Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2013., 19:10   #781
Quote:
bluepearl kaže: Pogledaj post
ma pusti ti to gledanje okolo.dimnjak da bi radio kako triba mora imati dovoljnu radnu visinu,dovoljan profil dimnjaka,kapa dimnjaka mora zadovoljiti određene uvjete u odnosu na krovište.
još da si napisao da je 'kapa' bezveze ako pitate proizvođaće dimnjaka!
Naime, uvijek, ponavljam, uvijek treba prije probati bez kape, jer je to najbolje za dimnjak, ali ako nejde bez nje, a onda je kapa nužno zlo...

velim, obavezno probati da li dimnjak radi svoj posao bez kape!
mranderson is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 19:26   #782
Quote:
bluepearl kaže: Pogledaj post
ma pusti ti to gledanje okolo.dimnjak da bi radio kako triba mora imati dovoljnu radnu visinu,dovoljan profil dimnjaka,kapa dimnjaka mora zadovoljiti određene uvjete u odnosu na krovište.
Krećeš zguza!
dimnjak da bi radio kako triba mora imati dovoljnu radnu visinu
Dimnjak će raditi neovisno o visini, ali možda neće ono što je spojeno na njega!

kapa dimnjaka mora zadovoljiti određene uvjete u odnosu na krovište
Koliko znam ni u jednoj formuli za proračun dimnjaka se ne spominje krovište

Drži se onoga što piše mranderson: velim, obavezno probati da li dimnjak radi svoj posao bez kape!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 07:07   #783
kapa dimnjaka mora zadovoljiti određene uvjete u odnosu na krovište
Koliko znam ni u jednoj formuli za proračun dimnjaka se ne spominje krovište


http://www.pgm.hr/hrv/index.php?k=tmi

Zadnje uređivanje bluepearl : 15.02.2013. at 07:12.
bluepearl is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 08:36   #784
Quote:
bluepearl kaže: Pogledaj post
kapa dimnjaka mora zadovoljiti određene uvjete u odnosu na krovište
Koliko znam ni u jednoj formuli za proračun dimnjaka se ne spominje krovište


http://www.pgm.hr/hrv/index.php?k=tmi
bluepearl, uz svo dužno poštovanje, kaj si ti to sad nama pokazal?! ko da mi to ne znamo, ako ti hoceš imati 100% dimnjak, to svi znaju, da on mora, ponavljam mora biti viši od samog 'sljemena' krova. A ovih 10 stupnjeva koje kakti dijagram tolerira, nah da, možeš si to okačiti mačku o rep, a i kaj budeš na tih 10 stupnjeva ušparal, možda 2 elementa, a dimnjak sigurno ne bude tako dobar kak bi bil da je viši od samog sljemena krova.
mranderson is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 09:58   #785
Quote:
mranderson kaže: Pogledaj post
....da on mora, ponavljam mora biti viši od samog 'sljemena' krova. ......
Susjedi imaju katnice, a moja prizemnica - čijeg sljemena
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 10:10   #786
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Susjedi imaju katnice, a moja prizemnica - čijeg sljemena
a je.at ga Lee Champa, my bad
e onda tvoj, dimnjak , mora biti najveći pardon najviši od svih susjeda

kod mene je situacija, više manje, za sve susjede slična, nema takvih situacija da su katnice, pa bum, eto prizemnice...
mranderson is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 15:52   #787
Quote:
bluepearl kaže: Pogledaj post
ma pusti ti to gledanje okolo.dimnjak da bi radio kako triba mora imati dovoljnu radnu visinu,dovoljan profil dimnjaka,kapa dimnjaka mora zadovoljiti određene uvjete u odnosu na krovište.
fi 160, visine, vjerujem, ima dovoljno, jer smo mi u (visokom) prizemlju, a iznad nas je stan visine 270, pa potkrovlje visine 380 i ne znam koliko izlazi van...ali je negdje oko 8 metara od ložišta...u stanu je spojen pod kutom od 45 stupnjeva...svakako sljedeći tjedan zidamo još dva elementa uvis...razmišljali smo i o H "kapi"...Držite palčeve da uspije, u suprotnom ne znamo više što napraviti. Bila bi prava šteta da nakon toliko radova i investicije stvar ne funkcionira zbog vjetra, a alternativu baš i nemamo. Preostaje čekati da prođe zemni plin (na svetoga nikad) ili preskupa struja...
angelin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 16:12   #788
Molim vas ako netko ima iskustva s kombiniranim dvoslojnim dimnjakom. Unutarnja stjenka je od inoxa, a vanjska od lima ( između izolacija ). Hvala
dinjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 18:15   #789
[QUOTE=angelin1;43647297]fi 160

jeli ti originalni izlaz iz peći fi 160?
bluepearl is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 23:39   #790
[QUOTE=bluepearl;43649340]
Quote:
angelin1 kaže: Pogledaj post
fi 160

jeli ti originalni izlaz iz peći fi 160?
Njet, 150!
angelin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 15:45   #791
Trebam sanirati stari dimnjak od cigle jedinice, ali ovo s inoxom mi je puno preskupa varijanta. Našao sam na netu neki novi sistem Furanflex, neka fleksibilna cijev se uvuče, pa napuše parom pod lakom da prione uz stjenke. Ali ovdje ni riječi o tome, bar ne po tražilici.

Pa ako netko ima iskustva s tim, molim da ih napiše. I naravno -cijena po m me zanima, ako netko zna. S obzirom da je montaža prilično brza i jednostavna, nadam se da je i cijena osjetno niža od inoxa.
pikzibner7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 22:34   #792
Zvao sam jednu firmu -dakle za puni profil 14x14cm dužine 10m ta stvar bi došla oko 8000kn. Ne znam koliki su troškovi materijala, ali s obzirom na prilično malo vremena i truda potrebnog oko postavljanja, čini mi se preskupo. Najveći plus je što se gubi vrlo malo od profila dimnjaka.
pikzibner7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 23:23   #793
Dobra večer,

situacija je kako slijedi: prebacujem se sa lože na drva i to etažno tako da u dnevni ubacujem peć Termorossella Plus (ukupna snaga 17 kW, iskoristiva 13 kW). To traži i novi dimnjak koji bih radio od izoliranih inox elemenata unutarnjeg promjera 250mm i korisne visine 4,5 m (u papirima proizvođač traži 4m za taj fi, promjer na izlazu iz peći je 130 mm)

Pitanja:
- čime obući dio dimnjaka koji ide kroz stambeni prostor? Može li knauf ili??
- mogu li zidani dio (tavan + vanjski dio) raditi siporexom 15cm?
- trebam li dodatno izolirati prostor između već izolirane cijevi dimnjaka i kvadratnog presjeka kojeg dobijem slaganjem siporexa/cigle?
- mogu li u tu svrhu koristiti kamenu vunu i koje bi ona oznake (standarde) zapaljivosti morala imati?

Hvala!
zalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 21:58   #794
Veličina rozete i cijevi na novom dimnjaku

dakle, napravio sam novi dimnjak promjera 160mm.
izlaz iz peći je 120mm

pošto želim čim veći "cug", želim čim širu cijev od peći do dimnjaka, pa me zanima kako to sad ide, stavim rozetu od 160 (dimnjak) a 150 (izlaz za cijev prema peći)?
ako se to uredno može, zanima me još jedna stvar, da li bi mogao na peć amity od plamena iza montirati izlaz za cijev od 150mm?
ne želim dati 400 kn za cijevi krive dimenzije da bih onda skužio da je to bačeni novac..
Blueman is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2013., 14:44   #795
Quote:
Blueman kaže: Pogledaj post
dakle, napravio sam novi dimnjak promjera 160mm.
izlaz iz peći je 120mm

pošto želim čim veći "cug", želim čim širu cijev od peći do dimnjaka, pa me zanima kako to sad ide, stavim rozetu od 160 (dimnjak) a 150 (izlaz za cijev prema peći)?
ako se to uredno može, zanima me još jedna stvar, da li bi mogao na peć amity od plamena iza montirati izlaz za cijev od 150mm?
ne želim dati 400 kn za cijevi krive dimenzije da bih onda skužio da je to bačeni novac..
Nemoj komplicirat..stavi cijv fi 120 i rozetu fi 120 i rijeseno..bez ikakvih redukcija i kombinacija
__________________
Samo dajem savjete!
energon is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2013., 19:43   #796
Quote:
energon kaže: Pogledaj post
Nemoj komplicirat..stavi cijv fi 120 i rozetu fi 120 i rijeseno..bez ikakvih redukcija i kombinacija
ma da, samo, dio cijevi od peći do dimnjaka mi je vodoravan, pa želim širu cijev zato da je ne moram tako često čistiti.
poznato je da se vodoravne cijevi užasno lako zaštopaju.
Blueman is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2013., 22:10   #797
Question Sanacija dimnjaka s aluminat cijevima

Pozz,

kupili smo kaminsku peć snage 9 kw (Nordica) i treba je spojiti. Kroz kuću prolazi "dimnjak" ali je zidan davno od betonskih blokova koji su namijenjeni za ventilaciju, i nije nikad korišten. Konzultirali smo dimnjačara, koji nam je preporučio majstora za sanaciju dimnjaka - predlaže ugradnju aluminat cijevi unutar dimnjaka, a s njegovim radom i materijalom koštalo bi 8.000 kn (ukupno 11 m dimnjaka). Drugi pak majstor (zidar) nas uvjerava da je to bacanje novca i da je bolje sazidati novi dimnjak (izvedivo), od cigle. Nije još rekao cijenu, ali mislim da bi bilo oko 500 kn :-). Jasno mi je da dimnjak nije igra, ali eto, bojim se da bi možda i s ovim aluminatom imali problema s kondenzacijom. Što bi bilo najpametnije napraviti?

Lurkerica
lurkerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2013., 09:41   #798
@Lurkerica: u sličnoj sam fazi kao i ti - prebacujem se na novo grijanje sa Nordica peći i moram napraviti dimnjak tako da moje riječi nemoj shvatiti kao riječi stručnjaka već nekoga tko je možda korak ispred tebe u raspitivanju

1. čudno mi je da ti nude dimnjak od aluminata - on se koristi više za odvod zraka (nape, ventilacija). Pročitaj ovdje --> http://www.lim-mont.hr/hr/dimnjaci_-...i/default.aspx

2. kondenzacija se pojavljuje kada dimnjak nije dovoljno izoliran tako da moraš o tome voditi računa

3. zidanje novog dimnjaka od cigle bez klasičnih dimovodnih elemenata je opasno, a uostalom takvu situaciju već imaš sa betonskim elementima pa je želiš sanirati. Zidar nikako nije mjerodavna osoba da o tome odlučuje i drži se dimnjačara.

4. Čisto informacije radi: materijal za sanaciju/izradu dimnjaka (po ponudama koje sam do sada prikupio) je cca od 1000 do 2000 kn/m. Tu se radi o inoxu (neizolirani i izolirani).

5. Schiedel ti ima kontakt centar pa ih malo nazovi - svaki savjet će ti malo više razjasniti cijelu sliku, ali ono što sam ja do sada shvatio je da je to vrlo skup sport. Postoje poluvarijante, ali one znaju biti još skuplje...
zalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2013., 19:30   #799
Quote:
zalica kaže: Pogledaj post
2. kondenzacija se pojavljuje kada dimnjak nije dovoljno izoliran tako da moraš o tome voditi računa..
Računajte sa kondenzacijom u dimnjaku - kasnije manje briga
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2013., 15:15   #800
Pitanje za one koji se razumiju u dimnjake. Naime,kupio sam ovaj: http://www.pgm.hr/hrv/index.php?k=tmd&s=tmd2 i uz njega sam dobio 20m izolacione trake i u dućanu su rekli da ona ide samo oko spojeva cijevi no majstor koji mi zida dimnjak veli da ona ide skroz oko cijevi dimnjaka što bi značilo da moram kupiti još par puta toliko te izolacione trake. Dimnjak je skoz vani pa me zanima jel bolje da ta izolacija ide skroz okolo. Vidim da i proizvođač veli da bi izolacija trebala ići samo oko spojeva no i u ovom threadu čitam da je dobro što bolje izolirati dimnjak.
redpigscanfly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:00.