Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.04.2012., 12:49   #121
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Pa i je se promijenilo. Tokom vremena su se promijenili običaji i pravila i to toliko puno da kršćani u 200 ad uopće ne bi prepoznali kršćanstvo iz 500 ad, ili ovo iz 1300 ad ili oni današnje.
ma i ne baš...
šta, stavili su malo više zlata, papa putuje avionom i papamobilom..
otvorio je profil na fejsbuku.....
a drugo, malo toga.
od nicejskog koncila na ovamo sve je manje više isto.
onda su se mogli ženit, danas ne, ali to je tako nevažno.....
hefest is offline  
Old 24.04.2012., 13:33   #122
Morate uzeti u obzir da je u zadnjih 2000 godina čovjek kao vrsta fizički i mentalno napredovao jako malo (vjerojatno nešto malo jest, ali teško je reći na koji način, uglavnom nije bilo direktne borbe za preživljavanje u životinjskom smislu gdje prirodna selekcija ostavlja na životu oblike koji su sposobniji preživjeti). Dakle, glupe ideje koje su vrijedile tada većina ljudi će prihvatiti i danas, pogotovo u siromašnijim društvima gdje znanstvena otkrića nisu nikome bitna ako ne donose više hrane na stol. Također, a to je važno naglasiti - broj ljudi na svijetu je u zadnja dva stoljeća narastao do neslućenih brojki. Ako uzmemo u obzir da je malen broj ljudi jako pametan, a većina ljudi prosječna ili glupa onda vam je matematika nemilosrdna. Narastao je broj pametnih ljudi, ali se onih prosječnih i glupih namnožilo puno više. Putovanja u svemir, istraživanja genetike, biologije, povijesti prirode i društva i sve to ostalo je zabava za bogatiju manjinu. I s takvim objašnjenjem nemam problema. Imam problema s ljudima u razvijenim društvima koja su stekla znanja i imaju sustave kroz koje ih dijele i objašnjavaju. S ljudima koji svejedno agresivno plaše one naivnije s bajkama (dok im istovremeno uzimaju novac). Sve crkve, sve religiozne organizacije, svi "čarobnjaci", nadriliječnici, tarot majstori, astrolozi i ostali prevaranti rade po tom principu. Kao pokriće im služi onaj manji postotak skromnih članova koji bez obzira na besmislenost cijele priče rade dobra djela (kroz skupljanje pomoći ili misionarstvo recimo). Takvim organizacijama trebaju jake i radikalne poruke da bi zadržale ljude, zar netko misli da bi se Islam tako brzo širio da širi razum, znanje i preispitivanje svega (prije svega svojih poruka)? Nema šanse, poruka će uvijek biti "samo mi govorimo istinu, sve drugo je laž". Pa ne mogu crkve nekoliko tisuća godina propovijedati da sve znaju i da su to apsolutne istine, a onda u roku sto godina reći da to sve ipak nije istina, ali da su svejedno u pravu. Koji je onda njihov smisao?
Grupa Queen is offline  
Old 24.04.2012., 13:52   #123
2.000 godina u smislu nekakvog evolutivnog napretka nije baš ništa.
tu se pomaci mogu vidjeti jedino u stotinama tisuća i milionima.
napredak je doživio društveni razvoj.
osnovna stvar je što se danas sve vrti na metodi kazne (policija, sudovi), a prije je toga bilo manje.
znači, nikakve veze nema šta su ljudi pametniji itd...
sebični su i prije i sada isto, zapravo sada više, jer imaju više.
a destruktivne ideje šire se strahovito brzo.
evo, tko je 89. godine mislio da će 90. i 91. godine gorjeti sela i gradovi, ma nitko.....
ali konstanta, konstanta ostaje......oprosti, pokajanja, grijehovi i sve to već tisućljećima...
to mora bit nešto više umiješano....
hefest is offline  
Old 24.04.2012., 14:40   #124
Quote:
hefest kaže: Pogledaj post
ali konstanta, konstanta ostaje......oprosti, pokajanja, grijehovi i sve to već tisućljećima...
to mora bit nešto više umiješano....
Konstanta uopće nije konstanta kako ti to zamišljaš, možemo uzeti primjerice RKC koja nije nikakva konstanta, nijedna organizacija nije nikakva konstanta, promjene kroz vrijeme su upravo drastične. Religije se mijenjaju kroz vrijeme, nastaju novi pravci, nestaju stari, religijska učenja se dijele, ujedinjuju, tumače, postoji cijela 'nauka' oko toga, oko razvoja religijske misli...

No, jedno se slažem, a to je da je vjerovanje ljudi u nekakvo više biće praktički konstanta kroz povijest, manje - više. Pravo pitanje bi bilo: a zašto je to tako? Zašto mnogi ljudi vjeruju u Boga?

Na to pitanje sam raspravljao nadugo i naširoko, uglavnom, možda su ljudi s genetskom predispozicijom vjerovanja u natprirodno jednostavno dominantni u ljudskom genetskom bazenu, iz razloga što su evolucijski sposobniji za preživljavanje zbog tog svog specifičnog psihološkog ustroja, ono, skloni su okupljanju u čopore, nasilnom branenju svoje 'istine', izrazito su neprijateljski nastrojeni prema suparničkim čoporima, itd, itd, jednostavno istrijebe neistomišljenike...

Drugi razlog preživljavanja religijske ideje može ležati u korijenu svakog religijskog učenja: indoktrinacija. Svaka religija posebnu pažnju posvećuje djeci i njihovoj indoktrinaciji, čime djeci zapravo ne dozvoljava nikakav drugačiji svjetonazor osim onog kojeg dobiju u ranom djetinjstvu, naravno, iz usta religijskih 'starješina'.

Treći razlog preživljavanja religijske ideje opet leži u korjenima svake religije, a to je društveni pritisak. Svak' ko se usudi izići iz svoje religije, podložan je društvenoj osudi i pritisku, i to ide tako daleko da je kazna recimo za izlazak iz islama smrt, ni manje ni više, tak' da ono, moraš dobro razmisliti kud zapravo pobjeći od religije. Situacija ni danas nije bitno drugačija nego prije tisuća godina, pogotovo u zaostalijim sredinama...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 24.04.2012., 20:09   #125
Zašto ljudi oduvijek vjeruju u nadnaravne pojave? Zato jer nisu razumjeli prirodne pojave. Vrati se samo par stotina godina unazad za vrijeme kakvog nevremena s brojnim munjama i glasnim gromovima. I danas kada znamo da je to električna struja svejedno se bojimo, bilo od nekakvog boga ili ne. Potresi još bolji primjer. Zemlja se "bez ikakvog razloga" počne tresti, rušiti kuće, zgrade itd.. Pa onda nebeski svod, nije bilo zagađenja pa je u svakom mjestu za vedroga neba bio fenomenalan pogled na planete, zvijezde i galaksije, komete, meteorske kiše itd. Pošto su ljudi bili neuki što se tiče fizike, kemije, biologije, meteorologije, astronomije nisu to mogli nikako drugačije objasniti nego pomoću nekog bića koje to izaziva da ih nagradi ili kazni. Sve religije su pune knjiga koje pričaju priče o čudima, ispada da je u svakom gradu tada jednom tjedno bilo nekakvo čudo. Kada ljudi danas vide čuda? Ne vide ih, ne vide ih jer ih nema. Ljudi ne hodaju po vodi, mrtvi ne ustaju, gorući grmovi svakako ne pričaju (već izazivaju šumske požare), a znanost je donijela odgovore na gotovo sve vidljive zagonetke prirode. Religija živi na staroj slavi, ali ne mislim baš da su mlade generacije danas pretjerano inficirane s tim. Možda u Africi gdje su raširena vjerovanja u djela vračeva i duhove geparda. Kada nemaš što jesti, baviš se glupostima i nadaš se da ti se posreći.
Grupa Queen is offline  
Old 24.04.2012., 20:33   #126
Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
Zašto ljudi oduvijek vjeruju u nadnaravne pojave? Zato jer nisu razumjeli prirodne pojave. Vrati se samo par stotina godina unazad za vrijeme kakvog nevremena s brojnim munjama i glasnim gromovima. I danas kada znamo da je to električna struja svejedno se bojimo, bilo od nekakvog boga ili ne. Potresi još bolji primjer. Zemlja se "bez ikakvog razloga" počne tresti, rušiti kuće, zgrade itd.. Pa onda nebeski svod, nije bilo zagađenja pa je u svakom mjestu za vedroga neba bio fenomenalan pogled na planete, zvijezde i galaksije, komete, meteorske kiše itd. Pošto su ljudi bili neuki što se tiče fizike, kemije, biologije, meteorologije, astronomije nisu to mogli nikako drugačije objasniti nego pomoću nekog bića koje to izaziva da ih nagradi ili kazni. Sve religije su pune knjiga koje pričaju priče o čudima, ispada da je u svakom gradu tada jednom tjedno bilo nekakvo čudo. Kada ljudi danas vide čuda? Ne vide ih, ne vide ih jer ih nema. Ljudi ne hodaju po vodi, mrtvi ne ustaju, gorući grmovi svakako ne pričaju (već izazivaju šumske požare), a znanost je donijela odgovore na gotovo sve vidljive zagonetke prirode. Religija živi na staroj slavi, ali ne mislim baš da su mlade generacije danas pretjerano inficirane s tim. Možda u Africi gdje su raširena vjerovanja u djela vračeva i duhove geparda. Kada nemaš što jesti, baviš se glupostima i nadaš se da ti se posreći.
Sve to stoji, i nesumnjivo je razvojem znanosti, koja objašnjava donedavno neobjašnjive pojave oko nas, došlo do smanjenja broja vjernika, no, sama sklonost vjerovanju u natprirodno nije u većoj mjeri potisnuta kod ljudske vrste.

Ja ipak mislim da je evolucijom čovjeka prednost dobio takav psihološki ustroj koji ima religijske sklonosti. Religioznost kao psihološka osobina jednostavno ima neke evolucijske prednosti koje omogućuju širenje svojih gena, recimo: čoporativnost, agresivnost prema suparničkim čoporima, fanatičnost, tvrdoglavost, sklonost širenju, uvjerenost u vlastitu premoć nad ostalima, mnogoženstvo (), itd, itd...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 24.04.2012., 22:45   #127
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Ja ipak mislim da je evolucijom čovjeka prednost dobio takav psihološki ustroj koji ima religijske sklonosti. Religioznost kao psihološka osobina jednostavno ima neke evolucijske prednosti koje omogućuju širenje svojih gena, recimo: čoporativnost, agresivnost prema suparničkim čoporima, fanatičnost, tvrdoglavost, sklonost širenju, uvjerenost u vlastitu premoć nad ostalima, mnogoženstvo (), itd, itd...
jesi li pročitao knjigu Richarda Dawkinsa "Sebični gen"?
dtomas is offline  
Old 25.04.2012., 00:11   #128
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
jesi li pročitao knjigu Richarda Dawkinsa "Sebični gen"?
Ne, čitao sam neku drugu, ne sjećam se više, nije me se baš dojmila, 'Iluzija o Bogu' čini mi se. Sjećam se samo da sam mu našao par logičkih pogrešaka...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 25.04.2012., 00:46   #129
Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
Zašto ljudi oduvijek vjeruju u nadnaravne pojave? Zato jer nisu razumjeli prirodne pojave. Vrati se samo par stotina godina unazad za vrijeme kakvog nevremena s brojnim munjama i glasnim gromovima. I danas kada znamo da je to električna struja svejedno se bojimo, bilo od nekakvog boga ili ne. Potresi još bolji primjer. Zemlja se "bez ikakvog razloga" počne tresti, rušiti kuće, zgrade itd.. Pa onda nebeski svod, nije bilo zagađenja pa je u svakom mjestu za vedroga neba bio fenomenalan pogled na planete, zvijezde i galaksije, komete, meteorske kiše itd. Pošto su ljudi bili neuki što se tiče fizike, kemije, biologije, meteorologije, astronomije nisu to mogli nikako drugačije objasniti nego pomoću nekog bića koje to izaziva da ih nagradi ili kazni. Sve religije su pune knjiga koje pričaju priče o čudima, ispada da je u svakom gradu tada jednom tjedno bilo nekakvo čudo. Kada ljudi danas vide čuda? Ne vide ih, ne vide ih jer ih nema. Ljudi ne hodaju po vodi, mrtvi ne ustaju, gorući grmovi svakako ne pričaju (već izazivaju šumske požare), a znanost je donijela odgovore na gotovo sve vidljive zagonetke prirode. Religija živi na staroj slavi, ali ne mislim baš da su mlade generacije danas pretjerano inficirane s tim. Možda u Africi gdje su raširena vjerovanja u djela vračeva i duhove geparda. Kada nemaš što jesti, baviš se glupostima i nadaš se da ti se posreći.
da, ljudi danas znaju puno toga.
ali....
ljudi se boje...budućnosti, smrti, boje se odbacivanja, boje se podsmjeha..
ljudima je teško...depresivni su, pate, trude se a ništa im ne uspijeva
ljudi se žele oslonit na nekoga.....a drugi ljudi su često grozni..
ljudi žele vidjeti bolje sutra....a ne vide ga.

i šta s tim ima napredak i znanje?
šta ljudima vrijedi da znaju prirodu munje i sastav atoma ako im se od straha od neuspjeha plače? a drugi se podsmjehuju?

ljudi žele utjehu.
i to je ono što religije bezočno iskorištavaju.
hefest is offline  
Old 25.04.2012., 05:19   #130
Quote:
hefest kaže: Pogledaj post
da, ljudi danas znaju puno toga.
ali....
ljudi se boje...budućnosti, smrti, boje se odbacivanja, boje se podsmjeha..
ljudima je teško...depresivni su, pate, trude se a ništa im ne uspijeva
ljudi se žele oslonit na nekoga.....a drugi ljudi su često grozni..
ljudi žele vidjeti bolje sutra....a ne vide ga.

i šta s tim ima napredak i znanje?
šta ljudima vrijedi da znaju prirodu munje i sastav atoma ako im se od straha od neuspjeha plače? a drugi se podsmjehuju?

ljudi žele utjehu.
i to je ono što religije bezočno iskorištavaju.
Jebe lud zbunjenog. Ne znam jel ovo namjeran samošamar ili šta, ali upravo si objasnio konstantnost vjere uz pomoć ljudske psihologije, čime si sam sjebao svoju početnu tezu o nebeskom petljanju koje je održalo tu konstantu.
Ono is offline  
Old 25.04.2012., 07:14   #131
Quote:
hefest kaže: Pogledaj post
d
ljudi se boje...budućnosti, smrti, boje se odbacivanja, boje se podsmjeha..
Slažem se, evolucijski razvijen strah od smrti je još jedan od razloga zašto religije nisu nestale. Svaka religija obećava život nakon smrti (neke i više života, neke život u nevjerojatnom obilju, jasno, samo ako se budeš pridržavao njihovih uputa).

Zanimljivo je da židovstvo poklanja manje pažnje onostranom životu od islama ili kršćanstva, možda u tome leži jedan od razloga zašto židovstvo ima relativno puno manje članova, jednostavno nije atraktivno jer ne obećava dosta...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 25.04.2012., 11:04   #132
Quote:
jadranka007 kaže: Pogledaj post
Ja ću doći sigurno, sad ionako kreće sezona paradajza

Samo mi reci koliko će to okvirno koštat i gdje će se održat
Dobra si.Sada vidim da mi uopće na predavanjima neće biti dosadno.Jedva čekam da počnu.Svi ste pozvani.

I nemojte zaboraviti da ako zbilja znam istinu o postanku svemira,sudjelovati ćete povijesnom događaju.


Ako se dokaže da lažem,SAMO ČU OTIĆI U ODREĐENU USTANOVU!Pozdrav
teodor francic is offline  
Old 25.04.2012., 11:11   #133
Quote:
teodor francic kaže: Pogledaj post
Ako se dokaže da lažem,SAMO ČU OTIĆI U ODREĐENU USTANOVU!Pozdrav
Ali za svaki slučaj, nek momci u bijelom imaju u pripravi određenu košulju, da se nađe, zlu ne trebalo.
Nepoznati is offline  
Old 25.04.2012., 11:17   #134
Quote:
dr mladjo kaže: Pogledaj post
ajd na početku sam mislio da je panteist s obzirom kako je govorio o svemiru..pa sam onda mislio da je deist.pa sam njegovu ideju ugurao u multiverzum..kad na kraju
pa još
i onda traži argumente .teo stvarno sam ti davao nade ali sad je sve gotovo..kunem se da se najiskrenije nadam da si troll.

Ajde da se mi nešto dogovorimo.

Ako nisi sposoban razumjeti što ti želim reći,ti idi recimo na mjesto gdje raspravljaju da li će Hrvatska osvojit europsko prvenstvo u nogometu.

Vidim da uopće na shvaćaš da postoje beskrajne veličine kao BESKRAJAN PROSTOR I BESKRAJNO VRIJEME.


Ne shvaćaš,da za što je za jednu dimenziju vremena samo trenutak za drugu je to milijardu godina ili čak cijela vječnost.

Ti razmišljaš kao neki MRAV U MRAVINJAKU U ZAGREBU,koji misli da je njegov mravinjak beskrajan,i uopće na shvaća da oko mravinjaka(u tvom slučaju oko svemira)postoji cijeli grad Zagreb i biča koja su mnogo,mnogo,mnogo....................pametnija od njega.


Stvarno si jadan.Žao mi je kad moram nekome tako odgovoriti,ali ti samo znaš vrijeđati pa ti vraćam istom mjerom.

Kad naučiš nikoga ne vrijeđati,tada možda konačno naučiš što znači biti ČOVJEK!Bez uvrede
teodor francic is offline  
Old 25.04.2012., 11:20   #135
Quote:
teodor francic kaže: Pogledaj post
Dobra si.Sada vidim da mi uopće na predavanjima neće biti dosadno.Jedva čekam da počnu.Svi ste pozvani.
Svi smo pozvani? A kamo to? Kad? Pa jel' možeš ti napisati jedan jedini post s nekakvim konkretnim podacima?
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 25.04.2012., 11:34   #136
Quote:
teodor francic kaže: Pogledaj post
Ajde da se mi nešto dogovorimo.

Ako nisi sposoban razumjeti što ti želim reći,ti idi recimo na mjesto gdje raspravljaju da li će Hrvatska osvojit europsko prvenstvo u nogometu.

Vidim da uopće na shvaćaš da postoje beskrajne veličine kao BESKRAJAN PROSTOR I BESKRAJNO VRIJEME.

Ne shvaćaš,da za što je za jednu dimenziju vremena samo trenutak za drugu je to milijardu godina ili čak cijela vječnost.
sa svime ovim se slažem
Quote:
teodor francic kaže: Pogledaj post
Ti razmišljaš kao neki MRAV U MRAVINJAKU U ZAGREBU,koji misli da je njegov mravinjak beskrajan,i uopće na shvaća da oko mravinjaka(u tvom slučaju oko svemira)postoji cijeli grad Zagreb
i s ovim.neki multiverzum.sve uredu.slažem se.

Quote:
i biča koja su mnogo,mnogo,mnogo....................pametnija od njega.
e ovdje počinje problem.ono tvoje
Quote:
NE SMATRAM SE PAMETNIJIM OD BILO KOGA I NISAM KRIV ŠTO JE PRVA CIVILIZACIJA IZABRALA MENE A NE VAS DA LJUDIMA OBJASNI KAKO SMO ZBILJA NASTALI.TO PITAJTE STVORITELJA ZAŠTO NEKE BIRA A NEKE NE.JA NEMAM NIŠTA S TIME.
u kojem obliku ti se ta civilizacija javilaan,vizija,halucinacija,teleportirali su te u njihov kontrolni centar?

a o

Quote:
HOĆETE ARGUMENTE?MOŽE!
Quote:
i treći element za koji vam još sada ne mogu reći jer nije došlo vrijeme za njega,ali će doći.
Quote:
Tvrdim i stojim iza toga...
to ti je argument

Quote:
Stvarno si jadan.Žao mi je kad moram nekome tako odgovoriti,ali ti samo znaš vrijeđati pa ti vraćam istom mjerom.
ja sam naiskreniji ono mislio


Quote:
Kad naučiš nikoga ne vrijeđati,tada možda konačno naučiš što znači biti ČOVJEK!Bez uvrede
nije vrijeđanje mislit na tuđe mentalno stanje.
__________________
My Movies na IMDB
dr mladjo is offline  
Old 25.04.2012., 11:45   #137
Quote:
teodor francic kaže: Pogledaj post
Ajde da se mi nešto dogovorimo.

Ako nisi sposoban razumjeti što ti želim reći,ti idi recimo na mjesto gdje raspravljaju da li će Hrvatska osvojit europsko prvenstvo u nogometu.

Vidim da uopće na shvaćaš da postoje beskrajne veličine kao BESKRAJAN PROSTOR I BESKRAJNO VRIJEME.


Ne shvaćaš,da za što je za jednu dimenziju vremena samo trenutak za drugu je to milijardu godina ili čak cijela vječnost.

Ti razmišljaš kao neki MRAV U MRAVINJAKU U ZAGREBU,koji misli da je njegov mravinjak beskrajan,i uopće na shvaća da oko mravinjaka(u tvom slučaju oko svemira)postoji cijeli grad Zagreb i biča koja su mnogo,mnogo,mnogo....................pametnija od njega.


Stvarno si jadan.Žao mi je kad moram nekome tako odgovoriti,ali ti samo znaš vrijeđati pa ti vraćam istom mjerom.

Kad naučiš nikoga ne vrijeđati,tada možda konačno naučiš što znači biti ČOVJEK!Bez uvrede
Ovako laički, prostor je prostor jer je omeđen svojim granicama, svojim krajnostima, svojim dimenzijama. Ako je beskrajan, onda nije prostor. Prostor je definitivno mjesto, ne može biti beskrajno. Možda tražiš neki drugi pojam?
Ono is offline  
Old 25.04.2012., 21:11   #138
Quote:
teodor francic kaže: Pogledaj post
Dobra si.Sada vidim da mi uopće na predavanjima neće biti dosadno.Jedva čekam da počnu.Svi ste pozvani.

I nemojte zaboraviti da ako zbilja znam istinu o postanku svemira,sudjelovati ćete povijesnom događaju.


Ako se dokaže da lažem,SAMO ČU OTIĆI U ODREĐENU USTANOVU!Pozdrav
samo nikako da napišeš vrijeme i mjesto tih predavanja
ecobarbarus is offline  
Old 25.04.2012., 22:28   #139
Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
samo nikako da napišeš vrijeme i mjesto tih predavanja
Definitivno, možemo se čak i prije naći i otići zajedno mi tu sa pdf religija
red_shrike is offline  
Old 26.04.2012., 01:14   #140
Quote:
hefest kaže: Pogledaj post
da, ljudi danas znaju puno toga.
ali....
ljudi se boje...budućnosti, smrti, boje se odbacivanja, boje se podsmjeha..
ljudima je teško...depresivni su, pate, trude se a ništa im ne uspijeva
ljudi se žele oslonit na nekoga.....a drugi ljudi su često grozni..
ljudi žele vidjeti bolje sutra....a ne vide ga.

i šta s tim ima napredak i znanje?
šta ljudima vrijedi da znaju prirodu munje i sastav atoma ako im se od straha od neuspjeha plače? a drugi se podsmjehuju?

ljudi žele utjehu.
i to je ono što religije bezočno iskorištavaju
.
dtomas is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:31.