolece '99, NATO bombardovanje", "Natasa" itd.

Zarko Lausevic je osudjen, pa mu je smanjena kazna, i on je otisao u Ameriku, a u medjuvremenu je obnovljen proces... ni sam ne znam kako trenutno stoje stvari.

Nebojsa Djukelic je jedan od najzasluznijih ljudi za edukaciju filmske publike u Srbiji ... bio je selektor FEST-a krajem 80-ih, i prvi je poceo da ubacuje americki zanrovski film kao ravnopravan sa evropskim "umetnickim"... kao i neku ravnotezu izmedju komercijalnih i nekomercijalnih filmova. Naravno da se ne zna zasto je izvrsio samoubistvo... tracevi uglavnom.

Quote:
Samantha Jones kaže:
Cop jesi li gledao Zona Zamfirova po romanu Sremca.
Nisam... cak sam namerno ignorisao film, mada je postao neverovatan fenomen za proslogodisnju filmsku produkciju, jer ga je pogledalo u Srbiji preko 1 000 000 ljudi ?!?!? Potpuno neocekivano, obican film po klasiku. Delimicno objasnjenje je da je bilo dosta grupnih poseta (djaci), ali je broj gledalaca i dalje ogroman... poredjenje: u SFRJ slican broj je imao samo film "Tesna koza".
Cop 663 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2003., 15:20   #16
Zona? Taj film je ne samo "domaći" već i globalni fenomen, naime, verovatno treba da uđe u istoriju kao najgledaniji film sniman nogama ikad.
Žlzc is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2003., 15:29   #17
Quote:
Žlzc kaže:
Zona? Taj film je ne samo "domaći" već i globalni fenomen, naime, verovatno treba da uđe u istoriju kao najgledaniji film sniman nogama ikad.
Reditelj Zdravko Sotra je poznat po kultnom trash filmu "Boj na Kosovu" koji je sniman u euforiji kraja 80-ih, ono kao "Srbija iz tri dela, ponovo ce biti cela"... davno sam gledao (tacnije pokusao da gledam taj film) , ali otprilike statisti nose satove, pojavljuju se traktori u daljini (urbane legende) Za statiste koji u grupnim scenama glume Srbi se dobrovoljno javio veliki broj ljudi... a za Turke su uzimali vojnike JNA.
Cop 663 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2003., 15:47   #18
Jao, BNK... Da ga nisu juče pustili na Palmi?

Čini mi se da je RTS, kad je krenulo NATO bombardovanje, upravo taj film zavrteo. Brrrr...
Žlzc is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2003., 19:48   #19
Ja sam gledala Zonu Zamfirovu,za mene je totalno razocarenje,em nista nisam razumila dijalekt kojim govore u filmu,em radnja filma mnogo odstupa od originala tj.knjige Sremca.Cak kraj nema veze s filmom.
Jadino ima nekih dobrih fora za nasmijat se s jednim likom,sve ostalo
A i sigurna sam da u kino dvorani gdje sam gledala,su kradene sekvence,jer odjednom se nesto sasvim novo dogadja sto se prethodno nije spominjalao.

A kritike za film kazu da je "spasio"Srpsku kinematografiju.
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2003., 20:16   #20
Quote:
Samantha Jones kaže:
...A kritike za film kazu da je "spasio"Srpsku kinematografiju.
Dijalekt juga Srbije je prilicno nerazumljiv ... a tek ta okolina Nisa.
Ne verujem da je reditelj bas toliko "kreirao" (mada bi po reputaciji ocekivao), da se ne razume radnja u filmu ... pre ce biti da se nesto desilo sa rolnama filma pri projekciji.
Tesko da ce ovakav film da spase srpsku kinematografiju... jedino je finansijski bio isplativ, pa se vec sada pojavljuju drugi producenti koji bi da probaju nesto slicno. Neka uteha je da valjda pored Francuske, jedino u Srbiji na kraju svake godine , najgledaniji film je po pravilu - domaci, i pored svih blockbustera iz USA.
Cop 663 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:09.