Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.01.2014., 06:12   #8961
Quote:
supersenivac kaže: Pogledaj post
PBZ, niti su ista smanjili ratu niti smo dobili obavijest... upravo isla vidjeti na net bankarstvu.

moze li me tko uputiti po kojem tocno zakonu su oni to vec trebali napraviti da se pozovem na to jer oni ocito sami tako lako nece...

i nek nova svima bude bolja od stare, u svakom pogledu!
Na net bankarstvu nema ništa ni kod mene, pokušao sam dobiti svoju osobnu bankarku jučer i njezinu poslovnicu - nema Boga da se netko javi,

još uvijek sam uvjeren da da ćemo u slijedećih par dana dobiti obavijest, jer su obavijesti počeli slati ali na kapaljku.

Želim svima zdravu , sretnu i berićetnu ovu Novu 2014. godinu
domar is offline  
Old 01.01.2014., 14:27   #8962
pbz na net bankarstvu 511 kn manja rata (3256 na 2744 kn)
xstrom is offline  
Old 01.01.2014., 16:31   #8963
Hypo, nisam dobio obavijest ali je na net bankarstvu promijenjeno, cca 1000 kn manja rata
badjo53nja is offline  
Old 01.01.2014., 17:02   #8964
Quote:
rostok79 kaže: Pogledaj post
Ja sam tražio izlist od PBZ-a, odbili su me napisavši da se odredbe ZPK na mene ne primjenjuju jer sam digao kredit 2006.g.
Napisao sam pritužbu HNB-u i sad čekam.

Ne znam gdje bi postavila pitanje, ova tema mi se čini dosta srodna. Uglavnom ima stambeni kredit u PBZ podignut 2005. godine, ali u eurima.

Neki dan došlo pismo iz banke, dvije stranice sitno nakucanog teksta. Ali baš ne razumijem šta piše, uglavnom piše da mi je sad kamate 7,60%, a nadalje će se visina kamatne stope mijenjati ovisno o kretanju EURIBOR-a.

E, sad šta to za mene znači? Da oni meni sad mogu opaliti kakvu god visinu kamata se sjete? Pretpostavlja se da će biti viša ili niža od sadašnje?
vlovrec is offline  
Old 01.01.2014., 17:20   #8965
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
Ne znam gdje bi postavila pitanje, ova tema mi se čini dosta srodna. Uglavnom ima stambeni kredit u PBZ podignut 2005. godine, ali u eurima.

Neki dan došlo pismo iz banke, dvije stranice sitno nakucanog teksta. Ali baš ne razumijem šta piše, uglavnom piše da mi je sad kamate 7,60%, a nadalje će se visina kamatne stope mijenjati ovisno o kretanju EURIBOR-a.

E, sad šta to za mene znači? Da oni meni sad mogu opaliti kakvu god visinu kamata se sjete? Pretpostavlja se da će biti viša ili niža od sadašnje?
Prema Zakonu o potrošačkom kreditiranju banke su dužne transparentno prikazati promjenljivu kamatnu stopu koja se treba sastojati od promjenljivog i fiksnog dijela. To u konkretnom slučaju znači da se tvoja kamatna stopa određuje kao zbroj fiksnog dijela + euribor (tromjesečni, polugodišnji, godišnji),pretpostavljam da su uzeli tromjesečni pa su utvrdili da je tvoja KS 7.30(fiksni dio) +0.300(promjenljivi-euribor)= 7.60(ukupna KS). E sad najveći problem u svemu tome je to što je EURIBOR na povijesno niskim razinama i da može samo rasti, a to ti donosi veću kamatu jer je tvoj fiksni dio 7.30, a kako će Euribor rasti tako će ti rasti i ukupna kamatna stopa. Samo za informaciju u pred krizna vremena EURIBOR je iznosio i više od 4% pa izračunaj koliko ti može iznositi KS.
dit is online now  
Old 01.01.2014., 18:16   #8966
Quote:
dit kaže: Pogledaj post
Prema Zakonu o potrošačkom kreditiranju banke su dužne transparentno prikazati promjenljivu kamatnu stopu koja se treba sastojati od promjenljivog i fiksnog dijela. To u konkretnom slučaju znači da se tvoja kamatna stopa određuje kao zbroj fiksnog dijela + euribor (tromjesečni, polugodišnji, godišnji),pretpostavljam da su uzeli tromjesečni pa su utvrdili da je tvoja KS 7.30(fiksni dio) +0.300(promjenljivi-euribor)= 7.60(ukupna KS). E sad najveći problem u svemu tome je to što je EURIBOR na povijesno niskim razinama i da može samo rasti, a to ti donosi veću kamatu jer je tvoj fiksni dio 7.30, a kako će Euribor rasti tako će ti rasti i ukupna kamatna stopa. Samo za informaciju u pred krizna vremena EURIBOR je iznosio i više od 4% pa izračunaj koliko ti može iznositi KS.
evo ovako piše, fiksni dio je 7,26, a euribor je 0,337, gleda se šestomjesečno razdoblje.
Čekaj malo, ja sam kredit podigla 2005., znači predkrizno razdoblje, to se računa koliki je onda bio taj euribor ili se gleda svako sadašnje šestomjesečno razdoblje?

Jer ako se gleda koliko je bilo prilikom podizanja kredita, ako veliš 4%, a sad je negdje sam pročitala 0,84 ili tako nešto, znači da je kamata meni morala stalno padati, a nije naravno.

Kako se meni čini to su uveli sad da imaju opravdanje za dizanje kamata...

Imam kamatu od 7,60 a kad gledam na stranicama banke, najveća moguća kamata za ove šta sada podižu kredit je 6,99, i to ako nisi klijent banke i ako dižeš za adaptaciju.

http://www.pbz.hr/Default.aspx?art=4200#.UsRNl7R-Hbg

Morati ću otvoriti temu "Kako PBZ ostaje bez svojih klijenata" jer očito da im mi prastari imamo manja prava od onih koji uopće nisu njihovi klijenti.


Zadnje uređivanje vlovrec : 01.01.2014. at 18:18. Reason: .
vlovrec is offline  
Old 01.01.2014., 18:33   #8967
Quote:
dandyc kaže: Pogledaj post
zvala sam danas hypo banku, tek su jučer počeli slati obavijesti
Dok oni šalju obavijesti pretpostavljam da će dosta ljudi platiti ratu po starom, bez smanjenje kamate. Isto sam u hypo banci a datum dospijeća mi je 1. u mjesecu, tako da mi je danas skinut iznos kao i do sada... iako je trebala biti smanjena kamata od 01.01.2014., jel tako?
marinac82 is offline  
Old 01.01.2014., 19:05   #8968
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
evo ovako piše, fiksni dio je 7,26, a euribor je 0,337, gleda se šestomjesečno razdoblje.
Čekaj malo, ja sam kredit podigla 2005., znači predkrizno razdoblje, to se računa koliki je onda bio taj euribor ili se gleda svako sadašnje šestomjesečno razdoblje?

Jer ako se gleda koliko je bilo prilikom podizanja kredita, ako veliš 4%, a sad je negdje sam pročitala 0,84 ili tako nešto, znači da je kamata meni morala stalno padati, a nije naravno.

Kako se meni čini to su uveli sad da imaju opravdanje za dizanje kamata...

Imam kamatu od 7,60 a kad gledam na stranicama banke, najveća moguća kamata za ove šta sada podižu kredit je 6,99, i to ako nisi klijent banke i ako dižeš za adaptaciju.

http://www.pbz.hr/Default.aspx?art=4200#.UsRNl7R-Hbg

Morati ću otvoriti temu "Kako PBZ ostaje bez svojih klijenata" jer očito da im mi prastari imamo manja prava od onih koji uopće nisu njihovi klijenti.

Uzima se današnja vrijednost EURIBOR, 2005 vrijednost EURIBOR je bila cca. oko 2%. Kamata ti nije mogla padati jer su dosad promjene KS bile isključivo u domeni banke, njihova čuvena odluka o promjeni KS. Zbog toga su i pokrenute tužbe za CHF, a uskoro u i za EUR i KN
dit is online now  
Old 01.01.2014., 19:18   #8969
Sretna nova 2014.-a!!

Prije svega sve najnaj UF članovima i forumašima i sorry na off-u.

Ovi naši banksteri oličeni strukom, iskustvom, poštenjem, savješnošću, aktualnom trenutku i socijalnom filingu su smislili ove obavijesti na razini malog Ivice iz 2 razreda osnovne. Uzeli računicu: ugovorena kamata iz nebitne godine minus aktualni 6mj EURIBOR jednako fiksni dio tj. marža - pa ajmo naprid. I normalno zavisi o svakom pojedinačnom slučaju/ugovoru. Nekom 5, nekom 6, nekom 7, itd. za isti proizvod bio on namjenski ili nenamjenski, kratkoročni ili dugoročni jer netko je ljepši, netko ima većeg smisla za humor a netko najviše voli... životinje.

A naš vrli drug-ministar Slavko im zakonski omogućava taj njihov fiks jer oni su kao u kapitalizmu i na slobodnom transparentnom tržištu gdje nikad ne moraš smanjit apetite/maržu da krava-ovca-klijent-kupac-ortak-partner preživi ili bude sretan.

Izgleda da ćemo silom prilika svi ili naši predstavnici ubijati slobodno vrime po trgovačkim sudovima lipe naše u doglednijoj budućnosti.

To su vam, braćo mila, šarlatani sve u 16, svih njih 22k.
Graf sa linka govori sve.
euribor-info.com/en/euribor-6-months
seno is offline  
Old 01.01.2014., 19:40   #8970
Udruga Franak (i povezane rasprave o CHF te CHF-kreditima)

Jer formula

ugovorena kamata - libor(euribor) na dan podizanja kredita= fix marza

Ne bi bila postena ni realna.

Posteno i poslovno je nuditi kamatu od 3.88% sa intencijom podizanja iste na barem 7% u roku od dvije godine...

Nadam se da imaju dovoljno sredstava za rezervaciju za tuzbe...
__________________
Nije sramota odlaziti na psihoterapiju, sramota je liječiti svoje komplekse na drugima.
ninoras is offline  
Old 01.01.2014., 19:55   #8971
@ninoras

Ne mogu se oteti dojmu da banksteri uče neku drugačiju vrstu matematike.
Pa čak i sad nakon svih ovih makro-mikro sranja dekadu unazad.
seno is offline  
Old 01.01.2014., 21:38   #8972
Njihova je matematika "samo meni a za druge me nije briga"...
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
mveza is offline  
Old 01.01.2014., 21:41   #8973
A stav je, da ni klujenti, ni ministri, ni pravosudje neznaju racunat. Samo oni imaju licencu za matematiku....
__________________
Nije sramota odlaziti na psihoterapiju, sramota je liječiti svoje komplekse na drugima.
ninoras is offline  
Old 02.01.2014., 10:02   #8974
Quote:
seno kaže: Pogledaj post
Uzeli računicu: ugovorena kamata iz nebitne godine minus aktualni 6mj EURIBOR jednako fiksni dio tj. marža - pa ajmo naprid.
Ako za promjenu podjes od pretpostavke da je trenutna kamatna topa realna, kako bi ju ti onda danas podijelio na fiksni dio plus EURIBOR?

Quote:
seno kaže: Pogledaj post
I normalno zavisi o svakom pojedinačnom slučaju/ugovoru. Nekom 5, nekom 6, nekom 7, itd. za isti proizvod bio on namjenski ili nenamjenski, kratkoročni ili dugoročni jer netko je ljepši, netko ima većeg smisla za humor a netko najviše voli... životinje.
Sasvim je normalno da razliciti klijenti imaju razlicitu kamatu za "isti proizvod" jer svaki duznik dobije svoju individualno ocjenu rizicnosti, kao sto i svaka nekretnina dobije svoju procjenu naspram posudjenog itd.
JTB is offline  
Old 02.01.2014., 10:13   #8975
Quote:
JTB kaže: Pogledaj post
Sasvim je normalno da razliciti klijenti imaju razlicitu kamatu za "isti proizvod" jer svaki duznik dobije svoju individualno ocjenu rizicnosti, kao sto i svaka nekretnina dobije svoju procjenu naspram posudjenog itd.
Meni za oko jutros zapeo ovaj "klijent". http://www.jutarnji.hr/hobotnica-uhi...rtka-/1151305/

Pitam se kako je Hypo izračunao rizik za ovaj kredit? Npr. dali je rizik bio da se otkrije kriminalna radnja podijeljen s koeficijentom neučinkovisti policije - koeficijent potkupivosti lokalnih političara?

Pa jbt, skoro šta god da je isplivalo nezakonito u ovoj zemlji ispostavi se da je financirao Hypo, pa ko je tu lud?
sick.am is offline  
Old 02.01.2014., 14:33   #8976
Quote:
sick.am kaže: Pogledaj post
Meni za oko jutros zapeo ovaj "klijent". http://www.jutarnji.hr/hobotnica-uhi...rtka-/1151305/

Pitam se kako je Hypo izračunao rizik za ovaj kredit? Npr. dali je rizik bio da se otkrije kriminalna radnja podijeljen s koeficijentom neučinkovisti policije - koeficijent potkupivosti lokalnih političara?

Pa jbt, skoro šta god da je isplivalo nezakonito u ovoj zemlji ispostavi se da je financirao Hypo, pa ko je tu lud?
za divno i interesantno čudo kako svaki put, na ovakve činjenice izostanu komentari debilnih komentatora i vrlih stručnjaka koji zagovaraju probankarsku politiku.
šliper is offline  
Old 02.01.2014., 15:35   #8977
Quote:
šliper kaže: Pogledaj post
za divno i interesantno čudo kako svaki put, na ovakve činjenice izostanu komentari debilnih komentatora i vrlih stručnjaka koji zagovaraju probankarsku politiku.
Ali pjesmica im je dobra, mogli bi u zboru a cappella, ponavljaju to kao mantru:

rizik, rizik, rizik, rizik, rejting, rejting, rejting, rejting, kriza, kriza, kriza, kriza, precjenjena nekratnina, precjenjena nekratnina, precjenjena nekratnina, precjenjena nekratnina, štednja, štednja, štednja štednja, potpiso, potpiso, potpiso, potpiso...
ninoras is offline  
Old 03.01.2014., 07:52   #8978
Hypo

nikakve obavijesti ni usmene a ni pismene

nemam net banking jer mi ni ne treba, budući da mi uzimaju cijelu plaću za ratu ...premat ome, muž plaća režije, hrani me i oblači...

rob sam banke koja se nije udostojila obavijestiti me o novonastalim promjenama.... za poslovnost

jad i bijeda

e da...kada želim zvati svoju poslovnicu ne mogu više dobiti tetu na šalteru direktno...no..no...nedaj bože nju ometati u "računici"....moram iz dalmacije zvati u zg i onda me na centrali prespaja za zadar nakon što joj kažem otkud zovem i koju poslovnicu trebam....

pitam se samo zašto....imam neke odgovore na to

ciganluk
__________________
Neke pobjede su pobjede duha i duše.
Ponekad, čak i ako gubiš, dobivaš.
E. Wiesel
dalcosters is offline  
Old 03.01.2014., 09:43   #8979
http://news-bar.hr/news/od-nove-godi...0-na-70-posto/
SwissChoco is offline  
Old 03.01.2014., 11:50   #8980
dobio od pbz obavijest za kamatu 3,23 koja će trajati sve dok je CHF iznad 5,664958 kuna

također definirana kmt promj+fix dio.
kmt je 5,25%. fixni dio je 5,17% a promjenjivi 6mj LIBOR za CHF tj. 0.08% trenutno
fat_boy_slim is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:23.