Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.06.2012., 21:45   #1
Predimenzionirani kotao na lož-ulje

Cijenjeni forumaši,

imao bih jedno pitanje vezano uz aktivnosti za poduzeti da se smanji potrošnja lož-ulja u očito predimenzioniranom sustavu centralnog grijanja na lož-ulje.

Kotao Ferolli - GN1 - 46kW
Plamenik Riello - RG1 - 32-60kW
Spremnik tople vode 300 l.
Nema solarno.

Toplinski gubici moje etaže (2kat ispod krova - od tri etaže a sve po 84m2) su 8,5kW (okolica Rijeke).
Etaža ispod se ne grije a u prizemlju planira grijati.
Prvu zimu bi grijao na ložu sa susjedom u prizemlju (trebali bi ugraditi kalorimetre - koji model preporučate?).

Kolega mi je preporučio podestiti plamenik na najmanju snagu od 32kW (manja dizna?) i ne previše spuštati temperaturu vode u kotlu (ne ispod 65stC) jer se brže stvara zaprljanje stijenki što vodi do povećanje t dimnih plinova i manje korisnosti kotla.

Mišljenja?
drPD is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 22:04   #2
1. kotao: pritvori šuber toliko da dim ne ulazi u kotlovnicu kad su vrata malo otvorena
2. kupi slabiji plamenik sa odgovarajućom diznom (danas su jeftini) jer i minimalna snaga na tom plameniku je još uvijek duplo veća od potrebne.
3. tih 65 C je zbog nastanka kondenzata (većinom sumporaste kiseline koja grize lim) na stjenkama ložišta i temperatura dimnih plinova ne ovisi o tome, nego o podešenosti omjera zraka i lože i nije ga preporučljivo mjenjati.
4. obavezno turbulatore
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 22:12   #3
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
1. kotao: pritvori šuber toliko da dim ne ulazi u kotlovnicu kad su vrata malo otvorena
2. kupi slabiji plamenik sa odgovarajućom diznom (danas su jeftini) jer i minimalna snaga na tom plameniku je još uvijek duplo veća od potrebne.
3. tih 65 C je zbog nastanka kondenzata (većinom sumporaste kiseline koja grize lim) na stjenkama ložišta i temperatura dimnih plinova ne ovisi o tome, nego o podešenosti omjera zraka i lože i nije ga preporučljivo mjenjati.
4. obavezno turbulatore
Malo mi fali znanja

1. Što je to šuber i gdje se nalazi na kotlu?
2. Koji plamenik preporučate?
3. Omjer zraka i lože može li podesiti serviser s instrumentom?
4. Turbulatori se ugrađuju gdje točno?
drPD is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 22:26   #4
1. Što je to šuber i gdje se nalazi na kotlu?
U cijevi gdje dim iz kotla izlazi ima jedna zaklopka.

2. Koji plamenik preporučate?
Bilo koji od oko 20 kW prije toga servisiran

3. Omjer zraka i lože može li podesiti serviser s instrumentom?
Da, ali oni opremljeniji opremom (a takvih neeeeema-mora imati analizator dimnih plinova)

4. Turbulatori se ugrađuju gdje točno?
U one okrugle (ili slične) rupe u kotlu. Kad se otvore vrata vide se kroz koje rupe prolaze dimni plinovi. Ups, izgleda da je taj tip kotla ljevani! Zaboravi turbulatore jer ih nemaš gdje ugraditi
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 10:19   #5
Uvođenje regulacije prema vanjskoj temperaturi

Da li bi se nešto dobilo (računajući investiciju) uvođenjem regulacije prema vanjskoj temperaturi?

Naime kotao Ferolli nema mogućnost automatske regulacije prema vanjskoj temp (ili ima uz neki upgrade?) ali možda ugradnjom miš-ventila i automatike u polaznom vodu porema radijatorima.

1. Koliko je to investicija (3000 Kn?) ušteda 10-15% i naravno povrat je 2 god? (moja pretpostavka)

Dodatno, u specifikaciji kotla piše da temperatura vode može biti u granicama 45-90stC. Pretpostavljam da je gusnati kotao.
Ako bi polaz bio 45-50stC (i uz pretposavku da je to dovoljno za zagrijati prostor) da li to:

2. Šteti ikako kotlu?
3. Povećava zaprljanje stijenki (vrući dimovi se lakše lijepe na hladniju stijenku kotla, mislim)?
4. Kako utječe na dimnjak (kotlovnica u garaži - visina dimnjaka ~3.5 m)?

Zadnje uređivanje drPD : 05.06.2012. at 10:33.
drPD is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 20:08   #6
Da li bi se nešto dobilo (računajući investiciju) uvođenjem regulacije prema vanjskoj temperaturi?
Ne baš puno, skoro ništa!

Naime kotao Ferolli nema mogućnost automatske regulacije prema vanjskoj temp (ili ima uz neki upgrade?) ali možda ugradnjom miš-ventila i automatike u polaznom vodu porema radijatorima.
Da treba miš ventil i odgovarajuća automatika. Ali zaboravi to!

Koliko je to investicija (3000 Kn?) ušteda 10-15% i naravno povrat je 2 god? (moja pretpostavka)
Tu negdje cijena, ušteda daleko manja!

Dodatno, u specifikaciji kotla piše da temperatura vode može biti u granicama 45-90stC. Pretpostavljam da je gusnati kotao.
Ako bi polaz bio 45-50stC (i uz pretposavku da je to dovoljno za zagrijati prostor) da li to:

Šteti ikako kotlu?
Daleko manje nego limenom kotlu, skoro ništa!

Povećava zaprljanje stijenki (vrući dimovi se lakše lijepe na hladniju stijenku kotla, mislim)?
Čađa u kotlu je znak nepodešenosti plamenika i ne ovisi o ničem drugom!

Kako utječe na dimnjak (kotlovnica u garaži - visina dimnjaka ~3.5 m)?
Nije poteban dimnjak, samo nekamo odvod dimnih plinova.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 23:04   #7
Testirano mojem primjeru, ušteda na pravilno podešnoj automatici po vanjskoj temp jest negdje oko 10-15%, naravno uz ugrađeni miš ventil

a da li će ti 45-50C biti dovoljno za zagrijati prostor? to ćeš vidjeti kad se počeneš igrati s krivuljom na automatici, uz 8,5 kw top. gubitaka - trabalo bi biti dostatno

no bez obzira na to - moja preporuka ti je drugi kotao. gledao sam na njuškalu prije mjesec dva, bio je CTC aegir 18-41, s plamenikom i automatikom ispod 4000kn, star par godina.

bez automatike se nađe i jeftinije. u kakvom su stanju ti kotlovi nemam pojma, trebalo bi vidjeti. Mogu ti jedino reći da ja imam takav limeni aegir, star ravno 10 godina i da radi ko vurica. Jest da ga spuštam ponekad i na 45c a na njemu nema nikakvih vidljivih oštećenja. Prilikom zadnjeg čišćenja ložišta sve je bilo bijelo-sivo, eventualno crvenkasto.
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 08:48   #8
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
Testirano mojem primjeru, ušteda na pravilno podešnoj automatici po vanjskoj temp jest negdje oko 10-15%, naravno uz ugrađeni miš ventil...........
Ovo je jaaaaako optimistično, komplicirano i nepotrebno!
Postavi temperaturu kotla na kotlovskom termostatu za uključivanje/isključivanje plamenika prema iskustvu, a prema vanjskoj temperaturi, a cirkulacionu postavi na termostat u kući!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 12:25   #9
Teoretska i praktična iskustva - trebam mišljenja

Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
...
no bez obzira na to - moja preporuka ti je drugi kotao. gledao sam na njuškalu prije mjesec dva, bio je CTC aegir 18-41, s plamenikom i automatikom ispod 4000kn, star par godina. ...
Evo malo moga "laičkog" razmišljanja za diskusiju:

1. Manje snage plamenik (20kW umjesto 46.5kW)- ima smisla - jer se time direktno smanjuje potrošnja lož-ulja (ELLU). Posljedično plamenik duže vremena radi u komadu tj. manje se pali i gasi. Učestalo paljenje i gašenje plamanika povećava potrošnju. Jedina nepoznanica je potrošnja ulja dok plamenik miruje (riello rg1) mislim da je = nula litara /h.

2. Klizna regulacija prema vanjskoj temperaturi (prema Njmcima - Viessmann) - doprinosi 10-15%. Ajde njima bi mogao vjerovati - inače oni "nešto" znaju o grijanju.

3. Kotao većeg gabarita (46.5 kW umjesto 20kW ali uz plamanik od 20kW), ima više članaka (gusnati!) dakle veću površinu za prijenos topline = duže zadržavanje dimnih plinova = veći prijenos topline = dodatno smanjenje temp dimnih plinova = veći eta . S druge strane veći sadržaj vode (unutar kotla = potrebno duže zagrijavanje pogotovo s 20kW plamenikom ali = plamenik duže radi...(vidi pod 1. - smanjenje potrošnje ELLU).

Komentari znalaca su dobrodošli
drPD is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 12:32   #10
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Ovo je jaaaaako optimistično, komplicirano i nepotrebno!
Postavi temperaturu kotla na kotlovskom termostatu za uključivanje/isključivanje plamenika prema iskustvu, a prema vanjskoj temperaturi, a cirkulacionu postavi na termostat u kući!
Tako je sad postavljeno
drPD is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2012., 00:27   #11
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Ovo je jaaaaako optimistično, komplicirano i nepotrebno!
Postavi temperaturu kotla na kotlovskom termostatu za uključivanje/isključivanje plamenika prema iskustvu, a prema vanjskoj temperaturi, a cirkulacionu postavi na termostat u kući!
hm, ajd pojasni malo:

"Kotlovski termostat prema iskustvu a prema vanjskoj temp."

Ajmo dakle: ujutro u 6h vani je -5C, oko 8 je -3C, u podne je 0C, oko 14h je +1 itd, a prema večeri ide naravno na niže

Ti bi da netko cijeli dan trči oko kotla

kaj misliš zakaj se zove automatika?
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2012., 01:02   #12
Quote:
drPD kaže: Pogledaj post
Evo malo moga "laičkog" razmišljanja za diskusiju:

1. Manje snage plamenik (20kW umjesto 46.5kW)- ima smisla - jer se time direktno smanjuje potrošnja lož-ulja (ELLU). Posljedično plamenik duže vremena radi u komadu tj. manje se pali i gasi. Učestalo paljenje i gašenje plamanika povećava potrošnju. Jedina nepoznanica je potrošnja ulja dok plamenik miruje (riello rg1) mislim da je = nula litara /h.
Naravno da dok miruje ne troši ništa.

Da li ti stvarno treba spremnik od 300 litara? treba i to zagrijati
pretpostavljam da zagrijavanje tog spremika nije vremenski upravljano samo temperaturno? Imaš li cirkulacijsku pumpu za toplu vodu? I onda pojede dosta......

negdje u uputama ti sigurno piše koja je najmanje dozvoljena snaga kotla, brijem da nije samo tako mijenjati plamenike kak se tko sjeti. Ne rade se niti kotlovi niti plamenici bezveze u nekom rasponu snage.

pazi da ne upadneš u klopku. Logika razmišljanja je u redu - duži rad plamenika, manje paljenja i gašenja sve je to u teoriji u redu. Ali pitanje je što to znači u praksi. Koliko duže će raditi plamenik? i na kraju hoće li zbilja manje potrošiti?
Kotao je monstrum, koliko je vode u njemu? Treba to zagrijati. Osim toga, koliki su gubici kotla? Kolika je njegova iskoristivost? Sa plamenikom manje snage od propisane samo dodatno pogoršavaš te karakteristike

Najveći ti problem može upravo biti temp ispušnih plinova. Jel ti dimnjak spreman na to?

Uostalom, daj mi reci koji ti je znalac uz podatak o topl. gubicima na najslabije izoliranjoj etaži od 8,5KW preporučio kotao od 46kw?
e sad njega pitaj kaj da radiš. Možda ti predloži da povučeš cijevi i k susjednoj kući, jer kakva god bila s ovim kotlom možeš i nju onako komotno usput zagrijat.

ovo sa spuštanjem snage kotla za više od 50% nekako mi se ne čini realnim. Sve se to svodi na neko kemijanje upitne efikasnosti.
Automatika koja je ispravno naštelana i koja išta vrijedi uštedjet će ti sigurno 10-15%. No kao što rekoh, za cijenu nove automatike, možeš u oglasniku naći kvalitetan kotao prihvaljive cijene i odgovarajuće snage za tvoje potrebe.

Ne slušaj Lee champu po pitanju automatike. On je imao neku Iskrinu s dve tipke. Drugim riječima, igračku. Prava automatika, sa sobnim termostatima i svim senzorima i ugradnjom ti sigurno košta 5-6000 Kuna . Ovisno o stvarnim troškovima grijanja, nju možeš povratiti nakon 2-3 godine. No, onda si tek na nuli. Od onda tek računaš neku uštedu. Mislim da uz ovog monstruma ti neće značajnije pomoći i prioritet ti je nabavka odgovarajućeg kotla, a automatike i ostala moderna čuda tehnike su fine tunning.

a ako ideš na automatiku, onda pazi i na činjenicu koliko krugova grijanja imaš u kući (svaki kat jedan krug ili cijela kuća jedan krug?), sukladno tome moraš ili uzeti jaču automatiku ili neke dodatne module što poskupljuje priču, ili pak moraš imati izuteno hidrauličkvi izbalansiran sustav da postigneš zadovoljaću temp i u prizemlju i na 2 katu ak je sve jedan krug. Uostalom imaš i gubitke dok voda putuje kroz negrijani prostor na katu dok voda putuje od prizemlja do drugoga kata. I u svakom slučaju, uzmi sobne korektore, jer uz grijanje isključivo po vanjskoj bez sobnog utjecaja neće ti donijeti značajnije uštede (to se narikta u opcijama), i tu je lee champa u pravu. sustava mora imati povratnu informaciju iz kuće inače lupa po svome i niš od ušteda. tu funkciju on nije imao na svojoj iskrinoj i otuda njegov negativni stav prema tome......i obavezno nariktati automatiku prema svojim potrebama i karakteristika objekta, nikako ne ostaviti na tvorničkim postavkama......

ali pustimo automatike na miru zasad. Prvo nabavi odgovarajući kotao, i rješi se svoga. Pa i za njega ćeš valjda dobiti nešto para? Ono što misliš uložiti u automatiku nadodaš na cijenu svog kotla i eto nekog rješenja. A kažem automatike su fine tunning, ostavi to za nekad kasnije.

a da griješ sve tri etaže + topla voda, za područje Rijeke ni u polarnim hladnoćama ti neće trebati više od 25KW.
stoga bi ti neki ctc aegir bio ok, ak te zadovoljava njegovih 100litara za toplu vodu, ako ne, nađi neki njihov wirbex koji je gusani i nema integrirani spremnik ptv i ostavi ovaj svoj spremnik od 300litara. a o razlici u kvaliteti ctc i tvoga kotla, mislim da nije potrebno previše pričati, sve je jasno po tom pitanju
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa

Zadnje uređivanje Edgar : 07.06.2012. at 01:11.
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2012., 08:23   #13
Quote:
drPD kaže: Pogledaj post
Evo malo moga "laičkog" razmišljanja za diskusiju:

1. Manje snage plamenik (20kW umjesto 46.5kW)- ima smisla - jer se time direktno smanjuje potrošnja lož-ulja (ELLU). Posljedično plamenik duže vremena radi u komadu tj. manje se pali i gasi. Učestalo paljenje i gašenje plamanika povećava potrošnju. Jedina nepoznanica je potrošnja ulja dok plamenik miruje (riello rg1) mislim da je = nula litara /h.

2. Klizna regulacija prema vanjskoj temperaturi (prema Njmcima - Viessmann) - doprinosi 10-15%. Ajde njima bi mogao vjerovati - inače oni "nešto" znaju o grijanju.

3. Kotao većeg gabarita (46.5 kW umjesto 20kW ali uz plamanik od 20kW), ima više članaka (gusnati!) dakle veću površinu za prijenos topline = duže zadržavanje dimnih plinova = veći prijenos topline = dodatno smanjenje temp dimnih plinova = veći eta . S druge strane veći sadržaj vode (unutar kotla = potrebno duže zagrijavanje pogotovo s 20kW plamenikom ali = plamenik duže radi...(vidi pod 1. - smanjenje potrošnje ELLU).

Komentari znalaca su dobrodošli
Nepobitne činjenice su da je dozvoljeno maximalno 10 % smanjiti snagu plamenika od snage kotla .
Isto tako konforna norma zapremine spremnika tople vode je od 35-40 litara tople vode po osobi . U tehničkoj dokumentaciji pogledaj koju količinu tople vode taj bojler daje ako je temperatura kojom se zagrijava npr. 70 C i temperatura vode na izlazu npr,45 C .Uvijek je dobro pogledati da li je sve izbalansirano kako treba .
Automatika da uvijek i svagda na svakom sustavu dobro dođe .
Kotlova sa plamenikom ima koliko god hoćete vrlo povoljno u zadnjih nekoliko mijeseci smo demontirali na desetke jer ljudi prelaze na pelete ili na drva i tih na ELLU ima kakvih god želite .
miran18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2012., 12:36   #14
Zahvaljujem na konstruktivnim odgovorima.

Povijesno to je kuća od tri etaže sa 85m2 svaka. U početku su se sve tri etaže grijale. Serviser je razmišljao: " to je talijanski proizvođač oni uvjek pretjeruju pa kotao od 46kW je zapravo (u Njemačkom svijetu) prvi manji ~ 35kW"!
Tolinske gubitke NITKO nije računao (osim mene - uzeo dva programa i dobio: 8,0-8,5kW po etaži). Cirkulacije tople vode je instalirana.

Svaka etaža ima svoj neovisan krug grijanja sa posebnom pumpom i neovisnom regulacijom sa termostatom u dnevnom boravku a ostale (spavaće) sobe imaju termostatske ventile.

Topla voda se zagrijava za sva tri stana i ima jedan spremnik od 300 l ali postoje brojila protoka tople (i hladne) vode posebno za svaki stan.

ZA ODLUČITI VARIJANTE SU:

a) Nastavak grijanja na ELLU sa susjedom iz prizemlja. Tada su nam potrebe (2x8,5kW grijanje + 4kW topla voda = 21 kW).
- Trebamo kupiti kalorimetre (ugradnja nije problem). Cijena 2.500 Kn svaki.
- Ostaviti kotao isti takav kao i plamenik -samo plamenik namjestiti na njegov minimum =32kW). Pregled i čišćenje dobrog servisera (s instrumentom). Time bi bar nešto smanjiti troškove.

ILI

- Kupiti manji kotao (npr. gore navedeni CTC) - trošak - 4.000 Kn + rad zamjene 2-3.000Kn.


b) Odvojiti grijanje od ostalih u kući tako da ugradim peć na pelete (smjestim je u dnevnu) i koja ima i grijanje tople vode - spojim na postojeći razvod u stanu (ionako planiram podne obloge stana mijenjati) - 17.000kn + rad i cijevi 3.000kn.


U početku sam mislio s minimalnim ulaganjima koristiti postojeći sustav na naftu za narednu zimu. A iza toga ...peleti ili dr.

Mišljenja.

Zadnje uređivanje drPD : 07.06.2012. at 12:46.
drPD is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2012., 13:12   #15
Odgovori i pojašnjenja za Edgara:

Edgar: Da li ti stvarno treba spremnik od 300 litara? -DA
(jer... 7 osoba x 35-40 lit = 245-280l).


Edgar: Imaš li cirkulacijsku pumpu za toplu vodu? -DA

Edgar: Negdje u uputama ti sigurno piše koja je najmanje dozvoljena snaga kotla? - piše: 32,5 kW

Edgar: Kotao je monstrum, koliko je vode u njemu? -17dm3 = 17 l

Edgar: Koliki su gubici kotla? Kolika je njegova iskoristivost? - E to je problem, proizvođač se hvali 91%. No prema Priručniku za energetsku efikasnost - Sustavi grijanja - str 302 - za ovaj tip kotla [~85%] (drugo su niskotemperaturni i kondenzacijski) eta se drži do smanjenja opterećenja do 50% i onda pada - eta kotla padne za 10% na 20% opterećenja.
drPD is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2012., 14:40   #16
cirkulacija tople vode je gutač lože. Ili je isključi ili je vremenski isprogramiraj da radi samo u vremena kad ti stvarno treba. Isto vrijedi i za zagrijavanje spremnika tople vode

ak ti je najmanje dozvoljena snaga kotla (a ne plamenika) 32,5 KW kak bi ti stavio onda plamenik od 20tak KW?

zaboravio sam da nemaš integriran spremnik ptv, već zaseban. 17 lit vode i nije bogzna kaj. Moj ima 110 litara u sebi.

No ostaje problem iskoristivosti i toplinski gubici pri malim opterečenjima, a tvoj će 80% vremena raditi na malim opterečenjima, jer ti 46kw ne treba ni u bunilu.

Kotlovi na pelete pak koliko znam rade na temp preko >60C. Tu ćeš opet imati problem a i miš ventil ti ne gine. A morat ćeš i tegliti pelete na drugi kat. tom akcijom se fino zagriješ, pa ti treba još manja snaga kotla

Možeš ostaviti sve kako jest i nabaviti neki akumulacijski spremnik, ali i ta priča košta novaca i nosi nove toplinske gubitke.

ja sam za rabljeni kotao odgovarajuće snage, bez integriranog spremnika ptv, budući da ga imaš. To ne bi trebala biti neka prevelika investicija, kao što rekoh, a i valjda ćeš nešto i dobiti za svog monstruma kad ga staviš u oglasnik
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2012., 16:43   #17
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
cirkulacija tople vode je gutač lože. Ili je isključi ili je vremenski isprogramiraj da radi samo u vremena kad ti stvarno treba. Isto vrijedi i za zagrijavanje spremnika tople vode

ak ti je najmanje dozvoljena snaga kotla (a ne plamenika) 32,5 KW kak bi ti stavio onda plamenik od 20tak KW?

zaboravio sam da nemaš integriran spremnik ptv, već zaseban. 17 lit vode i nije bogzna kaj. Moj ima 110 litara u sebi.

No ostaje problem iskoristivosti i toplinski gubici pri malim opterečenjima, a tvoj će 80% vremena raditi na malim opterečenjima, jer ti 46kw ne treba ni u bunilu.

Kotlovi na pelete pak koliko znam rade na temp preko >60C. Tu ćeš opet imati problem a i miš ventil ti ne gine. A morat ćeš i tegliti pelete na drugi kat. tom akcijom se fino zagriješ, pa ti treba još manja snaga kotla

Možeš ostaviti sve kako jest i nabaviti neki akumulacijski spremnik, ali i ta priča košta novaca i nosi nove toplinske gubitke.

ja sam za rabljeni kotao odgovarajuće snage, bez integriranog spremnika ptv, budući da ga imaš. To ne bi trebala biti neka prevelika investicija, kao što rekoh, a i valjda ćeš nešto i dobiti za svog monstruma kad ga staviš u oglasnik
Lijepo objašnjeno Edgare.

1. Ono što se može napraviti bez investicije jest smanjiti plamenik na 32 kW (minimum za plamanik a to je ~minimum i za kotao 32.5kW).

2. Ugraditi neki akumulacijski spremnik jest odlična ideja. S takvim (ne istim!) problemom se muče oni koji imaju centralno na drva (prečesto predimenzionirn sustav, neravnomjernost izgaranja, ...).
Dakle,...sa puferom, khm, (dr. naziv za aku spremnik) kotao od 46.5kW dodatno smanjen na minimum snage na 32kW bi radio u još "optimalnom" režimu i grijao pufer a... radijatori po etažama uzimaju iz pufera koliko trebaju. Kotao radi samo onda kad u puferu ponestane topline - dakle rjeđe se pali i gasi = veći eta kotla. Ostaje potreban kapacitet pufera (17kW x 50l = 850l).

ILI

Ostaviti kotao na 46.5kW da na toj snazi grije pufer ALI onda i ptv grije s tom snagom što, hm, dovodi do stalnog paljenja - ne sad radi grijanja nego radi ptv.

3. Maknuti ptv spremnik od 300l i na njegovo mjesto staviti pufer od 800-1000l koji sadrži i ptv spremnik i priključak na solarno (za budući priključak).
Mišljenje.

Zadnje uređivanje drPD : 07.06.2012. at 16:55.
drPD is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2012., 17:26   #18
Koliko sam shvatio ti ćeš grijati samo 2 etaže, s toplom vodom to je max 20KW- Znači kotao će ti i pri 32,5 KW biti 60% predimenzioniran, a još i dalje neznam kakv dimnjak imaš i što će ti on reći.

Bez obzira što ti je kotao gusani, on ipak ima neku (doduše nižu nego čelični) minimalnu temp koju valjda mora održavati, ako ništa drugo opet radi toga ako ti temp padne i ispod 30C, da izbjegneš kondenzaciju u dimnjaku pri ponovnom zagrijavanju na 50-60C ili koliko već. Dakle, plamenik će ti se paliti bez obzira jel mora ili ne dogrijavati spremnik ptv i/ili eventualni puffer. 850 litara mi se čini malo za tvoj slučaj.

Sad već u igru uvodiš solar. daj se prvo odluči kakav ti kotao trebao, solar i automatike i puferi su sve nadogradnje. Uz nekakvu automatiku punjenje spremnika ptv možeš i vremenski regulirati kao i crikulacijsku pumpu, recimo punjenje ujutro i navečer, cirko uključena samo u tom periodu. Samo, automatika za tri neovisna kruga će te poprilično koštati. Bojim se kod tebe bez tri miš ventila ništa, a samo si računaj koliko su oni i motori za njih. jedino, ako uzmeš malo bolju automatiku, pogledaj da može tjerati i puffer i solar i cirko pored 3 kruga, da ti poslije kod kupnje solara ne uvljaju neku svoju vulgaris automatiku koju ćeš morati prebrikati sa ovom svojom ak ćeš to uopće moći.

Sve u svemu, cijela instalacija je poprilično financijski zahtjevna, a kiksaš već na prvom koraku, izboru kotla. Sad malo pogledaj koliko košta puffer.....
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2012., 18:44   #19
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
Koliko sam shvatio ti ćeš grijati samo 2 etaže, s toplom vodom to je max 20KW- Znači kotao će ti i pri 32,5 KW biti 60% predimenzioniran, a još i dalje neznam kakv dimnjak imaš i što će ti on reći.

Bez obzira što ti je kotao gusani, on ipak ima neku (doduše nižu nego čelični) minimalnu temp koju valjda mora održavati, ako ništa drugo opet radi toga ako ti temp padne i ispod 30C, da izbjegneš kondenzaciju u dimnjaku pri ponovnom zagrijavanju na 50-60C ili koliko već. Dakle, plamenik će ti se paliti bez obzira jel mora ili ne dogrijavati spremnik ptv i/ili eventualni puffer. 850 litara mi se čini malo za tvoj slučaj.

Sad već u igru uvodiš solar. daj se prvo odluči kakav ti kotao trebao, solar i automatike i puferi su sve nadogradnje. Uz nekakvu automatiku punjenje spremnika ptv možeš i vremenski regulirati kao i crikulacijsku pumpu, recimo punjenje ujutro i navečer, cirko uključena samo u tom periodu. Samo, automatika za tri neovisna kruga će te poprilično koštati. Bojim se kod tebe bez tri miš ventila ništa, a samo si računaj koliko su oni i motori za njih. jedino, ako uzmeš malo bolju automatiku, pogledaj da može tjerati i puffer i solar i cirko pored 3 kruga, da ti poslije kod kupnje solara ne uvljaju neku svoju vulgaris automatiku koju ćeš morati prebrikati sa ovom svojom ak ćeš to uopće moći.

Sve u svemu, cijela instalacija je poprilično financijski zahtjevna, a kiksaš već na prvom koraku, izboru kotla. Sad malo pogledaj koliko košta puffer.....
Ma zaboravimo mi solarno (to moj susjed iz prizemlja "mašta" kao jeftino grijanje ptv ali je zaboravio jednu sitnicu a to je početna investicija 20.000kn).

Kotlovnica u garaži dimnjak dužine 3.5 m (promjer ?) običan (ne-znam).

Da se vratimo na bitnu stvar: Variante:

1. Ostaviti predimenzionirani kotao (minimalna temperatura vode u njemu je 45stC) da radi s svojih 46.5kW i ugraditi pufer od npr centrometala CAS-1001 - 1000l ~ 5083kn + ugradnja recimo 3000 kn.

ILI

2. Kupiti manji kotao od 20kW i zamjeniti stari. Još ako ima s vođenjem na vanjsku temperaturu tim bolje.

Zadnje uređivanje drPD : 07.06.2012. at 19:05.
drPD is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2012., 19:07   #20
ja sam za II, novo ili rabljeno.
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:37.