Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Nautika

Nautika Hvali more, drž' se kraja.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2017., 06:22   #481
inaće sam pobornik novijega ali reful 4 wind nebi uzimao. ako je adria u dobrom stanju, uzmi nju, reful je poluproizvod
bojan111111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 17:33   #482
takva je odluka i pala.. tnx na sugestiji
vexlex is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 20:53   #483
Ima li razlike između Adrie 400 iz 1988. i iste iz 2000.g.
Da li je nužno novija bolja jer je novija ili se prije koristio bolji materijal. Postoje takve priče pa pitam pošto nisam upućen..
Hvala
vexlex is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 22:53   #484
Ima koja barka do 5 metara a da ima dugi škaf i da je bez kabine?
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2018., 21:08   #485
Molim savjet za brodicu do 6m, bez kabine, deplasmanac, unutarnji motor dizel, oko 7 milja/h. Za potrebe oko otoka ali i da povremeno moze zabaciti cca 5 milja od obale. Svrha kupanje, ljetni izleti i sprtski ribolov.
Ralfi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2018., 08:27   #486
http://www.brodogradnja-spanjol.hr/cro-2.3.html
Mislim, ima i hrpa poludeplasmanaca koji mogu u deplasmanskom modu, ali eto, ovo mi je prvo palo na pamet.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2018., 11:57   #487
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
http://www.brodogradnja-spanjol.hr/cro-2.3.html
Mislim, ima i hrpa poludeplasmanaca koji mogu u deplasmanskom modu, ali eto, ovo mi je prvo palo na pamet.
Nisam nasao cijene ali od prilike po starim oglasima mi se cini skupo. Znas li nesto sto se cesce prodaje da uzmem polovno a da valja? Da li se isplati uzeti nesto staro drveno i plaastificirano? Zna se pojaviti u oglasima do oko 3k Eur sa motorom?

Ovako nesto samo plastificirsno ili uzet nesto pa sam dati na plastificiranje
https://www.njuskalo.hr/mala-plovila...oglas-27023664
Ralfi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2018., 13:51   #488
gledaj plastične barke ,jer koristi od plastificiranja trulog drveta nema
Mahun is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2018., 16:56   #489
Quote:
Ralfi kaže: Pogledaj post
Molim savjet za brodicu do 6m, bez kabine, deplasmanac, unutarnji motor dizel, oko 7 milja/h. Za potrebe oko otoka ali i da povremeno moze zabaciti cca 5 milja od obale. Svrha kupanje, ljetni izleti i sprtski ribolov.
Zasto deplasmanac, a potrebe su kupanje, izleti i sportski ribolov?
Markkonen is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2018., 17:56   #490
Quote:
Markkonen kaže: Pogledaj post
Zasto deplasmanac, a potrebe su kupanje, izleti i sportski ribolov?
Zato sto mi brzina ne igra ulogu a bitno mi je da malo trosi. Sad, ne znam jel gliseri i poludeplasmanci trose manje ili vise. Nisam se rapitivao. Cini mi se da po milji manje trosi sporiji brod. Ili sam u krivu?
Sto se tice plastificiranja, imam takvu barku od cca 4m i brod je laksi i drvo ne truli. Ne treba ga bas odrzavati. Ne znam je li drvo bilo trulo ali je barka jako stara i traje i dalje. Jedino je problem kod nje sto je mala pa je malo neugodno po jacem maestralu i ljulja se previse, poljeva te more kad ides u provu s vjetrom.
Ralfi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2018., 19:44   #491
Quote:
Ralfi kaže: Pogledaj post
Nisam nasao cijene ali od prilike po starim oglasima mi se cini skupo. Znas li nesto sto se cesce prodaje da uzmem polovno a da valja? Da li se isplati uzeti nesto staro drveno i plaastificirano? Zna se pojaviti u oglasima do oko 3k Eur sa motorom?

Ovako nesto samo plastificirsno ili uzet nesto pa sam dati na plastificiranje
https://www.njuskalo.hr/mala-plovila...oglas-27023664
Ralfi, tvoj prvi post nije stavio neka financijska ograničenja, zato je i prijedlog takav kakav je krasan brodić, ali inače i meni izgleda preskup za malo vožnje po ljeti. Vidio sam jedan u portu u Velom Ratu ovo ljeto i prekrasan je.
A što se tiče pitanja plastificirano drvo ili plastika, ne znam što sa njim zimi namjeravaš raditi, vaditi ili držati na moru. Plastika je za održavanje praktičnija, ali iz zadnjeg posta vidim da već imaš drvo/plastika kombinaciju s kojom si manje više zadovoljan s tehničke strane. Ako imaš mogućnosti, nastavi.
Inače, i veće barke bez kabine dobro polijeva kad ideš kontra vjetra i vala, tako da bi ti barem mala kabina dobro došla za minimum zaštite. Znam da sam na elanovoj pasari od 5m jednom navlačio ronilačko odijelo koliko nas je kupalo kad smo išli kontra maeštrala u zadarskom kanalu. A najljepše ti preko vala prelazi jedrilica kad ide na jedra ili na motor i jedra.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2018., 20:23   #492
Ja ti bas ne preferiram kabine na brodu manjem od 8m. Samo zauzimaju prostor a ne koriste se ili ju ja ne bi koristio. Moguce da zaljeva pa bi se mogla ugraditi kabina ali samo kao zastita vise pomaknuto prema provi kao nastresnica a ne nesto za spavanje i drzanje stvari.
A cijena je uvijek minimalna s obzirom na potrebe. Zimi bi bio u moru na vezu. Koja bi bila mana i zamka sa ovim starim drvenim pasarama sa dizel motorom ako bi bio plastificiran? Meni te varijante sa kabinom izgledaju kloustrofobicno na manjom brodovima. Ode vise od pola broda na kabinu
Ralfi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2018., 23:40   #493
Kabina ima svrhu ako ju koristiš. Noćenje, podnevno spavanje djece ili jednostavno za skladištenje stvari koje ne želiš ostaviti na pogledu i dohvatu svima. A može i poslužiti za zaštitu, ali za to ima i drugih konstrukcija. Znam da ribari zaziru od njih jer im samo smeta tako da razumijem.
Što se tiče barke koju tražiš, stari plastificirani drvenjak može biti pogodak ako je sve izvedeno kako treba i očuvano, odnosno ako nigdje ne pušta vodu. Ako nije, kupio si vreću problema, odnosno bolje da si kupio drvenu barku i normalno održavao (ima o tome više tema na ovom i drugim forumima). Dodatno na to kao potencijalni problem imaš i stari dizel motor sa osovinskim vodom. Po mome mišljenju, za pretežno ljetno korištenje ja bi prije uzeo vanbrodski motor, razlika u gorivu je neznatna, a u održavanju može biti znatna.
Ovako kad sve zbrojim, tebi bi bio idealan plastičnjak tipa Gradac, Maestral 600 ili čak Galeb, ali model bez kabine na koji staviš vanbrodski motor i to je to. Ili da razmisliš o nekom open fishermanu od 5,5-6 m, može to vozit polako i na vanbrodskih 10 KS, ali ako se protegneš imaš dobro rješenje i za veće udaljenosti.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2018., 20:47   #494
Quote:
Ralfi kaže: Pogledaj post
Ja ti bas ne preferiram kabine na brodu manjem od 8m. Samo zauzimaju prostor a ne koriste se ili ju ja ne bi koristio. Moguce da zaljeva pa bi se mogla ugraditi kabina ali samo kao zastita vise pomaknuto prema provi kao nastresnica a ne nesto za spavanje i drzanje stvari.
A cijena je uvijek minimalna s obzirom na potrebe. Zimi bi bio u moru na vezu. Koja bi bila mana i zamka sa ovim starim drvenim pasarama sa dizel motorom ako bi bio plastificiran? Meni te varijante sa kabinom izgledaju kloustrofobicno na manjom brodovima. Ode vise od pola broda na kabinu
Malo sam čitao zadnje postove...dosta su dugi a neda mi se nešto previše proučavati vaša naklapanja...pa ako sam što previdio nemojte mi zamjeriti.

Plastificiranje drvenog broda je korak koji se poduzima kao zadnja i najjeftinija opcija spašavanja plovila. Najjeftinija je zato jer je cijena plastificiranja trupa broda od cca 6 m dosta manja od opsežnog popravka meštra kalafata.
Plastificiranjem drveng trupa se ne izbjegava redovno održavanje kako je uvriježeno mišljenje. Daleko od toga, mora se jako paziti da brod bude iznutra suh...u protivnom će se još brže raspasti/istruliti.
Plastificiranje drvenog trupa je dug proces jer drvo mora imati 14-17% vlažnosti...dakle mora se sušiti u kontroliranim uvjetima.

Kad na cijenu kupnje drvenog broda dodaš cijenu plastificiranja...matemetike nema.

Potrošnja je vrlo širok pojam. Npr moj šogor ima istranku sa hondom 8 ks 4t. Potrošnja na brzini od 5.5 nm mu je 3 l/h. Ja imam sessu ocean 550...brod visokog trupa sa nadkabinom. Motor je mercury optimax 115 2t. Moja potrošnja na 5.5 nm je 2l/h...u optimalnim uvjetima naravno. Ako ima malo vjetra i valova onda se penje na 3l/h za brzinu od 5 nm. Mene inače potrošnja ne jebe previše pa rijetko vozim u tom režimu...samo kad supruga hoće malo uživati u vožnji...onako laganini.

Ugl, napiši sljedeće podatke pa ću ti iznijeti opcije koje bi bile najpovoljnije.

Doba godine kad se plovilo najviše koristi
Da li se koristi cijele godine
koliko ljudi najčešće boravi na plovilu
buđet kojim raspolažeš
koliko si spreman godišnje potrošiti na održavanje plovila
el passo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2018., 09:18   #495
Quote:
el passo kaže: Pogledaj post
Malo sam čitao zadnje postove...dosta su dugi a neda mi se nešto previše proučavati vaša naklapanja...
Bas super nacin da zapocnes post. Odma si postao vjerodostojan i ugodan za diskusiju. Trolcina.
E sad, teorije o plastificiranju ti mozda stoje ali te praksa, barem u mom slucaju, negira. Kako ti onda objasnjvas 10g potpunog zanemarivanja barke koja je plastificirana a i dalje plovi bez problema. A stara je i ne znam koliko. Vozio ju moj djed od kad znam za sebe. Njega vise nema a ja imam 40g. Sta je bilo trulo a sta nije ne znam. Plastificirao ju je moj otac i proces nije bio dug. Digli je i u par dana rijesili stvar. Koliko je kostalo ne znam. Moguce da je racunica losa i ne isplati se ali tvrdnje da je to dugotrajno i da ne rijesava probleme ne stoje jer barka se potpuno zanemaruje a i dalje plovna i nista se na njoj ne raspada. I fakat mi se ne da sa ovakvim umusljenjacima diskutirati. Niti zelim ovdje diskutirati nego sam dosao da mi se da savjet a ne da me se pri tom vrijedja (mene i druge).
Ralfi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2018., 09:42   #496
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Kabina ima svrhu ako ju koristiš. Noćenje, podnevno spavanje djece ili jednostavno za skladištenje stvari koje ne želiš ostaviti na pogledu i dohvatu svima. A može i poslužiti za zaštitu, ali za to ima i drugih konstrukcija. Znam da ribari zaziru od njih jer im samo smeta tako da razumijem.
Što se tiče barke koju tražiš, stari plastificirani drvenjak može biti pogodak ako je sve izvedeno kako treba i očuvano, odnosno ako nigdje ne pušta vodu. Ako nije, kupio si vreću problema, odnosno bolje da si kupio drvenu barku i normalno održavao (ima o tome više tema na ovom i drugim forumima). Dodatno na to kao potencijalni problem imaš i stari dizel motor sa osovinskim vodom. Po mome mišljenju, za pretežno ljetno korištenje ja bi prije uzeo vanbrodski motor, razlika u gorivu je neznatna, a u održavanju može biti znatna.
Ovako kad sve zbrojim, tebi bi bio idealan plastičnjak tipa Gradac, Maestral 600 ili čak Galeb, ali model bez kabine na koji staviš vanbrodski motor i to je to. Ili da razmisliš o nekom open fishermanu od 5,5-6 m, može to vozit polako i na vanbrodskih 10 KS, ali ako se protegneš imaš dobro rješenje i za veće udaljenosti.
Nekako mi se cini da bi mi najvise odgovarao fisherman bez kabine od nekih 5m. A i ponude su tu puno vece. Samo me zanimaju neke stvari:
1. Kako u tom slucaju stoji poljevanje ako se ide u vjetar (jacina vjetra klasicni ljetni maestral recimo u Zadarskom kanalu)?
2. Koliko konja treba da se postigne glisiranje a koliko za poludpelasman?
3. Kolika je potrosnja po milji u deplasmanskom, poludeplasmanskom i glisiranju (ovo cisto okvirno)?

Jel se moze naci nesto ovakvo polovno sa motorom (cca 80KS) za 40k kn?
Ralfi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2018., 12:52   #497
Je, po onom kako si opisao, fisherman bi ti najbolje odgovarao. E sad 80 KS za 40k kn u relativno dobrom stanju teže. Koliko pratim, za nekih 7.000 EUR bi se kod nas već našla barka s motorom da nisi baš prisiljen odmah nešto raditi na njoj. Ako pak pogledaš na subito, tu već ima izbora.
1. Poludeplasman, još ako ima dobro izvedene brkove, bi trebao biti u prednosti čisto jer možeš brzinu prilagoditi stanju mora (a i brkovi odrade nešto). Ili odereš po gasu i suh si, pa dok izdrži ili trup ili putnici . A možeš uzeti npr. sprayhood koji zatvara prednji dio kakav ima npr. Kruger za open modele ili Arba 555 u serijskoj ponudi.
2. Glisiranje 5 m open treba barem 40-50 KS. Poludeplasman ide na sve snage, koliko mu daš, toliko ide (teoretski). Odnosno, ako mu daš tih 40-50 KS, bude "glisirao", ali vjerojatno nešto sporije od glisera. Ovo sa snagama ti je uvjetno jer više je bolje, a dosta ovisi i o opterećenju i njegovom rasporedu na barci. Ako ti je ekipa brojnija i npr. sjedne otraga iz nekog razloga (recimo tamo ti je frižider sa zalihama), budeš sa 40 KS orao, uz o-ho-ho potrošnju.
3. A potrošnja ti se kreće, ovisno o uvjetima, opterećenju i usklađenosti trup/motor, 0,5-1 l/milji, a u ekstremnim situacijama može i više. Teško je reć jer nekih 5 m fisherman imaš i Arba 555 i PG 550 Open i Dalmatinka open i Rio i Selva i QS.....
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2018., 13:13   #498
Znaci, 50KS je dovoljno za glisiranje? A ova potrosnja je za glisiranje ili poludeplasman?
Ralfi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2018., 10:24   #499
Quote:
Ralfi kaže: Pogledaj post
Znaci, 50KS je dovoljno za glisiranje? A ova potrosnja je za glisiranje ili poludeplasman?
50 KS je dovoljno za glisiranje, ali ne u svim opterećenjima i režimima. Ako nakrcaš brod do (dopuštenog) maksimuma, vjerojatno neće biti ili ćeš morati kemijati sa rasporedom ljudi po barci dok izglisiraš (govorimo o barci od cca 5 m).
Ako su barke sličnih težina i opterećenja nisu velike razlike, potrošnja raste sa turažom motora, težinom i stanjem mora koje ti diktira brzinu. 50 KS troši po satu i litru i 15 l goriva http://www.boat-fuel-economy.com/hrvatski, pitanje je koju brzinu postigneš u tom času.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2018., 20:55   #500
Evo iz prve ruke:
Imam fisherman 4,5m i 50ks dvotaktnu Yamahu.
Glisiranje je moguće do opterećenja 18 kg / KS.
Ili ovako : s 4 osobe ukupna težina mi je 900 kg i s time mogu izglisirati i glisirati na max okretajima.
Na 950 kg NE MOGU izglisirati ...
Potrošnja ti jako varira radi valova, vjetra i težine.
S tri osobe uz manje valove cca 60-70 cm s stalnim glisiranjem ( jedno zaustavljanje) za 50 km utroši 25 l benzina.
(Biograd-Kornati-Biograd)
Ili: 100 km = cca 40-50 l benzina.

Uz glatko more možeš, s ovom Yamahom, proći i s 37 l na 100.

I extrem kada radi valova nisam mogao glisirati te sam orao propetog pramca ( da me ne potopi) 70 km sa 80 litara benzina.

Ja sam žabar i nemam poima o miljama , čvorovima i radnim satima - to mi ne znači ništa.
Imam kurvimetar , izmjerim udaljenost u km i kada dotočim benzin znam potrošnju - točnu.
Vožnja po vjetru je OK dok ideš u vjetar, ali to su rijetki petki. uvijek bude vožnja bokom uz ili niz vjetar s valovima i ta je popračena izdašnim špricanjem. Pogotovo na zadnjoj klupi.
Tu pomažu PVC ( tanke) kabanice ili uživanje u slapovima...
Što se tiče maestrala u ZD kanalu s 4,5 m niz val ide, ali u val se dobro dronca i tuče. Ima puno usporavanja na granicu glisiranja jer je svaki deseti val prevelik za normalan prolaz.
Ako se misliš voziti po maestralu onda 5 m prolazi, ali ja slijedeći puta ne bih išao ispod 6 metara s jačim motorom.
Obično čekam suton kada se maestral smiri, pa se vratim kući ( rađe u noć, nego se droncati i biti mokar).
Slanac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:53.