Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.06.2009., 23:20   #1
Gdje se moze povoljno kupit vodeno hladena masina za rezanje keramike?

Pozdrav,

naslov kaze sve. Gdje, za koju lovu, na sta treba pazit?
Groucho! is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 23:49   #2
Quote:
Groucho! kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

naslov kaze sve. Gdje, za koju lovu, na sta treba pazit?
Ovisi šta je za tebe povoljno, koliko ćeš je koristiti, hoćeš li s njom rezati granit, i treba najviše obratiti pažnju na reznu ploču pri kupnji.
Fredy Bos is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2009., 00:29   #3
Trenutno nam treba za keramicke plocice 60x60 (nekih 50 m2), a ubuduce ce bit svega, pa i granit (sve do 1 cm). Povoljno je jeftinije od skupog Zanimaju me lokacije gdje se to prodaje inace. Vidim da u pevecu imaju neki kinesku za 250 kn , ali nije vjerojatno sa hladenjem i vrlo vjerojatno srot.
Jeli mozes malo pojasnit o reznoj ploci? Sto je bitno?
Groucho! is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2009., 00:41   #4
Quote:
Groucho! kaže: Pogledaj post
Trenutno nam treba za keramicke plocice 60x60 (nekih 50 m2), a ubuduce ce bit svega, pa i granit (sve do 1 cm). Povoljno je jeftinije od skupog Zanimaju me lokacije gdje se to prodaje inace. Vidim da u pevecu imaju neki kinesku za 250 kn , ali nije vjerojatno sa hladenjem i vrlo vjerojatno srot.
Jeli mozes malo pojasnit o reznoj ploci? Sto je bitno?
Hmm, ovako- ja sam radio sa tim kineskim srotom sto ti kazes. Nije bas da sam bio odusevljen, ali za te pare vjeruj mi da odradi i vise nego dobro.
E sada, sama konstrukcija te pile je ok, motor takodje- ali bih preporucio da uzmes kakvu bolju reznu plocu- recimo LUX PRO.... Nisu nesto pretjerano skupe, a i cesto ih mozes naci na akcijama. Ja sam svoje kupio 3-ZA-1 prije nekih 4 godine i jos uvijek mi rade kao da se nove, a nisam ih bas stedio. A da, kupio samih u Pevecu za nekih 100 kuna cini mi se.

Eto, nadam se da sam pomogao...
Metal is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2009., 13:04   #5
Quote:
Metal kaže: Pogledaj post
Hmm, ovako- ja sam radio sa tim kineskim srotom sto ti kazes. Nije bas da sam bio odusevljen, ali za te pare vjeruj mi da odradi i vise nego dobro.
E sada, sama konstrukcija te pile je ok, motor takodje- ali bih preporucio da uzmes kakvu bolju reznu plocu- recimo LUX PRO.... Nisu nesto pretjerano skupe, a i cesto ih mozes naci na akcijama. Ja sam svoje kupio 3-ZA-1 prije nekih 4 godine i jos uvijek mi rade kao da se nove, a nisam ih bas stedio. A da, kupio samih u Pevecu za nekih 100 kuna cini mi se.

Eto, nadam se da sam pomogao...
Jesi, thanks. Lux pro. OK. Moj stari se kuzi malo bolje u to, ali nije nikad radio sa tim pilama sa vodenim hladenjem, pa da se ne zeznemo malo istrazujem.

Ova u pevecu vrti 600 okretaja/min., pa me zanima jeli to dovoljno za keramiku do 1 cm?

Inace za 250kn se nemoze ocekivat bas previse, ali kako ti kazes, ako odradi svoj posao kako treba nemoze se rec da je srot
Groucho! is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2009., 15:39   #6
Nije to ništa posebno sa vodenim hlađenjem, rezni dio ploče prolazi kroz posudu sa vodom i to je sva matematika.
Fredy Bos is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2009., 16:38   #7
Quote:
Fredy Bos kaže: Pogledaj post
Nije to ništa posebno sa vodenim hlađenjem, rezni dio ploče prolazi kroz posudu sa vodom i to je sva matematika.
Pa tak smo i mislili, ako ova za 250kn vec nema posudu, jednostavno stavimo posudu sa vodom ispod ploce i to je to. Samo da nije bas ispod struja i tak, pa da se nemoramo igrat s tim. Sutra cemo ic pogledat, pa cu bit pametniji. Nisam nikad radio sa takvom masinom, pa bolje pokupit koji savjet prije kupnje, pa cak i ako se radi o 250 kunica.
Groucho! is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2009., 01:12   #8
Ako mislimo na isto, imam nekakvu takvu jeftinu rezalicu (mislim da je einhell), s motorom od kakvih 300W i dijamantnom reznom pločom 175mm (podatke pišem po sjećanju, nije mi pri ruci). Oblikovana je kao mali stolni cirkular - ploča 300x300mm ispod koje je montiran motor na čijoj osovini je rezna ploča koja viri iznad radne ploče za 25-30mm, a s donje strane se vrti unutar plastičnog kućišta s prorezima, koje je uronjeno u priloženu plastičnu posudicu u koju se ulije voda do naznačene razine.
U praznom hodu je vrlo tiha, ali kod rezanja buka postaje poprilična. Rezao sam podne pločice debljine 8mm (prema podacima proizvođača može do 25mm), vrlo tvrde, bez problema ali relativno sporo (nisam mjerio, ali mislim da je oko 1-2min za 300mm), dok sam zidne obične pločice rezao k'o putar.

Najveća zamjerka je loše riješen sistem recirkulacije vode: rezna ploča sa sobom nosi vodu iz donjeg spremnika, višak šprica po štitniku iznad ploče i zalijeva rez, te bi se nakon toga trebala slijevati kroz prorez na radnoj ploči natrag u spremnik. U stvarnosti (bar na mom modelu/primjerku) voda se razijeva na sve strane, tako da se vrlo malo vraća u spremnik pa je potrebno kontrolirati razinu vrlo često (najbolje iza svakog reza), a cijeli stroj staviti na veću tacu kako bi razlivena voda ostala pod kontrolom.
Za rezanje pločica navedenih dimenzija (600x600) možda ne bi bilo loše improvizirati proširenje radne ploče - rez je prilično uzak, pa je lako zakrenuti pločicu u odnosu na reznu ploču - a uz to za neke rezove neće biti moguće koristiti originalnu vodilicu za paralelno vođenje.

Bolje rješenje bi bilo korištenje ozbiljnije rezalice (ali tu su i cijene bitno više) kod kojih se pločica postavlja podlogu, a sklop motora i rezne ploče povlači po vodilici iznad pločice; ti modeli imaju pumpu za vodu koja usisava vodu iz podmetača ispod pločice i zalijeva mjesto reza, tao da to funkcionira (valjda) bolje, a i izvođenje kosih rezova je lakše.

Napominjem da sam u ovom području čisti amater i da samo iznosim svoja zapažanja i iskustva.
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2009., 11:16   #9
Quote:
Groucho! kaže: Pogledaj post
Trenutno nam treba za keramicke plocice 60x60 (nekih 50 m2), a ubuduce ce bit svega, pa i granit (sve do 1 cm). Povoljno je jeftinije od skupog Zanimaju me lokacije gdje se to prodaje inace. Vidim da u pevecu imaju neki kinesku za 250 kn , ali nije vjerojatno sa hladenjem i vrlo vjerojatno srot.
Jeli mozes malo pojasnit o reznoj ploci? Sto je bitno?
Imam tu jeftinu iz Peveca već cca godinu dana i stvarno je nisam štedio (čak je nekoliko puta prestala raditi jer se pregrijala ali kad se ohladila radi dalje). Promjenio sam već nekoliko ploča ( mislim da 6 ili 7) budući da sam rezao stvarno svašta npr. kamen debljine cca 3-4 cm, opločnike/kockice/tlakavce za dvorište, crijep....Kvaliteta jeftinijih ploča za rezanje ( do cca 100 kn ) bez obzira na proizvodjača je ista. Ja sam na kraju kupovao u Bauhausu Einhellove jer su bile najjeftinije (mislim da je komad oko 60 kn). Kao što je rekao 3007 jedini problem je recirkulacija vode budući da baca vodu na sve strane pa se stvara mlaka vode gdje radiš i stalno treba dolijevati vodu.
__________________
Živjet ću sve do svoje smrti
marijoj is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:01.