Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.09.2004., 21:55   #21
Quote:
UmpaUmpa kaže:
Nikad cuo nesto takvo. Vjerojatno se radi ili o neobavjestenim ljudima ili o cisto zlonamjernim.....
Mislim da ne treba te carsijske mudrosti uzimati ozbiljno...
Prije zlonamjernim. Čaršijske priče je netko itekako inicirao.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2004., 21:59   #22
Quote:
Simona kaže:
Samo što to Selasije nije znao da je pravoslavac.
Njegova crkva ime veze s pravoslavljem koliko i s katolištvom.

Zgodna propaganda SPC, (logika, kad nije njihov onda je naš!)
a neobrazovana raja "progutala".
Aha, etiopska crkva je daleko i od katolicanstva i od pravoslavlja i od bilo koje druge crkve. Ali to nije bitno za pricu, necemo sad bit picajzle.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2004., 02:48   #23
Quote:
UmpaUmpa kaže:
Inace sam cuo za neku vezu siizma i sufizma, iako su sufije suniti, da su sa filozofske strane prihvatili siitskih ucenja...
Ši`izam i sufizam by Seyyed Hossein Nasr

Članak je malo poduži ali ako te zanima veza i sličnosti šiizma i sufizma i njihov međusobni odnos kroz historiju preporučujem za pročitati.
posmatrač is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2004., 11:31   #24
Quote:
posmatrač kaže:
Ši`izam i sufizam by Seyyed Hossein Nasr

Članak je malo poduži ali ako te zanima veza i sličnosti šiizma i sufizma i njihov međusobni odnos kroz historiju preporučujem za pročitati.
budem, thnx.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2004., 13:01   #25
oci druza

Naletio sam na sliku starca sa izbuljenim ocima, nije kao mlade oci, ali dobije se neka ideja...

pogreb druskog sejha amin tarifa:
zastava druza

A evo slika sa zikra kaderijskog sejha abu falestina (iz okolice ramalaha):

njegov portret
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2004., 14:05   #26
Re: Re: Šijti i suniti...

Quote:
UmpaUmpa kaže:
....Ovo se polako pretvara u knjigu, dosta za sada... U kratko, razlike izmedju Sija i sunija su pocele politicki ali su vrlo brzo dobile i teoloski karakter... Danas je najbitnija razlika jel priznaju Sunnu ili ne... [/B]
Da, shije priznaju sunnu, tj sunnet Muhameda sws, dok za razliku od brace sunnita shije ne priznaju sunnet ashaba
Fuad is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2004., 15:54   #27
Druzi su jedna stvar a Rifaije potpouno druga tako da mislim da ih se ne bi trebalo trpati u isti kos.

Glavna razlika je sto su Rifaije muslimani dok Druzi to nisu
__________________
..Ako je govor srebro sutnja je zlato..
Halveti is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2004., 22:22   #28
Quote:
Halveti kaže:
Druzi su jedna stvar a Rifaije potpouno druga tako da mislim da ih se ne bi trebalo trpati u isti kos.

Glavna razlika je sto su Rifaije muslimani dok Druzi to nisu
Skrenuo sam na druze i alawite kao na grupe koje su se odvojile od islama, to sam naglasio. Ljudi cuju za njih kada prate vjesti o bliskom istoku a ne znaju tko su i sto su. Iz uvodnog posta je ocigledno da je pitanje vezano za vijesti pa sam se malo raspisao i o drugim grupama, slabo poznatim u europi. Sve sto znaju je da su druzi bili jedna od sukobljenih strana u libanonu, i ako znaju, znaju da alawiti kontroliraju sirijski baath i da su preuzeli vlast u vojnom pucu '70. Obje grupe govore arapski, imaju arapsku fizionomiju, kuran im je sveta knjiga, tako da je lako pobrkati. Recimo, danas sam vidio vijest da je otet CNNov producent u Gazi, izraelski arapin. Nije istina, on je Druz iz Galileje. I to je vrlo bitna cinjenica jer su galilejski druzi vrlo pro izraleski orjentirani. Cak ni izvjestaci sa bliskog istoka ne barataju nekim osnovnim cinjenicama, a njima bi to trebala bit profesija. I nisam trpao u isti kos, samo sam naletio na slike na istom sajtu pa sam stavio na jedan post.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2004., 22:22   #29
Quote:
Halveti kaže:
Glavna razlika je sto su Rifaije muslimani dok Druzi to nisu
Zanimljivo. U svakom slučaju proizašli su iz islamskog krila.

Iz religijskog leksikona:
Druzi (arap. ad-Duruz), religijsko-etnička zajednica nastala na Blistom istoku početkom XI. st. iz Ismailitskog šijizma. Utemeljili su je Muhamed ibn-Ismail ad-Darazi (po kojem je dobila ime) i Hamza ibn Ali, koji je razradio njen nauk. Sekta je nastala u Egiptu za šestog kalifa Hakima, koji je sunitima htio nametnuti ismailitsko učenje. Pošto su ih u Egiptu progonili suniti, Drzi su se 1117. iselili u Siriju (gorje Libanon i Antilibnon. Od te godine počinje druska era. Sebe nazivaju ispovjedateljima Božje jednote.


Druski nauk temelji se na ismailitskom učenju (monoteizam, mesijanizam, neki elementi preuzeti su iz gnosticizma i neoplatonizma). K tomu Druzi vjeruju u inkarnaciju i metempsihozu. Po druskom učenju fatimidski kalif Hakim posljednje je i glavno božansko utjelovljenje (maqam). Hakim je utjelovljenje Prajednog, a Hmza ibn Ali kozmičkog uma što ga je proizvelo Prajedno. Iz kozmičkog uma slijedi ostalih pet počela utjelovljenih u pet osoba. Tako su Hakim i Hamza zamijenili Alija i Ismaila iz ismailitskog učenja.

Druska zajednica zatvorenog je, inicijacijskog i ezoteričnog tipa. Zbog čestih progona služili su se pšrikrivanjem (taqiyya) svojih vjesrkih obilježja. Zajednica se se dijeli na upućene ('uqqal) i neupućene (guhhal), koji nakon inicijacije ulaze među upućene i prakticiraju strog vjerski život (monogamija, suzdržavanje od alkohola i puiđšenja). Zajednica je uređena strogo patrijahalno. Između upućenih biraju se šejhovi (glavari), a predvodi ih reis (hrhovni glavar). Danas ih ima oko 700.000, od čega je više od polovice u Siriji (Gabal ad-Duruzu, nekadašnji Hauran), znatna skupina u Libanonu te manine u Izraelu i Jordanu.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2004., 23:00   #30
Pardon, dugujem ispravak, ja sam pobrkao sejh abu falestina iz sahnina u galileji i sejh abu saliha iz okoline ramalaha... Oba su kaderije i bave se istim pitanjima. Lako ih je pobrkati...
Ali za ispravak, jos jedna slika sa abu falestinovog zikra
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2004., 11:38   #31
Vec smo imali slicnu temu, gdje imash misljenje Damira(sekularista), Fuada(Shia), El Kalema (sunit/selefi-vehabi, u ona vremena malo naginjao ka "arapskoj skoli"), Shadija(sija/sunit....na pola ....nesto mu se svidja od sija nesto od sunita),i mene ('klasicni' - mezhebski sunit...doduse ja sam se vise osvrnuo na utemeljenost 'hadisa' , znaci na same izvore iz kojih se 'povlace' raznorazne teorije)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2004., 11:44   #32
Ah da zaboravi link

https://www.forum.hr/showthread.php?t...0&pagenumber=1
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2004., 11:48   #33
Hvala Bogu imam prijatelja svakakvih- u pozitivnom smislu.

Umpau...

kad si rekao da sufije-derviši proizilaze iz sunijske tradicije ,ali da imaju i neke sličnosti sa šijama osjećam se obaveznim da prenesem ono što mi reče jedan "sipatizer" derviša.

On mi reče da se derviši teško mogu svrstati u jedne ili druge. Međutim, interesantno mi je spomenuti nešto o temi Imama Mehdija.

Koliko ja znam među sunitskim krugovima ova tema je dosta kontroverzna (od poricanja do ubijeđenosti) Dozvolio mi je da čitam jednu knjigu koja govori o Imamu Mehdiju.

Ne mogu i ne smijem pono reći o ovoj temi, da ne zgrješim
jer je moje znanje o sufijama dosta skromno.
Ali čini mi se da su ti ljudi OK
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2004., 12:51   #34
Odlično, zahvaljujem se na trudu, zaista iscrpni izvještaji.
Sad mi je puno jasnije. Prije sam mislio da je islam jedinstvena religija, ali sad vidim da i oni imaju svoje podjele, slične kršćanstvu i judaizmu.

Uglavnom, ta razlika između šijta i sunita je u tome što jedni priznaju Kuran i usmenu tradiciju, a drugi samo Kuran i nekih 12 imama???
Slično kao podjela na katolicizam i pravoslavlje, zar ne?
Udo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2004., 13:04   #35
Iako podjele postoje, najvecim dijelom inicirane oko politicke vlasti, kasnija 'teoloska' podjela je nastala daleko iza ove politicke.Sije nisu u sustini imale jasnu teolosku skolu, i iz tog razloga medju njima samima postoji vise podjela od koji su neke grupe po misljenju sunita priznate (kao zastupnici dzaferovog mezheba), a neke su gadno zastranile.

Quote:
Uglavnom, ta razlika između šijta i sunita je u tome što jedni priznaju Kuran i usmenu tradiciju, a drugi samo Kuran i nekih 12 imama???
Ne bash, medju sijama postoje vise grupe koje se spore oko toga ko je nasljednik , imam i koliko imama ima 12-11-10-9-8-7 itd.

Glavna razlika jeste iz cega se crpe religijske i pravne norme.Znaci postoji razlika u samom izvoru Islama.Svi normalno priznaju Kur'an,i svi priznaju Muhammeda kao Bozijeg Poslanika, svi klanjaju 5 namaza(dnevnih molitvi), svi idu na hadz(hodocasce)...u sustini svi vrse/i vjeruju u ono sto se naziva stubovima Islama.Ali postoje znatne razlike u samoj intepretaciji ovih stubova.Neke razlike su minorne i smatraju se blagodetima(po pitanju npr nekih razlika u pravu ili u propisima), ali neke su ko nebo i zemlja(ovisno o kojoj se grupi radi)....

jedina razlika izmedju sita i sunita , i najbitnija jeste sto suniti ne smatraju Imame(ma koliko da ih je), od roda Muhammedova kao izvor islama, sam po sebi.Suniti priznaju idzmu (koncenzus ucenjaka/pravnika - fakiha) npr kao nacin na koji se moze donijeti zakonska i religijska norma, ali ne i to da Imam (pojedinac) biva nepogresiv odnosno da je on sam po sebi (ma sta da kaze) neka vrsta 'objave/tumacenja za novo vrijeme'.(Nepogresivi u ovom smislu mogu biti samo oni kojima je data Objava/Knjiga....pls ne brkati nepogresivost sa bezgresnoscu, niti sa nepogresivoscu uopste....ovdje se misli na nepogresivost u funkciji Bozijih Polsanika koje je Nepogresivi /Bog izabrao da dostave Njegovu Objavu)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2004., 16:08   #36
Quote:
Adura kaže:
jedina razlika izmedju sita i sunita , i najbitnija jeste sto suniti ne smatraju Imame(ma koliko da ih je), od roda Muhammedova kao izvor islama, sam po sebi.Suniti priznaju idzmu (koncenzus ucenjaka/pravnika - fakiha) npr kao nacin na koji se moze donijeti zakonska i religijska norma, ali ne i to da Imam (pojedinac) biva nepogresiv odnosno da je on sam po sebi (ma sta da kaze) neka vrsta 'objave/tumacenja za novo vrijeme'.(Nepogresivi u ovom smislu mogu biti samo oni kojima je data Objava/Knjiga....pls ne brkati nepogresivost sa bezgresnoscu, niti sa nepogresivoscu uopste....ovdje se misli na nepogresivost u funkciji Bozijih Polsanika koje je Nepogresivi /Bog izabrao da dostave Njegovu Objavu) [/B]
Da uprostim malo ovo
Kao sto je Musa-Mojsije (as) koji je bio Boziji poslanik imao brata Haruna-Arona (as) koji je takodje bio Boziji poslanik, da ga u njegovom odsustvu zastupa i da predvodi narod, slicno i shije smatraju da je odnos izmedju Muhamed (sws) prema Aliju (as) slican, tj Muhamed (sws) je imao Alija (as) da ga u odsustvu zastupa i predvodi narod, stom razlikom sto Ali (as) nije poput Haruna (as) bio Boziji poslanik

E sad shije imaju te svoje imame (pocevsi od Alija as pa nadalje koji su poput Haruna as, ali koji ipak nisu Boziji poslanici), da ih predvode i da im tumace islam, dok braca sunniti imaju ashabe i druge ucenjake, da idzmom-konsensusom (dogovorom vecine pravnika) tumce te iste stvari, ili da im odrede predvodnika
Fuad is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 23:01   #37
Šijiti i Suniti-meka i medina

Islamska zajednica na samom se svom početku (druga polovica VII. stoljeća) podijelila na sunite i šijite. Premda je povod bio borba oko kalifata, ogranci su se s vremenom izdiferencirali pravno i dogmatski. Uz Kuran suniti prihvaćaju još tri izvora islama i šerijatskog prava (sunu, idžmu i kijas). Šijiti osporavaju treći izvor (idžma) i naglašavaju ulogu osobnog istraživanja (idžtihad). Zbog naglašavanja subjektivnog načela religioznog iskustva, šijiti su se dalje raščlanjivali na pojedine sekte (duodecimiti, septimiti, ismailiti, karmati, muteziliti). Novije su sekte šijitskog ishoda ahmadizam i babizam. Čuvajući zajednički dogmatski i bogoštovni okvir, sunizam se raščlanjuje na pravne škole i derviške redove.Suniti tvore većinu (90%) u islamu, šijiti manjinu (10%).Vjerska karta islamskog svijeta zeleno suniti a plavo šijiti Rasproširenost islama po zemljama. Zeleno su sunitske, a plavo šijitske većine. http://hr.wikipedia.org/wiki/Slika:I...try-smooth.png
simon_atack is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2008., 12:23   #38
Koliko je Ali r.a. volio Ebu Bekra, Omera i Osmana, tj. one koji su prije Alija bili vladari nakon Poslanika s.a.w.s. najbolje dokazuje činjenica da je prvom svom sinu koji mu se rodio poslije Hasana i Husejna, (a nakon smrti Poslanika s.a.w.s. i nakon smrti Fatime r.a.) dao ime Muhammed. Ali r.a. se ženio mnogo puta. Nakon toga kada mu se rodio drugi sin dao mu je ime ... kako... Ebu Bekr. Najpreče je bilo da da ime sinu po onome ko je naslijedio Poslanika s.a.w.s. Nakon toga kada se Aliju r.a. rodio treći sin dao mu je ime Omer. Nakon ovoga sina kada mu se rodio sledeći, dao mu je ime Osman. Pa onda, njegov sin Hasan svom sinu dao ime Ebu Bekr, drugom sinu Omer, trećem sinu Osman. Dalje Husejin r.a. svom sinu dao ime Ebu Bekr, drugi sin Omer, treći sin Osman, pa je na Kerbeli kada su napali Husejina r.a. da ga ubiju prvi poginuo ko... Ebu Bekr, sin Alijin r.a. Drugi je poginuo koooo... Omer, sin Alijin r.a. Pa onda poginuo je Ebu Bekr sin Husejnov, pa onda Omer sin Husejnov. Pa sad vi šije kada dođete na Kerbelu i kada plačete za Husejinom, zašto ne spomenete ko je poginuo braneći ga? Ne možete, neće se uklapati. Dakle, ovo su nespojive stvari koje šije mirne savjesti vjeruju.
Šije kažu da je Alija ra.a Allahovom odredbom nasljednik Poslanika s.a.w.s. Dobro, zašto onda nije bio halifa (vladar)? Kažu Allah s.w.t. je htio da Ali r.a. bude halifa iza Poslanika s.a.w.s. ali nisu htjeli to Ebu Bekr i Omer r.a. Pa dobro šije čija se ovde volja realizuje? Da li je ovo Omerova volja jača od volje Allaha s.w.t.? Faraon je htio da ne dođe Musa a.s. pa je klao židovsku djecu, ubijao ih jer je usnio san da će njegovo carstvo uništiti jedan od njih. I šta je bilo? Allah s.w.t. mu je dao pa je Musa a.s. na njegovom dvoru narastao, da sruši njegove dvore. Faraon ga svojom rukom odhranio. Zar Allah s.w.t. nije bio moćan ako je htio da Alija r.a. bude imam da ga učini imamom?
Osim toga njihovi imami su kako oni kažu nepogriješivi. Kako je imam koji je nepogriješiv smio dati prisegu i priznati Ebu Bekra r.a., Omera i Osmana r.a. dok su bili živi? Zašto se Ali r.a. nije pobunio ako je njemu naređeno od Allaha s.w.t. da bude halifa? Da li je u ovom slučaju Ali r.a. pogriješiv? Kažu to je on krio, bojao se, nije imao toliko jaku vojsku da bi se pobunio. Međutim sa druge strane šije o Aliji r.a. iznose čudesa, da je bio najhrabriji, najači i najsnažniji. Kažu kad je na Hajberu onog židova raspolutio, raspolutio je i njega i Zemlju i sedam Zemalja i došao do rogova Bika koji nosi tih sedam zemalja. Kažu da se Džibril nije poturio, čitav bi dunjaluk halač bio. Još kažu da je Džibrilu odsjekao pola krila. I on se tako jak i hrabar bojao Omera r.a. Ovo je nespojivo. Ovo zdrav razum ne može prihvatiti. Za Aliju r.a. prenose čudesa. Kažu da je na Hajberu skinuo kapiju koju ne može nositi četrdeset ljudi. Izgubio je štit, pa nakon toga zgrabio je tu kapiju i nju nosao kao štit. A kako se je mogao boriti kad je toliku kapiju nosio? Kažu, otvorio je prozor.
Kako je moguće da Alija r.a. Ebu Bekra nije istinski prihvatio za nasljednika Allahovog Poslanika s.a.w.s. kada same šije prenose presude Alije r.a. za vrijeme Ebu Bekra? Ali r.a. je bio kadija (sudija) za vrijeme Ebu Bekra r.a. Pa se prenose i njegove presude za vrijeme Omera r.a. Bio je kadija i u tom vremenu. Kako je moguće da nije njih dvojicu prihvatio za halife a bio je njihov vezir? Same šije u Nehdžul Belagi prenose jednu rečenicu gdje kaže Alija r.a.: "Ja sam bio vezir onome ko je bio bolji od mene imam". Ko je bio bolji od njega imam? Ebu Bekr, Omer i Osman r.a. Oni to prenose u svojim knjigama a onda optužuju Ebu Bekra r.a. i Omera r.a. da su mu oduzeli vlast.
Mabuss is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:59.