Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.11.2009., 17:01   #1
Zajednički antenski sustav

Ako je post na krivom mjestu slobodno ga premjestite pod šta spada.

Evo ovako.

stanujem u zgradi od 200-tinjak stanova (10 ulaza, po 19 ili 20 ulaza), ali radi lakše kalkulacije zaokružimo na 200 stanova podjeljenih na 10 ulaza (četverokatnica, po 5 stanova po katu ali to pretpostavljam nije toliko bitno).

Zgrada je izgrađena 1982. godine i već ima postojeći antenski sustav preko kojeg smo do druge polovice 90-ih i privatizacije i prepuštanja kabelske televizije koncensionarima primali lokalne zemaljske programe (HRT, Nova TV, OTV.....) i satelitske programe (Sat 1, RTL, Eurosport, DSF....).
Kako je kabelska televiziija dana tvrtki B.netu u koncesiju koji je proveo svoju kabelsku instalaciju na zajedničkom antenskom sustavu primamo samo hrvatske zemaljske programe (HRT, RTL, Nova TV, Z1, OTV).

Kako uskoro dolazi doba digitalne televizije (već je stiglo, ali recimo još ne punom snagom) htijeli bi modernizirati i prilagoditi naš zajednički antenski sustav na primanje digitalnog signala i po mogućnosti i stranih TV postaja (možda bi bilo najlakše reći i prilagoditi B.Net osnovnom paketu. Pod prilagoditi ne mislim uzeti neki B.Net paket ali ako je to moguće na nivou zgrade i to bi bila realna opcija.

Da li je moguća takva "modernizacija" zajedničkog antenskog sustava po principu zemaljskog prijema (riblja kost) i po principu postavljanja zajedničke satelitske antene.
Znači instalacije već postoje (kablovi, priključci u stanovima....) i potrebno bi bilo postaviti nekakav prijamnik i pojačala po ulazima (ako se ne varam svaki ulaz ima svoje pojačalo)

Eto molim vas vaša stručna mišljenja i ako netko zna neku firmu na području Zagreba da se bavi time neka slobodno podijeli samnom. :-) I ako je možda netko to već radio koliko kunića bi to bilo...... znam da je to individulano ali ako netko zna okvirno.

Puno hvala svim dobronamjernicima...... :-)
shaggy31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2009., 18:02   #2
ti ko da si opisao slučaj moje zgrade, samo malo veće (5 ulaza, od toga 3 x 40 stanova i 2 x 80 stanova), isto sagrađena '82., useljena u rano proljeće '83. i ima isti problem. imamo i ZAS zgrade/ulaza tj. svaki ulaz svoju zemaljsku i satelitsku antenu i pojačalo/matricu/splitter, postavljeno početkom '90-ih.
ja sam kao PS za svoj ulaz to sad stavio malo na stand-by jer je u međuvremenu (u zadnjih 5-6 godina) ionak pol stanova prešlo na B.net kablovsku, neki (kao ja) imaju svoje vlastite antenske sustave, a i dok se digitalija ne "smiri" krajem iduće godine kad bumo riješili i to pitanje switch-overa na digitaliju na ZAS-u za ove preostale (uglavnom starije ili manje imućne) stanare koji se "pate" s lošom, zrnatom slikom punom "snijega", "duhova" i sl.
inače se u tom starom analognom sustavu primalo 6 naših zemaljskih (HTV1, 2, RTL, NOVA, OTV, Z1) i 6 satelitskih programa (ES, DSF, VIVA, CNN, SAT1, RTL).
ha čuj, ono kaj sam se ja dosad interesiral i prikupil ponude, ispada da bi nas vic prelaska na DVB-T uz zadržavanje, ali i popravak ovih 6 analog sat-programa ispao 3,5 do 5,5 soma kn, ovisno jel bi samo oslobodili frekve za pojedinačni prijem DVB-T programa kod svakog korisnika/stana ponaosob na njegovom receiveru + ovih 6 sat direkt u sustav za prijem na telkinim S ili K kanalima, spajanjem koax kabla prvo u svačiji DVB-T rec pa onda na TV (jeftinje), ili bi i ove DVB-T programe pustili direkt u sustav za prijem direkt na telki, kao i ove satelitske, spajanjem koax kabla direkt u TV (skuplje).
uglavnom sve firme koje se bave postavljenjem antena se bave i rješavenjem problema ZAS-a zgrade, ja sam kontaktirao SAT-shop na Vukovarskoj u ZG (jer mi je najbliži), zatim Prijem d.o.o., onda CATV itd.
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2009., 20:42   #3
baš me nekaj zanima ,kaj recimo nije moguće postavit 6 puta ili nebitno kolko puta satelitski reciver neki jeftilen na tavanu i iz svakog izvuč van kabel na RF modulator,pa onda pustit u sistem te satelitske kanale po analognim kanalima ,čak bi to bilo jednostavno rješenje i trebalo bi dobro radit specijalno kad se ugasi analogija jer u zgradama vjerojatno postoji oprema za prihvat tih kanala,čim je to nekad radilo

mislim na nekaj ovakvog prijemnik sa RF modulatorom i + ovo ak treba ,nisam siguran dali se može na ovom reciveru birat izlazni UHF kanal al ak se recimo može birat od kaj ja znam 21-69 kanala teoretski bi se moglo upucat 48 recivera i 48 sat kanala u sustav ,naravno ti reciveri bi morali non stop radit i eventualno bi bilo pametno stavit ih u neki ormar sa hlađenjem,neznam al čini mi se da bi to trebalo radit ili nebi

jel ovo izvedivo
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2009., 21:16   #4
Blago vama, vi ste barem nekaj stranjsko imali..... :-)

Mi osim ovih par naših 0 bodova.

Pa ako nas ispadne to oko 5,5 soma kuna nije ni puno, to je ni 30 kn po stanu (naravno kad bi svi pristali)
shaggy31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2009., 21:42   #5
samo kaj na FTA satelitu nema ama baš ničeg pametnog ne znam emitira li se Eurosport i sl. još uvijen na analogiji mukte ili je i to bye-bye?
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2009., 22:28   #6
Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post
samo kaj na FTA satelitu nema ama baš ničeg pametnog ne znam emitira li se Eurosport i sl. još uvijen na analogiji mukte ili je i to bye-bye?
kak ne pa ima Eurosport i DSF na digitaliji kaj nema trebao bi biti Eurosport FR - koji ima i engleski audio barem sam ga ja vidio u onim linkovima sa popisom FTA satelita ,ili se tu radi o tim analognim satelitima
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2009., 22:45   #7
ma ne znam...leži mi analogni rec pod krevetom, ne da mi ga se spajat na matricu da vidim kaj još ima na analogiji odustah od satelita for good...
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 00:04   #8
Quote:
The Best F1 Driver kaže: Pogledaj post
baš me nekaj zanima ,kaj recimo nije moguće postavit 6 puta ili nebitno kolko puta satelitski reciver neki jeftilen na tavanu i iz svakog izvuč van kabel na RF modulator,pa onda pustit u sistem te satelitske kanale po analognim kanalima ,čak bi to bilo jednostavno rješenje i trebalo bi dobro radit specijalno kad se ugasi analogija jer u zgradama vjerojatno postoji oprema za prihvat tih kanala,čim je to nekad radilo
mislim na nekaj ovakvog prijemnik sa RF modulatorom i + ovo ak treba ,nisam siguran dali se može na ovom reciveru birat izlazni UHF kanal al ak se recimo može birat od kaj ja znam 21-69 kanala teoretski bi se moglo upucat 48 recivera i 48 sat kanala u sustav ,naravno ti reciveri bi morali non stop radit i eventualno bi bilo pametno stavit ih u neki ormar sa hlađenjem,neznam al čini mi se da bi to trebalo radit ili nebi
jel ovo izvedivo
ne, kolko ja znam, zato se i rabe stanice i multisplitteri koji onda dijele signal po recimo 40 ili 80 stanova.

Quote:
shaggy31 kaže: Pogledaj post
Blago vama, vi ste barem nekaj stranjsko imali..... :-)
Mi osim ovih par naših 0 bodova.
Pa ako nas ispadne to oko 5,5 soma kuna nije ni puno, to je ni 30 kn po stanu (naravno kad bi svi pristali)
ne trebaju ništa "svi pristajati", takva odluka je u autonomnoj domeni samog predstavnika suvlasnika jer je de-facto samo servisiranje i popravak potojećeg stanja, da ne velim i relativno malo ulaganje od nekoliko tisuća kn.
dakle, ne potpada pod nikakve investicije i sl. stvari koje zahtjevaju 51% odnosno 100% potpisa suvlasnika gledano po izdvojenim suvlasničkim dijelovima (brutto kvadaratura stana).

Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post
samo kaj na FTA satelitu nema ama baš ničeg pametnog ne znam emitira li se Eurosport i sl. još uvijen na analogiji mukte ili je i to bye-bye?
emitira, navodno je plan do 2011. ili čak 2012.

Quote:
The Best F1 Driver kaže: Pogledaj post
kak ne pa ima Eurosport i DSF na digitaliji kaj nema trebao bi biti Eurosport FR - koji ima i engleski audio barem sam ga ja vidio u onim linkovima sa popisom FTA satelita ,ili se tu radi o tim analognim satelitima
ima na DVB-S, ali ovde (kod nas) se radi o staroj Grundigovoj analognoj stanici i time analognoj ponudi sat-programa pa i EUSP-a.
naravno da bi se dala ugraditi i DVB-S zajednička stanica, al takav vic navodno ide od 12-15k kn na gore. što nije malo.
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 07:00   #9
Quote:
DeeJay77ZG kaže: Pogledaj post
ne, kolko ja znam, zato se i rabe stanice i multisplitteri koji onda dijele signal po recimo 40 ili 80 stanova.

ima na DVB-S, ali ovde (kod nas) se radi o staroj Grundigovoj analognoj stanici i time analognoj ponudi sat-programa pa i EUSP-a.
naravno da bi se dala ugraditi i DVB-S zajednička stanica, al takav vic navodno ide od 12-15k kn na gore. što nije malo.
ma znam al to ti i velim,pazi staviš Digitalni reciver sa RF izlazom,čim izlaziš van sa klasičnim antenskim kabelom i staviš na recimo 36 UHF kanal,to postaje analogni kanal zar ne e sad ,ako postoji neki postojeći uređaj koji može primiti ulazni analogni signal (nešto kao aux) to bi trebalo raditi zar ne

nemam pojima kak te stare stanice izgledaju,ali zar tu nisu složeni nekakvi moduli koji se mogu vaditi i mjenjati,ako jesu onda vjerojatno postoji baš to kaj bi trebalo klasični antenski ulaz (F-konektor, Klasični antencki konektor,BNC ) nebitno kakav je,slika bi sigurno izgubila na kvaliteti, pitanje je samo koliki bi to bio gubitak

u principu bi trebalo probat nekaj iskemijat ,možda bi to i funkcioniralo
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 15:59   #10
mda, slažem se za tu teoriju, i da, naravno, imaš modlularne, ali naravno postoje i one druge, nemodularne i ak si te sreće da imaš jednu takvu-ništa od tweakinga.
kužim te inače sve, jedino ne kak onda šaltaš npr. ova naša 4 programa? ruknem RF koaxijalac iz reca u stanicu, programiram je u sustav na ch 36 i? aha, onda hoćeš reć za svaki program 1 rec i na svakom od njih npr. 4 namješten različit program i to sve upucano u stanicu na različitim kanalima...? hm...da....samo ne znam kolko bi ti obični vulgaris receiver zdural u 24/7 načinu rada, ako niš drugo... ;-)
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 17:34   #11
Quote:
DeeJay77ZG kaže: Pogledaj post
mda, slažem se za tu teoriju, i da, naravno, imaš modlularne, ali naravno postoje i one druge, nemodularne i ak si te sreće da imaš jednu takvu-ništa od tweakinga.
kužim te inače sve, jedino ne kak onda šaltaš npr. ova naša 4 programa? ruknem RF koaxijalac iz reca u stanicu, programiram je u sustav na ch 36 i? aha, onda hoćeš reć za svaki program 1 rec i na svakom od njih npr. 4 namješten različit program i to sve upucano u stanicu na različitim kanalima...? hm...da....samo ne znam kolko bi ti obični vulgaris receiver zdural u 24/7 načinu rada, ako niš drugo... ;-)
to bi mogel bit problem ,al zato i velim neki jeftilen komunikaciski ormar sa hlađenjem ,može čak i ventilator pa nek hladi

nisam siguran,al nekak mi se čini da bi to trebalo radit,a i moglo bi bit jeftino rješenje ,u principu valjalo bi probat jedan rec pa vidjet,ak radi jedan,radit će ih i onolko kolko ima ulaza na staroj stanici ,i po logici da trebali bi radit i DVB-T i DVB-S reciveri,kad se zgasi analogija,smetnji nebi trebalo biti,jer će praktično svi kanali bit prazni zar ne
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 23:48   #12
tako nekako..

da, zvuči ok sveskup, moglo bi se probat. iako, za moju zgradu konkretno tj. ulaz od 82 stana, nije greda ni 3,5 ili 5,5 somova (od cca. 19 k kn mjesečnog prihoda) pa ak treba i na par rata, ipak manja zahebancija ak ova varijanta ne dela, znaš ono, ziher je ziher... ;-)

al da bi mogo natuknut nekaj serviserima-monterima, mogao bi i budem kad na to za nekih godinu dana dojde red pa ak šljaka javim korisnu info za druge, prvenstveno ulaze s manje stanova..
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2009., 19:22   #13
1. Kao prvo po zakonu svaki ZAS mora funkcionirati bez obzira da li od 200 stanara prati samo jedan stanar. Tako veli zakon.
2. Ove kombinacije o nekakvim obicnim DVB-T prijemnicima slobodno zaboravi na tu kolicinu stanova. Javit ce se takvi problemi da ce te se samo ukopati jos vise u njih
3. Sto se tice onih navedenih firmi gore. Oni mogu odraditi neke manje sustave kvalitetno, ali ovako nesto vrlo tesko. Nemaju iskustva u njima.

Prvo sam razmisli da li zelite kvalitetno i trajno rijesenje ili vam je bitno da nesto zakrpate nabrzaka.

Moj savjet je da je bolje nesto kako treba i kvalitetno.
Odabir firmi koje stvarno kvalitetno rade u zg je El-Sat, GVIR ili se javiti u redakciju Sat-Multimedije vjerujem da ti oni mogu daleko najbolje savjetovati neku firmu

http://www.sat-multimedia.com/info/kontakt/
Senco is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2009., 02:12   #14
1. Zanimljivo to za Zakon, nisam znao...koji Zakon točno, imaš neki link? tnx.
2. Tako sam i mislio.
3. Interesantno kako za 3 navedene firme pouzdano znaš što mogu, a što ne, kao i za ove 3 koje si sam naveo, iskustvo sa svima ili?

S nekima sam i sam imao posla s nekima pak ne pa to ne bih ipak samo tako tvrdio, "ovi ti ne valjaju", no dobro, slažem se utoliko da je problem kompleksan jer je kod ZAS-a možda i važnija stvar kontinuirana briga i održavanje po samom postavu, mnogi vele da skoro svi znaju postavit nešto, no održavat i bit na raspolaganju za sva moguća i potencijalna sranja-to već ne, to je već druga priča...

Ne znam, bumo vidli, i zvali smo prvo frajera kaj je to sve montirao pred 15-ak godina (ili i više), no taj i nakon nekoliko telefona i fiksnog dogovora nikad nije došao na popravak i izvid što i kako dalje. A radi se gotovo o "one man company" koja ni dan-danas čak ni web nema, jedva da se na telefon koga može dobit, a čovjek je (navodno) fakat od struke i zna znanje, no kaj buš kad je ispo nepouzdan, toliko o ozbiljnosti pristupu.. :-(

U konačnici, uvijek se prikupi par ponuda za isto pa se vidi kaj i s kim, no frx.
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2009., 17:49   #15
Evo ja sam poslao mailove za ponude nekim firmama pa ćemo vidjeti što će biti od toga. Nekima sam poslao još u ponedjeljak i ni glasa od njih (barem da napišu mi to ne znamo, ne možemo....). Ne znam koliko im treba da slože jednu takvu ponudu. Budem još poslao i ovim firmama koje st e vi tu naveli možda se zalomi nešto.... ;-)
shaggy31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2009., 19:32   #16
meni je iz Sat-shopa npr. došla u roku 2-3 dana..
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2009., 20:47   #17
Ja sam im poslao mail (preko onog njihovog web formulara) 24.11. i do danas mi ništa nije stiglo. Jesi li im ti isto preko toga salo ili si direktno na mail? Ako si na mail jel znaš koji je?
Nije mi još od nikoga došao ikakav odgovor. E sad ili me ekipa ne shvaća ozbiljno ili im treba vremena da sastave ponudu. Nem mi druge nego pričekati još par dana pa onda opet svima Poštovani još nisam dobio odgovor...........
shaggy31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 12:40   #18
ne, ja sam ih prvo zvao, kontaktirao telefonski da se malo detalnjije popričamo, onda poslao mejl i dobio ponudu...
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 22:16   #19
Evo i mene malo ) Ja naravno imam isti problem, a kao zensk predstavnik suvlasnika, moram se dokazat ))
Dakle, moja sreća je što imam samo jedan ulaz tj. 10 stanova, hvala ti Boze, jer da ima 200 stanova ubila bih se odmah, ne bi ni pokušavala razmišljat o rješenju )

Dakle, bi li vas dvojica bili dobri da mi kažete malo o tim ponudama što ste tražili i što ste dobili pa da ja napravim isto Ja, naravno, nemam blage o čem pričate al hoću ispast pametna, a i pun mi je k...c debila koji nas je maltretirao zadnjih pet godina, krao pare i neradio ništa.

ETO Kaj mogu kad imam kitu dužu nego ijedan muškarac u zgradi. Al nemam baš to tehničko znanje. HELP?* :-)))
Plaćam pifo Live :-)
__________________
"Sreća prati hrabre!"
MalaPlavaLajava is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 02:15   #20
ej, dakle da nastavimo ovdje kao što rekoh "tamo"..

prvo da te ražalostim da se za DVB-S modul za više stanova nije radilo o 2k KUNA, kao što si krivo vidjela, nego 2 soma EURIĆA, a to je već poprilična razlika...barem su cijene takve po onom što sam ja čuo od ljudi iz branše. ajde, možda bi se našlo što i za 10-12k KUNA, pogotov kaj ti je ulaz od svega 10 stanova (moj je 82 stana, 180 ljudi i nešto malo budaletina, lol).

kao drugo, ono kaj su neki kod tebe uključili svoje DVB-T receivere u stanovima spojenim na zajedničku antenu pa drugima kakti sje.. signal pa sad niš ne vide ti ne bi baš bilo do tij receivera, nego do toga da je netko u svom stanu čačkao po RTV utičnici u zidu i možda je modificirao (prespajao kabliće unutar nje i krivo prespojio) ili jednostavno promijenio iz tkzv. PROLAZNE u tkzv. ZAVRŠNU iz samo njemu/njoj znanih razloga (adaptacija stana? promjena stare pokvarene ili strgane utičnice?) i na taj način onemogućio slobodnu distribuciju signala u daljnje stanove ispod svoga gledano po vertikali.
znači ako netko na recimo 5. katu kao vršnom ili "srednjem", nije bitno, shebe utičnicu u zidu na taj način, onda svi dalje ispod njega, ali NA ISTOM zajedničkom VODU koaxijalnog kabla tj. VERTIKALI, više ne primaju signal ili ga primaju slabo, dok ga oni IZNAD njega i dalje korektno vide. druge vertikale to konkretno onda ne zahvaća, osim ak se nije baš našlo par kretena na najgornjim/srednjim katovima koji su sad na tu foru shebali signal svima po redu ispod sebe i to na svim vertikalama.... onda ste banana.
ma u biti i niste uopće, imaš svega 10 stanova što onda i ne bi trebao biti bed za riješit, jbga to je "samo" 10 vlasnika, di je to od mojih 82!! haha!
dakle, kad zoveš nekog od majstora montera-servisera iz neke od firmi koje se time bave (npr. u ZG-u: Sat-shop, ETT, Prijem, CATV, pitaj i na mke.hr pa će te i oni uputit još i na neke fušere, al mastore starog kova i od zanata) da ti vidi kaj vi to sad imate gore i kako i kaj riješiti, što moraš, to ti je neminovni prvi korak, onda ga lijepo i u dogovoru (najavi) s ostalim stanarima zamoli da vidi/provjeri i pojedinačne dolazne utičnice u svakom od tih stanova.
i to ti je to za početak, trebao bi ti otkloniti problem trenutno što se neprolaženja sadašnjeg signala tiče i još ti po uvidu u sustav odmah (okvirnu) ili naknadno (detaljnu) ponudu dati i sve 5. dolazak, uvid i popravak tih par utičnica ćete nešto platit iz pričuve, npr. do 100 €, a ponudu ćete odabrat koju ćete odabrat i ako ćete uopće, od onog ko vam se najviše "svidi", da naj i fer, korektnu ponudu i bok...

da, primamo inače mjesečnu naknadu (iz pričuve) u visini od 1.000 kn netto frend iz ulaza kao PS i ja 500 kn netto kao njegov deputy. a prihod od pričuve (2,5 kn/m2) nam je 13.500 kn mjesečno (uz uvjet 100% naplate koja nam i je na nekih 92-103%) + još nekih 5,5 od najma zajedn. prostora, sveskup dakle oko 19.000 kn ;-)
s obzirom kolko sam dosad truda i energije uložio u tu jebenu zgradu, tih 500 kn = drek od love, čisti džeparac, da je duplo ne bi bilo dovoljno, lol. no, to smo si ipak sami tak odredili pri kandidiranju prije "izbora" za na ta mjesta, frajer prije nas je sam dobivo 2,5 k kn, tak da.... da. bolje da ne idem dalje u detalje, duga priča i ne da mi se.... :-)
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:41.