Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.07.2005., 10:00   #61
Quote:
sloggy kaže:
I na kraju poziv na pice za sve one koji su zainteresiani sutra poslije utakmice
Iako gledas HD TV i igras golf, vidi se da si nase gore list.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2005., 10:50   #62
Quote:
sloggy kaže:

..eh, da glede HD TV-a. Priznajem da am ovisan i poceo sam redovito gledati tonu programa koje prije ne bih pogledao, samo zato sto idu u HD-u. Jesam li idiot zato sto mi to fali ?

reci ti meni de si ti to. i kolko imas godisnjeg prek godine?
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2005., 11:24   #63
Quote:
sloggy kaže:
A evo i konkretnih dokaza. Voze li americki vojnici automobile? Voze. Jedu li hranu? Jedu. Gledaju li filmove? Gledaju. Kupuju li sve moguce proizvode? Kupuju. Ja bih cak rekao do je gotovo 100% americke proizvodnje vezano za vojnu industriju.
Stvarno svasta mozes cuti ovdje...
Zbilja!Al ti je argument....Ali,nije 80 posto američkog stanovništva vojska, iako, siguran sam,ako uračunaš sve stričeve,tete i daljnju rodbinu (po tvojoj logici), onda i je...
d
tridi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2005., 13:00   #64
Pod indirektno se smatra...npr,ovo:
Ako neka mala tvornica proizvodi dječja kolica-to nije indirektno,iako i vojska ima djecu.
Ali,ako oni 15 % svojih šarafa za lijevi kotač na tim kolicima prodaju vojsci,jer njima baš takav treba za avion,onda je to indirektno.To ih još uvijek ne čini vojnom industrijom,ali ako vojska prestane kupovati taj šaraf,ta mala tvornica može biti u problemima.I tako 80 % američke industrije.Ili,možda ovo nije dosta.....
npr., ako ima preko puta kasarne McDonald,i vojska ide tam jesti..je drugacije ako od istog McDonalda ta kasarna NARUČI svaki dan 5000 doručaka.Prvo nije nikako vezano sa vojskom, ali drugo svakako JE.
A to sloggy,kaj si ti napisal je...................
d

Zadnje uređivanje tridi : 12.07.2005. at 14:33.
tridi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2005., 15:59   #65
Re: Re: Re: Re: Bolji standard u zemljama dijaspore

Quote:
talia kaže:
Moze se znati
KLIMA-idealna, niti je prevruce s kisnim sezonama kao u tropskim zemljama, niti je prehladno zimi s niskim temperaturama -30, kao u Sjevernoj Americi i slicno.
Kad si zadnji put čula za -30 na Floridi, u Texasu i sl.? Sjeverna Amerika je malčice veća od HR i ako nisi primjetila ima klimu u rasponu od polarne do pustinjske.
Quote:
MORE I LJETNA SEZONA-idealno za kupanje, nema ogromnih valova i velike plime/oseke, nema opasnih struja na samim plazama-idealno za kupanje, prekrasne plaze, sezona kupanja od svibnja do listopada.
Idealno za kupanje i prekrasne plaže su vrlo subjektivne. Neki vole oblutke i stijene, a neki pijesak. Svibanj i listopad su ipak samo za hrabrije. U normalnim okolnostima, sve ispod 21 je ipak ispod granice "ugodnog".
Quote:
U Istri se moze skijati i kupati istog dana, (kao i u Kalifornijiine, samo 100 puta lijepse, priroda, rimske starine, cisto more,...)
Daj molim te, gdje se to u Istri može kupati i skijati u istom danu? Učka, Platak, Gorski Kotar? Malo realnosti ne bi škodilo.
Quote:
ZIMSKA SEZONA-skijanje, zimski sportovi, cist zrak, netaknuta priroda, docek Nove Godine, karnevali.
Nisam siguran šta bi doček Nove Godine trebao značiti, ali ostalog ima na pretek u Sj. Am. Dobro, karnevala nema na pretek, ali ih ima (Mardi Gras, na primjer).
Quote:
Srednjeeuropska metropola Zagreb bi mogo biti slijedeci Prag.
Tipična hrvatska boljka. Kad ćemo već jednom s riječi na djela?
Quote:
HRANA-izvrsna hrana,bolja nego na zapadu.
Na moru plodovi mora, riba, prsut, paski sir.
U unutrasnjosti bogatija, raskosnija hrana, kolaci, pecenja, variva.
A Boga mi, ni u to više nisam siguran. Da li pričamo o "našim starim bakama" kojih je sve manje, ili o restoranima? Ne sjećam se kada sam zadnji put u restoranu u hrvatskoj jeo dobro varivo ili stvarno dobre kolače. Polako, ili ne baš tako polako, ali sigurno, ta prednost Hrvatske polako isčezava.
Quote:
Ne mocu se svega sjetiti, dodajte jos nesto...
Problem je da je sva ta priča toliko subjektivna, da je potpuno besmislena. Naročito usporedba jedne (male) zemlje sa jednim (ogromnim) kontinentom. Izjave kao "noćni život" u HR je miljama ispred onog u Sj. Am. su nebulozne. Naravno da za nekoga je, a za nekoga nije (na našu žalost sve više turista tvrdi da naš noćni život zaudara). Isto vrijedi i za arhitekturu. Nekome odgovara srednjeevropska, a nekome moderna. Za prve je ljepota u kamenu, a za druge u željezu, staklu i betonu. O prirodi je nepotrebno govoriti. Priroda je svugdje lijepa. Dovoljno je pogledati slike po raznim foto forumima.

Zaključak? Pa nemam ga baš.
Maknuti se iz svog "dvorišta" i dobro otvoriti oči. Niti je u Sj. Am. sve loše, a još manje je u HR sve najbolje. Bog je bio jako darežljiv, ali izjave kao "naše more je naj", "naša obala je naj", "naše plaže su naj", "naše Plitvice su naj", itd. su svakom normalnom pretjerane. E sad, ili na ovom forumu ima malo normalnih, ili sam ja s godinma prolupo.
No-Name is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2005., 16:44   #66
Re: Re: Re: Re: Re: Bolji standard u zemljama dijaspore

Quote:
No-Name kaže:
Sjeverna Amerika je malčice veća od HR
????????????????????????????????????????
tridi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2005., 17:19   #67
@ No-Name kaže:
Sjeverna Amerika je malčice veća od HR !

Covjek se malo nasalio ;

Hrvatska...56.542 sqkm...obala /sa otocima....5.835km

Uk...........244.820 sqkm...obala 12.429km

Canada..9,984.670 sqkm...obala 202.080km

USA.......9,631.418 sqkm....obala19.924km

Australija..7,682.300 sqkm...obala 36.735km

======
PS.
U Australiji je krave i bizoni ranch, najveci na svijetu Brunette Downs 12.254sq km.



__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2005., 18:09   #68
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bolji standard u zemljama dijaspore

Quote:
tridi kaže:
????????????????????????????????????????
Šta je sad i smisao za sarkazam nestao?
No-Name is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2005., 18:42   #69
No-Name, slažem se da je u Talijinom postu koji si prije komentirao Hrvatska preizidealizirana. Međutim, što se tiče klime, ljepote podneblja i hrane, Hrvatska zaista ima svojih kvaliteta.

Naravno da si se našalio s ovim da je Sjev. Amerika "malčice" veća. Ali vidiš, upravo je u tome poanta. Hrvatska kao jedna tako malena zemlja ima predivno more s razvedenom obalom, planinski dio i bogme veliki dio ravnice. Sve to možeš naći u jednoj tako malenoj zemlji u srcu Europe.
Ono što je jako bitno je "normalna" izmjena 4 godišnja doba, što osigurava jako dobru (zdravu) klimu. Nije poanta u tome što ljeto traje samo 3 mjeseca u kojima možeš uživati u moru koje je ipak mnogo pogodnije za kupanje nego bilo gdje u SAD. Poslije imaš i normalnu jesen, pa zimu i proljeće. Svako godišnje doba ima svoje draži i posebnosti koje vrijedi osjetiti, a u HR to imaš sve na jednom mjestu. Po zimi vrijedi vidjeti i snijeg, zar ne?

Ne kažem da drugdje na svijetu nema predivnih mjesta, ali teško ćeš naći ikoju od 50-ak država u SAD (ili koliko ih već ima), da su tako kompletne po nekim stvarima. Ne kažem da ih nema, ali vjerojatno jako malo, a većina ih obično nudi samo jedno, pa im nešto drugo fali, itd.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2005., 19:14   #70
Quote:
jimmy jazz kaže:
reci ti meni de si ti to. i kolko imas godisnjeg prek godine?
U nekoj vukojebini ko sto bi neki od mojih sugradjana rekli. Medjutim nemam se namjeru maknuti odavde. Godisnjeg imam oko mjesec dana plus oko dva do tri tjedna posjeta raznim konvencijama gdje si uvijek uzem dodatna dva tri dana za razgledat naokolo. Dakle, skupi se. Sta ces, stresan posao zahtjeva dosta odmora. Da ne spominjem da sam u zadnjih 5 godina radio u prosjeku 12 sati dnevno, tako da bi stvarno treba dosta odmora.
sloggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2005., 19:40   #71
Re: Bolji standard u zemljama dijaspore

Quote:
Kesten kaže:
Da se u zapadnim zemljama bolje živi je već ustaljena priča. Zanima me - je li to zaista istina?

Kako to procijeniti?
Recimo, forumaši iz dijaspore mogli bi navesti sljedeće podatke:
a) prosječna plaća, za SSS iVSS poslove
b) cijene potrošnih proizvoda, recimo mlijeka, mesa, štogod
c) porezi na plaću
d) cijena javnog prijevoza
e) cijena stanovanja, kupljenog ili iznajmljenog
f) štogod drugo korisno možete navesti

Volio bi vidjeti usporedbe života u više zapadnih zemalja, i na kraju to usporediti s Hrvatskom. Koliko je "trava zaista zelenija u susjedovom dvorištu"?
Kreni prvo od onog sto radis i sto zelis biti u svom poslovnom zivotu. Zatim usporedi isti posao u razlicitim zemljama, pa mogucnost usavrsavanja i zatim mogucnost napredovanja i shodno tome porast prihoda.
Zatim, kad si to napravio, usporedi stabilnost ekonomije u datoj drzavi, i koliko ti vremena treba da ukoliko izgubis posao nadjes isti ili vrlo slican pod slicnim uvjetima. Ne bilo koji posao vec da ti biras uvjete slicne prethodnom poslu koji si volio jer je to ono cim se zelis baviti.

Nakon toga, usporedi gradove, jedan 5 ili 10 milijunski grad sa nekim manjim od recimo 100.000.

Onda usporedi mogucnosti ispunjavanja svojih hobija, nacina provodjenja slobodnog vremena.

Zatim, ukoliko ides na godisnji, koliko dana imas slobodno godisnje, koliko te kosta recimo 7 dana negdje na nekoj obali, ili ako zelis vidjeti svijet, koliko te kosta karta do par svjetskih centara tipa London, Pariz, New York, Tokyo, te ako se odlucis na takav vid godisnjeg, recimo 7 dana u New Yorku, koliko dana trebas raditi za avio kartu.

Standard ukljucuje i ljudska prava, da li imas ista prava kao i domoroci, postoji li razlika izmedju tebe kao emigranta i lokalnih ljudi. Koliko si zasticen pravnom drzavom u slucaju neceg nepredvidljivog, kolika ti je sloboda govora itd.

Postoji jedna tablica od Ujedinjenih naroda po kojoj biraju zemlje u kojima je zivot najbolji na osnovu vise faktora, kvalitete i zadovoljstva zivota, ne samo prihoda i rashoda.

Zadovoljstvo zivotom se mjeri vrlo slicno u vecini zemalja svijeta, a postoji nekoliko faktora koji su izgleda svima bitni:
prihodi
zdravstvo
sloboda
nezaposlenost
obiteljski zivot
klima
politicka stabilnost i sigurnost
ravnopravnost spolova
zivot u zajednici, u okruzenju


I tada mozes sebe naci u toj prici i vidjeti prvo sto ti je bitno, te onda usporediti cijene mlijeka, kino ulaznica, koncerata grupa koje dolaze u taj grad/drzavu, cijene stanova i koliko ti treba za ucesce za stan i kako je lako ili tesko kupiti svoj stan, koliko imas vremena za putovanja i koliko love imas za otici negdje gdje sanjas.....

A i pitaj se da li se usudis uopce sanjati tu gdje jesi da napravis karijeru kakvu zelis, biti cijenjen po svom znanju i biti trazen od strane poslodavaca po struci a ne po tome koga poznas.

I pitaj se zelis li biti faca u selu ili priznati strucnjak u gradu?


I onda mozes pitati da li je trava zelenija sa one strane granice.

Onome tko je vani a nije uspio ostvariti svoje snove, koji god oni bili, doma je trava zelenija 100%. Onaj tko je otisao iz prisile i nalazi se u tudjoj zemlji, nikad nece imati dom tu gdje je.

Oni koji su otisli vidjeti koliko vrijede u svjetskim okvirima, dat ce ti zanimljive odgovore. Bez obzira na model auta koji voze.
__________________
Znam, hocu, mogu, ali nemam s kim...
facasplaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2005., 19:53   #72
Facasplaca, izvrstan post!!!

Jedino, malo tko i kad bi našao idealnu zemlju po svojim kriterijima za isprobati je li "trava zelenija" u njoj, može samo tako odabrati i izrealizirati svoj odlazak tamo.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2005., 20:10   #73
Quote:
gatto kaže:
Facasplaca, izvrstan post!!!

Jedino, malo tko i kad bi našao idealnu zemlju po svojim kriterijima za isprobati je li "trava zelenija" u njoj, može samo tako odabrati i izrealizirati svoj odlazak tamo.
Hvala.

Za dosta zemalja procedura je vrlo jednostavna:
najvisi stupanj obrazovanja + godine radnog iskustva + znanje stranih jezika - godine = radna dozvola

Nitko ne treba sljakere i nitko nece platiti sljakera da mu dodje cistiti ulice, proslo doba, sad se traze strucnjaci sa znanjem vrlo lako prilagodljivom na zapadu.

Nije lako, da je lako svi bi bili super turbo placeni, ovako je proporcionalno ulozenom trudu u sebe, a znanje se placa, sto god da nam hrvatski politicari pokusali podmetnuti kao istinu.

Znanje je moc. Zed za znanjem, novim znanjem nosi malo vise moci i malo vise novcica za snove, bez obzira na zemlju u kojoj si.
__________________
Znam, hocu, mogu, ali nemam s kim...
facasplaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2005., 20:31   #74
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bolji standard u zemljama dijaspore

Quote:
No-Name kaže:
Šta je sad i smisao za sarkazam nestao?
Ne,nego kakve veze veličina ima sa zelenijom travom?
d
tridi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2005., 20:36   #75
Quote:
gatto kaže:
No-Name, slažem se da je u Talijinom postu koji si prije komentirao Hrvatska preizidealizirana. Međutim, što se tiče klime, ljepote podneblja i hrane, Hrvatska zaista ima svojih kvaliteta.

Naravno da si se našalio s ovim da je Sjev. Amerika "malčice" veća. Ali vidiš, upravo je u tome poanta. Hrvatska kao jedna tako malena zemlja ima predivno more s razvedenom obalom, planinski dio i bogme veliki dio ravnice. Sve to možeš naći u jednoj tako malenoj zemlji u srcu Europe.
Zato i rekoh "Bog nam je dao". Ono što me izluđuje već godinama, ne, desetljećima, su izjave tipa "nema na svijetu do naše ...". I to najčešće od onih koji nisu vidjeli svijeta dalje nego što mogu dobaciti kamen. Tipa, zimski sportovi i bla, bla. Pa ako Hrvatska ima dobre uvjete za zimske sportove (tu pretpostavljam da ljudi računaju na Bjelolasicu, Sljeme, Ravnu Goru i sl.) onda i Italija i Francuska imaju dobro more i obalu.
Svijet je postao globalno selo i gotovo da je jednako jednom Švicarcu "skoknuti" na more i nekom ameru iz Kalifornije otići na skijanje u Kolorado.

Quote:
Ono što je jako bitno je "normalna" izmjena 4 godišnja doba, što osigurava jako dobru (zdravu) klimu. Nije poanta u tome što ljeto traje samo 3 mjeseca u kojima možeš uživati u moru koje je ipak mnogo pogodnije za kupanje nego bilo gdje u SAD. Poslije imaš i normalnu jesen, pa zimu i proljeće. Svako godišnje doba ima svoje draži i posebnosti koje vrijedi osjetiti, a u HR to imaš sve na jednom mjestu. Po zimi vrijedi vidjeti i snijeg, zar ne?
Been there, done that. Ali, ruku na srce, reci mi koliko Dalmatinaca i Istrijana ode uživati u jesenskom ugođaju u šume Like ili Slavonije? Mi puno puta poistovjećujemo to sa "normalnim" i ako drugdje nije tako, onda smo mi bolji. Hrvatska je u umjerenom pojasu, i zakoni prirode su nam dali to što imamo. Odeš malo sjevernije (dobro, malo više, kao Norveška, Finska, Kanada) i tamo je normalno da je tjedan-dva po zimi ispod -20. To je tamo normalno. Ljudi su se navikli, stvari prilagodile. I šta sad? Ako uživaš zimi u beskrajnim vožnjama snowmobilom je li potrebno reći da je Hrvatska za **rac. Naravno da nije. Ali većina ovdje će lakonski odgovoriti - kome trebaju snowmobili, a da nisu nikad probali (ili vidjeli, osim na TV, ako i tamo).

Quote:
Ne kažem da drugdje na svijetu nema predivnih mjesta, ali teško ćeš naći ikoju od 50-ak država u SAD (ili koliko ih već ima), da su tako kompletne po nekim stvarima. Ne kažem da ih nema, ali vjerojatno jako malo, a većina ih obično nudi samo jedno, pa im nešto drugo fali, itd.
Slažem se, teško. Problem je da mi mislimo da imamo sve (ili bar puno), a u stvari uspoređujemo samo ono što mi imamo. Evo primjera. Malo tko će ostati ravnodušan na spotove koji prikazuju profesionalne jahače valova (surfere). Vratimo se par koraka unazad i recimo da hrvatski mladić (ajde, može i djevojka) hoće probati surfanje. Pusta želja. Koja je utjeha? Najčešće nešto u stilu "*ebo surfanje - picigin je prava stvar". Je, sve vidim piciginaše kako putuju iz države u državu i na druge kontinente da bi igrali picigin. Znam, znam, banalan primjer, ali ilustrira kako smo majstori za omalovažavanje drugih i veličanje našeg - a ako to ne ide onda se pravimo da nam nije važno.
Drugi primjer. Recimo da volim pješčane plaže. U Hrvatskoj ih gotovo nema (govorim o finom pijesku poput pudera, neovisno o boji, a ne o mulju ili vrlo sitnom šljunku). Tradicional odgovor je - Ha! naravno da imamao. Pogledaj samo Bol na Braču. Naravno, onaj ko to kaže, nema pojma o čemo se priča, ali čuo je da drugi ljudi tako odgovaraju. Onda, nakon duge i mučne rasprave, "Pa šta onda, pijesak ti se i tako samo zavlači u gaće".

Bolje da ne počinjem o hrani. Kad si zadnji put probao naručiti Istarski žgvacet s fužima ili Istarski pršut bilo gdje osim u Istri. Sretno! Ili obrnuto, zagorske štrukle ili međimursku gibanicu na moru. Ha! Naravno da je smješno. Ali mozak nam je razvijen "selektivno", pa je to "u redu".

Neću ni spominjati izjave tipa "začini u indijskoj hrani su prejaki i zato je naša kuhinja bolja" (opet banalan primjer). Kažeš im da treba probati par puta i da se navikneš i da je onda i njihova kuhinja odlična, a oni "ma pogledaj turiste iz susjednih nam zemalja - svi kažu da je odlično, a njih ima 300 miliona". Pas mater ima i Indijaca i Pakistanaca gotovo milijardu i oni kažu da je njihova kuhinja bolja. I šta sad?

Ja potpuno razumijem entuzijazam za "svoje". Ono što me nervira je potpuni nedostatek želje/mogućnosti da se stvari stave u neki širi kontekst (barem širi od mog dvorišta)
No-Name is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2005., 20:37   #76
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bolji standard u zemljama dijaspore

Quote:
tridi kaže:
Ne,nego kakve veze veličina ima sa zelenijom travom?
d
Mislim da smo davno odšetali od teme ...
No-Name is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2005., 21:57   #77
Quote:
No-Name kaže:
Zato i rekoh "Bog nam je dao". Ono što me izluđuje već godinama, ne, desetljećima, su izjave tipa "nema na svijetu do naše ...". I to najčešće od onih koji nisu vidjeli svijeta dalje nego što mogu dobaciti kamen. Tipa, zimski sportovi i bla, bla.
Isto tako, glupo je od ljudi koji su otišli iz HR i vidjeli svijeta, a nisu upoznali malu Hrvatsku iz koje su otišli, pa govore o njoj. Evo, naprimjer, koliko je kontinentalaca otišlo u dijasporu, a da praktički nije dobro ni vidjelo hrvatsku obalu, pa mogu nešto pričati o njoj. Naravno da ta obala njima ne predstavlja ništa posebno. Misliš da nema mnogo takvih slučajeva?

Quote:

Been there, done that. Ali, ruku na srce, reci mi koliko Dalmatinaca i Istrijana ode uživati u jesenskom ugođaju u šume Like ili Slavonije? Mi puno puta poistovjećujemo to sa "normalnim" i ako drugdje nije tako, onda smo mi bolji. Hrvatska je u umjerenom pojasu, i zakoni prirode su nam dali to što imamo. Odeš malo sjevernije (dobro, malo više, kao Norveška, Finska, Kanada) i tamo je normalno da je tjedan-dva po zimi ispod -20. To je tamo normalno. Ljudi su se navikli, stvari prilagodile. I šta sad? Ako uživaš zimi u beskrajnim vožnjama snowmobilom je li potrebno reći da je Hrvatska za **rac. Naravno da nije. Ali većina ovdje će lakonski odgovoriti - kome trebaju snowmobili, a da nisu nikad probali (ili vidjeli, osim na TV, ako i tamo).
Istina, mnogi ne znaju uživati u svemu što im se pruža, ali to ne znači da nemogu i da neće. Naši ljudi jednostavno nemaju te navike, a mnogi nisu niti svjesni što imaju pred nosom. Premda, u današnje vrijeme ljudi se sve više zalete na izlet ovamo i onamo. Isto tako, sada su prometnice bolje nego nekad i mnoge stvari posljednjih godina postaju sve pristupačnije. Naprimjer, mnogi iz Rijeke vikendom skoče do Istre, Gorskog Kotara, itd. Isto tako i mnogi Zagrepčani. Nije to baš kao što je nekad bilo. Sad si od Zagreba do Rijeke s autom za nekih sat i pol vremena vožnje.

A što se tiče ovog primjera s Nordijcima i njihovoj klimi, ključna riječ je kako si i sam napisao prilagodba. Oni su se prilagodili jer su morali. Ljudi se na svašta priviknu, pa tako i na klimu, ali izmjena godišnjih doba u Hrvatskoj je ipak mnogo kvalitetnija.

Quote:

Slažem se, teško. Problem je da mi mislimo da imamo sve (ili bar puno), a u stvari uspoređujemo samo ono što mi imamo. Evo primjera. Malo tko će ostati ravnodušan na spotove koji prikazuju profesionalne jahače valova (surfere). Vratimo se par koraka unazad i recimo da hrvatski mladić (ajde, može i djevojka) hoće probati surfanje. Pusta želja. Koja je utjeha? Najčešće nešto u stilu "*ebo surfanje - picigin je prava stvar". Je, sve vidim piciginaše kako putuju iz države u državu i na druge kontinente da bi igrali picigin. Znam, znam, banalan primjer, ali ilustrira kako smo majstori za omalovažavanje drugih i veličanje našeg - a ako to ne ide onda se pravimo da nam nije važno.
Drugi primjer. Recimo da volim pješčane plaže. U Hrvatskoj ih gotovo nema (govorim o finom pijesku poput pudera, neovisno o boji, a ne o mulju ili vrlo sitnom šljunku). Tradicional odgovor je - Ha! naravno da imamao. Pogledaj samo Bol na Braču. Naravno, onaj ko to kaže, nema pojma o čemo se priča, ali čuo je da drugi ljudi tako odgovaraju. Onda, nakon duge i mučne rasprave, "Pa šta onda, pijesak ti se i tako samo zavlači u gaće".
Pazi, što se surfanja tiče, ono se izvodi tamo gdje postoje uvjeti za to, tamo gdje su valovi. A što misliš što prosječan mladić ili djevojka iz Kalifornije ili Australije vidi u mogućnosti normalnog kupanja u moru i "snorkelingu"? Pa ništa, za njih je to isto tako teško izvediva stvar i najvjerojatnije nepoznat pojam.

Ovo da se pravimo važni, nekad i previše, to stoji. Nitko nije savršen.

Za ovo gore bih se još mogao i složiti u nekim djelovima, ali za plaže krivo govoriš. Prvo, Hrvatska obala se ne odlikuje velikim (dugačkim) pješčanim plažama. Nije da ih nema, ali jako malo. E sad, to uopće nije nikakav argument za reći da takva obala i nije bogzna što. Ta obala je zbog svoje razvedenosti prepuna predivnih otoka i s blagom mediteranskom klimom nudi visoku kvalitetu mora. Onaj tko ju poznaje zna što to znači, i zna uživati na način da još uvijek može naći malene uvale i mjesta na osami gdje može biti na miru na plaži.
Onaj tko ne poznaje dobro more će najčešće dati tipičnu i skroz neprikladnu usporedbu s velikim pješčanim plažama.

Reći za hrvatsku obalu da nije nešto je isto kao da kažeš za grčku obalu da nije baš nešto. Ni Grčka se ne odlikuje dugačkim pješčanim plažama, pa što onda? Znači li to da je samo razglašena?

Quote:

Bolje da ne počinjem o hrani. Kad si zadnji put probao naručiti Istarski žgvacet s fužima ili Istarski pršut bilo gdje osim u Istri. Sretno! Ili obrnuto, zagorske štrukle ili međimursku gibanicu na moru. Ha! Naravno da je smješno. Ali mozak nam je razvijen "selektivno", pa je to "u redu".
Slažem se da bi se moglo poduzetnije pristupiti i ponuditi jedan takav vid gastronomske ponude. Znači, na više mjesta više stvari. Nisam nikad tvrdio da su Hrvati previše poslovni ljudi.

Premda, to ima i drugu stranu. Stranci koji dođu obično vole probati nešto što je tipično za kraj, odnosno regiju koju posjete. Tako je to i vani. Tako se stvara "brand" za neke stvari. Naprimjer, u Italiji svaka regija nudi svoje specijalitete.
Quote:

Neću ni spominjati izjave tipa "začini u indijskoj hrani su prejaki i zato je naša kuhinja bolja" (opet banalan primjer). Kažeš im da treba probati par puta i da se navikneš i da je onda i njihova kuhinja odlična, a oni "ma pogledaj turiste iz susjednih nam zemalja - svi kažu da je odlično, a njih ima 300 miliona". Pas mater ima i Indijaca i Pakistanaca gotovo milijardu i oni kažu da je njihova kuhinja bolja. I šta sad?

Ja potpuno razumijem entuzijazam za "svoje". Ono što me nervira je potpuni nedostatek želje/mogućnosti da se stvari stave u neki širi kontekst (barem širi od mog dvorišta)
Vidiš, i sam si rekao da i drugi kažu za svoju kuhinu da je njihova najbolja. To je jednostavno stvar navike. Pa ja ni ne očekujem da će se Indijac ili Kinez oduševiti hrvatskom kuhinjom.

Premda, Talijani se i po zimi preko vikenda čak iz Verone često puta zalete na ribu u poznata im mjesta u Istri. Znači da nisu samo puste riječi.

Ne razumijem zašto te nešto smeta? Svatko ima pravo na svoje mišljenje. Mene naprimjer smeta kad se počme o Hrvatskoj pričati i kad se u kontekst ubaci argument nedostatka pješčanih plaža, tako da bi ispalo da naša obala i nije bogzna što. E onda znam da se između ostalog priča i o nečemu o čemu se baš ne zna puno.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2005., 22:29   #78
Krivo shvaćeno. Jako dobro sam upoznat s našom obalom. Kvaliteta mora, razvedenost obale, otoci, sve to stoji. I sve je to lijepo ako imaš, ili znaš nekoga ko ima, barku. Ajde ti meni, na neki drugi, lagani, način, odi na dan dva na neku takvu plažu.

Pješčane plaže su bile samo navedene kao primjer. Mi ih nemamo, pa uporno tvrdimo kako nije važno jer imamo "to i to". Da ih imamo da vidiš kako bi bile uključene u sve promocije i kako bi odjednom postale važan argument. Postojeći pristup mi je jasan u npr. razvoju turizma, gdje uporno ističeš što nudiš i što je najbolje. Ne razumijem ga u raspravama poput ove.

U stvari odosmo opet daleko. Bitno je jednostavnije ( za one bez hsmisla za humor) po petstoti put utvrditi što to čini bolji standard u nekoj (drugoj) zemlji. Na kraju krajeva to je valjda tako jednostavno da nitko do sada nije uspio dati odgovor na to, a s jedinim kriterijem koji postoji (onaj UN-ov) nitko se ne slaže, jer valjda njegova zemlja ne kotira dobro po njemu, i misli da bi trebala biti prikazana bolje.
No-Name is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2005., 22:36   #79
Quote:
No-Name kaže:
Krivo shvaćeno. Jako dobro sam upoznat s našom obalom. Kvaliteta mora, razvedenost obale, otoci, sve to stoji. I sve je to lijepo ako imaš, ili znaš nekoga ko ima, barku. Ajde ti meni, na neki drugi, lagani, način, odi na dan dva na neku takvu plažu.
Dovoljno je da ljetuješ na bilo kojem od mnogobrojnih otoka i možeš naći mnoge uvale, pa čak ako ideš i autom po otocima. Čak ti ni barka ne treba. Naprimjer, u Starom Gradu na Hvaru, iz hotela se dovoljno prošetati uz obalu po prirodnoj stazi i naići ćeš na uvalu za uvalom.

Quote:

U stvari odosmo opet daleko. Bitno je jednostavnije ( za one bez hsmisla za humor) po petstoti put utvrditi što to čini bolji standard u nekoj (drugoj) zemlji. Na kraju krajeva to je valjda tako jednostavno da nitko do sada nije uspio dati odgovor na to, a s jedinim kriterijem koji postoji (onaj UN-ov) nitko se ne slaže, jer valjda njegova zemlja ne kotira dobro po njemu, i misli da bi trebala biti prikazana bolje.
Slažem se, otišli smo predaleko od teme. Evo, ja bih još samo ponovio. Nije uopće sporno da je na zapadu viši standard života (kupovna moć, itd). Jedino što ta činjenica ne znači da za svakog predstavlja nužno i kvalitetniji život. To je dosta individualna stvar.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2005., 00:31   #80
Quote:
gatto kaže:


Nije uopće sporno da je na zapadu viši standard života (kupovna moć, itd). Jedino što ta činjenica ne znači da za svakog predstavlja nužno i kvalitetniji život. To je dosta individualna stvar.
Potpisujem,hvala.
d
tridi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:30.