Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2007., 17:38   #1
Kalcifikat u ramenu

mami su mi dijagnosticirali kalcifikat u ramenu. prije 2-3 dana ju je strašno počelo boljeti rame, mislila je da je živac u pitanju, ali se ispostavilo da je ovo. na ultrazvuku su nađene dvije nakupine u ramenu.
sad ju je tek malo prestalo boljeti, nakon 2 injekcije, jedne direktno u rame, koja je (valjda) proizvela blokadu (čega ne znam, čujem se s njom samo telefonski).
rekli su joj da će morati na fizikalnu, malo sam čitala pa sam vidjela da to ne pomaže baš često, bar ne po pitanju razgradnje nakupina. a i vraćaju se.
zasada su joj dali ketonal i normabel da pije 3x dnevno. treba ići dalje na pretrage.
zanima me da li tko ima iskustva s tim, kako ste to riješili? možda ima nešto što najbrže pomaže, a doktori to ne vole primjenjivati odmah. btw, ona ide u bolnicu u sisak.
hvala unaprijed!
__________________
"This above all: to thine own self be true, And it must follow, as the night the day, Thou cans't not be false to any man " (Hamlet, ll.78-80)

Bowties are cool.
nephthys is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 17:59   #2
Nažalost to je recidivno, ali tegobe mogu umanjiti fizikalne terapije. Od frenda baka to ima i ide na akupunkturu, kaže da joj pomaže.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 20:30   #3
akupunkture, kažeš. nekako imam osjećaj da joj se to ne bi dopalo. hmh.
hvala.
__________________
"This above all: to thine own self be true, And it must follow, as the night the day, Thou cans't not be false to any man " (Hamlet, ll.78-80)

Bowties are cool.
nephthys is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2007., 00:25   #4
Ej

Cuj,to je tzv kalcificirajuci tendinitis,i fizikalna ima jaaaako vazno ako ne i najveznije mijesto u lijecenju. Inace ta bolest ima svoj vijek trajanja. Negdje oko godinu dana, s tim da je veliki problem smanjenje opsega pokreta i time i atrofija muskulature. Kasnije kad prestane i kad se kalcifikati resorbiraju ostaje ta atrofija a to nije nikako OK jer moze doc do daljnjih ozlijeda. Fizioterapeut ce ti pomoc u ocuvanju opsega pokreta, snage muskulature,smanjivanju boli i uciti ce te pravilnom koistenju ruke u tom razdoblju...nije tako strasno kako se cini,al treba ic na fizioterapiju!!! VIRUJ MI!!!
__________________
daskjgsfkgj .soshgs...... jebo potpis
Eidia is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2007., 02:40   #5
evo nešto o tome iz jednog od članaka koje imam :

'' U žena ga nalazimo nešto češće no u muškaraca, a najčešće pogađa upravo kućanice. Uobičajena veličina kalcifikata je između jedan i dva centimetra u promjeru, a valja i napomenuti da uzrok njegova stvaranja do danas nije poznat.
Dakle, samo postojanje kalcifikata nije uvijek i nužno problem.
No kada on to postane, moguća su tri njegova pojavna oblika. Prvi je kronična i relativno slaba bolnost, vrlo slična tzv. sindromu rotatorne manšete, koja se pojavljuje pri pokretanju ruke, u mirovanju ili nakon spavanja, naročito sa rukom ispod glave. Drugi je ograničenje kretnji ramena koje može izazvati sam kalcifikat, blokirajući pokret podizanja gornjeg ekstremiteta iznad glave. I treći, najneugodniji oblik je akutna i izrazito jaka bol, kao odgovor na upalnu fazu u samoj tetivi i okolini kalcifikata.
Sama bol može se proširiti u nadlakticu ili prema vratu, obično se pogoršava podizanjem ruke od tijela, a može biti praćena slabošću mišića ramena, zvukovima pri pokretanju ili ukočenošću samog zgloba. Valja napomenuti i da nije pronađena direktna veza između veličine kalcifikata i jačine simptoma.
Dakle, osim samog dokaza da kalcifikat postoji, potrebno je i utvrditi da li on doista uzrokuje postojeće bolove u ramenu. To je uloga specijaliste ortopeda, te tek nakon njegove potvrde dijagnoze valja prionuti liječenju, koje uopćeno govoreći može biti konzervativno i operativno.
Unutar konzervativnog liječenja razlikujemo akutnu fazu izrazitih bolova u kojem osim ledenih obloga i mirovanja preporučamo i analgetike. Kortizonske injekcije direkno u okolinu kalcifikata mogu biti primjenjene sa ciljem što bržeg smanjivanja upalnog procesa, a time i bolova. Kasnije, u subakutnoj ili kroničnoj fazi koristi se cijela baterija fizioterapijkih postupaka, od elektroterapije, ultrazvuka, lasera, magneta, te vježbi, a sve sa ciljem daljnjeg smanjenja bolova i povratka pune pokretljivosti ramena. U novije vrijeme sve se više upotrebljava i terapija udarnim valom (ESWT), koja pokazuje svoje prednosti u smislu direktnog utjecaj na sam kalcifikat i njegovu resorpciju.
Operativna terapija ima za cilj direktno ulanjanje kalcifikata i to u onih slučajeva u kojima konzervativno liječenje nije polučilo zadovoljavajuće rezultate. Ona može biti izvedena klasičnim rezom ili u novije vrijeme sve češće artroskopskom metodom. Statistika uspješnosti tih zahvata varira od studije do studije, ali se generalno smatra da je postotak pacijenata bez bolova nekoliko mjeseci nakon operacije iznad 70%. Možda je značajno napomenuti da se kalcifikat ponovno pojavljuje i poslije operacija njegova uklanjanja u 16-18% slučajeva.
Sve u svemu, većina bolnih stanja ramena uzrokovanih kalcifikatima potpuno se sanira kroz terapiju ili spontano unutar nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci od prve njihove pojave. Čak se i većina klcifikata spontano resorbira unutar dužeg vremenskog perioda. Stoga u liječenju simptomatologije uzrokovane kalcificirajućim tendinitisom valja prije svega imati neizmjerno mnogo strpljenja.''
yonosoytonto is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2007., 10:21   #6
pročitala sam taj članak prvi al hvala

da, i ja vjerujem da će morati biti dosta na fizioterapiji, ali ludi jer ne može raditi zadnja tri dana, a tek kad krene s tim. sad joj treba objasniti da je ruka malo važnija.

hvala vam!
__________________
"This above all: to thine own self be true, And it must follow, as the night the day, Thou cans't not be false to any man " (Hamlet, ll.78-80)

Bowties are cool.
nephthys is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2007., 23:29   #7
Moja mama se bori s tim već godinu dana.Prvo je išla tri mjeseca na fizikalnu nekakvim zaleđivanjem i onda vježbanjem,to su forsirali iako je umirala od bolova za to vrijeme.u to doba je primila i dvije blokade ali se sve pogoršalo i sama je odustala od terapija,a kalcifikat se pojavio i u drugom ramenu.nakon par mjeseci stanke ponovno je krenula na terapije,ovaj put grijanjem i ispostavilo se da je to puno bolje.Manje je boli,ne ide više na fizikalnu ali je dobila vježbe koje tri mjeseca mora svaki dan raditi kući.Nažalost,čini mi se da je to bolest kojoj nema lijeka i s kojom se jednostavno treba naučiti živjeti.
hello kitty is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2007., 08:54   #8
evo majka je već prilično dobro, prestala je piti tablete protiv bolova jer je vegetirala a i bol se povukla. sad kreće na vježbe, a dobila je i toplice što ju je uveselilo
čini se da je moja mama puno bolje prošla od tvoje, kitty. nadam se da će biti bolje
__________________
"This above all: to thine own self be true, And it must follow, as the night the day, Thou cans't not be false to any man " (Hamlet, ll.78-80)

Bowties are cool.
nephthys is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2011., 23:11   #9
Jucer mi je na hitnoj dijagnosticiran tendinitis desnog ramena.
Ograničenost pokreta i uzasna bol,tesko se namjestiti za spavanje kao da se po noci pojaca bol.
Sutra sam narucena na rtg (ne znam da li ima kalcifikat,valjda to rtg pokaze) pa moram jos naci fizijatra kod kojeg se ne ceka 2,5 mjeseca za terapiju.Stavljala sam led, masirala njime,to daje trenutno olaksanje plus tramal naravno,probala sam samu sebe posteno izmasirati,ali previse me boli da se sama natjeram da to izduram .
Otišla sam na masazu te ruke,ramena i vratnog dijela,istrpila tu frikciju/trljanje i postepeno kruzno stiskanje - otpuštanje prstima na posebno bolnim mjestima.
Prilicno bolan proces,ali sama sam inzistirala te citala po netu da to uglavnom i je kod masaze tendinitisa.

Dok je to bilo fino toplo zmasirano smanjila se je dosta bol,povecala gibljivost zgloba i vec sam se poveselila kak cu se masazom rijesiti hodanja po fizijatrima,ali navecer opet po starom uz recimo da se je dio pokretljivosti dobiven masazom jos zadrzao.Mada tko zna kak cu se ujutro osjecati.

Postoji li mogućnost da se recimo to sa 10-tak masaza rijesi?
Mislim tesko je odgovoriti na takvo pitanje jer svi individualno reagiramo,ali ima li tko na forumu sa slicnim iskustvom?
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 02:01   #10
Ja sam imala prije 3 godine ogromni kalcifikat u ramenu,jezivu upalu tetive-nisam mogla ruku pomaknuti 1 cm od tijela,a pekla me ko da mi netko kiselinu uštrcava unutra.Otišla privat ortopedu-4 injekcije Kenaloga (jedna tjedno) u rame i to se sredilo(doduše još dugo me znalo boljeti kod nepromišlj.pokreta a i dan danas kad preopteretim ruke osjetim bol).Inače kod jako velikih kalcifikata i upale prvo treba smanjit upalu i ne previše gibat(jer može doć i do puknuća tetive-tak mi rekao doc)-meni je rekao čak kad se upala smanjila da nikakve vježbe 2 tjedna a onda po malo bez naglih pokreta i istezanja.
sretnodijete is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 17:16   #11
Led i jos jedna dubinska bolna masaza, onak vise djelovanje na centre (nazovimo to tako) mi je vratila skoro cijelu pokretljivost i bol mi se je skroz smanjila, ali ... bila danas kod fizijatra, kaze nis masaze, nis fizicka aktivnost,strogo mirovanje, cekat terapiju mjesec dana ( ultrazvuk, laser i vjezbe).
Bas mi i nije jasno,masazama je postignut drastican oporavak naspram subote i nedjelje kad sam si morala pridrzavati ruku i nisam se mogla sama odjenuti. Fizijatar kaze da se moze pogorsati upala masazom.
Uglavnom rtg pokazao "masivan ljuskasti osifikat u visini mekih česti humeroskapularnog zgloba kao znak kalcificirajuće periartropatije" šta god to znacilo...
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 15:45   #12
Quote:
chani kaže: Pogledaj post
Led i jos jedna dubinska bolna masaza, onak vise djelovanje na centre (nazovimo to tako) mi je vratila skoro cijelu pokretljivost i bol mi se je skroz smanjila, ali ... bila danas kod fizijatra, kaze nis masaze, nis fizicka aktivnost,strogo mirovanje, cekat terapiju mjesec dana ( ultrazvuk, laser i vjezbe).
Bas mi i nije jasno,masazama je postignut drastican oporavak naspram subote i nedjelje kad sam si morala pridrzavati ruku i nisam se mogla sama odjenuti. Fizijatar kaze da se moze pogorsati upala masazom.
Uglavnom rtg pokazao "masivan ljuskasti osifikat u visini mekih česti humeroskapularnog zgloba kao znak kalcificirajuće periartropatije" šta god to znacilo...
Jel se to može razbiti laserom?
Ja imam jako velikih problema s kalcifikatom...
Navodno u Nemetovoj to rješavaju bez frke...
brar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 14:45   #13
Ne znam za laser, pitala sam fizijatra, dobila sam odgovor - "vidjet cemo".
Ma terapija mi pocinje tek krajem mjeseca.

Uglavnom prosli petak igrala sam se sa kceri sa balonima, morala sam taj dan pribjegnuti tramalu kak me odjednom pocelo boljeti.
Drugi dan sam opet otisla na masazu, pomoglo je dosta mada me je bilo malo frka jer mi je fizijatrica rekla da ne idem na masazu, ali kad mi svaki put pomogne iako je bolan proces za izdurati...
Uglavnom imam osjecaj da mi je ruka malo malaksala jer ju uglavnom stedim,kao nevidljiva otecenost ,obamrlost ponekad...
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2011., 11:33   #14
Mene zanima je li itko OPERIRAO kalcifikat u ramenu? Možda razbio s laserom i sl... Zanima me je li poslije bilo kakvih bolova, je li se to riješilo kako treba?
brar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 19:36   #15
Quote:
chani kaže: Pogledaj post
Ne znam za laser, pitala sam fizijatra, dobila sam odgovor - "vidjet cemo".
Ma terapija mi pocinje tek krajem mjeseca.

Uglavnom prosli petak igrala sam se sa kceri sa balonima, morala sam taj dan pribjegnuti tramalu kak me odjednom pocelo boljeti.
Drugi dan sam opet otisla na masazu, pomoglo je dosta mada me je bilo malo frka jer mi je fizijatrica rekla da ne idem na masazu, ali kad mi svaki put pomogne iako je bolan proces za izdurati...
Uglavnom imam osjecaj da mi je ruka malo malaksala jer ju uglavnom stedim,kao nevidljiva otecenost ,obamrlost ponekad...

Iako se točan uzrok nastanka kalcifikata još uvijek nezna, ponekad je potrebno promijeniti prehranu. Mnogi žive godinama s kalcifikatima na raznim dijelovima ramenog obruča koji uopće to nisu svjesni jer im ne predstavlja problem odnosno bol.

Terapija takvog sindroma mora uključivati pokret ali ne smije pojačavati bol. Često je u vrlo akutnoj fazi potrebno mirovati. Masaža nije terapijski tretman i kao takva ne može ukloniti uzrok problema već eventualno opustiti okolna tkiva i smanjiti napetost u zglobu.

Bol je često asocirana s pokretom, promjena obrasca pokretanja može pomoći otklanjanju kalcifikata, smirivanjem burze i otklanjanja same boli uz dobivanje opsega pokreta.
sami is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 22:33   #16
Ljudi, upomoć.

Tata mi je došao doma s ovim nalazima, može mi itko ukratko objasniti što to točno znači?

RTG snimke lijevog ramena pokazuju obilne kalcifikate uz veliki tuberkulum humerusa na arealu od oko 30mm u vidu kalcificirajuće tendinopatije.
Početne degenerativne promjene glenohumeralnog i akromioklavikularnog zgloba.


Koliko je ozbiljno, jel' se može to riješiti fizikalnom terapijom?

Trpi užasne bolove.
__________________
Čekaj me i ja ću doći, samo me čekaj dugo. Čekaj me i kad žute kiše noći ispune tugom...
Nicole_Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 01:42   #17
Quote:
Nicole_Lilly kaže: Pogledaj post
Ljudi, upomoć.

Tata mi je došao doma s ovim nalazima, može mi itko ukratko objasniti što to točno znači?

RTG snimke lijevog ramena pokazuju obilne kalcifikate uz veliki tuberkulum humerusa na arealu od oko 30mm u vidu kalcificirajuće tendinopatije.
Početne degenerativne promjene glenohumeralnog i akromioklavikularnog zgloba.


Koliko je ozbiljno, jel' se može to riješiti fizikalnom terapijom?

Trpi užasne bolove.

Četiri dana nisam znala kako se zovem zbog ovih bolova - nisam spavala, nisam jela, nisam se kretala. Čak sam dobila i temperaturu 38,5, koju sam, naravno, mjerila pod drugom rukom, jer ovu nije bilo šanse pomaknuti ni milimetar od tijela koliko je boljelo. Tablete protiv bolova nisu pomagale. Na intervenciju moje dr. opće prakse, odmah su mi snimili rame i našli ovaj kalcifikat (17 x 5 mm). Dobila sam uputnicu za fizijatra, ali se za pregled trebalo čekati. Zbog toga sam otišla kineskom liječniku, dr. Jage Liu se zove, i on me je jednim jedinim tretmanom riješio svih muka. Jest da je boljelo kao sam vrag, jer je pikao u samo bolno mjesto, tako da sam bukvalno vrištala. Rekao mi je da bih trebala doći još barem jedanput, no bol je počela jenjavati nakon 24 sata, a nakon tri dana sam mogla potpuno korisititi ruku. Bilo je to prije četiri godine i od tada mi se problem više nije vratio, a ruka je u potpunoj funkciji.

Što je dr. Liu napravio pojma nemam, osim da me je užasno boljelo dok mi je zabijao tu 'glavnu' iglu, no, hvala mu do neba, jer me je spasio i blokada i fizijatara i fizioterapeuta (na koje moraš čekati s takvim ukočenim i bolnim ramenom), a na kraju krajeva, neki kažu, čak i moguće operacije.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 12:12   #18
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Četiri dana nisam znala kako se zovem zbog ovih bolova - nisam spavala, nisam jela, nisam se kretala. Čak sam dobila i temperaturu 38,5, koju sam, naravno, mjerila pod drugom rukom, jer ovu nije bilo šanse pomaknuti ni milimetar od tijela koliko je boljelo. Tablete protiv bolova nisu pomagale. Na intervenciju moje dr. opće prakse, odmah su mi snimili rame i našli ovaj kalcifikat (17 x 5 mm). Dobila sam uputnicu za fizijatra, ali se za pregled trebalo čekati. Zbog toga sam otišla kineskom liječniku, dr. Jage Liu se zove, i on me je jednim jedinim tretmanom riješio svih muka. Jest da je boljelo kao sam vrag, jer je pikao u samo bolno mjesto, tako da sam bukvalno vrištala. Rekao mi je da bih trebala doći još barem jedanput, no bol je počela jenjavati nakon 24 sata, a nakon tri dana sam mogla potpuno korisititi ruku. Bilo je to prije četiri godine i od tada mi se problem više nije vratio, a ruka je u potpunoj funkciji.

Što je dr. Liu napravio pojma nemam, osim da me je užasno boljelo dok mi je zabijao tu 'glavnu' iglu, no, hvala mu do neba, jer me je spasio i blokada i fizijatara i fizioterapeuta (na koje moraš čekati s takvim ukočenim i bolnim ramenom), a na kraju krajeva, neki kažu, čak i moguće operacije.


Gdje mogu naći tog liječnika? Mislim da bi tata podnio bilo kakvu bol ako bi ga to riješilo ove boli koju osjeća. Jak je k'o bik, nikad ga nisam čula da se žali da ga nešto boli, ali sad, ajme meni...neki dan su mu suze krenule. Ne mogu zamisliti kako to boli. I točno ovo što kažeš, dobili smo sad te nalaze na kojima se jasno vidi veliki kalcifikat i sad tko zna dokad trebamo čekati na daljnje pretrage i riješavanje problema. Ne znam hoće li moći tako dugo izdržati s tim bolovima. Tako da stvarno, spremni smo na bilo što ako će ga to riješiti ove boli i vratiti pokretljivost ruke.

Hvala ti.
__________________
Čekaj me i ja ću doći, samo me čekaj dugo. Čekaj me i kad žute kiše noći ispune tugom...
Nicole_Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2012., 19:07   #19
Ok, sad sam stvarno uuužasno zabrinuta, bolovi su mu postali neizdrživi, 3x dnevno pije brufen granule od 600 mg i ništa, bol ne jenjava, više ne može pomaknuti ruku od tijela, svega par cm. Jučer je napravio nekakav nagli pokret i otada je tako, kaže da osjeća kao da mu je ruka strgana. Zvala sam hitnu, rekli su mi da mu jedino mogu dati neku blokadu, ali ne znam koliko je to pametno?

Plus, zabrinjava me veličina kalcifikata, ipak je to 30 mm.

On sve više razmišlja baš o razbijanju, jedan od poznanika mu je išao na to, jel' to uopće pametno kad je riječ o tetivama? Ne bih htjela da si napravi više štete no koristi.
__________________
Čekaj me i ja ću doći, samo me čekaj dugo. Čekaj me i kad žute kiše noći ispune tugom...

Zadnje uređivanje Nicole_Lilly : 07.01.2012. at 19:20.
Nicole_Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2012., 19:14   #20
Baci oko, možda je to ovaj doc: Ordinacija opce medicine Yage-Liu dr.med.
Ord Mantel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:07.