Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2005., 19:13   #1
Vjerske zajednice u Hrvatskoj

Dakle, upravo čujem da po hrvatskom zakonu vjerska zajenica da bi se registrirala kao takva mora imati najmanje 500 registriranih članova, i mora kao udruga djelovati najamnje 5 godina!

Zadnje uređivanje Blaise : 07.01.2005. at 18:08.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2005., 16:34   #2
znači, ne mogu registrirati kvintarijance kao vjersku zajednicu?

vrit.

sad moram skupiti 500 vjernika...
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2005., 17:57   #3
Ovo NIJE tema o Lukiću. Ako ih je netko željan, može ih otvarati na drugim forumima. Stoga će postovi o njemu biti obrisani.

Ono što ova tema jest - vrlo je zanimljiva. Naš je zakon uisitnu rigorozan po tom pitanju (za razliku od nekih drugih, npr.). U Sloveniji je to, recimo, daleko lakše - ne samo osnovati vjersku zajednicu, nego i ostvariti neka prava koja iz jednog takvog angažmana proizlaze.
Npr. plaću.

Zašto kod nas to nije tako - ne znam. Manje vjerske/duhovne zajednice su prisiljene djelovati kao udruge, bez obzira što im je "bit" okupljanja potpuno drugačija.

Nisam niti sama sigurna da li se na ovaj - naš - način - osiguravaju veće slobode i/ili ostvaruje veća kontrola. Mislim ipak da ne.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2005., 18:05   #4
Zesca glupost
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2005., 22:05   #5
Quote:
Blaise kaže:
Zašto kod nas to nije tako - ne znam. Manje vjerske/duhovne zajednice su prisiljene djelovati kao udruge, bez obzira što im je "bit" okupljanja potpuno drugačija.
Pa što s tim? Imaju se pravo okupljati i skupiti dovoljan broj članova ako su čemu!

Ali ne mogu tražiti novac o države!


Znam neke koji sigurno imaju i više od 500 članova i čisto dobro djeluju i kao udruga, a nikom nisu na teret!
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2005., 22:12   #6
Quote:
Simona kaže:

Ali ne mogu tražiti novac o države!


Znam neke koji sigurno imaju i više od 500 članova i čisto dobro djeluju i kao udruga, a nikom nisu na teret!
Ali, neki već dobivaju novac od države, i to pozamašan.
Neki dobivaju i iz iznozemstva. Neki i jedno i drugo.

Koje?
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2005., 23:39   #7
Quote:
Blaise kaže:
Ali, neki već dobivaju novac od države, i to pozamašan.
Neki dobivaju i iz iznozemstva. Neki i jedno i drugo.

Koje?
1. Zna se koje dobivaju novc od države i zašto!
2. hm, da kažem...ne, ipak neću.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 13:52   #8
Vjerska prava u Hrvatskoj i govor mržnje

Da li je ovo (što je dolje citirano) smjer u kojem se kreće Hrvatska? Da li se može sve religiozne ljude, ili sve pripadnike neke nacije ovako tretirati?
Ne bi li govor mržnje na vjerskoj, ili nacinalnoj osnovi trebao biti jednako tretiran?

Primjer:
Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
Dakle, čak i ako pećina(drugi forumaš) tvrdi da je svaka religiozna osoba u biti psihotična, ne vjerujem da je rekao išta pogrešno s psihološkog stanovišta. To što se uglavnom radi o blagim psihozama ne mijenja na stvari po tom pitanju, još su uvijek to psihoze. Mijenja na stvari samo po pitanju uvredljivosti: radi se o činjenici; želite li je shvatiti kao uvredljivu, to je vaša stvar.

Brojni forumaši koji dolaze na forum religija (zašto, koji su im motivi?) o vjernicima govore kao o psihičkim bolesnicima...

Nije li to govor mržnje?
Da li je to zakonito?
Da li je to naša budućnost?
Da li ćemo svi, koji smo vjernici, jednom morati na prisilno "liječenje"?
Hi Fi Equalizer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 14:10   #9
Borili smo se za slobodno društvo. Dakle ne vidim nikakav problem što misle agresivni nevjernici. Svak ima slobodu misliti što želi i kazati što želi i ništa više i ništa manje.

Ja ne kužim zašto se ti obazireš na tipove koji drže jedino ispravnim svoje mišljenje ?
Albatros is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 14:20   #10
Quote:
Albatros kaže: Pogledaj post
Ja ne kužim zašto se ti obazireš na tipove koji drže jedino ispravnim svoje mišljenje ?
Misliš da je to legitimno?

Ako je legitimno, netko može napraviti (i realizirati) politički program na toj osnovi?
Da li bi tada postojala jednakost između vjernika i ateista?
Da li bi, onda, službeni stav bio da su svi vjernici bolesni?
Da li bi to mogla biti osnova za prisilno liječenje?
Hi Fi Equalizer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 14:38   #11
Teoretski je moguće, ali to ne prolazi ni u jednoj slobodnoj zapadnoj demokraciji. Čak i kad bi prošlo odmah bi najašile na leđa našoj državi HHO, Amnesty International i sve svjetske udruge za ljudska prava i slobode.
Albatros is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 15:00   #12
Quote:
Albatros kaže: Pogledaj post
Teoretski je moguće, ali to ne prolazi ni u jednoj slobodnoj zapadnoj demokraciji. Čak i kad bi prošlo odmah bi najašile na leđa našoj državi HHO, Amnesty International i sve svjetske udruge za ljudska prava i slobode.
Da li bi da netko (kao u ovom slučaju sve vjernike) sve Hrvate, sve Mađare, ili sve Srbe... naziva psihičkim bolesnicima, tebi, također, bilo dopustivo?

Ne bi li to, u oba slučaja, bio govor mržnje, koji je nedopustiv?
Hi Fi Equalizer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 16:28   #13
Quote:
Hi Fi Equalizer kaže: Pogledaj post
Da li bi da netko (kao u ovom slučaju sve vjernike) sve Hrvate, sve Mađare, ili sve Srbe... naziva psihičkim bolesnicima, tebi, također, bilo dopustivo?

Ne bi li to, u oba slučaja, bio govor mržnje, koji je nedopustiv?
Ne, jer ne postoji nitko tko nije blago psihotičan.
__________________
Inside every old person there is a young person wondering what the hell hapened.
Zabushant is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2008., 19:09   #14
Quote:
Hi Fi Equalizer kaže: Pogledaj post
Da li je ovo (što je dolje citirano) smjer u kojem se kreće Hrvatska? Da li se može sve religiozne ljude, ili sve pripadnike neke nacije ovako tretirati?
Ne bi li govor mržnje na vjerskoj, ili nacinalnoj osnovi trebao biti jednako tretiran?

Primjer:



Brojni forumaši koji dolaze na forum religija (zašto, koji su im motivi?) o vjernicima govore kao o psihičkim bolesnicima...

Nije li to govor mržnje?
Da li je to zakonito?
Da li je to naša budućnost?
Da li ćemo svi, koji smo vjernici, jednom morati na prisilno "liječenje"?
Pa, budi pošten i uputi ljude na podorum Religija gdje će lako utvrditi da i tvoje teze/izjave nisu daleko od govora mržnje. Smatram da je podlo da jednu temu, potpuno izvučenu iz konteksta, prebacuješ na drugo mjesto gdje su mali izgledi da ti prozvani direktno može odgovorit.

U krajnju ruku ako te žulja mišljenje ljudi s kojim se ne slažeš, budi toliko pristojan i pokušaj sam uobličiti temu bez, ponavljam, vađenja jedne izjave iz konteksta topica.

A, ako gore navedeno doista smatraš govorom mržnje, uvijek imaš moderatora kojem se možeš požaliti.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2008., 20:25   #15
Quote:
Hi Fi Equalizer kaže: Pogledaj post
Da li je ovo (što je dolje citirano) smjer u kojem se kreće Hrvatska? Da li se može sve religiozne ljude, ili sve pripadnike neke nacije ovako tretirati?
Ne bi li govor mržnje na vjerskoj, ili nacinalnoj osnovi trebao biti jednako tretiran?

Primjer:
Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
Dakle, čak i ako pećina tvrdi da je svaka religiozna osoba u biti psihotična, ne vjerujem da je rekao išta pogrešno s psihološkog stanovišta. To što se uglavnom radi o blagim psihozama ne mijenja na stvari po tom pitanju, još su uvijek to psihoze. Mijenja na stvari samo po pitanju uvredljivosti: radi se o činjenici; želite li je shvatiti kao uvredljivu, to je vaša stvar.
Brojni forumaši koji dolaze na forum religija (zašto, koji su im motivi?) o vjernicima govore kao o psihičkim bolesnicima...

Nije li to govor mržnje?
Da li je to zakonito?
Da li je to naša budućnost?
Da li ćemo svi, koji smo vjernici, jednom morati na prisilno "liječenje"?
Ajde, ajde, više puta si razotkriven kako izvlačiš rečenice iz konteksta i kako bezbrižno lažeš pa tako i sada

Zaboravio si citirati cijeli tekst da bi tu na politici ispao kao potlačena dušca na kojem se vrši nepravda

Evo cijeli tekst:
Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
Psihotičnost nije karakteristika koju netko ima ili nema; ne radi se o svjetlu koje uključiš ili isključiš, o bitu koji ima vrijednost ili 0 ili 1.
Svi smo mi u ovom ili onom pogledu psihotični, neurotični i još kojekakvi. Nisi li nikad rješavao onaj test ličnosti koji ti daju na regrutaciji? On mjeri četiri aspekta: psihotičnost, neurotičnost, introverziju/ekstraverziju te koliko lažeš.

Dakle, čak i ako pećina tvrdi da je svaka religiozna osoba u biti psihotična, ne vjerujem da je rekao išta pogrešno s psihološkog stanovišta. To što se uglavnom radi o blagim psihozama ne mijenja na stvari po tom pitanju, još su uvijek to psihoze. Mijenja na stvari samo po pitanju uvredljivosti: radi se o činjenici; želite li je shvatiti kao uvredljivu, to je vaša stvar.
Pravo je pitanje, da li je lažno optuživanje kršenje zakona?
Prilično jadno za jednog vjernika kojemu jedna od glavih zapovjedi zabranjuje laganje
__________________
All glory to the Hypno-Toad!
Niflheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2008., 20:35   #16
Tvrditi da su religiozne osobe psihotične u kontekstu ili izvan konteksta je haranga na vjernike. Poglavito ako nema nikakvih dokaza kao što su znanstvene empirijske analize na velikom broju ispitanika gdje je dokazano da su svi do jednog vjernici psihotični. To jeste postavljanje vjernika u kategoriju blago bolesnih ljudi. To znači njihovu diskreditaciju. To se može tumačiti kao govor mržnje.
Albatros is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2008., 20:57   #17
cekaj, sad ce mene kao vjernicu netko prozvati mentalno bolesnom osobom? kojim pravom? sloboda vjeroispovijesti nije izmisljena prekjucer a religija je osobna stvar svakog pojedinca.

jasno da je to govor mrznje. to je moje skromno misljenje. onda su retardini i roditelji koji salju djecu u crkvu, munjeni su svecenici koji imaju malo povise godina provedenih u skolskim klupama, pa cekaj malo, kud to vodi?
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2008., 21:28   #18
A što je sa definiranjem ateizma kao sile mraka?
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2008., 21:38   #19
Pa mi to i jesmo po definiciji nekih vjerskih dokumenata, nema smisla zaliti se, uostalom ateisti se ne bi trebali obazirati previse na takve izjave, mi ipak ne priznajemo TOJ sili vlast...
Skuzajte nas, mi cemo ipak ili u pakao(po nekim religijskim konotacijama) ili u nistavnost(po mojoj ateistickoj definiciji smrti), moramo barem za zivota uzivati!
__________________
Back in BLACK
AV Fedotov is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2008., 21:42   #20
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
A što je sa definiranjem ateizma kao sile mraka?
zasto bi ateizam bio definiran kao sila mraka? pa to je izbor svakog pojedinca. kaj se mene tice moj susjed moze vjerovat u krepanog stakora ako hoce-njegova stvar i bas me briga.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:26.