Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2008., 09:15   #1
Krvno srodstvo u kanonskom pravu!

Neki dan sam prisustvovao nemiloj sceni kad je doslo saznanje da se trebaju uzeti madi iz trecega koljena. Naravno, raskinuta je nakana i sad je sve OK!
Sta kaze Crkva?
Nevaljana je zenidba izmedju brata i sestre, polubrata i polusestre ( drugi stupanj krvnog srodstva), strica i necakinje (treci stupanj), strica i necakinjine kcerke (cetvrti stupanj), izmedju bratica i sestricne (cetvrti stupanj).
Sta kaze danasnja nauka?
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 01:05   #2
nauka kaže da nije dobro da bude preblizu krvno srodstvo.

pravoslavna vaseljena i njeni podvižnici zastupaše, zastupaju i zastupat će uvijek isto: do 4. koljena: 0 bodova!

protestanstststke deformacije i denominacije imaju sukladno razlučivana i različita mišljenja.

katolik si ti pa nam kaži kako je kod tebe?

__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 08:48   #3
Quote:
Izrail kaže: Pogledaj post
nauka kaže da nije dobro da bude preblizu krvno srodstvo.

pravoslavna vaseljena i njeni podvižnici zastupaše, zastupaju i zastupat će uvijek isto: do 4. koljena: 0 bodova!

protestanstststke deformacije i denominacije imaju sukladno razlučivana i različita mišljenja.

katolik si ti pa nam kaži kako je kod tebe?

Imas gore navedene kombinacije. Dal to vazi i kod Židova jer sam cuo razne price? Takodje i kod Pakistanaca imaju odstupanja!
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 11:05   #4
nisam bio dalje od alžira pa ne znam za pakistan ni Izrael al sam vidio na svoje oči posljedice kršenja toga pravila među otočkim ljudima.

kako to ti tumačiš a kako znanost?

__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 14:21   #5
Quote:
Izrail kaže: Pogledaj post
nisam bio dalje od alžira pa ne znam za pakistan ni Izrael al sam vidio na svoje oči posljedice kršenja toga pravila među otočkim ljudima.

kako to ti tumačiš a kako znanost?

Za savjet idem sveceniku, a znanost puno ne bendam, tako da s time nemam osobitih problema. Najsigrnije je kad se familija obilazi, pazi i postiva. Tad su gore pomenute neprijatnosti otklonjene.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 14:48   #6
ak se smije znati tko ti je u bližoj il daljoj familijarnosti zapeo za oko ili nešto drugo, možda ti forumaški glas javnosti može pomoći potporom ili etiketiranjem.

ovako je problem kompleksno i opsežno izpoljen i nema konkretnog puta za pomoć oko koljena i prava u rodovskom nizu i stablu.

__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 14:54   #7
Quote:
Izrail kaže: Pogledaj post
ak se smije znati tko ti je u bližoj il daljoj familijarnosti zapeo za oko ili nešto drugo, možda ti forumaški glas javnosti može pomoći potporom ili etiketiranjem.

ovako je problem kompleksno i opsežno izpoljen i nema konkretnog puta za pomoć oko koljena i prava u rodovskom nizu i stablu.

Taj sam problem uspjesno prebrodio, zena mi iz drugog grada, druge loze.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 15:01   #8
čini mi se da mjesto stalnog ili privremenog boravka dotičnog rođaka ili rođake ne uvjetuje i ne mijenja raspoloženej kanonskog prava niti u jednoj denominaciji kršćana kao ni u pozitivnim pravnim propisima RH, RBiH, RS, ...

druga loza je drugo koljeno, ali gledaj pozitivno i vidjet ćeš da barem nije prvo koljeno.

krvno srotstvo utjeće na DNK i na opšte duševne stvari u djetetu a time i obitelji.

__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 15:04   #9
Quote:
Izrail kaže: Pogledaj post
čini mi se da mjesto stalnog ili privremenog boravka dotičnog rođaka ili rođake ne uvjetuje i ne mijenja raspoloženej kanonskog prava niti u jednoj denominaciji kršćana kao ni u pozitivnim pravnim propisima RH, RBiH, RS, ...

druga loza je drugo koljeno, ali gledaj pozitivno i vidjet ćeš da barem nije prvo koljeno.

krvno srotstvo utjeće na DNK i na opšte duševne stvari u djetetu a time i obitelji.

Do kojeg koljena vazi DNK analiza?
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 15:06   #10
to pitanje kao i rješenje nadilaze moju moć perceptivne esencije i žalim unatoč želji da ti pomognem.

nadam se da će ti neki tvoj dragi rimokatolik odgovoriti na pitanje!

__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 15:19   #11
Quote:
Izrail kaže: Pogledaj post
to pitanje kao i rješenje nadilaze moju moć perceptivne esencije i žalim unatoč želji da ti pomognem.

nadam se da će ti neki tvoj dragi rimokatolik odgovoriti na pitanje!

DNK analiza nije djelo religije vec ovozemaljske nauke i tehnike. U Crkvi nema laboratorija nit slicnih stvari.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 20:50   #12
a kako si onda siguran da nije ist koljeno drugo ili treće, tj. je li moguća ženidba i u horizontalnim mjerenjima koljena (brat - sestra -njezin muž - muževa sestra) do 3 koljena ili je i to sprječeno i dozvola vrijedi za vertikalu samo (djed- unuk- sin)

__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 13:18   #13
hey kokolo zar te uspeh zbunjivat s horizontalnim i vertikalnim srodstvom?

To je iz pozitivnog prava a istodobno i u Kanonima crkvenih opština istovetno vredi.

Jel trebah da ti pojasnim ili ...?

Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 14:51   #14
Quote:
Izrail kaže: Pogledaj post
hey kokolo zar te uspeh zbunjivat s horizontalnim i vertikalnim srodstvom?

To je iz pozitivnog prava a istodobno i u Kanonima crkvenih opština istovetno vredi.

Jel trebah da ti pojasnim ili ...?

Slab sam s nazivima rodbinskog "stabla" po horizontali, stoga bi bilo dobro da se malo detaljnije ocitujes.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 14:56   #15
Evo malo vertikale:

Po muškoj liniji:

1. OTAC
2. DEDA
3. PRADEDA
4. ČUKUNDEDA
5. NAVRNDEDA - BELE PČELE
6. KURĐEL
7. ASKURĐEL
8. KURĐUP
9. KURLEBALO
10. SUKURDOV
11. SURDEPAČ
12. OMŽIKUR
13. KURAJBER

Po ženskoj liniji:

1. MAJKA
2. BABA
3. PRABABA
4. ČUKUNBABA
5. NAVRNBABA - BELE PČELE
6. KURĐELA
7. ASKURĐELA
8. KURĐUPA
9. KURLEBALO
10. SUKURDOVA
11. SURDEPAČA
12. OMŽIKUR
13. KURAJBER

Dal postoji nesto slicno za horizontalu?
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 22:40   #16
evo: muška linija:

brat - (drugi) brat - žena (drugog) brata - njena sestra...

ženska linija:

brat - sestra - njein muž - mužev brat - bratova žena...

smatram da sam bio i više nu plastičan

može l sad odg. na pitanje?

__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:20.