Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.06.2012., 17:16   #1
šalovanje ruba deke (ploče)

ovako,planiram izbetonirati ploču, ali me muči jedan problem. za sad sam postavio gredice,ispune, ispod gredica sam stavio grede,ispod greda metalne podupirače na svakih metar, postavio sam i mrežu i svu armatura koja ide, ploča je nekih 7x9 i trebam sad sa strana zatvorit tu ploču daskama, ali me muči kako da učvrstim te rubne daske pošto je to sve na visini, jer kad sam radio temelje, dole na zemlji mi nije bio problem jer bi učvrstio sa kolcima te daske, ali na visini neznam šta da napravim da mi to bude čvrsto i da ne pada, nemam pojma kako da ih učvrstim, da ih zavidam u zid nema smisla ili da od zemlje podupirem gredama, a visina skoro 2.5m,molim one koji znaju da mi probaju objasnit kako se to radi inače.
Nokuchikashi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 18:01   #2
Quote:
Nokuchikashi kaže: Pogledaj post
ovako,planiram izbetonirati ploču, ali me muči jedan problem. za sad sam postavio gredice,ispune, ispod gredica sam stavio grede,ispod greda metalne podupirače na svakih metar, postavio sam i mrežu i svu armatura koja ide, ploča je nekih 7x9 i trebam sad sa strana zatvorit tu ploču daskama, ali me muči kako da učvrstim te rubne daske pošto je to sve na visini, jer kad sam radio temelje, dole na zemlji mi nije bio problem jer bi učvrstio sa kolcima te daske, ali na visini neznam šta da napravim da mi to bude čvrsto i da ne pada, nemam pojma kako da ih učvrstim, da ih zavidam u zid nema smisla ili da od zemlje podupirem gredama, a visina skoro 2.5m,molim one koji znaju da mi probaju objasnit kako se to radi inače.

žabicama

al kak da ti sad to objasnim...

ili stegama ako imaš dovoljno otvora, ali nema druge nego žabicama
marion56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 18:17   #3
Evo kod mene je bilo ovako, slika govori sve:

https://dl.dropbox.com/u/6736945/HPIM3053.JPG
bajadojaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 19:54   #4
Na daskama izbuši dvije rupe od fifi 5mm (recimo) na razmak od 30 mm!
Kroz to provuci žicu i sveži ju za armaturu. Na nekoliko mjesta stavi distancere - letvice između šalunga i gredica/cigle. Između dvije žice provuci čaval i okreći ga dok sve ne učvrstiš. Kad uliješ beton vadi van distancere
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 21:06   #5
a tako sam ja nešto i mislio da povežem sa žicom za armaturu, ali me bilo strah da nije preslabo da nebi beton otvorio,ali sad kad vi tako kažete,i kad razmislim malo i neće jer nije to neka masa kao kod temelja, i uzet ću ižabice i za gredice nešto, nešto za mrežu i trebalo bi držat,hvala na svemu i na slikama,idem na posao jer već par dana stalno nešto drugo petljam a ne radim to jer nisam bio siguran kako, a nije mi se dalo sa tla upirati daske i grede ili bušit zidove
Nokuchikashi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2012., 07:10   #6
bez zabica nemoj pokusavati....inace ces skupljati beton pokraj zida.....
spoki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2012., 07:27   #7
Da sam na tvojem mjestu ne bih se igrao s kojekakvim Grunf rješenjima, nego učvrstio sve kako treba. Kad ti dođe mikser s pumpom i počne ulijevati beton, više nema natrag ako nešto krene po zlu (raspadne se šalung npr.) Osobno sam se uvjerio koliko si dodatnih problema i posla čovjek može napraviti s neadekvatnim šalungom. Jedno betoniranje koje mi je trebalo trajati max 4 sata (beton rađen doma mješalicom) oteglo se na cijeli dan ilitiga 11 sati posla, a sve zbog pomanjkanja iskustva. Bilo je rašalavanja, vađenja betona, ponovnog šalanja, o izgubljenom vremenu i živcima da ne pričam. Vele da se na greškama uči, jedino kaj pametan uči na tuđim greškama, a budala na svojima (nečemo sad o tome kaj sam ja ispal taj put ). Ali kako vele, svaka škola se plaća...
bajadojaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2012., 09:19   #8
Quote:
spoki007 kaže: Pogledaj post
bez zabica nemoj pokusavati....inace ces skupljati beton pokraj zida.....
Koja je razlika žabice (i gdje ih učvrstiti) i vezanje žicom. Što misliš kako su ljudi radili kad nije bilo žabica?:
I žabice i žicu moraš postaviti na razmak od oko 60 cm i onemogućiti da daska sklizne.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2012., 10:55   #9
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Koja je razlika žabice (i gdje ih učvrstiti) i vezanje žicom. Što misliš kako su ljudi radili kad nije bilo žabica?:
I žabice i žicu moraš postaviti na razmak od oko 60 cm i onemogućiti da daska sklizne.
ne kazem da se ne moze i zicom,ali.... mogucnost da salung popusti pod teretom betona je jako velika....
deka od 7x9 u koju ide oko 7-8m3 betona nije mala betonaza,za vrijeme koje ti imas vremena ponovno stavljati salung kad popusti na nekom mjestu....
moj savjet je samo zabice,ravno zeljezo 4mm i dobro stegnuti spanerom,ostalo su upitne improvizacije....
ovako je bilo kod mene
spoki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2012., 15:09   #10
Quote:
Nokuchikashi kaže: Pogledaj post
.
Ako to nisi nikad radio a i nemaš žabica, najbolje da angažiraš nekog lokalnog obrtnika (ili zidara na crno) da to zašaluje. napravit će to puno brže od tebe, i vjerovatno će krajnji rezultat biti uredniji.
Može se žicom, ali velika je šansa da otvori kad beton rukne iz pumpe. a ako ne otvori, kad skineš oplatu izgledat će svakako, valovito i krivudavo.


Quote:
spoki007 kaže: Pogledaj post
a gdje su ti vertikalni serklaži?
čemu su služile šipke ostavljene iz ploče, u donjoj zoni?
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2012., 07:21   #11
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Ako to nisi nikad radio a i nemaš žabica, najbolje da angažiraš nekog lokalnog obrtnika (ili zidara na crno) da to zašaluje. napravit će to puno brže od tebe, i vjerovatno će krajnji rezultat biti uredniji.
Može se žicom, ali velika je šansa da otvori kad beton rukne iz pumpe. a ako ne otvori, kad skineš oplatu izgledat će svakako, valovito i krivudavo.




a gdje su ti vertikalni serklaži?
čemu su služile šipke ostavljene iz ploče, u donjoj zoni?
vertikalnih serklaza nema....ako dodje do potresa nece te spasiti ni ta 4 serklaza a ako ti se zavuce vlaga u taj beton cijeli zivot ces imati pljesnive zidove u kutu....

sipke su ostavljene za stepeniste,nije za balkon jer vidim na sta ciljas
spoki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2012., 09:21   #12
Quote:
spoki007 kaže: Pogledaj post
vertikalnih serklaza nema...
.ako dodje do potresa nece te spasiti ni ta 4 serklaza a ako ti se zavuce vlaga u taj beton cijeli zivot ces imati pljesnive zidove u kutu....

sipke su ostavljene za stepeniste,nije za balkon jer vidim na sta ciljas
hehe, ovo mi je u stilu "što će mi zračni jastuci, neće mi pomoći ako sletim u grabu".
ako napraviš propisnu izolaciju, nema se kako vlaga zavuči.
a ako se vlaga zavuče u betonske blokove, onda je tek problem.

bile šipke za balkon ili stube, svejedno je, jer svakako treba stup (ili supovi) na kraju.

edit: jeste li Vi gradili kuću u Baranji, pomoću sredstava APN-a, i o svemu vodili blog prije nekoliko godina?
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2012., 11:53   #13
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
hehe, ovo mi je u stilu "što će mi zračni jastuci, neće mi pomoći ako sletim u grabu".
ako napraviš propisnu izolaciju, nema se kako vlaga zavuči.
a ako se vlaga zavuče u betonske blokove, onda je tek problem.

bile šipke za balkon ili stube, svejedno je, jer svakako treba stup (ili supovi) na kraju.

edit: jeste li Vi gradili kuću u Baranji, pomoću sredstava APN-a, i o svemu vodili blog prije nekoliko godina?
malo smo otisli previse off,ali da odgovorim
armatura za balkon (ili bilo sta drugo sto neovisno "visi") se ostavlja u gornjoj zoni deke,dok za stupiste ili balkon koji ima stupove se ostavlja u donjoj zoni deke....
svatko ima svoje misljenje o serklazima,moje je takvo jer sam vidio hrpu kuca u kojima su tamni kutovi da ne kazem coskovi.....
i zadnje pitanja,da gradio sam ali ne preko APN nego direktnim potpisivanje ugovora sa ministarstvom....


1000.post

Zadnje uređivanje spoki007 : 14.06.2012. at 11:53. Reason: 1000.post
spoki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2012., 12:10   #14
Kutevi su tamni zbog kondenzacije vlage na toplinskim mostovima (jer betonski djelovi nisu nikako izolirani, ili su ponekad nedovoljno i pogrešno izolirani). za kondenzaciju nije kriv serklaž nego loša izvedba.
znam ja jako dobro u koju zonu ide armatura

ps. ako se dobro sjećam, još je neki balkon kod tebe naknadno izveden.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2012., 13:05   #15
nemoj da se ljutis...nisam mislio nikoga uvrijediti....
i da balkon na katu sam naknadno betonirao s tim da je isto tako armatura bila zalivena u deku kuce,ali kao i sto pretpostavljas u gornjoj zoni
*al se baustelac svega đavla ti sjecas
spoki007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:52.