Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.09.2011., 15:33   #701
Quote:
littleG kaže: Pogledaj post
naime EU daje 400 eura mjesečno, jel to dovoljno???
Nije. Toliko je soba, soba+bus eventualno. Ako hoćeš pokrivene troškove, idi u Portugal, Rumunjsku, Slovačku, Sloveniju.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2011., 19:38   #702
Hey!
Jako me zanimaju Švedska i Norveška.
Jeli mi može netko reći glavne razlike te dvije države, što se tiče života/življenja, ljudi, prirode...

Razmišljam o učenju norveškog ili švedskog, ali neznam za koji da se odlučim.
Također bi nakon faxa onda potražio posao tamo.

Bio bih vam jako zahvalan kada bi mi netko pobliže opisao svaku od te dvije zemlje.

Unaprijed hvala!
Scandinavian is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2011., 13:27   #703
jel mi može netko reći koliko košta polaganje vozačkog u švedskoj i da li se kupuju polovni automobili, tj. ima li nekakve prednosti u odnosu na visoka davanja kada se kupuju novi automobili?
hvala.
labor82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2011., 15:58   #704
Quote:
Scandinavian kaže: Pogledaj post
Hey!
Jako me zanimaju Švedska i Norveška.
Jeli mi može netko reći glavne razlike te dvije države, što se tiče života/življenja, ljudi, prirode...

Razmišljam o učenju norveškog ili švedskog, ali neznam za koji da se odlučim.
Također bi nakon faxa onda potražio posao tamo.

Bio bih vam jako zahvalan kada bi mi netko pobliže opisao svaku od te dvije zemlje.

Unaprijed hvala!
Jezik: švedski i norveški su slični jezici. Međusobno se dobro razumiju. Dakako u samom švedskom postoje razni dijalekti (južnošvedski i stockholmski...) Danski je recimo u usporedbi s nor. i sve. jako težak (fonetika i izgovor). Nemaju promjene u licima (pr: Jag är, Du är....) - Ja sam, ti si...)
Na tečaju nećeš ništa pametnog naučiti, jedino to može biti nekakva podloga, ali da ćeš govoriti to ne. Većina firmi u švedskoj i norveškoj traži znanje jezika, pa se mnogi vraćaju nazad... Je si li razmišljao o Njemačkoj ili negdje drugdje... Koji fakultet je u pitanju? A Nizozemska možda? Ili mora biti sverige?
Zemlje: sjevernjački zatvoreni, moderni, visokog standarda i sl. Bio jednom u posjeti rođacima u Göteborgu, meni se svidjelo, ali to je bilo samo 10 dana.
Forum: https://www.forum.hr/showthread.php?t=182038
https://www.forum.hr/showthread.php?t=396268
Lent11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 14:07   #705
Quote:
labor82 kaže: Pogledaj post
jel mi može netko reći koliko košta polaganje vozačkog u švedskoj i da li se kupuju polovni automobili, tj. ima li nekakve prednosti u odnosu na visoka davanja kada se kupuju novi automobili?
hvala.
e to ti puno zavisi GDJE polazes
ogromna je razlika u cijenama u velegradu i u vukojebinama gdje imas intezivne tecajeve od 1000 € pa navise, ali to ti je veliko pitanje gdje si

ako ces normalni kurs u recimo stockholmu to kosta i do 3000€
i najvise zavisi od broja uzetih lekcija

prvo "dozvola za polaganje" 30$, pregled vida 20€, pa onda nesto sto se zove "risketta" sto ukljucuje voznju po ledu- 160€.
dalje knjiga teorije i testovi 30€
izlazak na polaganje toerije 30, voznje 50, najam auta 30, izrada vozacke 30...
plus lekcije voznje oko 70€ /h !!!

nemas tu zakonskog minimuma, mozes uzeti nijedan ili 100

ovdje postoji nesto sto se zove "privatno vjezbanje voznje"
dakle da sa nekim ko ima vozacku treniras sam (oboje opet morate proc neku manju obuku, i to se naravno placa oko 120€)

najkbolje je kombinovati privatnu obuku sa par casova u autoskoli

ali kao god okrenes ispada oko 1500€

a sto se tice polovnih auta, naravno!!!
nova auta kupuju samo skorojevici

pad vrijednosti novih auta je skoro 10 i vise % godisnje.
tak da mozes kupiti polovni auto 3-5 g staro malo preslo, za 60-80% cijene novog sto ej velika razlika pogotovo ako je neko skuplje auto

recimo A3 nov koji kosta 25.000€ je nakon 3-4 g kosta 15.000!

Quote:
littleG kaže: Pogledaj post
EU daje 400 eura mjesečno, jel to dovoljno???
ni blizu,
svedski studenti dobivaju pomoc i zajam (studiemedel +lån) ukupno 900€
i svi kukaju da je to uzasno malo!
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota

Zadnje uređivanje Katrin : 11.10.2011. at 19:40.
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 19:53   #706
Quote:
Septembar kaže: Pogledaj post
ni blizu,
svedski studenti dobivaju pomoc i zajam (studiemedel +lån) ukupno 900€
i svi kukaju da je to uzasno malo!

svedski studenti dobivaju oko 2500 tisuce kruna, a to je zaokruzeno oko 250 eura. a ako zele vise onda posudjuju, koliko ce posuditi, odlucuju sami, naravno da postoji limit. na to im idu kamata, tako da godinama nakon zavrsetka studija placaju kredit. toliko o svedskom besplatnom studiranju
Gortyna is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2011., 11:02   #707
Quote:
Septembar kaže: Pogledaj post
a sto se tice polovnih auta, naravno!!!
nova auta kupuju samo skorojevici
Bas mi je zao tih skorojevica, tolike pare daju za auto.

Ali da nije njih, ne bi ni ovi sto su malo oprezniji sa novcem, imali sta da voze.
__________________
Style isn't about conforming to fashions or following others; it's about expressing yourself and showing what's important in your life.
bulthaup is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2011., 19:02   #708
Quote:
Gortyna kaže: Pogledaj post
svedski studenti dobivaju oko 2500 tisuce kruna, a to je zaokruzeno oko 250 eura. a ako zele vise onda posudjuju, koliko ce posuditi, odlucuju sami, naravno da postoji limit. na to im idu kamata, tako da godinama nakon zavrsetka studija placaju kredit. toliko o svedskom besplatnom studiranju
pa to sam i napisala : pomoc plus zajam!

a skolovanje i jeste besplatno. jel placas kakve naknade? ne.
placas normalno udzbenike i zivot, a jos ti DRZAVA placa da zavrsis faks! dobijes BESPOVRATNO novac od drzave, 250€ x 10 mjeseci x 4 g = 10.000 EURA!!!

a jos ti daju i kredit bez pokrica uz najnizu kamatu na trzistu - 1,9%
kredit ni ne moras poceti da placas prve dvije godine nakon zavrsetka skolovanja.

pa gdje to ima???

zamisli da ti hrvatska dadne kredit na lijepe oci plus nepovratnih 2000kuna! haha
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 17:21   #709
Quote:
Septembar kaže: Pogledaj post

ovdje postoji nesto sto se zove "privatno vjezbanje voznje"
dakle da sa nekim ko ima vozacku treniras sam (oboje opet morate proc neku manju obuku, i to se naravno placa oko 120€)

najkbolje je kombinovati privatnu obuku sa par casova u autoskoli
Jebeno, to mi je baš pošten način polaganja vozačke. Imaš opciju da "sam" naučiš. A ne kod nas, oš' neš' daj 1000 eura.
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 21:17   #710
Jeli strani studenti u švedskoj isto dobivaju 250 eura?
Scandinavian is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2011., 20:22   #711
Quote:
Scandinavian kaže: Pogledaj post
Jeli strani studenti u švedskoj isto dobivaju 250 eura?
zavisi kakvu vizu imas
citaj

http://service.csn.se/CSNOrder/Gemen...tter/4146B.pdf
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2011., 00:40   #712
Quote:
Scandinavian kaže: Pogledaj post
Jeli strani studenti u švedskoj isto dobivaju 250 eura?
Studenti iz Hrvatske ne.
nienna is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 12:21   #713
Možeš li mi malo pojasniti to, koliko onda Hrvatski student dobije?

Jeli drukčije ako se ide dva semestra (npr. 4. ili 5. godinu) preko zamjene studirati tamo?
Jeli onda studiranje besplatno i dobije li se više novaca?
Scandinavian is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 12:57   #714
Quote:
Scandinavian kaže: Pogledaj post
Možeš li mi malo pojasniti to, koliko onda Hrvatski student dobije?

Jeli drukčije ako se ide dva semestra (npr. 4. ili 5. godinu) preko zamjene studirati tamo?
Jeli onda studiranje besplatno i dobije li se više novaca?
Hrvat ne dobije ništa od Švedske, a ne može ni besplatno upisati fakultet.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 22:43   #715
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Hrvat ne dobije ništa od Švedske, a ne može ni besplatno upisati fakultet.
Tocno. Prethodna ak.godina je bila posljednja kada se moglo besplatno ici na MA studij.
Sharkaat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 03:09   #716
pozdrav ekipa... trebala bi mi pomoc...
trebao/želio bih nauciti svedski jezik... barem da se sporazumijevam za pocetak.
nece mi trebati jos 3-4 godine kada selim tamo pa i mislim neki tecaj upisati ali do tada bih htio malo samostalno savladati osnove jer cu u međuvremenu skoknit par puta u svedsku

idealno bi bilo neki audio tecaj hrvatsko-svedski ali moze i englesko-svedski...

ima li tko ili zna gdje mogu skinuti online?

hvala,
hgabric is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 11:12   #717
Ja sam već pitao, pa su mi preporučili stranicu Livemocha, tamo imaš vježbe i sve, super je pa probaj.

A ima i tema Švedski jezik ovdje: https://www.forum.hr/showthread.php?t=182038&page=14
Scandinavian is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 11:47   #718
odlicno.. hvala.... bas sam se registrirao na livemocha i malo vjezbam... odlicna stvar... vjerujem da ce mi dosta pomoci
hgabric is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 04:01   #719
Quote:
hgabric kaže: Pogledaj post
pozdrav ekipa... trebala bi mi pomoc...
trebao/želio bih nauciti svedski jezik... barem da se sporazumijevam za pocetak.
nece mi trebati jos 3-4 godine kada selim tamo pa i mislim neki tecaj upisati ali do tada bih htio malo samostalno savladati osnove jer cu u međuvremenu skoknit par puta u svedsku

idealno bi bilo neki audio tecaj hrvatsko-svedski ali moze i englesko-svedski...

ima li tko ili zna gdje mogu skinuti online?

hvala,
Nije mi jasno zakaj uciti Svedski?Pa bolje je uciti njemacki,engleski,esperanto,,kaj ces u Svedskoj?Ja zivim tu skoro osam godina i razmisljam se vratiti u Hr,,,nisu mi jasni ljudi koji mastaju o zivotu u ovoj zemlji,,USA,Kanada,Australija,,to je vec ok,,ali Svedska,,totalni promasaj.
Maranz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 08:38   #720
Quote:
Maranz kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno zakaj uciti Svedski?Pa bolje je uciti njemacki,engleski,esperanto,,kaj ces u Svedskoj?Ja zivim tu skoro osam godina i razmisljam se vratiti u Hr,,,nisu mi jasni ljudi koji mastaju o zivotu u ovoj zemlji,,USA,Kanada,Australija,,to je vec ok,,ali Svedska,,totalni promasaj.

nigdje nisam rekao da mastam o zivotu u svedskoj.

znam da svedska nije obecana zemlja, ali iz privatnih razloga idem tamo, a san mi je jednog dana otic na novi zeland


cijenim tvoj savjet, ali imaj na umu da je to za svakog posebno... nekome obecana zemlja moze biti i hrvatska pa i mongolija ako bas hoces.. sve zavisi razlog odlaska
hgabric is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:34.