Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.08.2011., 20:12   #81
Quote:
Gänseblümchen kaže: Pogledaj post
Znam, samo uhvati me neka nevjerica kako može biti tako jak i fatalan da sat vremena prije smrti si bio nasmijan, svjež, taman krenuo u novi dan, otišao na posao i... Ali, takav je život, bez puno pitanja i odgovora. A srce je zaista tihi ubojica.
jeli ta osoba sigurno bila tako zdrava, možda je imala aneurizmu aorte, ona se zna brzo razviti, i dođe do prsnuća. ta osoba je bila u ambulanti kad se dogodio infarkt, ili je došla kasnije kod doktora
zlaKrvnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 11:33   #82
Quote:
zlaKrvnica kaže: Pogledaj post
jeli ta osoba sigurno bila tako zdrava, možda je imala aneurizmu aorte, ona se zna brzo razviti, i dođe do prsnuća. ta osoba je bila u ambulanti kad se dogodio infarkt, ili je došla kasnije kod doktora
Udar je došao na radnom mjestu; došlo je do blage mučnine, znojenja, blijedila i ostale kolege su pomogle tako što su izvele osobu na zrak. Odmah ispred je i ambulanta te je liječnica istrčala na zaziv radnih kolega. Osoba je pala u nesvijest pred ambulantom i na licu mjesta umrla. Reanimirali su je, misleći da nije kraj, ali je bio.

A osoba je bila zdrava, član je moje uže obitelji, tako da sam i sama svjedok. Ako ju je nekad nešto bolio, tištilo, moralo se primjetiti. Ali nije nikad. Možda su ovo samo pitanja koja svatko postavlja sebi nakon što netko iznenada umre.
__________________
Life is a great surprise...
Gänseblümchen is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 22:46   #83
bio sam u trgovini i nesto me presjeklo (mislim na srce)... presjeklo me u sekundi i noge su mi se odsjekle...
no, kako je doslo, tako je i proslo...

da idem kod doktora? inace nemam problema sa time
Bongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 23:05   #84
Quote:
Bongo kaže: Pogledaj post
bio sam u trgovini i nesto me presjeklo (mislim na srce)... presjeklo me u sekundi i noge su mi se odsjekle...
no, kako je doslo, tako je i proslo...

da idem kod doktora? inace nemam problema sa time
pod stresom si vjerojatno
Mantis Religiosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 23:08   #85
pa ja se nadam da je to samo stres....
Bongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2011., 12:04   #86
Život nakon srčanog udara!

Ako ima netko medicinski potkovan da mi odgovori....

Tata /57 god/ mi je imao srčani udar. Cijelo vrijeme je bio pri svijesti, žalio se na bol, preznojavao se, osjećao je nemoć u mišićima, posebno u mišićima ruku... Očito srčani udar nije bio toliko jak kad je mogao sam otići do kola hitne pomoći bez problema tj. nisu ga trebali nositi.

Uglavnom, ono što me zabrinulo je rečenica u brošurici koju je dobio od liječnika u bolnici "Kako nakon srčanog udara?" u kojoj je jedna rečenica koja me šokirala: "Nakon pretrpljenog srčanog udarog 34% žena i 45% muškaraca starijih od 45 godina umiru u narednih 5 godina"????? Jel to zaista tako?????
Boy1000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2011., 17:49   #87
To su statistike, a ljudi nisu brojevi. Moj tata je od 55. do 60. god. imao 4 infarkta i nakon operacije se osjeća super, ima 61 god. Jedino je bitan stil života...prehrana, kretanje, pušenje, stres, težina, redovne kontrole, lijekovi...no sve su mu to sigurno rekli liječnici. No činjenica je da infarkti znaju ići u serijama. Nemojte se zabrinjavati statistikama, neka se pazi, pazite ga i vi, nemojte da se nervira (onda se luči neki hormon (nije adrenalin, nešto drugo, zaboravila sam) što posebno pogoduje ponovnom infarktu, tako su nama objasnili), volite se i uživajte u svakom danu koji vam je dan na dar...eto tako i mi od kobnog 29.12.2009. kada je tata imao 4. i to skoro kobni infarkt jer su ga 1,5 sat reanimirali i na svu sreću spasili.
Ako trebaš detalje javi se porukom.
Marra is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2011., 11:57   #88
DALI TKO KORISTI LJEK MARIVARIN I KAKO PODOLJŠATI NJEGOVO DJELOVANJE SA ISHRANOM
ljubica124 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2011., 12:07   #89
BONGO
OBAVEZNO ODI KOD DOKTORA ( SPECIJALISTE ) MOJ SUPRUG, ZDRAV , BAVI SE SA SPORTOM , NIKAD BOLESTAN , TRI TJEDNA BOLOVI U PRSIMA - DIJAGNOZA KARDIJOMIOPATIJA, SRČANA FREKVENCIJA 15% , IZVUKAO SE KROZ IGLENE UŠI , SADA NAKON 4 MJESECA STANJE JE PUNO BOLJE I DALJE SE POBOLJŠAVA , ALI UZ JAKU TERAPIJU. NEMOJ IĆI NA RIZIK PA MOŽDA JE OD STRESA ILI SL. STVARNO JE ISPRAVNA POSLOVICA BOLJE SPRJEČITI NEGO LJEČITI.
ljubica124 is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 25.08.2011., 16:41   #90
ljubica124 please nemoj pisati velikim slovima jer se to na forumu smatra vikanjem i kažnjava se crvenim kartonima.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2011., 20:51   #91
Moj tata pije Martefarin, prije je bio na Marivarinu i kardiokirurg mu je rekao da ne smije unositi previše zelenog povrća jer sadrži K vitamin koji smanjuje djelovanje Martefarina. A sad što ga diže ne znam. Jednom mjesečno vadi INR (prije je svaki drugi dan, pa jednom tjedno i sad jednom mjesečno) i do 1/2 tbl si može i sam regulirati prema nalazu po uputama opće prakse, ali si je nekako ustabilio ritam 3, 3, 3,5, 3, 3, 3,5 (naravno 3 tbl je dnevna doza, pije u jutro). Ako imaš kakvih pitanja javi se pa ću ga pitati...na žalost imamo iskustva.
Marra is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 16:07   #92
Rizik od srcanog udara

Ovako,mladić 20 godina,bez smetnji sa srcem,nema genetske osnove za srcani udar,no jako je pod stresom,osjeca jaki pritisak u glavi! Kolika je mogućnost da dobije udar?
zullsafce is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 18:01   #93
Quote:
zullsafce kaže: Pogledaj post
Ovako,mladić 20 godina,bez smetnji sa srcem,nema genetske osnove za srcani udar,no jako je pod stresom,osjeca jaki pritisak u glavi! Kolika je mogućnost da dobije udar?
jesi bio na pregledu kod kardiologa? puno ljudi nisu imali nikakvih smetnji i simptoma pa su ipak imali neku srčanu bolest koja se ustanovi
kod doktora, a kojiput ni onda, zafrkano je to sa srcem
tužnadjevojčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 18:16   #94
I meni je isto ovako bilo,kao i zulleu,mislim da je to više na psihičkoj bazi sve,osobito kad imas 20,a nitko ti u obitelji nije bolovao od srca
Jack-Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 16:23   #95
Mogu li ovo biti simptomi predinfarktnog stanja?

Molim savjet.

Mom suprugu je prije godinu i pol dijagnosticirana arterijska hipertenzija. Prosječni tlak mu se kretao oko 142/91 mmHg, otkucaji srca 90, propisana mu je terapija TRITACE 5mg tablete, koja je kasnije smanjena na 2,5 mg, koju uzima sad već godinu i pol.

Međutim, unazad dva mjeseca počeo je osjećati slijedeće simptome: pritisak i blagi bolovi u prsima koji se sele i na područje leđa, između lopatica, ramena, vrata. Uz to mu se javi kao neka slabost, a povremeno i blaga vrtoglavica. Također osjeti one glasne otkucaje srca i ubrzani puls. Unazad nekoliko tjedana ti simptomi su postali češći i sad praktički svakodnevni (ne uvijek svi odjednom) te unatrag 2 tjedna osjeća i grlobolju koja uopće ne prolazi (dr opće mu je rekla da grlo izgleda dobro). Ovi simptomi su mu se javili neovisno o tome što radi, dakle dok je gledao TV, sjedio na kavi u kafiću, bio na poslu...

Inače, ima 37 godina, visok je 192 cm i ima 97 kg, ne puši, ne pije.
Zbog tih simptoma obavio je slijedeće pretrage:

LAB: glukoza 6.2 (ref 4.4-6.4), ureja 7.4 (ref 2.8-8.3), kreatinin 99 (ref 79-125), kalij 3.3 (ref 3.9-5.1), kreatin-kinaza 181 (ref do 177), kreatin-kinaza MB izoenzim 9 (ref <24), troponin 0.01 (ref do 0.4), leukociti 8.9 (ref 3.4 - 9.7), eritrociti 4.92 (ref 4.34 - 5.72), hemoglobin 138 (ref 138 - 175), hematokrit 0.402 (ref 0.415 - 0.53), MCV prosječan volumen eritrocita 81.8 (ref 83 - 97.2), MCH prosječan sadržaj hemoglobina u eritrocitu 28.1 (ref 27.4 - 33.9), MCHC prosječna koncentracija hemoglobina u eritrocitima 344 (ref 320 - 345), RDW raspodjela eritrocita po volumenu 12.7 (ref 9 - 15), trombociti 275 (ref 158 - 424), MPV prosječan volumen trombocita 7.2 (ref 6.8 - 10.4), neutrofilni granulociti 49.0 (ref 44 - 72), limfociti 39.7 (ref 20 - 46), monociti 9.9 (ref 2 - 12), eozinofili 1.1 (ref do 7), bazofili 0.3 (ref do 1), neutrofilni granulociti 4.3 (ref 2.06 - 6.49), limfociti 3.50 (ref 1.19 - 3.35), monociti 0.90 (ref 0.12 - 0.84), eozinofili 0.10 (ref do 0.43), bazofili 0.00 (ref do 0.06).

UZV srca s dopplerom: Prije UZV-a snimio je EKG, na nalazu piše: sinus tachycardia, S waves up to V6, probably abnormal ECG. UZV: SRČANE STRUKTURE: mitralna valvula: PFVE 0.53 m/sec, PFVA 0.73 m/sec, DecT 196 m/sec, aortna valvula: v 1.1 m/sec, trikuspidalna valvula: b.o., pulmonalna valvula: AT 119 m/sec, perikard: uredan, intrakardijalne tvorbe: nema. INTRAKARDIJALNA MJERENJA: lijevi ventrikul dijastola 5.4 (ref 3.5 - 5.6 cm), lijevi ventrikul sistola 3.8, desni ventrikul dijastola 1.9 (ref do 3.0), lijevi atrij 3.5 (ref 1.9 - 4.0), korijen aorte 3.1 (ref 2.0 - 3.7), intraventrikulski septum 1.1. (ref 0.7 - 1.2), stražnja stijenka LV 0.8 (ref 0.7 - 1.2). FUNKCIJA LIJEVOG VENTRIKULA: ejekcijska frakcija 55% (ref 50 - 75 %), frakcija skraćenja 29% (ref 25 - 45 %), kontraktilnost stijenki uredna. ZAKLJUČAK: uredne veličine srčanih šupljina i debljine stijenki. Uredan morfološki i funkcionalni izgled valvula. Uredna sistolička funkcija lijevog ventrikula. Dijastolička disfunkcija I/IV.

Nalazi ergometrije: Način ispitivanja - pokretni sag (protokol po Bruceu). Procjena kardiorespiratorne sposobnosti: POTROŠNJA KISIKA - očekivana 4,1 l/min, postignuta 4,1 l/min, 100% očekivanoga. PULS - u mirovanju 115/min, očekivani maksimum 183/min, 6 min. poslije opterećenja postignuto 122/min, postignuti maksimum 182/min, 99% očekivanoga. TLAK - u mirovanju 130/90 mmHg, maksimalni u opterećenju 210/80 mmHg, 6 min. poslije opterećenja 130/80 mmHg. Dvostruki produkt RRxP/1000: 38. metabolički ekvivalent (MET): 12,0.
Elektrokardiogram: poremećaji ritma u opterećenju: 1 SVES pojedinačna, 1 VES pojedinačna monomorfna. Smetnje provođenja - nema. QT interval: normalan. Trajanje testa: 11 min, prekid u 2.min 4.progr., razlozi prekida: puls.
ZAKLJUČAK: funkcijska klasifikacija (NYHA): I, funkcijska aerobna onesposobljenost (FAI): ne postoji, integrirani funkcijski kardiovaskularni kapacitet: 100%, test koronarne rezerve: normalan.

Inače, na tom papiru sa snimke EKG-a koji je radio kad i ergometriju piše: sinus rhytm with sinus arrhythmia, borderline ECG.

---------------

Molim savjet - da li ovi njegovi simptomi upućuju na neke možebitne srčane probleme? Da li bi trebao napraviti još neku pretragu?

Mogu li ovi njegovi simptomi biti nuspojave uzimanja Tritace-a? Ovi doktori na pregledu u Srčanoj, niti njegova dr. opće prakse to uopće nisu uzeli u obzir, a kad čitam nuspojave Tritace-a, nabrojane su ove: ubrzani puls, snažni otkucaji srca, bol u prsima, stezanje u prsima, bolno grlo, osjećaj umora, bol u leđima, vrtoglavica, povećani nemir.

Hvala!
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 21:49   #96
Quote:
Sashica kaže: Pogledaj post
Molim savjet.
....................................
Hvala!
Svaka čast na odlično napisanim nalazima.
Na pitanje dali postoji problem sa srcem odgovor je NE.
Moglo bi se umjesto ramiprila/ACE inh./ probati uvesti bisoprolol /beta blokator/.
Trebalo bi i isključiti refluxnu pologu stenokardija.
A od pretraga nebilo loše učiniti još HBA1C radi vrlo diskretno povišene GUK,lipidogram te Fe,UIBC.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 23:12   #97
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Svaka čast na odlično napisanim nalazima.
Na pitanje dali postoji problem sa srcem odgovor je NE.
Moglo bi se umjesto ramiprila/ACE inh./ probati uvesti bisoprolol /beta blokator/.
Trebalo bi i isključiti refluxnu pologu stenokardija.
A od pretraga nebilo loše učiniti još HBA1C radi vrlo diskretno povišene GUK,lipidogram te Fe,UIBC.
Hvala na odgovoru. Ima još dogovoren pregled kod kardiologa (sa ovim dosadašnjim nalazima) za 2 tjedna.

Može li pojašnjenje za ovo ''refluksna podloga'', zar refluks može izazvati bol u prsima? Jel pod refluks mislite na povrat mokraće ili ?
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 01:26   #98
Quote:
Sashica kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru. Ima još dogovoren pregled kod kardiologa (sa ovim dosadašnjim nalazima) za 2 tjedna.

Može li pojašnjenje za ovo ''refluksna podloga'', zar refluks može izazvati bol u prsima? Jel pod refluks mislite na povrat mokraće ili ?
Refluks može biti i kod vraćanja želučane kiseline u jednjak ili grlo. I da, znaju ti biti simptomi bol u prsima, kašalj, bol u vratu (kao knedla u vratu i sl.)...
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 18:31   #99
Quote:
Sashica kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru. Ima još dogovoren pregled kod kardiologa (sa ovim dosadašnjim nalazima) za 2 tjedna.

Može li pojašnjenje za ovo ''refluksna podloga'', zar refluks može izazvati bol u prsima? Jel pod refluks mislite na povrat mokraće ili ?
Mislim da je hrvoje napisao ono što bih i ja rekao. Refluks ovdje odnosi se na gastroezofagealni refluks gdje zbog nekog razloga dolazi do izlaska želučane kiseline "natrag", prema jednjaku. I da, simptomatologija može podsjećati na kardijalne tegobe.

Ukoliko se pokaže da je u podlozi refluksna bolest ili neki oblik ulkusnih tegoba, režimom prehrane i odgovarajućim medikamentima može se stanje uspješno tretirati.

No ostavimo to za vidjeti što i kako....u ovom trenutku važno je isključivanje srčanih tegoba.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 20:37   #100
Mislim da sam i ja kandidat za kardiologa. Već godinu dana otežano dišem, imam "glad za zrakom" tj, duboki udasi, zadišem se kada idem po stepenicama, stalno ne boli i steže u prsima, puls mi nikada nije ispod 100; ponekad zna biti do 120. prošle godine sam bila na hitnoj i na kardiološkoj obradi te su mi rekli da je sve uzrok stres. Preporučili su mi Concor Cor tablete koje nisam pila. Imam ih kod sebe ali obzirom da su simptomi sada puno gori , čak me i strah popiti tabletu da mi se ne pogorša. Po noći nemam problema. Pijem antidepresive i Helex koji me malo opusti ali i dalje imam osjećaj otežanog disanja. SPO2 oscilira od 97-99%. Ali imam pitanje za dr. Preboljela upalu pluća prije cca. 3 tjedna i na nalazu RTG snimke mi piše: "Perzistira četverodjelna lijeva kontura srca". Dr. opće medicine nije ništa komentirala, ali što bi to moglo značiti jer već mislim da imam kardiomiopatiju i da neću još dugo ((((( Pomoć molim. Slijedeći tjedan ću se naručit kod kardiologa i pulmologa.
Michaela is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:51.