Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Kriptovalute

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2013., 17:21   #1001
Quote:
munjela kaže: Pogledaj post
E vidiš to bi se odavno desilo dolaru da nema emisije "novih" dolara i inflacije kao posljedice emisije. Monetarni sustav nemože funkcionirati sa fiksnom monetarnom masom.

To sam ti već pokušao objasniti kad sam ti rekao zašto Bitcoin nije i nikad neće biti valuta.
Monetarni sustav može funkcionirati sa fiksnom monetarnom masom, samo što nije optimalno (zato što stvara deflatorni pritisak u slučaju rasta BDP-a, odnosno inflatorni pritisak u slučaju pada BDP-a). Optimalna varijanta bi bila kada bi se monetarna masa (M2 količina novca) povećavala/smanjivala sinkrono sa rastom/padom BDP-a. U demokraciji dokazano neizvedivo.

Bitkoin je novac. Decentralizirani digitalno distribuirani kripto novac. Njemci su ga već klasificirali kao "privatni novac", što god to podrazumijeva. Jedan američki savezni sudac ga je također klasificirao kao novac u sklopu jednog sudskog procesa.

Quote:
munjela kaže: Pogledaj post
Bitcoin nemože biti realna prijetnja /konkurencija PayPalu, Visa-i, Mastercardu, bankama općenito. Trenutno još nije toliki davež da bi se ovi morali "počešati". Kad postane PayPal i banke će ga eliminirati ili dampingom (ukinut će sve naknade na neko vrijeme da ovaj izgubi popularnost), kad ga potisnu vrate naknade itd. Ili će banke jednostavno početi odbijati uplate na račune Bitcoin burzi. I eto problema.
Ha? Uh..brijem da su početkom 20-tog stoljeća tako nekako razmišljali i vlasnici rasplodnih štala za konje pa im nije pomoglo. PayPal, WU (ili netko drugi iz tog faha) najbolje što može učiniti za sebe je da ga prihvati sutra ujutro. Jer ako oni neće, netko drugi će.

Što se banaka tiče, zar mislite da su banke osnovale nekakav tajni pakt kako bi blokirale bitkoin? Pa one su konkurenti jedna drugoj! Hej, i to kakvi konkurenti! Prije da će dobar dio njih (manje, agilnije) u tome vidjeti poslovnu priliku. Evo vam naših susjeda: od tri najlikvidnije zapadne burze upravo slovenski Bitstamp ima reputaciju najbržeg kliringa (uplata/isplata novca). Ne trpa samo Bitstamp već i njihova banka lijepo trpa na svim tim međunarodnim transferima.

Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Zašto uslugu slanja pravog novca ne bi mogao i dalje koristiti ako bi se btc-u zacementirala vrijednost ili ako uopće ne bi postojao kao takav?
Kao što sam rekao burza živi od provizija i ona bi profitirala i kada bi se sve transakcije obavile po istoj cijeni.
Zacementirana vrijednost? Što se vraćamo u komandnu ekonomiju? Brijem da smo te lekcije već imali... da je ovaj posrani kapitalizam ipak bolji. :
d.theman is offline  
Old 04.12.2013., 18:07   #1002
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
Jos(!) nije trenutak za shortanje.
Ja ću biti iskren - ne znam za što je trenutak.

Današnja vrijednost sigurno nije potreba sustava, dakle projekcija je budućih "potreba" sustava. Da li su se precijenili pa će se uskoro korigirati? Da li su to čvrste ili drhtave ručice? Kakva je psihologija mase trenutno? Koliko novčanika postoji? A Kinezi? Ko će njih znati?

Ovo je ustvari ona prava hard core špekulacija.

Što bi rekli ameri "gun to head" - prije bi ga shortao. Ionako je i osmišljen da mu veća cijena stvara otpor još većoj cijeni.

Samo dokle ga shortati?
munjela is offline  
Old 04.12.2013., 18:26   #1003
Quote:
d.theman kaže: Pogledaj post
Bitkoin je novac. Decentralizirani digitalno distribuirani kripto novac. Njemci su ga već klasificirali kao "privatni novac", što god to podrazumijeva. Jedan američki savezni sudac ga je također klasificirao kao novac u sklopu jednog sudskog procesa.
Nije novac. Kao prvo nije "legal tender". Ako ti ja razbijem nos i ti me tužiš na sudu za teške tjelesne povrede i dobiješ spor, ja sam ti dužan nadoknaditi štetu. Hrvatski sud dosudio bi iznos u kunama, američki u dolarima, da ne davim sad... Uglavnom ja ti to nebi mogao platiti da ti dam nešto što ti ne želiš (osim nagodbom). Ali sud bi smatrao da sam te isplatio ako bi imao recimo uplatnicu kojom dokazujem da ti je NOVAC (kune) isplaćen. Možeš ti kukati i sudu i meni koliko hoćeš da tebi kune nisu novac i da hoćeš Bitcoine. Ja sam pravno riješio obvezu prema tebi. Nemaš osnove za prisilnu naplatu.

Jel možeš platiti porez Bitcoinom? Možda ćeš jednog dana i moći, tko zna? Ali mislim da će masa prije uvođenja Bitcoina kao legal tendera imati neka pitanja. Prvenstveno o Kakamotu...



Dok god to piše na njoj i dok god postoji država kao pravno uređenje - to moraš prihvatiti za naplatu duga, inače dug kao da i ne postoji. Žao mi je.

Zadnje uređivanje munjela : 04.12.2013. at 18:37.
munjela is offline  
Old 04.12.2013., 18:37   #1004
Ja bi inače trgova i na oklade koji će se golub u jatu prvi posrati i čije govno prvo padne na zemlju.Inače to je bolji biznis i humaniji za zaradit dio štampanih dolara i Eura od davanja stambenih kredita stoki sitnog zuba.

Then feel free to stay away then.Let the rest of us in bitcoin in peace.

Zadnje uređivanje more : 04.12.2013. at 19:00.
more is online now  
Old 04.12.2013., 19:03   #1005
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Ja bi inače trgova i na oklade koji će se golub u jatu prvi posrati i čije govno prvo padne na zemlju.Inače to je bolji biznis i humaniji za zaradit dio štampanih dolara i Eura od davanja stambenih kredita stoki sitnog zuba.

Then feel free to stay away then.Let the rest of us in bitcoin in peace.
A tko vas dira? Na forumu.hr smo, nismo na trollboxu btc-e



Diskutiramo, razmijenjujemo mišljenja i argumente.
munjela is offline  
Old 04.12.2013., 19:07   #1006
Quote:
munjela kaže: Pogledaj post
Kao prvo nije "legal tender".
Nije ni euro u Hrvatskoj legal tender.
Aphex is offline  
Old 04.12.2013., 19:10   #1007
Quote:
munjela kaže: Pogledaj post
Jel možeš platiti porez Bitcoinom? Možda ćeš jednog dana i moći, tko zna? Ali mislim da će masa prije uvođenja Bitcoina kao legal tendera imati neka pitanja.
To bi moglo bit interesantno. Bitcoin adrese, uplate i stanja su javno dostupni. Teoretski, svaki građanin bi mogao anonimno (preko nekog tumblera ili miksera) uplatiti svoj porez na javnu adresu vlade ili ministarstva financija i gledati kako se troši njegov novac.
Zamisli proračun RH pod javnim nadzorom. Troškovi svih javnih službi i poduzeća na vidjelu. Transparencija do maksimuma.
Aphex is offline  
Old 04.12.2013., 19:17   #1008
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
Nije ni euro u Hrvatskoj legal tender.
Pa nije. Jel možeš platit porez u eurima? Ili tražit od države povrat poreza koji si platio kunama u eurima - po srednjem HNB-a, recimo?

Cijene stanova i auta u oglasnicima u Eurima su relikt Juge i hiperinflacije kad su svi brže bolje kupovali marke i dolare i njih trpali u čarape. Jer dinar je pušio na dnevnoj bazi.
Pa i dan danas žive u strahu od hiperinflacije kune, jer su financijski potpuno nepismeni i ne kuže da su kune ustvari kao bonovi za Eure. Što isto nije dobro, ali to je druga tema.
Zašto se svi boje uzet eure u restoranima i na pumpama od turista?

Ustvari možeš i to, ali onda u kasu stavljaš svoje kune. Defacto, ti si mu mjenjačnica.
munjela is offline  
Old 04.12.2013., 19:18   #1009
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
To bi moglo bit interesantno. Bitcoin adrese, uplate i stanja su javno dostupni. Teoretski, svaki građanin bi mogao anonimno (preko nekog tumblera ili miksera) uplatiti svoj porez na javnu adresu vlade ili ministarstva financija i gledati kako se troši njegov novac.
Zamisli proračun RH pod javnim nadzorom. Troškovi svih javnih službi i poduzeća na vidjelu. Transparencija do maksimuma.
To se može i sad izvest da se hoće ili kako to u nas kažu "da ima političke volje"
munjela is offline  
Old 04.12.2013., 19:22   #1010
Quote:
munjela kaže: Pogledaj post
Pa nije. Jel možeš platit porez u eurima? Ili tražit od države povrat poreza koji si platio kunama u eurima - po srednjem HNB-a, recimo?
Pa opet je euro novac i ljudi ga koriste kao novac. Nije pretjerano bitno je li btc legal tender ili ne. Bitno da nije zabranjen. A i to nije baš toliko bitno.

Quote:
munjela kaže: Pogledaj post
To se može i sad izvest da se hoće ili kako to u nas kažu "da ima političke volje"
Šta jes jes..

Baš danas čitam, piše nam se sasvim obrnuto:
http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/o...---313788.html
Aphex is offline  
Old 04.12.2013., 19:27   #1011
Quote:
munjela kaže: Pogledaj post
A tko vas dira? Na forumu.hr smo, nismo na trollboxu btc-e



Diskutiramo, razmijenjujemo mišljenja i argumente.
Javilo mi se je dosta ovdje ljudi u vezi teme.ako ne znate ništa neču vam kazat ništa,momentalno ste mi konkurencija za 60-90 dana ču vam otkrit.velike korporacije su zadnjih 60-90 dana jednostavno iznenađene.
izvuč lovu iz ove igre je lako,samo svima upozorenje ovo je trgovina gdje u jednom satu raspon cijena je -10 + 10% normalna stvar.
Apsolutno nikad ne možete izgubit više nego ste uložili a dobit samo nebo je granica.
Ja sam znao u trgovini robama u RH uvesti robe 1000 eura i na kraj posla izgubio 4000-5000 eura.(Prijevoz+Carina+PDV+troškovi najma skladišta 1-2 godine+zaštitari+radnici+troškovi režije+porez na dobit + kupac ti ne plati robu+troškovi ovrhe= ode kupac u predstečajnu nagodbu) to vam se sa bitcoinima ne može desiti mogu vas pokrasti ali tada na 1000 eura gubite samo 1000 eura

i da šta je neko več napomenu ulazim kasno ali to je sića šta sam popušija na ZSE i hrvatskim poštenim sudovima konkretno 4400 dionica sunčanog hvara kupljenih po 200 kn cesijom(naplačivao svoj krvavi pošteni posao u kojem sam imao 5-10% zarade) i tek nedavno su nakon 5-6 godina dionice prenjeli na mene a sad su koliko 10-20 kn komad .

Ja sam inače ovdje oduševljen jer inače si plaćen odmah sa lovom a ne ja prodam semafor a ovaj mi za naknadu plati trulim bananama,starim TV prijemnicima i bonovima za crpljenje septičke jame.poslije te bonove za crpljenje septičke jame ako imam sreće mjenjam za bonove za Simpu a bonove simpe mjenjam za bonove za konzum pa posli stojim ispred konzuma pa ih prodajem

Zadnje uređivanje more : 04.12.2013. at 19:34.
more is online now  
Old 04.12.2013., 19:33   #1012
Bitcoin kao Bitcoin nikad neće biti zabranjen jer nije niti odobren. Bit će zabranjene da tako kažem "željezničke stanice" koje prodaju ilegalne stvari. I sankcionirani pojedinci koji ih vode. Kao Silk Road. Jedini će problem biti legalnim shopovima ako ih neka porezna uhvati da ne prijavljuju promet. Jer i za ono što si prodao bitcoinom moraš platiti porez. I to u dolarima. Ili "ne kucati" to i izložit se riziku da ti zatvore biznis. Evo ovi apartmani što se kod nas reklamiraju da primaju Bitcoine - vlasnik i dalje mora prijaviti gosta kao da je platio kunama. I u kunama platiti sva davanja za njega. Bitcoin je sad trenutno dobar marketing alat pa mnogi pristaju na to.

Znam te šeme di je nebo granica.
munjela is offline  
Old 04.12.2013., 19:51   #1013
Quote:
more kaže: Pogledaj post
J
izvuč lovu iz ove igre je lako,samo svima upozorenje ovo je trgovina gdje u jednom satu raspon cijena je -10 + 10% normalna stvar.
Apsolutno nikad ne možete izgubit više nego ste uložili a dobit samo nebo je granica.
Stvarno? Kako da se uključim?

Evo ja danas uložio na Dinamo "višak novca". Povrat 77% na investiciju. Nema tog coina koji me outperformira danas. A isto nisam mogao izgubiti više nego sam uložio. Zamisli.
munjela is offline  
Old 04.12.2013., 19:53   #1014
Quote:
munjela kaže: Pogledaj post
Stvarno? Kako da se uključim?
Za početak, bitno je znati da bitcoin nije piramidalna šema!
Aphex is offline  
Old 04.12.2013., 20:30   #1015
Quote:
d.theman kaže: Pogledaj post
Zacementirana vrijednost? Što se vraćamo u komandnu ekonomiju? Brijem da smo te lekcije već imali... da je ovaj posrani kapitalizam ipak bolji. :
Nisam mislio u tom smislu nego je Aphex forsirao da ništa drugo ne može funkcionirati osim burze.
neno1966 is offline  
Old 04.12.2013., 20:41   #1016
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Nisam mislio u tom smislu nego je Aphex forsirao da ništa drugo ne može funkcionirati osim burze.
Ma pusti mene, ja se penjem po piramidi
Aphex is offline  
Old 04.12.2013., 20:43   #1017
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Nisam mislio u tom smislu nego je Aphex forsirao da ništa drugo ne može funkcionirati osim burze.
Ma pusti mene, ja se penjem po piramidi

edit:
Ne može ništa što danas poznamo funkcionirati tako dobro, robusno i jeftino kao distribuirana mreža burzi na kojima se trguje kriptovalutama. U svrhu globalnog transfera vrijednosti, da ne bi bilo zabune (a kao neće je biti ).
Čim imaš transfer vrijednosti imaš defakto novčani sustav.

S povećanjem broja korisnika postaje stabilniji.

Zadnje uređivanje Aphex : 04.12.2013. at 20:48.
Aphex is offline  
Old 04.12.2013., 21:47   #1018
Nova eksplozija u cijeni je uglavnom efekt vijesti da se sa BTC-om moze platit karta za let u svemir.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Old 04.12.2013., 21:58   #1019
Quote:
more kaže: Pogledaj post
momentalno ste mi konkurencija za 60-90 dana ču vam otkrit.velike korporacije su zadnjih 60-90 dana jednostavno iznenađene.
izvuč lovu iz ove igre je lako,samo svima upozorenje ovo je trgovina gdje u jednom satu raspon cijena je -10 + 10% normalna stvar.
Apsolutno nikad ne možete izgubit više nego ste uložili a dobit samo nebo je granica.
cilo vrime čitan ovaj thread i sve nekako da ću se ubacit, pa odustanen... sve dok ti nisi napisa ovo

prika, aj reci da se šališ... jer ja jednostavno ne mogu virovat da postoju ljudi koji su popušili bitcoin, sve dok mi sinoć kolega informatičar iz zg nije reka da mu je jučer ujutro uletija rođo i kupija 3 grafičke za 9300 kn...

biće zanimljivo kad ova priča pukne, a pukniće, kako će bit grafičkih na njuškalu "malo korištenih"
strange quark is offline  
Old 04.12.2013., 22:14   #1020
evo ja mjenam jednog krugeranda za 1 BTC. Jel ima tko za razmjenu
mkovac67 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:54.