Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2004., 15:39   #21
je, Simona u pravu si ja sam završio ek. faks i ovo mi je trebalo kao nadopunda da baš i tehnički naučim sve to raditi... i svaki dan naučim nešto novo.

Istina je da ima svakakvih "knjigovođa", ali zato su i firme u komi.
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2004., 16:53   #22
Quote:
gogo kaže:
kako to misliš "vodi"? Knjiženje ti možeš obaviti kako god hoćeš (knjižiš na konto putnih troškova ili negdje drugdje na 4.), ali kad ti dođe inspekcija onda platiš kaznu.


Pozdrav,
gogo
Ma zar i ako knjizis na primjer na nepriznate troskove platis kaznu? Zar se ne moze to voditi kao neka isplata dobiti pa onda na to platis porez 15% i prirez. Zar ne bi to trebalo biti ok?
__________________
Bitno je ocima nevidljivo. Samo se srcem dobro vidi :)
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2004., 17:04   #23
Quote:
Simona kaže:

Još jedan drastičan primjer kolegice, koja je pomogla rođaku kojeg je takav "knjigovođa" doveo do porezne kazne.

Naime, bavio se stokom, ali u troškovima nigdje nije bio knjižen trošak hrane za stoku...sijeno, npr. Jer nije bio računa. Sijeno je bio isto njegovo.

I tko je (bio) kriv? Knjigovođa!
Pravi bi ga upozorio da mu bilanca ne pokazuje pravo stanje, ali pravog koji bi ga upozorio i kojeg bi slušao treba i platiti. Samo svima takvima knjigovodstvo je gnjavaža, koju moraju formalno imati.
Ma zar netko tko ne zna da treba imati racun za hranu stoke, treba uopce otvarati firmu? Pa to su osnovne stvari.

Zar mislis da taj zna uopce sto je bilanca? Tako da kad bi ga i upozorili samo bi vjerojatno blijedo gledao.

Imam i ja slicnih primjera...upozoravas ih i upozoravas ali oni ne sljive ni pet posto. Tek kad ih se opali po dzepu, e onda tek malo pocnuu razmisljati. To su vam nasi "uspjesni" poduzetnici
__________________
Bitno je ocima nevidljivo. Samo se srcem dobro vidi :)
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2004., 18:19   #24
Quote:
Uranus kaže:
Ma zar netko tko ne zna da treba imati racun za hranu stoke, treba uopce otvarati firmu? Pa to su osnovne stvari.

Zar mislis da taj zna uopce sto je bilanca? Tako da kad bi ga i upozorili samo bi vjerojatno blijedo gledao.

Imam i ja slicnih primjera...upozoravas ih i upozoravas ali oni ne sljive ni pet posto. Tek kad ih se opali po dzepu, e onda tek malo pocnuu razmisljati. To su vam nasi "uspjesni" poduzetnici
Znam ja da su to osnovne stvari, samo to očito nisu znali oni koji su mu dali da otvori firmu. Taj prvi je iz debele provincije, a ovaj drugi je iz Zagreba. Taj je meni je bio problematičniji.

S takvim problemom se susreću i majstori svog posla u svojim strukama. Jedan vodoinstalater je pričao kako mu je došao jedan mladi dečko da ga zaposli kao pomoćnog radnika, a onda ga treći dan pitao, da koliko mu još dana treba učiti pa da on sam otvori svoj posao! Ovaj ga blijedo pogledao i lijepo mu rekao da ga više ne treba, i da je znači on majstor bio budala koji je dugo morao učiti i u školi i na praksi. Nek si nađe takvog, ako može.

Ipak, taj isti majstor ne misli da je znanje vođenja poslovnih knjiga posao vrijedan i školovanja a kamoli plaćanja. I posegnut će za jeftinim šestomjesečnim knjigovođama, koji se također nisu ustručavali uzeti novac za svoje (ne)znanje.
Kaj se mene tiče i neka su!

Ja sama sam samo jedamput nasjela i pomogla kolegi s kojim sam prije surađivala. Nisam ni pomislila niti sam mogla pomisliti da nije vodio osnovne stvari (knjigu blagajne, recimo, to je itekako znao), a trebao mu je završni račun za 8 dana!.

Već kad sam to vidjela, rekla sam mu da ću mu samo uz punu i potpunu njegovu suradnju samo ugrubo to napraviti, ali da to neće biti stvarno stanje. Ipak, pri kraju...kad sam još neke stvari trebala finalizirati i imala grubu skicu bilance...on je navečer došao kao veliki direktor i pitao: Kakva je bilanca?
Ujutro rano, još sam trebala nešto doraditi i prepisati, on je mi je gotovo istrgao iz ruke onaj jedini "čistopis" i odnio...

Došao je tek za mjesec dana da mi plati, a onda ponovo tek za 3 mjeseca da nastavima posao! Bio je u šoku kad sam ga odbila.
Nije mu bilo jasno, jer je smatrao da me dovoljno platio. Nije mu bilo jasno da me nije zato i kupio!

Ponavljam, kolegi sam na bivšem poslu za njegovu potpuno samostalnu "poslovnu jedinicu" radila isto to i da je znao da me baš ničim ne može kupiti. Ni kao čovjeka, a ni kao stručnjaka u svom poslu.

Kod nas su očito kapitalizam nakaradno shvatili. Zato imamo takvu državu.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2004., 18:22   #25
Quote:
gogo kaže:
je, Simona u pravu si ja sam završio ek. faks i ovo mi je trebalo kao nadopunda da baš i tehnički naučim sve to raditi... i svaki dan naučim nešto novo.

Istina je da ima svakakvih "knjigovođa", ali zato su i firme u komi.
Neka ih.
Da nema takvih poduzetnika i države, ne bi bilo ni takvih knjigovođa.

Nekom je pasalo da bude anarhija. Na vrhu države!
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2004., 21:45   #26
Quote:
Uranus kaže:
Ma zar i ako knjizis na primjer na nepriznate troskove platis kaznu? Zar se ne moze to voditi kao neka isplata dobiti pa onda na to platis porez 15% i prirez. Zar ne bi to trebalo biti ok?
porez na dobit je 20% + kad se isplaćuje vlasniku (fiz. osobi) još 15% poreza i prirez na preostalu svotu.

Znači nije baš malo, ali je manje nego da se isplaćuje kao plaća.

Ideja je dobra samo te poreze i prireze treba uplatiti isti dan kada i sjeda neto na tekući račun. Ovisi i tko dođe u kontrolu i da li će detaljno provjeravati promete po žiro računu.

Mislim da je bolje zaposliti se na minimalac ako već ne radi za stalno negdje drugdje. Ukupna davanja su nekakvih 736 kn mjesečno i isplatiš si plaću od 1550,2 kn i možeš korisiti putne troškove, LOKO vožnju, božićnicu i sl. 1600 kn neoporezivo godišnje itd.


Ja bih u stvari JAKO VOLIO da kada netko otvori novu firmu i krene s poslovanjem da mu po defaultu dođe inspekcija (radna, porezna itd.) i to par puta godišnje da provjere da li sve dobro rade i da ih isprave i upozore. Tek nakon toga ako ih se ulovi da i dalje griješe e onda VELIKE kazne. Šta vi mislite?

Pozdrav,
gogo

p.s. vidiš ovo je zanimljivo sa tim sijenom, on kao fizička osoba je bio vlasnik tog sijena i firma ga je trebala "otkupiti" od njega. Ja znam da jedino za nabavku povrća i voća na placu NE TREBAŠ IMATI RAČUN samo se ne sjećam kako se to rješava. Mislim da ti sam napišeš nešto... bum provjeril ako nekoga zanima.
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2004., 23:35   #27
Quote:
gogo kaže:
p.s. vidiš ovo je zanimljivo sa tim sijenom, on kao fizička osoba je bio vlasnik tog sijena i firma ga je trebala "otkupiti" od njega. Ja znam da jedino za nabavku povrća i voća na placu NE TREBAŠ IMATI RAČUN samo se ne sjećam kako se to rješava. Mislim da ti sam napišeš nešto... bum provjeril ako nekoga zanima.
Naravno, ali to je trebalo znati. Postoji način kako se to radi. Nisam imala sama takve slučajeve jer mi nije trebalo.
Kolegica, koja je to dobila prvo je to uočila i pitala ga: Kaj se tvoja stoka hrani zrakom?

Ovo s računima za robu na placu znam da je ta mogućnost postojala, ali čini se da to više neće moći. Sad se i seljaci bune, jer će izgleda morati izdavati račune.
Uglavnom, mislim da se u tom slučaju morao napraviti pismeni obračun za takvu nabavu kao prilog za knjiženje troška.
Tu su najbolje muljali nabavljači za ugostiteljstvo ali i za sve moguće ustanove: od vrtića do bolnica...

Stvar je i u tome da knjigovođa mora poznavati kompletno poslovanje koje vodi, a ono je različito kao i problemi u vezi s tim.
I nikad ne prestaje učiti!
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2004., 23:36   #28
par stvari:

prvo, kako se isplaćuje putni nalog ljudima koji nemaju veze s firmom, recimo, znanstvenik dođe održatoi promociju u drugi grad, ja sam im davao da potpišu račune, i isplaćeno im je put i dnevnica...?

drugo, postoji li mogućnost da firmu koja već 5 godina miruje, jer ne radi, a nismo imali love da ju zatvorimo, a sada bih ja to opet pokrenuo, postoji li mogućnost da ja lijepo u poreznoj upravi dogovorim da ću im sve zaostale papire dati, bez kazne, pa će država dobiti par tisuća kuna, plu aktiviranu firmu, od koje će godinma dobiovati poreze... jer ako mi ne iziđu u susret, ja ću samo ostaviti da ONI moraju pokrenuti stečaj, tj, likvidaciju, dakle, trošak, ja obeshrabren...

Dakle, ako se viktor lenac i pik belej mogu dogovoriti da plaćaju (a i dalje ne plaćaju!) milijune poreznih dugova na rate, mogu li i ja se "dogovoriti"

treće, knjigovođe u zgb su fenomenalno plaćeni!
Stručno knjigovodstveni servis u Slav. Brodu ne može ni sanjati (10 godina iskustva, plus što su radnici svi sa 25 god knjigovodstvenog staža!!!) da naplati d.o.o. više od 1000 kuna za kompletno knjigovodstvo (osim najvećim firmama, ali ovdje govorim o onima s do milijun dva prometa...) i to uključujući odlaske u ZAP, finau, ispunjavanje virmana i lovljenje vlasnika po gradu da potpiše, i

još plaćanje knjigovodstvenom servisu plate zadnjem! A nekada po godinu dana ni ne plate...

U Zagrebu je prije 7 godina jedan mali d.o.o. (moj ) plaćao 1000 dem mjesečno za porez i obračun plaća! sve smo radili ostalo sami, od prometa, trčanja po zapu, kalkulacija, knjiga popisa... ju nejm it.

I vi se žalite!?

Posljednje.

O necijenjenju rada... offtopic...

mene pitaju da im s televizije za prilog pripremim neke podatke o projektu na kojem radim... jer meni to kao ne predstavlja problem... Pitam za honorar... MOLIM!? kakav honorar, pa ja to radim (a nije čak da bi mene slikali, pa da mi ispadne reklama, nego bi se novinar pravio pametan...)

Stigne mi zamolba da za izložbu napravim slike domovinskog rata iz Broda, izaberem, pripremimkratak opis... I nakon pregledanih 1300 fotosa, kontaktiranih 10 ljudi, (dakle, ništa jako stručno, ali ipak...) tjedan dana i desetak kartica autorrskog teksta, na moje pitanje za honorar, ...ZAŠTO? Inače, prof. Žunec i neki drugi (Čutura) su za projket izložbe koji su im drugi napravili (jer je i drugim gradovima RH nađeno po par budala) dobili kao za znanstveni projekt okolo 100 000 plus.

Cijeni se rad?

Mauna! (što bi rekli moji južni susjedi! ) cijeni se lov u mutnom!
__________________
Ambition can be a virtue when it drives you to excellence!
Commodus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2004., 23:49   #29
Quote:
Commodus kaže:

Cijeni se rad?

Mauna! (što bi rekli moji južni susjedi! ) cijeni se lov u mutnom!
O tom i pričam.

Kad god čujem za muljanje u Zagrebu, uvijek se pitam a kako je tek u manjim mjestima.

Btw, znam otprilike kako je u Brodu. Tamo sam iz rodbinskih odnosa sređivala papire nećaku nakon smrti njegovog oca.
Dečko je mislio da je lako voditi običnu malu trgovinu mješovitom robom. Nije pojma imao ni o čemu (trgovina se vodila na njemu), samo je pitao oca (dok je bio živ) za plaću...
Najbolje je, da mi je on to sve sam ispričao.
I služio se trgovinom kao sa svojom špajzom. Nije mu bilo jasno da na je manjak zapravo ono što je on potrošio i da na to treba platiti porez!
Ubrzo je sve propalo.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2004., 00:03   #30
Commodus,
ne znam kad je to bilo, ali koliko ja znam ne možeš nezaposlenima samo tako plaćati putne troškove. Ovo s doktorima me podsjetilo na nešto pa ću još malo istražiti.

Ako je firma mirovala 5 godina (nije imala prometa po žiro računu niti blagajni) i ako si svake godine poslao dopis na komadu papira u poreznu upravu na kojemu si to napisao (firma nije ništa radila) ne vidim nikakvog problema da ponovo pokreneš firmu. Nitko te ne bi trebao gnjaviti ako nisi ostavio nekakve dugove za sobom. Najbolje je da odeš na poreznu daš im matični od firme i nek ti pogledaju u kompić imaš li kakvih dugovanja. Oni ti to MORAJU dati.

Sretno.

E da i sve ovisi kak se postaviš. Ja znam da neki u Zagrebu vode knjigovodstvo za parsto kuna mjesečno ako nemaš zaposlenih i imaš svega nekoliko faktura mjesečno, ali to ti je to - golo knjigovodstvo. Sve ostalo moraš sam rješavati. Računovodstvo je malo širiji pojam i to bi se trebalo više plaćati.
Mislim da su računovođe ti koji moraju obrazovati direktore i vlasnike kako stvari funkcioniraju. MOja žena se uvijek iznenadi kako drugi direktori nešto ne znaju, a ona zna (kad je ja nabrijem s informacijama ). Nevjerojatno je kako su ljudi neinformirani.

Pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2004., 00:39   #31
fala, gogo.

Nažalost, ja nisam slao te komade papira u Poreznu!

Znam da je glupo, ali da ne objašnjavam, bilo je više vlasnika... itsl.

Mislim, ima li sluha ako ja iskreno priznam grijeh, platim sve što dugujem (a to su nekakve članarine komore, zaštita šuma i to, po par desetaka kuna, poreza skoro ništa, doprinosa ništa) jel oni pristaju na dogovor,

Jer, fakat, ako mi ovo krene država bi mogla dobiti puno, puno u sljedećem razdoblju...

Inače, pomalo offtopic, a tiče se sustava u Hrvatskoj, mi smo platitli skoro pola milijuna kojekavih poreza i doprinosa u tih dvije godine koliko smo radili, a propali smo na kraju za pedesetak tisuća (ukupan knjigovodstveni gubitak, u visini temeljnog kapitala)

SVE smo legalno plaćali... Da su suvlasnici poslušali mene i da smo samo 10% poreza utajili (većina d.o.o. samo 10 % plati, a 90% utaji!) opstali bismo!
__________________
Ambition can be a virtue when it drives you to excellence!
Commodus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2004., 09:46   #32
Quote:
gogo kaže:
porez na dobit je 20% + kad se isplaćuje vlasniku (fiz. osobi) još 15% poreza i prirez na preostalu svotu.

Znači nije baš malo, ali je manje nego da se isplaćuje kao plaća.

Ideja je dobra samo te poreze i prireze treba uplatiti isti dan kada i sjeda neto na tekući račun. Ovisi i tko dođe u kontrolu i da li će detaljno provjeravati promete po žiro računu.

Mislim da je bolje zaposliti se na minimalac ako već ne radi za stalno negdje drugdje. Ukupna davanja su nekakvih 736 kn mjesečno i isplatiš si plaću od 1550,2 kn i možeš korisiti putne troškove, LOKO vožnju, božićnicu i sl. 1600 kn neoporezivo godišnje itd.


Ja bih u stvari JAKO VOLIO da kada netko otvori novu firmu i krene s poslovanjem da mu po defaultu dođe inspekcija (radna, porezna itd.) i to par puta godišnje da provjere da li sve dobro rade i da ih isprave i upozore. Tek nakon toga ako ih se ulovi da i dalje griješe e onda VELIKE kazne. Šta vi mislite?
Da, kazna mu ne gine ako ga uhvate, jer takva osoba sigurno nije platila porez isti dan kad je bila isplata. Jer u trenutku isplate nije imao pojma da to ne smije raditi. A trebao bi onda i onaj obrazac ID-1.

Da, u takvom slucaju najbolje se zaposliti na minimalac, pa to rijesiti s putnim nalozima.

Ne znam kako porezna te kazne dijeli, da li po visini iznosa "nedozvoljene" isplate ili kako? Zna li netko? Ili kako im se tko svidi

Ova tvoja ideja je dobra, gogo. Ali tko bi platio te kontrolore....i ja svasta pitam...pa platili bi ih MI naravno.
__________________
Bitno je ocima nevidljivo. Samo se srcem dobro vidi :)
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2004., 10:22   #33
Commodus,

pa ništa te ne košta otići u poreznu i vidjeti kakvo je stanje. Mislim da bi imali sluha.

Nego više me brine ovaj drugi dio:

Quote:
Commodus kaže:

SVE smo legalno plaćali... Da su suvlasnici poslušali mene i da smo samo 10% poreza utajili (većina d.o.o. samo 10 % plati, a 90% utaji!) opstali bismo!
Kojeg poreza? Poreza na dobit? Ako je porez na dobit onda stvarno ne razumijem kako ste propali.

Možda vas je zeznuo loš računovođa?


Uranus,
kazne dijele kak im dođe. Oni imaju propisane okvire i sad sve ovisi tko dođe u kontrolu.

A ove kontrole o kojima pričam ne bi ništa više koštale. Referenti bi se malo prošetali umjesto da tamo sjede od 7-15.

Pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2004., 11:03   #34
Quote:
gogo kaže:
A ove kontrole o kojima pričam ne bi ništa više koštale. Referenti bi se malo prošetali umjesto da tamo sjede od 7-15.

Pozdrav,
gogo
Uuuuu, koja bi to pobuna bila....meni se cini da je NEKIMA tesko potpisati i onaj PDV obrazac kad im odnesem svaki mjesec.

A trosak bi bio makar u putnim nalozima. Al' bi se nabrali para. Nisu sve firme u mjestu u kojem je i ispostava porezne uprave.
__________________
Bitno je ocima nevidljivo. Samo se srcem dobro vidi :)
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2004., 11:46   #35


a trebala si vidjeti facu od mog referenta kad sam ga jednom u godini zamolio da mi isprinta stanje. bilo je
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2004., 12:53   #36
Quote:
gogo kaže:


a trebala si vidjeti facu od mog referenta kad sam ga jednom u godini zamolio da mi isprinta stanje. bilo je
A nisi ti vidio jednog tu kod nas u poreznoj.

Jednom sam ga uhvatila s dignutim nogama u ladici ...a nije se cak udostojio ni da ih spusti kad sam usla u njegov ured.

A obicno nema ni kemijsku olovku, pa posudjuje od kolega kako bi potpisao obrasce.

A onu dodatnu stranicu ID obrasca nonsarlantno pred tobom baci u smece kad mu predas...kao sto ce mu to...jos mu i to treba....

A da ne govorim da na sve sto sam ga pitala do sada nije znao odgovor a da ne pita seficu, a ti bi takvog poslao u kontrolu
__________________
Bitno je ocima nevidljivo. Samo se srcem dobro vidi :)
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2004., 00:20   #37
mislim raznih poreza i doprinosa... od PDV, do poreza iz plaće i doprinosa...

Što da ti kažem, čak smo i najamninu plaćali sve na bijelo s porezom, a u par godina smo imali tri putna naloga, jer smo samo tri puta stvarno putvoali...

I kako ti putni nalozi već nekome ne upadnu u oči?

Pa firme koje imaju milijun kuna prometa imaju po pola milijuna troška na putni nalog!!! Jel to nije nikome sumnjivo!?

Imaju 11 putovanja mjesečno u Dubrovnik osobnim automobilom, a nikada nijedan račun, ulazni ili izlazni u Dubrtovniku!??
__________________
Ambition can be a virtue when it drives you to excellence!
Commodus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2004., 13:28   #38
Question Odbici od bruto dohodka

Molim da netko da poredak izracuna odbitka od bruto osobnog dohodka u d.o.o. poduzecu bez prireza npr. na 18000 kunica (ha dobro izgleda ali to je u oblacima)
biba is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2004., 11:49   #39
BRUTO: 18.000
- Mirovinski doprinos (20%): 3.600
-------------------------------------------------
Dohodak prije oporezivanja: 14.400
Ako nemaš djece i sl. olakšica iznosi 1.500 kn, pa ti je porezna osnovica 12.900 kn

Obračun poreza:
do 3.000 kn = 3.000 * 15% = 450
od 3.000 - 6.750 = 3.750 * 25 % = 937,50
preko 6.750 = 6.150 * 35% = 2.152,50

Porez ukupno = 3.540 kn

Neto plaća = 18.000 - 3.600 - 3.540 = 10.860

Bez prireza.
Amalthea is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2004., 15:41   #40
sa strane poslodavca, tvoj bruto od 18000 će na žalost biti još malo veći.
__________________
_______________
they just bounce up and down and it makes me happy
DiscoDave is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:32.