Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.06.2017., 22:22   #4241
Ah, ima velikih para i drugdje, ali mislim da nema te kvalitete zivota, sigunosti, stabilnosti (barem u aspektima koji su meni visoko na listi).
__________________
Et viens avec moi!
Xiang Chi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 21:51   #4242
stranci u Švicarskoj - zanimljivo:

1. ITALIEN 318'653
2. DEUTSCHLAND 304'706
3. PORTUGAL 269'521
4. Frankreich 127'294
5. Kosovo 111'496
6. Spanien 83'478
7. Türkei 67'986
8. Mazedonien 65'193
9. Serbien 64'256
10. Österreich 42'062
11. Grossbritannien 41'007
12. Bosnien u. Herzegowina 30'774
13. Kroatien 29'049
14. Polen 26'927
15. Sri Lanka (1. Nicht-Europa-Staat) 25'828
16. Niederlande 21'005
17. Brasilien 19'791
18. Eritrea 19'773
19. Ungarn 19'727
20. USA 17'264

http://www.conviva-plus.ch/?page=1945
__________________
What are you trying to do, destroy a man who seeks the truth, or destroy the truth so no man can seek it? Either way you lose.
zuzi666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2017., 19:08   #4243
Citizens from EU-27* states enjoy full freedom of movement. This means that citizens of those countries are free to travel to Switzerland, and to live and work here. Since 1 January 2017, Croatian nationals have also benefited from the freedom of movement; however they are still subject to transitional provisions.
EU/EFTA nationals may enter Switzerland to look for work. They may stay in the country for up to three months without a permit. If the job search takes longer than three months, EU/EFTA nationals may apply for a temporary residence permit valid for three months within any calendar year (total stay = six months), provided they have the financial means to pay their living expenses.


Special rules applying to Croatian nationals:

Croatian nationals interested in working in Switzerland are subject to transitional provisions. For the time being, they may only work in Switzerland subject to the following restrictions:

- Priority given to Swiss nationals (preference given to Swiss and foreign nationals who are already on the Swiss labour market)
- Salary and working conditions
- Separate, annual, gradually rising quantitative limits for temporary residence permits and residence permits.
Blagom is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 08:19   #4244
Quote:
zuzi666 kaže: Pogledaj post
stranci u Švicarskoj - zanimljivo:

1. ITALIEN 318'653
2. DEUTSCHLAND 304'706
3. PORTUGAL 269'521
4. Frankreich 127'294
5. Kosovo 111'496
6. Spanien 83'478
7. Türkei 67'986
8. Mazedonien 65'193
9. Serbien 64'256
10. Österreich 42'062
11. Grossbritannien 41'007
12. Bosnien u. Herzegowina 30'774
13. Kroatien 29'049
14. Polen 26'927
15. Sri Lanka (1. Nicht-Europa-Staat) 25'828
16. Niederlande 21'005
17. Brasilien 19'791
18. Eritrea 19'773
19. Ungarn 19'727
20. USA 17'264

http://www.conviva-plus.ch/?page=1945
Ova statistika vjerojatno malo vara, jer uzima u obzir samo strane drzavljane, a ne i naturalizirane Svicarce. Tako da Hrvata u CH vjerojatno ima barem duplo vise.
S obzirom da u glavi vecine Svicaraca jos uvijek postoji samo kategorija ex-Jugoslawien, kad se svi zbroje, zauzimaju uvjerljivo prvo mjesto
trekker is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 09:37   #4245
Hrvata iz HR ima toliko da svi mogu stati pod jednu sljivu......e sad ti iz Bosne milione franaka donose u HR....sad pokusajte sami izracunati...koliko Srba ima u HR i koliko saborskig mjesta, koliko saborskih mjesta imaju oni koji Vam milione donose i jos ih se reketira porezima...
Veliki broj Albanaca ima srpski pasos.....
Svicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 20:03   #4246
Quote:
Svicar kaže: Pogledaj post
Hrvata iz HR ima toliko da svi mogu stati pod jednu sljivu......e sad ti iz Bosne milione franaka donose u HR....sad pokusajte sami izracunati...koliko Srba ima u HR i koliko saborskig mjesta, koliko saborskih mjesta imaju oni koji Vam milione donose i jos ih se reketira porezima...
Veliki broj Albanaca ima srpski pasos.....
tu mi se cini da se moram slozit s tobom. u ovih malo vise od 6 mjeseci ovdje, upoznala sam par Hrvata ali su to sve Hrvati ne iz Hrvatske....
ne da imam nekaj protiv ljudi, samo konstatiram....
__________________
What are you trying to do, destroy a man who seeks the truth, or destroy the truth so no man can seek it? Either way you lose.
zuzi666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 20:15   #4247
Quote:
zuzi666 kaže: Pogledaj post
tu mi se cini da se moram slozit s tobom. u ovih malo vise od 6 mjeseci ovdje, upoznala sam par Hrvata ali su to sve Hrvati ne iz Hrvatske....
ne da imam nekaj protiv ljudi, samo konstatiram....
Sada Hrvati iz HR cuce i cekaju da bi se nekako domogli CH( doduse, jasam iz HR jos prije 31 godina dosao u CH), mogu u D , ali tamo je sitno, filter ulaska u CH je stvarno strog, eto ti Bosanci su znali procjeniti gdje otici i kada, steta sto nemaju vecu utjecaj u HR , jer ovog casa imaju i ideje i novce a i volju....koliko dugo, tko to zna...
Svicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 09:28   #4248
Quote:
Snack kaže: Pogledaj post

Opcija ti je i da odeš prvo u Njemačku, gdje možeš početi raditi odmah, bez i jedne komplikacije, napraviti nešto staža i iskustva, pa nakon par godina probati opet CH, ali ovaj put sa par godina njemačkog staža što njima izgleda daleko ozbiljnije nego i desetljeće u našoj prčiji...

Nadam se da sam u krivu, te da će me netko opovrgnuti, ali iz vlastitog iskustva imam dojam da je Hrvatima trenutno užasno teško izboriti se za mjesto u CH.
moj muz je inzinjer preh. tehnologije tj Lebensmittel ingenieur.. Njemci imaju vise od 5 naziva za to isto zvanje..

muz je sad nakon vise od 4mj cekanja dobio Genehmigung zum führen der berufsbezeichnung Ingenieur tj odobrenje da moze raditi taj posao (a njemci su trazili cak i cijeli index sa satima prevedeno na njemacki i to prevedeno tu DE a ne iz Hr).. znaci iako smo EU i zivimo tu i dalje tretiraju kao da smo zemlje 3 svijeta.. tako da svicarci znajuci ih su jos puno tezi..

isto nam je plan da stekne iskustva u DE i onda za 2/3god da probamo CH jer kao IT tako i ova njegova struka je bas trazena u CH
mare-82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 00:17   #4249
Quote:
Svicar kaže: Pogledaj post
Sada Hrvati iz HR cuce i cekaju da bi se nekako domogli CH( doduse, jasam iz HR jos prije 31 godina dosao u CH), mogu u D , ali tamo je sitno, filter ulaska u CH je stvarno strog, eto ti Bosanci su znali procjeniti gdje otici i kada, steta sto nemaju vecu utjecaj u HR , jer ovog casa imaju i ideje i novce a i volju....koliko dugo, tko to zna...
Pogledaj samo koliko je Grenzgänger. Svi susedi lete u svicu a Normalno da je talijana najvise. Nista nece da rade samo prave pizze a kad jedu stol je uvjek pun. . Bas me zanima Jel imaju svabe i austrijanci kakve restrikcije ili se mogu svi zaposlit slobodno u CH. Razlika u placi ogromna ne treba ni govorit a svaba i austrijanaca je 100 miliona a hrvata 4 miliona
neobuzdan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 01:34   #4250
Quote:
neobuzdan kaže: Pogledaj post
Pogledaj samo koliko je Grenzgänger. Svi susedi lete u svicu a Normalno da je talijana najvise. Nista nece da rade samo prave pizze a kad jedu stol je uvjek pun. . Bas me zanima Jel imaju svabe i austrijanci kakve restrikcije ili se mogu svi zaposlit slobodno u CH. Razlika u placi ogromna ne treba ni govorit a svaba i austrijanaca je 100 miliona a hrvata 4 miliona
Nisi razumio,...svicerinnisu razumiki da Hrvati iz HR imaju nesto posebno da ih se pusti, i eto, prezivljvaju bez njih...vjerovatno losije rade pizze od talijana....

Ovdje je sve drugacije, prvo ti daju da procitas pravila, proucis pa se pocme radit, u D prvo kazes ja dosaom, upises se i polako trazis posao......ljudi, pravite gresku, motivacija Vam je zarada u CH, ali zatim
Slijedi sok, trajanje godisnjeg, zdrastveno, duljina naknade za porodiljsko i td...onda otrznjenje,, da bi dosao treba ti 5000-10.000 franaka da startas....

Restrikcije postoje, tj.nesmiju radit ispod cjene , takvih njemaca nema mnogo, mahom su nasi , koji koriste blagodeti mogucnost prelaska granice i duplo jace place...

A sto ti cekas, rekao si lako ces, samo skocis malo u do CH, valjda vrijedis toliko da ti sadasnji domacini daju svoje drzavljanstvo, onda se samo pojavis...
Svicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 12:59   #4251
ganjam neki posao u svici pa me zanima sljedece, ako u svabiji mogu komotno od poslodavca trazit 50-60k brutto bez da se ovaj pocne smijat ili da meni bude neugodno, koliko para bi mogao traziti u svicarskoj ? onako okvirno, recimo da je IT u pitanju, finanz sektor. zanima me cisto zato sto je par ljudi poletitlo, koje znam, pa su im prvo nudili jedne pare a kad su tamo dosli onda je to vec islo znacajno prema dolje, a ovako ne mogu procijenit a ni informacije na netu mi nisu nesto pouzdane. ja se sjecam da su mi prije par godina nudili nekih 120k francs ali opet to je taj momenat iz daljine, ne znam na koliko bi to spalo da sam isao na razgovor. a ne znam ni sta je 120k francs u svici, jel to 50k, 60k u svabiji (znam koliko je eura ali ne mislim na to vec na tu bransu jel to pase ili ne), je li vise, je li manje, koji je djir.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 14:40   #4252
2
Quote:
bata konj harmonikas kaže: Pogledaj post
ganjam neki posao u svici pa me zanima sljedece, ako u svabiji mogu komotno od poslodavca trazit 50-60k brutto bez da se ovaj pocne smijat ili da meni bude neugodno, koliko para bi mogao traziti u svicarskoj ? onako okvirno, recimo da je IT u pitanju, finanz sektor. zanima me cisto zato sto je par ljudi poletitlo, koje znam, pa su im prvo nudili jedne pare a kad su tamo dosli onda je to vec islo znacajno prema dolje, a ovako ne mogu procijenit a ni informacije na netu mi nisu nesto pouzdane. ja se sjecam da su mi prije par godina nudili nekih 120k francs ali opet to je taj momenat iz daljine, ne znam na koliko bi to spalo da sam isao na razgovor. a ne znam ni sta je 120k francs u svici, jel to 50k, 60k u svabiji (znam koliko je eura ali ne mislim na to vec na tu bransu jel to pase ili ne), je li vise, je li manje, koji je djir.
Koliko imas sada za pokazati,..netto
Svicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 15:01   #4253
Quote:
Svicar kaže: Pogledaj post
2

Koliko imas sada za pokazati,..netto

recimo da imam 30k netto godisnje, sad, a da ne bi isao za ispod 50k netto godisnje, a u prinicipu ganjao bi 60k. sad ako gledam 120k franca to je koliko ? 80k netto ? ne mogu da procijenim zbog poreza i zdravstvenog, nemam pojma jer sve drugacije. s druge strane sta mi od tih 80k ostane, svica nije bas jeftina....
znaci od poslova to sve krece sa pricom o 120k franca a onda spustaju na 90k (brutto), znaci tih nekih 60k netto, a nisam u stanju da procijenim jel to dobra ponuda ili ne. ako nije onda moram da izganjam 80k netto a u razgovoru sa poslodavcem kad me pita, ko i ti, koliko imam sad....malo bezveze.....
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 15:12   #4254
Quote:
bata konj harmonikas kaže: Pogledaj post
recimo da imam 30k netto godisnje, sad, a da ne bi isao za ispod 50k netto godisnje, a u prinicipu ganjao bi 60k. sad ako gledam 120k franca to je koliko ? 80k netto ? ne mogu da procijenim zbog poreza i zdravstvenog, nemam pojma jer sve drugacije. s druge strane sta mi od tih 80k ostane, svica nije bas jeftina....
znaci od poslova to sve krece sa pricom o 120k franca a onda spustaju na 90k (brutto), znaci tih nekih 60k netto, a nisam u stanju da procijenim jel to dobra ponuda ili ne. ako nije onda moram da izganjam 80k netto a u razgovoru sa poslodavcem kad me pita, ko i ti, koliko imam sad....malo bezveze.....
Nudili 120.000 a ti nisi prihvatio, IT strucnjak, specijalnost finasije,..ne znas koliko je to novaca,, pa ti nas sve nasmijavas, sada imas placu jednog sposobnijeg keramicara u D.....

Koju vizu su ti nudili u CH, na koje vrijeme....?

U CH je sve transparentno, sve je javno,..koliko WC papira trosi svaka ambasada u svijetu, koliko kosta rezervni motor od F/A 18, koliko ih ima u rezervi, i td.
Ti nemozes procjeniti kako ces zivjeti sa koliko novaca u CH,
A to je, jedina motivacija dolaska u CH je novac, zalosno

Zadnje uređivanje Svicar : 30.06.2017. at 15:59.
Svicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 15:38   #4255
Quote:
Svicar kaže: Pogledaj post
Nudili 120.000 a timnisimprihvatio, IT strucnjak, specijalnost finasije,..ne znas koliko je to novaca,, pa ti nas sve nasmijavas, sada imas placu jednog sposobijeg keramicara u D.....

Kojun vizu su ti nudili u CH, na koje vrijeme....?

U CH je sve transparentno, sve je javno,..koliko WC papira trosi svaka ambasada u svijetu, koliko kosta rezervni motor od F/A 18, koliko ih ima u rezervi, i td. Ti nemozes procjeniti kako ces zivjeti sa koliko novaca u CH,
A to je, jedina motivacija dolaska u CH je novac, zalosno
gle znaci ne namjeravam se nadjebavat s tobom. nisam prihvatio jer nisam mogao tada, imao sam drugih obaveza. druga stvar necu ti ja pisat koliko stvarno zaradjujem, pricam okvirno. trece jedina motivacija za rad je novac, da imam para - ne bih radio, a kako ti na to gledas to je tvoja stvar. imam pravo radit iskljucivo za pare bez da me neko spota sto sam sta ? seljak ? pa da imam para ne bi trazio - para. znaci mani me te filozofije.

znaci ako ima neko drugi sa nekim iskustvom da podijeli a ne da se svadjamo, jer sta cu ja napravit i zasto je moja stvar a ne da se opravdavam ovdje anonimusima. ako mi se ponudi 120k franca godisnje brutto, koji je to ekvivalent u njemackoj i obratno, e da bi mogao procijenit da li mi se isplati mijenjat posao, i to je sve. pa neko je sigurno presao iz njemacke u svicarsku za slicne ili manje slicne pare, i sve sto ja trazim je neko iskustvo, kratko i jasno nista vise.


a i ovo sposobniji keramicar pa sposobniji keramicar je imao dvaputa moju placu u IT u hrvatskoj, nije nista cudno da ima jos bolje pare u njemackoj, to ti je tako. ali znas onu, svakoga dana u svakom pogledu.....dok ne naucim slagat plocice
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 18:39   #4256
Quote:
bata konj harmonikas kaže: Pogledaj post
ganjam neki posao u svici pa me zanima sljedece, ako u svabiji mogu komotno od poslodavca trazit 50-60k brutto bez da se ovaj pocne smijat ili da meni bude neugodno, koliko para bi mogao traziti u svicarskoj ? onako okvirno, recimo da je IT u pitanju, finanz sektor. zanima me cisto zato sto je par ljudi poletitlo, koje znam, pa su im prvo nudili jedne pare a kad su tamo dosli onda je to vec islo znacajno prema dolje, a ovako ne mogu procijenit a ni informacije na netu mi nisu nesto pouzdane. ja se sjecam da su mi prije par godina nudili nekih 120k francs ali opet to je taj momenat iz daljine, ne znam na koliko bi to spalo da sam isao na razgovor. a ne znam ni sta je 120k francs u svici, jel to 50k, 60k u svabiji (znam koliko je eura ali ne mislim na to vec na tu bransu jel to pase ili ne), je li vise, je li manje, koji je djir.
Quote:
bata konj harmonikas kaže: Pogledaj post
recimo da imam 30k netto godisnje, sad, a da ne bi isao za ispod 50k netto godisnje, a u prinicipu ganjao bi 60k. sad ako gledam 120k franca to je koliko ? 80k netto ? ne mogu da procijenim zbog poreza i zdravstvenog, nemam pojma jer sve drugacije. s druge strane sta mi od tih 80k ostane, svica nije bas jeftina....
znaci od poslova to sve krece sa pricom o 120k franca a onda spustaju na 90k (brutto), znaci tih nekih 60k netto, a nisam u stanju da procijenim jel to dobra ponuda ili ne. ako nije onda moram da izganjam 80k netto a u razgovoru sa poslodavcem kad me pita, ko i ti, koliko imam sad....malo bezveze.....
Quote:
bata konj harmonikas kaže: Pogledaj post
gle znaci ne namjeravam se nadjebavat s tobom. nisam prihvatio jer nisam mogao tada, imao sam drugih obaveza. druga stvar necu ti ja pisat koliko stvarno zaradjujem, pricam okvirno. trece jedina motivacija za rad je novac, da imam para - ne bih radio, a kako ti na to gledas to je tvoja stvar. imam pravo radit iskljucivo za pare bez da me neko spota sto sam sta ? seljak ? pa da imam para ne bi trazio - para. znaci mani me te filozofije.

znaci ako ima neko drugi sa nekim iskustvom da podijeli a ne da se svadjamo, jer sta cu ja napravit i zasto je moja stvar a ne da se opravdavam ovdje anonimusima. ako mi se ponudi 120k franca godisnje brutto, koji je to ekvivalent u njemackoj i obratno, e da bi mogao procijenit da li mi se isplati mijenjat posao, i to je sve. pa neko je sigurno presao iz njemacke u svicarsku za slicne ili manje slicne pare, i sve sto ja trazim je neko iskustvo, kratko i jasno nista vise.


a i ovo sposobniji keramicar pa sposobniji keramicar je imao dvaputa moju placu u IT u hrvatskoj, nije nista cudno da ima jos bolje pare u njemackoj, to ti je tako. ali znas onu, svakoga dana u svakom pogledu.....dok ne naucim slagat plocice
Bilo je o svemu tome dosta govora na ovoj temi.

Pocni prvo s ovim:
https://www.lohncomputer.ch/

Pa ces vidjeti otprilike razliku brutto/netto.

A onda pogledaj i ovo:

http://www.lohnanalyse.ch/loehne.html

i slicne adrese koje se dobiju uz malo truda na googlu.

Plaće u Švicarskoj variraju od kantona do kantona, a ovise naravno i o tvojim kvalifikacijama. Isto tako variraju i troškovi života, nije isto živiš li u centru Zuericha, ili u nekom selu 50 km dalje.

Ne znam točno koliko su plaće u IT-sektoru, pogotovo u financijskom sektoru, ali bih rekao da nisu male.
Općenito, 120 tisuća godišnje za bilo koje zanimanje je skroz ok ponuda. Nije nešto za pasti u nesvijest, ali definitivno nije malo.
trekker is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 18:59   #4257
Šta očekujete od "čovjeka" koji da sebi nick "svicer" ?
Možete očekivati klasične gluparije...
n97 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 19:10   #4258
Quote:
n97 kaže: Pogledaj post
Šta očekujete od "čovjeka" koji da sebi nick "svicer" ?
Možete očekivati klasične gluparije...
Sto sam ja to slagao, svi ste govorili, idemo, juris svica zove, rekao sam, da ali da se probere, tebe hocu, tebe necu....tako je, svidjalo se to Vama ili ne, reci,sto sam pogrijesio, slagao ili sl.
Svicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2017., 21:11   #4259
Bata, sve imaš na Netu, a s obzirom da si IT, treba ti par sati max za sve istražiti.

Prosječna plaća Software Inženjera, zadnji put kada sam tražio na Netu, bila je cca 91.000,00 CHF (10% plus/minus ovisno o kantonu). Dakle, 120k nije samo "ok ponuda" već ponuda nakon koje sutradan spremaš kofere. Posebno ako u Njemačkoj radiš za 50/60k EURa.

CH je poznata po niskim (ili bar nižim) porezima na dohodak, posebno u odnosu na Njemačku, ali to jako ovisi o kantonu. Zuerich kanton recimo ima jedan od nižih poreza, a (ovako napamet) na spomenuti bruto od 91k CHF, ostane ti 1k CHF mjesečno u rukama više nego u DE. Dakle, ogromna razlika, ali ćeš je više/manje utopiti u skupljem stanu i ostalim troškovima.

Nemoguće je bilo kome komentirati da li je 90k OK, kad ništa o tebi ne znamo. Evo to je neki prosjek za programere s dosta godina iskustva (aka softver inženjere).
Mislim, čujem da kolege rade i za puno manje, pa su jako zadovoljni, jer im dosta ostane u džepu, ali ni 120k nije nemoguće, naravno, posebno s bonusom. Sigurno može i više, ako si pri Googlu u Zuerichu...

Inače, imaš i njemački i švicarski netto kalkulator na Netu, pa možeš točno izračunati što te zanima.

Na kraju, nadam se da imaš nešto više od hrvatskog državljanstva, jer inače je veliko pitanje, da li se poslodavcu da zafrkavati s tvojom dozvolom...
Snack is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 12:21   #4260
ne bum komentirala zadnju raspravu. mislim da je Snack sve rekao. samo bih svima rekla da ako vec zele u CH, neka krenu prvo s proucavanjem stranice https://www.comparis.ch/
tu najvaznije za pocetak mozete otkriti....
__________________
What are you trying to do, destroy a man who seeks the truth, or destroy the truth so no man can seek it? Either way you lose.
zuzi666 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:19.