Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2005., 00:50   #1
Mucanje - opća tema

Pozdrav svima,imam jedan problem koji me muci mu mom svakodnevnom zivotu. A to je mucanje,ali ne ono pravo klasicno mucanje vec,nesto sasvim drugo, asad cu pbjasniti sta : Ovako znaci u nekim situacijam ja pocnem da mucam,kad nekom nesto objasnjavam i brzo govorim,al to je samo u ponekoj rijeci,i uglavnom nekad se cak i ne osjeti! Ali ima situacija kada zelim da kazem nesto,neku rijec i nikako da je izgovorim,samo kazem prvo slovo i nikako i onda nakon malo mucenja mozda je i prevalim preko usta! Da sam naprimjer tu rijec sam sebi izgovara,to se nebi desilo! Zato ja mislim da to nije problem ´´mucanja´´ vec nekakve druge psiholoske prirode,al nikako ne znam kako da prebrodim to,jer ja sam veoma drustvena osoba,koja je inace u drustvu poznata kao osoba koja nikad ne suti,ali ovakve situacije me ometaju u mom intelektualnom ili bilo kom drugom radu! Tako da me interesuje sta bih trebao da uradim da prebrodim ovakve situacije,jer to zna biti veoma napormp,kad odes u postu npr. i hoces da kazes pismo i nikako da izgovoris,nego samo p..p ..p ...p ... a onda ostali dio recenice izbiflas koda nikad u zivotu nisi mucao! dali bih mozda trebao otici kod logopeda,ili bih to moga sam nekom auto terapijom da rijesim1
investment is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2005., 17:08   #2
Odi logopedu, preporučam Suvag
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2005., 17:52   #3
problem je u tome sto ne zivim u HR,vec par drzava sjevernije i ne znam koliko je pametno ovdje ici kod logopeda,jer ipak to mi je strani jezik ili da potrazim nekog naseg logopeda... a i pitam se da nisam mozda prestar za logopeda:-)
investment is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2005., 20:19   #4
Ne znam može li se mucanje riješit bez logopeda, ali znam ljude koji su mucali i ovako kako ti opisuješ i puno gore, pa su prestali. Čak mislim da je moguće da su vježbe univerzalne, i da nema veze što ne ispravljaš mucanje na materinjem. Ipak, zovi njih, možda ti daju savjet:

POLIKLINIKA ZA REHABILITACIJU SLUŠANJA I GOVORA
SUVAG
Ul. kneza Ljudevita Posavskog 10
10000 Zagreb
Hrvatska
tel: +385-1-4629 600
fax: +385-1-4655 166

Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2005., 12:59   #5
Re: Mucanje

Quote:
investment kaže:
Pozdrav svima,imam jedan problem koji me muci mu mom svakodnevnom zivotu. A to je mucanje,ali ne ono pravo klasicno mucanje vec,nesto sasvim drugo, asad cu pbjasniti sta : Ovako znaci u nekim situacijam ja pocnem da mucam,kad nekom nesto objasnjavam i brzo govorim,al to je samo u ponekoj rijeci,i uglavnom nekad se cak i ne osjeti! Ali ima situacija kada zelim da kazem nesto,neku rijec i nikako da je izgovorim,samo kazem prvo slovo i nikako i onda nakon malo mucenja mozda je i prevalim preko usta! Da sam naprimjer tu rijec sam sebi izgovara,to se nebi desilo! Zato ja mislim da to nije problem ´´mucanja´´ vec nekakve druge psiholoske prirode,al nikako ne znam kako da prebrodim to,jer ja sam veoma drustvena osoba,koja je inace u drustvu poznata kao osoba koja nikad ne suti,ali ovakve situacije me ometaju u mom intelektualnom ili bilo kom drugom radu! Tako da me interesuje sta bih trebao da uradim da prebrodim ovakve situacije,jer to zna biti veoma napormp,kad odes u postu npr. i hoces da kazes pismo i nikako da izgovoris,nego samo p..p ..p ...p ... a onda ostali dio recenice izbiflas koda nikad u zivotu nisi mucao! dali bih mozda trebao otici kod logopeda,ili bih to moga sam nekom auto terapijom da rijesim1
imam apsolutno isti problem. mucam godinama, a nitko nikad nije skuzio jer sam razvila metodu ubacivanja "mmm" ili "aa" ispred "teških" riječi.

Odi logopedu. meni je zao sto nisam isla kad sam bila manja. navodno je uzasno tesko ispraviti govornu manu kad si stariji. tako su barem meni rekli...
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2005., 13:34   #6
Re: Re: Mucanje

Quote:
NoWa kaže:
navodno je uzasno tesko ispraviti govornu manu kad si stariji. tako su barem meni rekli...
Krivo su ti rekli Odi pitaj ljude koji se bave s tim.
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2005., 15:30   #7
nije uzasno tesko
ustvari , puno je lakse nego na prvi pogled izgleda

cesto je taj problem povezan sa samopouzdanjem, a kod nekih ljudi "mozak brza" tako da jezik ne stigne pohvatati navalu misli

vrijedi otici i rezultati ce vjerojatno biti vidljivi vec nakon mjesec dana
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2005., 13:36   #8
Re: Re: Mucanje

Quote:
NoWa kaže:
imam apsolutno isti problem. mucam godinama, a nitko nikad nije skuzio jer sam razvila metodu ubacivanja "mmm" ili "aa" ispred "teških" riječi.

Odi logopedu. meni je zao sto nisam isla kad sam bila manja. navodno je uzasno tesko ispraviti govornu manu kad si stariji. tako su barem meni rekli...
i ja mucam
ja sam razvio metodu da ispred svake recenice kazem "ovaj" ili "pa" ili nesto slicno, uglavnom nesvjesno promjenim tu rijec svakih par mj.
inace me to zivcira sve vise kako sam stariji, bio sam i kod logopeda ali me izivciralo dosta stvari tamo tako da ni tamo bas nisam prestao mucat, ali logopedi su uz snagu vlastite psihe dobra kombinacija za rjesavanje mucanja.
WENZE is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2005., 15:33   #9
To je klasično mucanje, odnosno ništa toliko posebno kako se tebi čini i ništa toliko strašno. Ovo što su rekli Nowa i Wenze jako je korisno jer dolazi od ljudi koji to sami iskušavaju u praksi.

Probaj si također ponekada pridržati grkljan, odnosno Adamovu jabučicu kada te uhvati taj tzv. tonički grč (o njemu se radi, koliko sam shvatio). Grkljan je zaštitna vrata koja reguliraju protok zraka prema plućima i van njih. Ne pomaže uvijek, ali probaj.

Zatim, ovo je čisto intelektualna metoda, poboljšaj si fond riječi tako da kada naiđeš na problematičnu riječ, budi je spreman odmah zamijeniti najsličnijom rječju ili frazom.

U vezi s ovim zadnjim, napravi si mali test praćenja riječi na kojima najčešće mucaš, odnosno fonema s kojima počinju. Tako ćeš već imati neku predodžbu gdje se krije potencijalna govorna "mina" i ubrzo ćeš to rješavati automatski.

Konačno, napravi stanku kada osjetiš da se javlja problem. Tako možeš ostaviti i dobar dojam na drugu stranu jer se čini kao da si uzeo trenutak za razmišljanje i vaganje onog što želiš reći, pa onda to kažeš lijepo i smireno. Zna ponekad djelovati pomalo i autoritativno, a ljudi tada više obrate pažnju na tu dramatsku pauzu nego na samo mucanje.

Možda, realno, nikada nećeš prestati mucati, ali ćeš mucanje staviti pod kontrolu, odnosno neće više ono tobom zapovijedati, već ti njim.

Na koncu konaca, ni oni koji ne mucaju ne govore uvijek kako treba, tako da se ne brineš previše.
__________________
Send the robber barons straight to hell
zak fatalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2006., 20:56   #10
Mucanje

Ima li na forumu ljudi koji imaju problema sa govorom odnosno mucanjem? Meni se taj problem javlja dosta često. Imam problema sa počimanjem izgovaranja rečenice, pa do gotovo potpune paralize govora u teškim slučajevima. Najzanimljivije je to što sa jako bliskim osobama u užoj obitelji i sa nekim prijateljima mogu razgovarati potpuno normalno. Problem se javlja sa nekim ljudima, kod nekih situacija npr. upoznavanje itd. Gotovo uvijek mogu normalno odgovarati na pitanja, te ih upućivati. Kada trebam ispričati neku dulju priču i prenijeti neku složeniju misao onda to završava katastrofom.

Uz to imam osjećaj da taj problem oscilira odnosno da ima razdoblja kad gotovo u potpuno nestaje, pa do obratnih situacija. To se vjerovatno poklapa sa učestalošću kontakata sa problematičnim osobama i situacijama. Prošlo ljeto proveo sam više - manje u osami sa obitelji i bratom i samo povremenim izlascima, dosta sam učio za faks. Govorni problem kao da je nestao. Javio se opet otprilike u prvom mjesecu.

Čitao sam nedavno tekst na bosanskoj stranici o mucanju gdje je prijevod neke američke knjige. Složio sam se sa dosta stvari. Govori se o tome kako je mucanje zapravo problem koji sam sebe održava, kako je potrebno sučiti se sam njime i ne pokušati ga skrivati. Po meni je problematična reakcija drugih ljudi. Sa ljudima koji mucaju gotovo nitko ne želi imati posla. Naravno da nitko nije bezobrazan, ali kada kao sugovornika ima osobu koja muca gotovo uvijek pokušava što prije završiti razgovor i odmaknuti se. Kako onda prihvatiti svoj govorni problem? Mislim ja nikog ne krivim, nedavno sam sreo neku osobu koja užasno jako muca. Samo sam mislio: "daj se makni od mene". Gledajući njega kako govori stalno sam bio pod dojmom kako je to zapravo jadno, pa imam osjećaj da to i mene tjera na mucanje.

Ima li netko iskustava i savjeta koji bi mogli podijeliti?
Sinbad is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 11:29   #11
a jesi razmisljao da se javis strucnjaku? logopedu? to bi ti bilo najpametnije.
molly* is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 12:26   #12
Quote:
molly* kaže:
a jesi razmisljao da se javis strucnjaku? logopedu? to bi ti bilo najpametnije.
zasto? da od 8 do 8.30 slusa zvukove galebova za koje netko misli da su opustajuci, i da se nakon toga gura u sobi od 10 kvadrata sa 15 ljudi i gleda u monitor iz 1941 i prati neku tocku....
da napravi 20 cucnjeva i nakon toga prica, jer logoped misli da je to isti ucinak kao stajati i pricati pred 50 ljudi....

najbitnije je sam pronaci mjesto grča a to moze bit trbuh, dijafragma ili grlo i onda se opustati, koncentrirati.....
WENZE is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 12:37   #13
Ma gledaj mislim da ja nemam probem sa samim mehanizmom govora, već da je problem psihološke prirode, ovako sam u sobi mogu govoriti što i kako želim potpuno čisto i jasno. Tako da mislim da logoped ne bi mogao ništa napraviti kod mene, možda bih se prije trebao javiti psihologu?
Sinbad is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 12:52   #14
Quote:
Sinbad kaže:
ovako sam u sobi mogu govoriti što i kako želim potpuno čisto i jasno
pa svatko tko muca ne muca kad prica sam na nekom mjestu, kao sto nitko ne muca dok pjeva
WENZE is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 13:54   #15
Išao sam logopedou u predškolskoj dobi. Problem je nestao na neko vrijeme i roditelji su mislili da je riješen. Međutim on se ponovo opet pojavio. Obitelj mi ni sad vjerovatno ne zna za moj problem sa govorom pošto sa njima razgovaram normalno. Zbog toga mislim da mi on ne bi mogao puno pomoći. To je sve jako puno povezano sa samopouzdanjem, tako da sve stvari moram razriješiti sam.

Kada bi sad pričao sa nekim od vas vjerovatno ne bi skužili moj govorni problem, već bi dobili dojam da pričate sa nekom povučenom i zatvorenom osobom koja odgovara na pitanja i povremeno iznosi kratke misli. Međutim ja u puno prilika želim prenijeti složenije poruke, ali mi to ne uspijeva.
Sinbad is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 14:21   #16
Quote:
WENZE kaže:
zasto? da od 8 do 8.30 slusa zvukove galebova za koje netko misli da su opustajuci, i da se nakon toga gura u sobi od 10 kvadrata sa 15 ljudi i gleda u monitor iz 1941 i prati neku tocku....
da napravi 20 cucnjeva i nakon toga prica, jer logoped misli da je to isti ucinak kao stajati i pricati pred 50 ljudi....

najbitnije je sam pronaci mjesto grča a to moze bit trbuh, dijafragma ili grlo i onda se opustati, koncentrirati.....
pa cuj, ne slusaju se zvukovi galebova i slicne gluposti kod svih logopeda. kao i u svim drugim zanimanjima treba pronaci strucnjaka!
ima jedna logopedica u zg koja je i sama jako mucala kao mlada pa najbolje zna kako je to! I jako joj dobro ide terapija mucanja....

i da, sinbad mislim da je stvarno pametno otici logopedu--samo po misljenje, a onda te on uputi psihologu!

Zadnje uređivanje DarthFlake : 16.05.2006. at 21:38.
molly* is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 16:10   #17
Otići ću onda do logopeda, ne košta me ništa.

molly* poslao sam ti poruku na privat.
Sinbad is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 13:10   #18
Quote:
Sinbad kaže:
To je sve jako puno povezano sa samopouzdanjem, tako da sve stvari moram razriješiti sam.
evo, sam si rekao!

nemam problema s mucanjem, ali moja mama ima jos od djetinjstva. uglavnom govori normalno, ali kad je napeta (a napeta je k'o kisobran) ili mora nesto vrlo brzo izgovoriti onda se totalno zaplete. ne mogu ti reci nista konkretno jer ne mogu znati sto bi kod tebe upalilo, ali definitivno moras poraditi na opustanju. ja primjerice imam problema sa crvenilom i plitkim disanjem i nekad pred grupom govorim kao da se davim pa se prije ''showa'' pokusam opustiti tako sto disem dublje i sporije. takodjer mi je vaznije imati caj za smirenje i etericna ulja nego imati kruha. znam se nasmijati sama sebi pa povremeno pred drugima zbijam sale na racun mojih slabosti i mana. neke ljude to sokira (medjutim to su uglavnom ljudi s kojima nemam mnogo toga zajednickog pa ne patim zbog toga), ali vecini je to simpa i (sto je najvaznije) to me uspije opustiti; probaj i ti, mozda u sebi otkrijes stand-up komicara, u najmanju ruku ces nasmijati sam sebe. ne kazem da to radis (jer ne znam), ali nemoj misliti da se od tebe ocekuje da budes savrseno normalan i nemoj se pokusavati svidjeti svima >>> ipak je to nemoguce. mislim... gdje bi svijet otisao kada bi se svi svima svidjali(?).
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2006., 09:19   #19
a kako se zove kad ponavljaš prve slogove u riječi? ali nemaš(najčešće) grč dok pričaš i ne mučiš se s izgovaranjem. jel to spada u pravo mucanje ili ne?
__________________
''An aggressive squirrel attacked and injured three people in a German town before a 72-year-old pensioner dispatched the rampaging animal with his crutch.''
kamOsutra is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2006., 07:06   #20
da li uz to jos i smrcas ili imas nekakav drugi tik?
mozda je psiholosko ali mozda je pravi uzrok i nesto drugo te tvoja savjest jos vise naglasava to?
pogledaj malo ovaj link, ako znas engl.
ako ne ja cu ti prevest najbitnije..
http://www.mentalhealth.com/book/p40-gtor.html#Head_2c

pod symptomatology imas primjere simptoma pa pregledaj
judita is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:18.