Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: Nacin ishrane ?
vegan 14 10.00%
> 7 god. ovo-lakto vegi 22 15.71%
< 7 god. ovo-lakto vegi 20 14.29%
1-3 x tjedno meso 24 17.14%
3-5 x tjedno meso 36 25.71%
meso svaki dan 24 17.14%
Glasovatelji: 140. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.01.2008., 23:13   #1
Način ishrane/meso, vegetarijanci, vegani itd.

Posto se na temi Crkva i zivotinje (a slicno je bilo i na Etika ubijanja drugih bica kao i na Prijatelji zivotinja & eticko vegetarijanstvo) razvila rasprava koja pocinje da uzima oblike verbalnog religioznog rata, sa svim pojavama fundamentalizma (sa raznih strana), mozda bi bilo interesantno videti i statisticke brojke glede ove teme ?

Svi argumenti i protivargumenti su izneseni, ostaje jos samo da se prebrojimo.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 09:00   #2
samo mali komentarici - ovo-lakto-veg.. vecina vegetarijanaca koje znam je laktoveg, bez ovo
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 09:46   #3
Ne jedem meso i NISAM vegetarijanac !

Za one koji ne jedu meso postoji barem desetak različitih vrsta prehrane.
Ponuđeni odgovorii su posve proizvoljni i teško da ikoga zadovoljavaju.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 11:09   #4
Beljki, adriatic,
slazem se sa vasim primedbama, ali nisam hteo da idem u detalje vec me vise interesuje gruba slika sa sirokim crtama prelaza.

Cisto da se vidi koji su nasi a koji njini.

Ja sam ionako nisam za ideoloski pristup ovoj temi. Svako treba za sebe da oseti gde je granica koja mu odgovara, najbolje iz srca, stomaka, pa tek onda iz glave.

Vec posle kratkog vegi staza sam primetio da mi ni jedenje jaja ne prija, te sam ih shodno tome skoro potpuno izbacio iz ishrane (u tome mi je pomogao neki crkveni praznik za vreme koga skoro umreh od torti ). Tu i tamo pojedem neki kolac, pitu.
Ovde (CH) je naravno nemoguce ne koristiti sireve.

Primecujem i da retko koristim med (tu i tamo da zasladim caj koji pijem samo kad sam bolestan, sto znaci retko) iako bi on trebao biti dobar za zdravlje.
Crni i beli luk isto ne koristim.

Jos se nisam osetio pozvan da postanem vegan iako vec jako dugo ne nosim nikakvu koznu obucu (odecu od koze, sofe, ili auto sedala nikada nisam mogao smisliti).

Zadnje uređivanje Dragan : 02.01.2008. at 14:18.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 11:44   #5
jedem sve (pod navodnicima), no bez mesa i ribe bih teško preživjeti mogao
volim raznovrsnu hranu, no eto jedino rijetko jedem kolače i slastice jer nemam potrebu za njima.

najdugovječniji ljudi na planeti zemlji su oni koji su jeli i meso i žitarice, dakle sve, no poslije 60-e godine je potrebno smanjiti unos mesa na minimalku jer metabolizam se usporava, crijeva postaju tromija.

uglavnom što sam pročitao "od stogodišnjaka", svi su jeli cijeli život meso, no jeli su i pili umjereno, nisu bili pod stresom i kao što rekoh poslije 60-70 godina uglavnom su prešli na tekuću hranu (mlijeko, kaše itd), dakle vraćaju se ishranom u fazu poslije rođenja (prvih par godina života.)
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2008., 02:57   #6
Mesojed.

No, izbegavam da jedem sisare. Ne prija mi njihovo meso više, tako da uglavnom jedem pernate životinje i ribu.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2008., 08:39   #7
Ne jedem meso...iako u Božjem toru svakakve marve ima…

Balada o zaklanim ovcama

Pastirica blijedog lika, niz obronak, u svitanje,
Goni dvanaest ovaca, mekih runa,
U grad sneni na prodaju sitom mesaru.
Na čelu im ovan vitorog.

Eno ih, gle! bez bojazni uđoše,
Bezazleno, u povorci, jedna za drugom,
U dvorište gradske klaonice:
Tu stadoše u ugao, u hrpi, stisnute.

Mesarski ih pomoćnici, šutljivo,
Odvukoše kao kurjaci:
Nijedna se više natrag ne vrati.
Danas je svetkovina: stoka se kolje za gozbu.

Okrutne ruke snažno svaku obore:
Bez opiranja, pritisnuta koljenom,
Dočeka ona smrt od noža, u krvi.
Dvanaest ovaca visi o stupu gvozdenom.

Ugasle oči; runo krvlju polito; noge slomljene.
Javlja se sunce za obronkom ... Na povratku,
Pastirici se čini da čuje, u daljini, muklo blejanje.
Pašnjak blista rosnatom travom, u suncu.

Dragurin Tadijanović


Srce mi se slomilo dok sam još dijete bio i zato prestadoh ! (...nije dobro za zdravlje - al nemogu, srce neda pa to ti je...)

PS. iako ga nejedem pune 24 godine iz iskustva znam da su najdosadniji (najveće picajzle) ljudi na ovom svijetu vegeterijanci i nepušači. Bolje je jesti mesinu nego se ko oni ponašati - svima dijeliti savjete i pametovati, cviliti nad nad sudbinom Tasmanijske vjeverice, a zanemarivati svoje bližnje.
Infantilna patetika ili ti; "Gudi, gudi" filozofija u najgorem obliku.
Bliži su mi i draži ljudi koji se iskreno vesele uz odojka i janjetinu (iako me srce boli), nego uštogljenii kvazi moralisti koji šutke žvaću i usiljeno se smiju, dok između dva zalogaja rade pranajamu i šalju pozdrave majci zemlji.
Yivanmukta is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2008., 10:48   #8
Quote:
Yivanmukta kaže: Pogledaj post

PS. iako ga nejedem pune 24 godine iz iskustva znam da su najdosadniji (najveće picajzle) ljudi na ovom svijetu vegeterijanci i nepušači. Bolje je jesti mesinu nego se ko oni ponašati - svima dijeliti savjete i pametovati,...
....zašto generaliziraš?....do sada sam upoznao i jako zanimljive nepušače,i jako dosadne(za popizdit ) svejede,....naravno,ima i obrnutih primjera(ka).....mislim da je to kako se neko hrani jako nebitno kakav je on kao osoba.....
skyon is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2008., 11:49   #9
eto da sam jednom i ja sudjelvala u anketi.
__________________
1❤
desetipedeset is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2008., 12:53   #10
Thumbs down Babe i žabe

Quote:
Yivanmukta kaže: Pogledaj post
...iz iskustva znam da su najdosadniji (najveće picajzle) ljudi na ovom svijetu vegeterijanci i nepušači. ...
Čini mi se da brkaš dvije stvari koje ne moraju biti u vezi:
način prehrane i misionarenje (agresivno nametanje svog stava).
Obično su mladi novoobraćenici najgorljiviji zagovornici onog što su nedavno prihvatili,
pa često takvi izgube smisao za mjeru i zabrazde u misionarenje.
Kada sam prestao jesti meso (a nikada nisam pušio) imao sam
snažnu potrebu dokazivati kako je to dobro i univerzalno primjenljivo.
I sada tako mislim, ali ne pada mi na pamet da nekoga uvjeravam.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2008., 16:29   #11
Quote:
Enchi kaže: Pogledaj post
Mesojed.

No, izbegavam da jedem sisare. Ne prija mi njihovo meso više, tako da uglavnom jedem pernate životinje i ribu.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2008., 16:42   #12
Quote:
Enchi kaže: Pogledaj post
Mesojed.

No, izbegavam da jedem sisare. Ne prija mi njihovo meso više, tako da uglavnom jedem pernate životinje i ribu.
Da, to se baš i meni događa. Jednostavno mi više odgovara perad. Mada neću odbiti dobro spremljene druge vrste mesa. A riba mi malo ide i na živce.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2008., 16:45   #13
Da li su vegetarijanci "vjetrovitiji"... celuloza , vlakna , ugljikohidrati ...
Treba veći unos hrane za istu energiju a teško probavljivo...?
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2008., 22:54   #14
Ok...ja sam duuuuugogodišnji vegetarijanac. Najviše iz etičkih razloga. Sućutna sam prema životinjama. Žao mi tih malih bića i zato ih ne jedem.

Ali moram ovdje navesti da me vegetarijanci iritiraju za poludit. To su takvi debili da kad počnu govoriti da su vegetarijanci ne želim im reći da ni ja ne jedem meso jer su u skoro 80 posto slučajeva puni sebe i ponosni na to što ne jedu životinje kao da je to nekakvo dostignuće. Kao da svaka krava, konj ili golub nisu vegetarijanci .... Srećem im po Splitu po dućanima zdrave hrane gdje se prenemažu i prave važni sa alfa alfa klicama, algama, pitama od povrća, hiper-mega-zdravim- nekvasnim-integralnim-8-vrsta-žitarica-punozrnatim kruhom i namazima od leće i fažola .... kao da je njihov čisti tanjur odraz njihove čiste duše.

A ako ih sretnem za kakvom večerom pa se počnu preseravati sa tim kako ljudi nemaju zube za klanje i kako imaju puno duža crijeva nego mesojedi i kako je grozno nezdravo jesti meso i kako su oni sućutniji od drugih zemljana jer jedu tofu a ne šnicel, toliko su mi odbojni da počnem braniti mesojede. Ponašaju se kao pripadnici neke sekte koji žele što više ljudi navući da misle jednako kao i oni.
Jelena Ivanjicki is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 00:40   #15
jedem meso svaki dan meni je to normalno ako necu ja jest neko drugi oce
ST! is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 01:04   #16
"meso svaki dan" opcija vodi. čak je manje ukupnih oblika vegetarijanstva. zanimljivo.
mislim zanimljivo pošto je ovo takav podforum.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 01:37   #17
Za svaku životinju koju ne pojedete, ja ću pojesti tri

Ili neću.
Vasilisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 15:43   #18
lakto-vegićka, ali cilj je ove godine potpuno prijeći na veganstvo. polako, da ne puknem i ne ubijem se u jogurtu.
ne nosim kožu, perje, svilu, od bisera nema opasnosti, ali niti njih ne bih, ne koristim proizvode testirane na životinjama i tražim kad god mogu one koji ne sadrže sastojke životinjskog porijekla.
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 15:47   #19
Zaboravili ste frutarijance. E da, i pitam se koliko je još bretharijanaca.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 16:49   #20
Vegetarijanac sam četiri godine.

Zašto? Evo razloga:

Ekološki: Na jednom području na kojem se hrani jedan mesojed se može prehraniti daleko više biljojeda. Voda koja se troši u industriji mesa se zagađuje, za razliku od one kojom se navodnjavaju polja.
Moralni: Patnja životinja. To što su manje intelignetni ne znači da ih treba zaklati. Jučer svinja, danas čimpanza, sutra... Usput, i ljudi se mogu uzgajati.
Religiozni: Vjerujem i da životinje imaju svijest iliti dušu.
Zdravstveni: Onaj tko jede životinje ima daleko veću koncentraciju pesticida u sebi nego onaj koji ih ne jede. Primarna konc. pesticida je u biljkama, sekundarna konc. u životinjama, a najveća tercijarna konc. u ljudi koji jedu životinje. Isto tako jedući meso jedete sve toksine, antibiotike, itd. koji su se akumulirali u toj životinji. LDL kol., srčani, moždani...
Olfaktorni: Meso mi smrdi!
PIPBoy 2000 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:27.