Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2012., 12:11   #401
Nijedan konkretan odgovor, kao i obično...samo vrludate, tražite razloge za svećeničke zločine, ne odgovarate nego pucate kontrapitanja itd...


Quote:
Linda Hathor kaže: Pogledaj post
Bitno je shvatiti da ima. Slabo se čita ta Biblija, pa se preskače poslanica Korinćanima, pa i riječi Krista i apostola u Mateju.
Ajde konkretno mi reci, ako celibat ima temelje u bibliji, zašto ste onda čekali više od tisuću godina da uvedete celibat? Znači malo ima pa malo nema? Od svih kršćana samo katolici imaju celibat, šta jedino katolici znaju čitati a svi ostali kršćani su nepismeni?
Ivan Ahilej is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 19:31   #402
Quote:
Ivan Ahilej kaže: Pogledaj post
Nijedan konkretan odgovor, kao i obično...samo vrludate, tražite razloge za svećeničke zločine, ne odgovarate nego pucate kontrapitanja itd...
Nice try. Prokazivanje pokvarene manipulacije biblijskim citatima, lijepljenja dijagnoza pogodnih diletantski postavljenim teorijama, elementarnog neznanja i selektivnog primjenjivanja logike, te korelacije i brojeva - ja prezadovoljna.
Quote:
Ajde konkretno mi reci, ako celibat ima temelje u bibliji, zašto ste onda čekali više od tisuću godina da uvedete celibat?
Prvo, tko smo "mi"? Kome ti utvaraš da se obraćaš?

Drugo, celibat je u kršćanstvu poznat još od doba rane Crkve, tamo još u doba Dioklecijanovih progona kršćana (što celibat, što evociranje čistoće kleričkih figura) što ti očito nije poznato, papa Gregor je samo udario pečat tamo gdje se drugi nisu toliko trudili to napraviti (iako je bilo pokušaja povratka takvoj tradiciji), u dobu teškog crkvenog nereda i neposluha, te sprecifičnih povijesnih prilika. Različiti povjesničari teoretiziraju oko razloga zašto baš on, zašto baš tada, ali jednog razloga ionako nema.

Kako bilo, uporište u Bibliji svakako ima, to su znali rani kršćani, to su znali srednjovjekovni kršćani, to znaju i suvremeni kršćani, neovisno o tome kakvo je njihovo određenje spram prakse celibata. Koji se može ukinut sutra u podne, sasvim nebitno. Tako nakon 2. vat. koncila ima oženjene đakone, te je u zadnjih par godina u punopravnoj institucionalnoj zajednici s anglikanskim svećenstvom.
Quote:
Znači malo ima pa malo nema?
S obzirom da je riječ o disciplini ili praksi (ne nauku, kako si ti stručno napisao, još manje dogmi ili doktrini), i s obzirom da se tome pitanju ne pritupa nužno s nekog moralnog absoluta, Crkva ima pravo pristupati mu s aktualne pozicije koju zagovara.
Quote:
Od svih kršćana samo katolici imaju celibat, šta jedino katolici znaju čitati a svi ostali kršćani su nepismeni?
Taj pseudopravednički cinizam ostavi za drugu publiku. Onako usput, katolici istočnog obreda ga nemaju.
__________________
"...practices that were long abandoned - imprisonment without trial, the use of war prisoners as slaves, public executions, torture to extract confessions, the use of hostages and the deportation of whole populations - not only became common again, but were tolerated and even defended by people who considered themselves enlightened and progressive." George Orwell, 1984.
Linda Hathor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 01:10   #403
Quote:
Linda Hathor kaže: Pogledaj post
katolici istočnog obreda ga nemaju.
Tocnije imaju mogucnost izbora prije samog redenja, naknadne promjene ne mogu donositi. S odbacivanjem celibata, takoder, uskracuju sebi mogucnost daljnjeg napredovanja, cime se ipak daje prednost sluzbi sa (/ pod) celibatom.
Bynw is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 13:15   #404
Po mom mišljenju celibat jedino potiče negiranje sasvim normalnog i nadasve prirodnog ljudskog ponašanja. Kada bi zaista bio neophodan u kontemplacijske svrhe, sumnjam da bi čovjek uopće bio stvoren s nagonima, ali i sa sposobnošću doživljavanja tolike ugode, a što je vezano uz određene organe i pripadajuće im aktivnosti, koje se celibatom nastoji ograničiti.
To mi je kao da sad ljevaci iznebuha proglase desnu ruku suvišnom i štetnom za čovjekovo napredovanje, te se ljudima, ukoliko žele biti prihvaćeni kao napredni, odrežu desnice.

Pitam se zašto su ljudi skloni misliti da život podržava samo odricanja, zatomljavanja, žrtvovanja i druge načine negiranja čovjeka kao kompleksnog bića svemira, te s lakoćom pronalaze grešnost u onome što po samoj prirodi imaju i što im pruža užitak.

Dobro je da praksa dokazuje kako je ipak sam(o) čovjek taj koji želi biti, štono se kaže, "veći pop i od pape".
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2012., 21:25   #405
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Evo nam pravog celibata. Ja sam prošle godine čou od svoje susjede, koja je nastavnica ( Zadar ) da joj u razred ide dijete svećenika. Navodno da taj svećenik ima čak dvoje djece i da je ženi kupio stan u Zadru. A on sam živi u Slavoniji i navraća često u Zadar. Ja sam mislio da su to samo glasine. A sada su se te glasine objestinile.
http://www.slobodnadalmacija.hr/Crna...1/Default.aspx
http://www.voxportal.hr/vijest/zena-...ntra/2366.html
U crkvi u mojoj župi gdje sam bila u Njemačkoj je katolički svećenik bio u dugogodišnjoj vezi s referenticom crkve i to je škvadri tam bilo čist o.k., podrazumijevalo im se da je to kakti neki besmisleni zakon kojieg se ljudi modernog doba ne trebaju pridržavati i nitko ih nije osuđivao. Međutim, i u istočnjačkim religijama postoji celibat, tak i u Anada Margi, gdje sam ja bila su duhovni učitelji (i ženski i muški) u celibatu. Vele da si odricanjem od sexa podižeš energiju. Imala sam faza u životu kad sam se svjesno odricala od sexa (pa tako i zadnjih par mjeseci), mesa, alkohola, pa i kave... Mogu reći da mi već sam taj čin odricanja daje neku snagu, kao volju... Pa već i to kaj sam se oslobodila od alkohola i cigareta daje mi osjećaj slobode i ajmoreć neke čistoće... I ta energija onda može dat prostora za povezivanje s Božanskim... Al ne znam jel se ženama ipak lakše odreći seksa (ako partner nije nasilan, jel), nego muškarcima jer je njihova seksualnost drukčija i jel onda sam učinak celibata tako kod žena manji? U svakom slučaju, smatram celibat smislenim.
__________________
Čuvaj se, sinko, strašnog Hudodraka, čeljusti što čapnu, kandži koje kvače! Čuvaj se ptice Zlamače ko vraga! Nemoj da ljusni Grlograb te nađe!
alica u zrcalu is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2012., 22:40   #406
Doista, ima za ženidbu nesposobnih koji se takvi iz utrobe materine rodiše. Ima nesposobnih koje ljudi onesposobiše. A ima nesposobnih koji sami sebe onesposobiše poradi kraljevstva nebeskoga.
Pa ako te ruka ili noga sablažnjava, odsijeci je i baci od sebe.
Tko može shvatiti, neka shvati.
Matej 19,12
drDIRHED is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:20.