Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.10.2007., 23:32   #1
Čišćenje zemljišta od akacije

Daklem,kupio sam zemljiste 200chv na koje ljudska noga nije krocila tridesetak godina i sve je zaraslo sa kupinama i stablima akacije cija se visina krece cak do 30-ak metara.Buduci da ja to ne mogu rusiti po sistemu"uradi sam",ima li netko ideju da li bi tko bio voljan to raskrciti i koliko bi to moglo kostati ili bi mozda netko uzeo pod racun ta drva u zamjenu za posao???Hvala svima.
kekec01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 00:17   #2
Odi na www.oglasnik.hr i naći ćeš sigurno pod zanatima, uslugama ili tako nekako ljudi koji se time bave.
A da li će drva biti dovoljna za pokriti trošak, ne znam baš.
Ali, pitaj pa ćeš saznati.
Sljiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 01:37   #3
Mislim da taj posao za dvojicu trojicu iskusnih ne predstavlja neki problem rijesen kroz 2-3 dana a vjeruj mi da drva ima za dvije dobre zime ako ne i vise
kekec01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 14:52   #4
Mislim da je to strašno invazivna biljka. Moj susjed ju se posjekao kod sebe na proljeće (stvarno si je dao truda), ali evo opet izgleda kao prašuma. Ja se isto borim jer polako prelazi i kod mene.
Ako možeš naći da ti netko preore zemlju i da počupaš sve korjenje - mislim da je to jedino dugoročno rješenje, jer ćeš na proljeće opet imati isti problem.
bela777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 17:01   #5
Ja sam također mislio ali nisam naveo u svom odgovoru da je najbolje te ljude uzeti da iskopaju panjeve. Zato sam naveo mogućnost da im sama drva možda neće biti dovoljna plaća.
Sljiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 20:34   #6
Agacija ili bagrem se ubraja u korove. Vrlo je agresivna i trebat će ti truda da se je riješiš.
Koliko sam shvatila ti želiš očistiti kupljeno zaraslo zemljište.
Glavno pitanje glasi - ima li uz tvoju parcelu, dakle na susjednom zemljištu, starih bagrema?
Ako ima, onda ga se nećeš riješiti jer će taj stari bagrem stalno naplođivati tlo.
možeš ti bagrem siječi koliko hoćeš, ali ako ti svake godine sa susjedne parcele dolazi novo sjeme onda ga se baš i nećeš riješiti.
Ako nema možeš ga se riješiti kemijom tj. herbicidima.
Općenito, tlo se od vegetacije ne čisti u proljeće kada je izbojna snaga velika.
Konkretno, bagrem posječen u proljeće će u godini dana narasti između metar i dva i što ga više sječeš on će brže rasti. Nije ni čudo što se smatra korovom...da bog da krepao onaj koji ga je iz Amerike kod nas donesao.
Bagrema, ali i drugih vrsta koje ne želiš na svojoj zemlji, rješit ćeš se tako da ih u jesen posječeš i odmah isti dan panjeve, tj. vanjski kambijalni dio panja namažeš recimo s cidokorom (radi se 15 postotna otopina). Kada biljka u jesen povlači sokove povuče i taj herbicid u korijenski sustav i on odumre.

E sad, ne znam da li legalno možeš nabaviti taj otrov.
E hebi ga, sad uopće ne znam da li sam pomogla.
ljubav-je-bol is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 22:32   #7
ispricavam se sto dizem staru temu ali imam slican problem,

na vikendici imam nekih cetvrt jutra pod mladim bagremima (promjer do 5cm) htio bi se toga rijesiti pa zasaditi neki vocnjak, znam da od rezanja nema bas koristi pa bi to trebalo pocupati sad me zanima jel bolje cupati s traktorom i lancem ili s bagerom, ne znam koliko je jako to korijenje i jel bi se to moglo samo zaorati a da se ne slomi plug

ako je netko imao iskustva pa da me savjetuje i jos bolje ako netko zna tko to kvalitetno (i povoljno) odradio u aljmasu i naravno nakon toga preorao i usitnio zemlju (valjda se to zove tanjuranje)

jel zna netko koliko bi to okvirno kostalo

hvala unaprijed
Downtown is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 09:41   #8
Ja sam taj posao radio samo jednom u životu,prije gotovo 30 godina i ne bih više ni za kakve novce. Radilo se o površini od nekih 300m2 i trebalo je doslovno SVE povaditi iz zemlje a nikakav stroj nije bio od pomoći jer to stablo (pogotovo ako je starije) ima korijenje koje zahtijeva široko opkopavanje panja da bi se moglo doprijeti do njega i posjeći ga. To se za dva-tri dana ne može odraditi da bude kvalitetno. Meni je jedina satisfakcija da nikad više nije izrastao nijedan grm jer je troje ljudi bilo desetak dana na toj parceli.
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 11:24   #9
Ma panjevi nisu problem.Drva bi se porusila a panjeve bi pocupao bagerista kad bi vadio i stare temelje van iz zemlje.Dok bi se napravila kuca ako kaj izraste to cu ja osobno unistiti.E sad jedino za Bagrem nisam siguran.Inace akacija je dosta visoka ali debla su promjera cca 10ak cm i ima svega par oko 20cm.
kekec01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2011., 10:50   #10
krčenje

Quote:
kekec01 kaže: Pogledaj post
Daklem,kupio sam zemljiste 200chv na koje ljudska noga nije krocila tridesetak godina i sve je zaraslo sa kupinama i stablima akacije cija se visina krece cak do 30-ak metara.Buduci da ja to ne mogu rusiti po sistemu"uradi sam",ima li netko ideju da li bi tko bio voljan to raskrciti i koliko bi to moglo kostati ili bi mozda netko uzeo pod racun ta drva u zamjenu za posao???Hvala svima.
Ukoliko ste zainteresirani za krčenje parcele slobodno mi se javite na PM jer ja radim takve poslove
pozz
PIROS is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 21:48   #11
poz, pardon što ponovno palim ovu temu, ali evo i kod mene se javio taj isti problem. ja sam porezala stablo do zemlje, korijen je ostao i sada iz njega tjeraju mlade grane. pa sam čula da neki herbicid što koriste u HŽ-u za rasčišćavanje pruge stvarno dobro pomaže u suzbijanju. ako netko možda zna o kojem se to herbicidu radi i gdje bi se to moglo nabaviti? unapraijed hvala na odgovorima
krika is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 19:56   #12
Quote:
krika kaže: Pogledaj post
poz, pardon što ponovno palim ovu temu, ali evo i kod mene se javio taj isti problem. ja sam porezala stablo do zemlje, korijen je ostao i sada iz njega tjeraju mlade grane. pa sam čula da neki herbicid što koriste u HŽ-u za rasčišćavanje pruge stvarno dobro pomaže u suzbijanju. ako netko možda zna o kojem se to herbicidu radi i gdje bi se to moglo nabaviti? unapraijed hvala na odgovorima
odeš u bilo koju poljoprivrednu apoteku i kupiš tamo bilo koji herbicid. Sačekaj još nekih mjesec dana (kad se intevizira padanja lišča), i onda osvježi ranu na panju i nerazrijeđen herbicid namažeš na panj. Korjen bu sam povukao herbicid u sebe i više nebu problema s njim...
Inače uništavate vrlo vrijednu biljku ali šta se može...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2012., 11:19   #13
Krčenje zemljišta i obrezivanje zaraslog voćnjaka (orah)

Poštovanje,

radi se o zemlji veličine otprilike 20x10 koja nije jako dugo održavana. Sve zaraslo bršljanom i raznom vegetacijom. Moj deda je tamo prije više od 30 godina zasadio desetak stabala oraha koji su sada ogromni , ali jako slabo rode. Na zemlji imam još i šljivu , jabuku i lješnjak. To sve treba raskrčiti i podrezati ili srušiti. Imam nekoliko pitanja:

- Kada i s čim je najbolje raskrčiti tu šikaru(bršljan, kupina itd.)?
- Kada je najbolje vrijeme za obrezati orah i ostalo?
- Može li se postići obrezivanjem i gnojenjem da orah ponovo daje više plodova?
-Koga da angažiram za obrazivanje (koliko majstori obično naplačuju)?

Imam još puno pitanja al se sad nemrem sjetit ...

Zadnje uređivanje Filip1981 : 11.10.2012. at 11:26. Reason: greška
Filip1981 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2012., 12:05   #14
Quote:
Filip1981 kaže: Pogledaj post
Poštovanje,

radi se o zemlji veličine otprilike 20x10 koja nije jako dugo održavana. Sve zaraslo bršljanom i raznom vegetacijom. Moj deda je tamo prije više od 30 godina zasadio desetak stabala oraha koji su sada ogromni , ali jako slabo rode. Na zemlji imam još i šljivu , jabuku i lješnjak. To sve treba raskrčiti i podrezati ili srušiti. Imam nekoliko pitanja:

- Kada i s čim je najbolje raskrčiti tu šikaru(bršljan, kupina itd.)?
- Kada je najbolje vrijeme za obrezati orah i ostalo?
- Može li se postići obrezivanjem i gnojenjem da orah ponovo daje više plodova?
-Koga da angažiram za obrazivanje (koliko majstori obično naplačuju)?

Imam još puno pitanja al se sad nemrem sjetit ...
Najbolje ti je raskrcit sa malčerom (najlakse) ako ga imas od koga posudit ili platit nekom a ako ces ic rucno onda se oboruzaj sjekirom, teleskopskom motorkom...
U praviliu se vocke orezuju u proljece i jesen, jesenko orezivanje potice plodnost a proljetno rast.
Vocke su sada zagusene i naravno da rode slabo a krcenje terena, gnojenje i orezivanje ce zaigurno pomoc a u kolikoj mjeri to je tesko napamet znat

Za orezivanje na zalost nemam preporuku jer svoje vocke orezujem sama ali sigurno ce se netko javit -
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2012., 11:45   #15
Hvala na odgovoru Wedd. Mislim da cu sve raditi rucno uz pomoc flakserice, ali to tek u drugom ili trecem mjesecu. Procitao sam negdje da se orah obrezuje sad u listopadu i studenom , a i ti kazes da je za bolje plodove bolje obrezat u jesen. Meni svakako netreba jace bujanje jer su stabla ogromna.
Jos uvijek nisam nasao nikog s iskustvom da se posavjetujem sto bi bilo najbolje. Htio bi da netko ko se razumije u taj posao pogleda moj grunt i veli ovo srusi ovo rezi ovak onak itd. Ako netko ovdje zna kome bi se mogao obratit tu u Zagrebu nek se javi. Hvala
Filip1981 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 15:57   #16
Ispravak,

to zemljište je malo veće nego sam pretpostavio. Radi se o terenu 50x30, evo slike iz zraka . Sve više razmišljam da pozovem malčer da obavi posao krčenja.
Filip1981 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 19:26   #17
Orah nije potrebno orezivati.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 13:21   #18
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Orah nije potrebno orezivati.
Možda nije ako se radi o voćnjaku koji je redovito održavan. Ovaj moj je zapušten već više od 20 godina, tako da u svakom slučaju treba odrezati barem suhe i trule grane.

...inače...

Linkao sam ovu temu na velikoj temi o orasima na drugom podforumu ovdje

...

slike grunta i stabala cu stavit uskoro.
Filip1981 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2020., 21:22   #19
Isprike na dizanju stare teme - ako sam promašila nadam se da će moderatori prebaciti kamo spada.

Imam oveći problem - zemljište veličine 720 m2, do unazad mjesec dana potpuno obraslo u šikaru, kupine, staro osušeno drveće. Došao je čovjek sa malčerom i skinuo koliko je mogao, međutim...

Problem br.1: korjenje kroz cijelo zemljište. Nekoliko panjeva sa korijenom je susjed iskopao bagerom ali ima tu još masu posla, rekla bih da je cijelo zemljište u korijenju. Ako pozovemo nekoga da nam to preore, da li postoji mogućnost oštećenja pluga (ne bih baš da nekome još nabijem štetu)?

Problem br.2: susjedna parcela koja je napuštena - kako spriječiti ponovno širenje kupinâ i sličnih napasti na našu parcelu?

Problem br.3: davno je nasred parcele bila improvizirana baraka koja je sad srušena. Veća količina drva, cigle, željeza, aluminijskih ploča, prastarog alata i slično je u toj hrpi. Koga pozvati da to odveze?

Radi se o lokaciji nadomak Galgova, 25km od Zagreba, pa ako imate preporuku tko bi nam mogao odvesti svu tu kramu sa zemljišta i/ili preorati isto, slobodno mi se javite na pm za daljnje pregovore.
Pangaea is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2020., 09:36   #20
Korijenje se može izvaditi na razne načine, traktor + sajla ili rovokopačem.
Širenje korova sa susjedne parcele gotovo je nemoguće, osim da kosiš i održavaš susjedovu parcelu.
Za odvoz građevinskog otpada angažiraš građevinca s kamionom i bagerom ali deponiranje tog otpada se plaća.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:45.