Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2009., 18:05   #1
Kako izbjeći squeeze out kada si manjinski vlasnik

Evo prica ide ovako.Ne razumijem se u dionice,vrijednosti i sve to pa ako netko moze pomoc.
Prodaje se firma d.o.o.Covjek za cijelu firmu nudi 500000 eura.Samo zemljiste na kojoj se nalazi firma vrijedi 5 milijuna eura.On teoretski srusi firmu,proda zemlju za 5 milijuna(na dobroj lokaciji) i stavi u đep 4.5 milijuna.Dal je to normalno??
Sto ako ja imam 5 posto dionica a on 95 posto i ja necu prodati.Dali on ima pravo prodati tu zemlju??Pretpostavljam da kako je on kupio firmu tj tih 95 posto dobio je i zemlju prema tome i ja imam pravo na tu zemlju.

Molim odgovore.

Hvala puno.
mariox25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2009., 19:22   #2
Moras pogledati kolike su obveze firme... Ako firma ima 4.5 miljuna EUR duga i nista osim te zemlje, bi li ti platio 5 miljuna EUR za tu firmu?
Zemlju moze prodati, samo novce mora unjeti u firmu. Naravno, uvijek mozes cuclat protuzakonito novce iz firme ako si na upravljackoj poziciji, ali to je drugi par rukava. Moze cak i prodat zemlju i zahtjevat od kupca da isplati na njegov privatni racun i pobjec iz zemlje. Ali dobro, to je kriminal.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2009., 19:36   #3
da

Ma ja imam 5 posto.Svi dionicari su prodali osim mene.Ja necu.Prodali su po smijesnoj cijeni jer se boje otkaza.Ja nisam i necu.On vjerojatno misli srusit sve i prodat tu zemlju.Kuziss.Dali on to moze??Firma posluje jako pozitivno a novi vlasnik je jako poznat.
mariox25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2009., 20:14   #4
Quote:
mariox25 kaže: Pogledaj post
Prodaje se firma d.o.o.
Sto ako ja imam 5 posto dionica a on 95 posto i ja necu prodati.
Pa što je to d.o.o. ili dioničko društvo? Što ti znači "srušiti" firmu?
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2009., 20:21   #5
Bilo je prvo d.d ali je vecinski vlasnik kupio ostatak i dobio 52 posto pa je sad d.o.o.

doslovno srusit zgrade.
mariox25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2009., 20:36   #6
Pa pošto je on većinski vlasnik ne vidim zašto ne bi mogao...
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2009., 21:19   #7
Quote:
mariox25 kaže: Pogledaj post
Evo prica ide ovako.Ne razumijem se u dionice,vrijednosti i sve to pa ako netko moze pomoc.
Prodaje se firma d.o.o.Covjek za cijelu firmu nudi 500000 eura.Samo zemljiste na kojoj se nalazi firma vrijedi 5 milijuna eura.On teoretski srusi firmu,proda zemlju za 5 milijuna(na dobroj lokaciji) i stavi u đep 4.5 milijuna.Dal je to normalno??
Sto ako ja imam 5 posto dionica a on 95 posto i ja necu prodati.Dali on ima pravo prodati tu zemlju??Pretpostavljam da kako je on kupio firmu tj tih 95 posto dobio je i zemlju prema tome i ja imam pravo na tu zemlju.

Molim odgovore.

Hvala puno.
Ako on ima 95% a ti 5% onda on moze napravit squeeze out i "otkupit" te dionice od tebe po cijeni koju on sam procjeni.
Ti kao manjinski dionicar imas pravo na sazivanje skupstine, sprijecit donosenje njegove odluke ne mozes, ali mozes naknadno "gonit" ako se radi o tezem nemaru ili kaznenom djelu.

Evo ti par linkova:

http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=18482
http://limun.hr/main.aspx?id=23073&Page=
http://www.2poslovniprostor.com/
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2009., 23:35   #8
A kako funkcionira squeeze out kod d.o.o., tj. kad nisu u pitanju dionice nego vlasnički udjeli?
Je li se kod d.o.o. to uopće može provesti?
terza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2009., 23:54   #9
Quote:
terza kaže: Pogledaj post
A kako funkcionira squeeze out kod d.o.o., tj. kad nisu u pitanju dionice nego vlasnički udjeli?
Je li se kod d.o.o. to uopće može provesti?
Hm, mozes eventualno pokusat "ugasit" drustvo, recimo:

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/260024.html

Clanak 99, 108, i prije svega 191., 192 i 273.

i tako dalje. Nemam sve u glavi al procitaj si taj zakon o trgovackim drustvima. Koliko ja znam, ovo sa zastitom manjinskih prava u RH relativno lose funkcionira.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2009., 10:35   #10
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Hm, mozes eventualno pokusat "ugasit" drustvo, recimo:

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/260024.html

Clanak 99, 108, i prije svega 191., 192 i 273.

i tako dalje. Nemam sve u glavi al procitaj si taj zakon o trgovackim drustvima. Koliko ja znam, ovo sa zastitom manjinskih prava u RH relativno lose funkcionira.
Dakle, pametni 'investitor' je sam sebi stavio omču oko vrata, jer je prerano pretvorio d.d. u d.o.o. i sad nema zakonskog načina da 'izgura' ovoga sa 5%.
Bravo majstore...
terza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2009., 11:16   #11
a ništa,kad proda mora 5% dati čovjeku (osim ako ne isisa na druge načine)
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:10.