Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2008., 11:55   #1
Pravo zaloga

Htjela sam vas pitati da li ja mogu darovati nekretninu opterećenu zalogom?
Naime, digla sam stambeni kredit i dala u zalog kuću u mojem vlasništvu i sad, kako bi izbjegla plaćanje poreza na promet nekrentina, tu istu kuću bi darovala starcima.
Znam da zalog prati nekretninu a ne vlasnika, ali ne znam kako bi banka reagirala na to, da li bi me tjerala na promjene u ugovoru o kreditu, na promjene imena polica osiguranja???
hvala
bekib is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2008., 12:20   #2
a da pitas u banci?
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2008., 12:33   #3
Ma pitala bi da znam da me neće zezat! Tek sam prošli tjedan upisala zalog a sad bi već darovala kuću!!
bekib is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2008., 12:36   #4
ionako ces ici k njima sto god ti ovdje ljudi rekli.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2008., 12:43   #5
Quote:
bekib kaže: Pogledaj post
Htjela sam vas pitati da li ja mogu darovati nekretninu opterećenu zalogom?
Naime, digla sam stambeni kredit i dala u zalog kuću u mojem vlasništvu i sad, kako bi izbjegla plaćanje poreza na promet nekrentina, tu istu kuću bi darovala starcima.
Znam da zalog prati nekretninu a ne vlasnika, ali ne znam kako bi banka reagirala na to, da li bi me tjerala na promjene u ugovoru o kreditu, na promjene imena polica osiguranja???
hvala

ne kuzim kako mislis izbjeci porez , kuca je u tvom vlasnistvu koliko svatih odavno i sad bi izbjegla porez? daj pojasni...

Sto se tice zaloga dobro kazes , zalog prati nekretninu a ne vlasnika, nakon sto ste upisali hipoteku i kad darovnim napravis darovanje roditelji sa tim ugovorom u zemljisnim knjigama prebacuju nekretninu na svoje ime a zalog ostaje. Banka ne provjerava koliko znam sto je kasnije bilo sa nekretninom isto kao sto ne provjeravaju je li netko nakon dizanja kredita zaposlen ili ne, njima je bitno da s e rata placa a ako i kad se par rata ne plati ide kuca na bubanj . Ne vidim razlog zasto bi darovanje prijavila banci. Ako ces danas sutra raditi konverziju (prebijanje, smanjenje) kredita trazit ce te vlasnicki list pa ce onda po tome vidjeti sto si napravila i konverzija nece biti moguca- a mozda i hoce, nisam sigurna

u ostalom idi nekoj drugoj referentici pa pitaj onako opcenito i okolo na okolo
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2008., 12:52   #6
Da, kuća je u mom vlasništvu već desetak godina. Ugovor o kupoprodaji ćemo sklapat na ljeto i imamo 30 dana za prijavu poreznoj, pa u trenuttku kupoprodaje ne bi imala nekretninu jer bi ju sad već darovala starcima. Komplicirano ali mi se baš ne plaća 5% na cijenu, to je strašna svota.
A u pravu si, i mislili smo dio kredita prebit ili smanjit nakon par godina, pa sad ni ne znam jel bi dopustili konverziju....
...aaa pas....
bekib is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2008., 14:41   #7
Quote:
bekib kaže: Pogledaj post
Htjela sam vas pitati da li ja mogu darovati nekretninu opterećenu zalogom?
Naime, digla sam stambeni kredit i dala u zalog kuću u mojem vlasništvu i sad, kako bi izbjegla plaćanje poreza na promet nekrentina, tu istu kuću bi darovala starcima.
Znam da zalog prati nekretninu a ne vlasnika, ali ne znam kako bi banka reagirala na to, da li bi me tjerala na promjene u ugovoru o kreditu, na promjene imena polica osiguranja???
hvala
pa zakon o vlasništvu je izričit. zabranjeno je stavljati klauzule na hipoteku gdje se zabranjuje rasplolaganje vlasniku njegovom nekretninom.
Ti možeš raspolagati svojom nekretninom. Sve suprotno tome je zabranjeno.

Ali ako si komitent i ujedno i Protivnik osiguranja (termin Ovršnog prava) onda si ugovorom regulirala prava i obveze. Vjerojatno ti je u sporazumu o zasnivanju založnog prava na nekretnini napisano da za preinake svega trebaš suglasnost Banke.

Ako ćeš reprogramirati kredit to nema veze sa nekretninom. Ona je sredstvo osiguranja ako se kredit ne bi vraćao.
Tebe veže ugovor. U ugovoru si dala mjenicu i nekretninu.

Kada vratiš kredit Banka daje brisovno očitovanje i skida ti se teret. Tada ćeš morati uz vlasnički list dostaviti i ugovor o darovanju nekretnine i tu će biti male procedure.

U poreze se ne razumijem, pa tu nemam što sugerirati
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2008., 15:36   #8
Quote:
bekib kaže: Pogledaj post
Da, kuća je u mom vlasništvu već desetak godina. Ugovor o kupoprodaji ćemo sklapat na ljeto i imamo 30 dana za prijavu poreznoj, pa u trenuttku kupoprodaje ne bi imala nekretninu jer bi ju sad već darovala starcima. Komplicirano ali mi se baš ne plaća 5% na cijenu, to je strašna svota.
A u pravu si, i mislili smo dio kredita prebit ili smanjit nakon par godina, pa sad ni ne znam jel bi dopustili konverziju....
...aaa pas....
Sto nije i darovanje u smjeru dijete - roditelji oporezivo? Ili to vrijedi samo za aute?
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2008., 17:28   #9
Quote:
bekib kaže: Pogledaj post
Da, kuća je u mom vlasništvu već desetak godina. Ugovor o kupoprodaji ćemo sklapat na ljeto i imamo 30 dana za prijavu poreznoj, pa u trenuttku kupoprodaje ne bi imala nekretninu jer bi ju sad već darovala starcima. Komplicirano ali mi se baš ne plaća 5% na cijenu, to je strašna svota.
ma cekajte malo jesam li ja luda ili sto

1. kuca je vec u vlasnistvu vasem i zasto bi ste radi kredita koji je vec na kuci prijavljivali porez?
2. sa kim cete ugovor o kupoprodaji sklopiti na ljeto? sa starcima?
3. banka je vec upisala nekakvu hipoteku i vi ste vlasnici kuce vec 10 godina- po kojem ugovoru ste vlasnici te kuce i jeste li tada prije 10 god. prijavili porez?
4. zasto cete vi kao prodavatelji te nekretnine (koju cete prodati kupoprodajnim na ljeto) morati prijaviti porez unutar 30 dana? to je obaveza kupca.
5. ako ides darivati starcima brijem da ce starci imati porez 5% ....

mislim fakat mi nije jasno......
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2008., 17:32   #10
Cini mi se da bekib na ljeto kupuje novu nekretninu (ne prodaje kucu) pa da ne bi platila porez na novu nekretninu, rijesila bi se kuce darujuci je starcima.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2008., 17:37   #11
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post

Kada vratiš kredit Banka daje brisovno očitovanje i skida ti se teret. Tada ćeš morati uz vlasnički list dostaviti i ugovor o darovanju nekretnine i tu će biti male procedure.

iz dugogodisnjeg iskustva mogu reci da nakon sto se kredit otplati banka napise brisovno ocitovanje kojim kaze da je kredit otplacen u cijelosti i da banka dopusta skidanje zaloga sa kuce xy na adresi xy upisane u zk.ul xy k.o. xy a kojeg je upisala temeljem broja zahtjeva u gruntovnici Z-xy u kojem je ugovor o kreditu br. xy.
Za brisovno ocitovanje nema nikakvih procedura ili mudrovanja, nece trebati darovni ugovor jer boli banku djon na kog je kuca niti na brisovnom ocitovanju pisu ime vlasnika kuce, bitno da je kredit otplacen... Dakle oni samo opisu kucu i kredit a u vlasnika ne diraju .
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2008., 17:40   #12
Quote:
pistacija kaže: Pogledaj post
Nakon sto se kredit otplati banka napise brisovno ocitovanje kojim kaze da je kredit otplacen u cijelosti i da banka dopusta skidanje zaloga sa kuce xy na adresi xy upisane u zk.ul xy k.o. xy a kojeg je upisala temeljem broja zahtjeva u gruntovnici Z-xy u kojem je ugovor o kreditu br. xy.
Za brisovno ocitovanje nece trebati darovni ugovor jer boli banku djon na kog je kuca niti na brisovnom ocitovanju pisu ime vlasnika kuce, bitno da je kredit otplacen... Dakle oni samo opisu kucu i kredit a u vlasnika ne diraju .
ma nemoj? a ti si kao pisala brisovno pa kao znaš?

A temeljem čega se vraća kredit nego temeljem Sporazuma o osiguranju zasnivanjem založnog prava na nekretnini. U brisovnom MORAŠ napisati Predlagatelja osiguranja i protivnika osiguranja (jer to nalaže Ovršni zakon) a kaj je drugo Protivnik osiguranja nego i vlasnik nekretnine!!!!

a postoji nešto što se zove pravi slijed?! slijed stjecanja nekretnine.

Znači temeljem sporazuma XY o zansivanju založnog prava na nekretnini upisanoj u zk sud itd itd, predlagatelj osiguranja je stekao nekretninu za iznos od xy novaca.
Pošto je protivnik osiguranja/komitent (bilo tko tko je dužnik) podmirio cjelokupno potraživanje, banka xy vraća vlasniku nekretnine XY upisanu u itd itd.

I pečat i potpis, ovjera potpisa kod javnog bilježnika i brisovno uz prijedlog za uknjižbu brisanja

jer kada se proknjiži vlasništvo jedino povijesni izvadak ima činjenjicu pravnog slijeda nekretnine
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 07:14   #13
[QUOTE=pistacija;12593008]ma cekajte malo jesam li ja luda ili sto

1. kuca je vec u vlasnistvu vasem i zasto bi ste radi kredita koji je vec na kuci prijavljivali porez?
2. sa kim cete ugovor o kupoprodaji sklopiti na ljeto? sa starcima?
3. banka je vec upisala nekakvu hipoteku i vi ste vlasnici kuce vec 10 godina- po kojem ugovoru ste vlasnici te kuce i jeste li tada prije 10 god. prijavili porez?
4. zasto cete vi kao prodavatelji te nekretnine (koju cete prodati kupoprodajnim na ljeto) morati prijaviti porez unutar 30 dana? to je obaveza kupca.
5. ako ides darivati starcima brijem da ce starci imati porez 5% ....

/QUOTE]
Hvala na pomoći svima!
Da pojasnim:
1. kuća je u mom vlasništvu, dobila sam ju darovnim ugovorom prije 10 godina i tu nemam šta prijavljivat porez jer je darovanje prvog reda oslobođeno.
2. predugovor o kupoprodaji stana je sklopljen, kredit dignut i isplaćen prodavatelju. ugovor o kupoprodaji sklapamo na ljeto kad se provede parcelacija a tek onda trebam prijavit porez na promet nekretnina ali mislim da bi trebala platit tek 1.5% poreza na novosagrađene stanove.
3. po predugovoru se banka uknjižila na kuću inače nema kredita.
4.već odgovorila
5.mislim da su darivanja predaka i potomaka oslobođena 5% poreza.

Stvarno je komplicirano ali nisam ni prva ni zadnja koja na sve načine pokušava izbjeći da me država oplete po đepu, jer ne mogu biti oslobođena plaćanja poreza ako imam u vlasništvu nekretninu koja zadovoljava moje stambene potrebe!
bekib is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 10:04   #14
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
ma nemoj? a ti si kao pisala brisovno pa kao znaš?

A temeljem čega se vraća kredit nego temeljem Sporazuma o osiguranju zasnivanjem založnog prava na nekretnini. U brisovnom MORAŠ napisati Predlagatelja osiguranja i protivnika osiguranja (jer to nalaže Ovršni zakon) a kaj je drugo Protivnik osiguranja nego i vlasnik nekretnine!!!!

a postoji nešto što se zove pravi slijed?! slijed stjecanja nekretnine.

Znači temeljem sporazuma XY o zansivanju založnog prava na nekretnini upisanoj u zk sud itd itd, predlagatelj osiguranja je stekao nekretninu za iznos od xy novaca.
Pošto je protivnik osiguranja/komitent (bilo tko tko je dužnik) podmirio cjelokupno potraživanje, banka xy vraća vlasniku nekretnine XY upisanu u itd itd.

I pečat i potpis, ovjera potpisa kod javnog bilježnika i brisovno uz prijedlog za uknjižbu brisanja

jer kada se proknjiži vlasništvo jedino povijesni izvadak ima činjenjicu pravnog slijeda nekretnine

Pa nisam pisala brisovna ali sam masu njih vracala u banke jer ne napisu sto bi trebalo . Da si malo bolje citala shvatila bi da sam rekla kako u brisovnom ocitovanju ne pisu nikad ime vlasnika nekretnine ; napisu samo onog tko je otplatio kredit u cijelosti i kome je (banci) kredit otplacen u cijelosti. Dakle, ti si imala npr. kredit na kuci i ja kupila kucu od tebe, kucu smo u medjuvremenu uknjizili na moje ime, kredit si ti ili ja naknadno otplatila (ne bitno) i na zahtjev banka ce dati brisovno ocitovanje na ime onog tko je dizao kredit i tko im je bio duzan lovu (dakle ti) - mene novog vlasnika nigdje ne spominju- a ja kao novi vlasnik uzimam brisovno ocitovanje od tebe (ili banke) i nosim kao predlagatelj i vlasnik nekretnine u sud zahtjev za skidanje tereta i tu brisovnicu (nakon sto je banka ili ja ovjerimo kod biljeznika).
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 10:09   #15
bekib:
[/QUOTE]
Hvala na pomoći svima!
Da pojasnim:
1. kuća je u mom vlasništvu, dobila sam ju darovnim ugovorom prije 10 godina i tu nemam šta prijavljivat porez jer je darovanje prvog reda oslobođeno.
2. predugovor o kupoprodaji stana je sklopljen, kredit dignut i isplaćen prodavatelju. ugovor o kupoprodaji sklapamo na ljeto kad se provede parcelacija a tek onda trebam prijavit porez na promet nekretnina ali mislim da bi trebala platit tek 1.5% poreza na novosagrađene stanove.
3. po predugovoru se banka uknjižila na kuću inače nema kredita.
4.već odgovorila
5.mislim da su darivanja predaka i potomaka oslobođena 5% poreza.
[/QUOTE]

a ha sad je malo jasnije .... dakle, darovnim dajes starcima kucu i nece ipak imati poreza (u pravu si ), nekretninu ako kupis od pravne osobe (dakle d.o.o.) imas porez cca 1-1.5% ali samo porez na zemljiste , ako kupujes od fizicke osobe ima sporez 5%. U oba slucaja mozes traziti oslobodjenje od placanja poreza.
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 10:16   #16
ali brisovno ide uz prijedlog za uknjižbu brisanja. jedno bez drugog ne ide. u prijedlogu se pišu komitenti i protivnik osiguranja.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 10:23   #17
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
ali brisovno ide uz prijedlog za uknjižbu brisanja. jedno bez drugog ne ide. u prijedlogu se pišu komitenti i protivnik osiguranja.
pa to sam i napisala zar ne, zahtjev ili prijedlog jedno te isto, komitent i protivnik osiguranje, dakle banka i onaj tko je dizao i bio duzan kredit je jedno te isto
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 10:25   #18
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
ali brisovno ide uz prijedlog za uknjižbu brisanja. jedno bez drugog ne ide. u prijedlogu se pišu komitenti i protivnik osiguranja.
pa to sam i napisala zar ne, zahtjev ili prijedlog jedno te isto, komitent i protivnik osiguranje, dakle banka i onaj tko je dizao i bio duzan kredit je jedno te isto
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 10:34   #19
da ali se piše ime i prezime. komitent i protivnik osiguranja (točnije Ovršnim terminom Predlagatelj osiguranja i Protivnik osiguranja) ne moraju biti isto. Protivnik osiguranja je uvijek Vlasnik nekretnine.

Npr, ja dižem kredit. ja sam komitent, moja majka je protivnik osiguranja a Banka je predlagatelj osiguranja
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 11:00   #20
Hvala Bogu na ovom forumu! Sve možeš saznat ovdje. Ko pita ne skita!
Ali svejedno ću još pitat u poreznoj da znam da li stvarno plaćam porez od tih 1-1,5% jer možda iznos neće biti taka strahota pa ne moram radit te makinacije sa darovanjem. Donekle mi predstavlja sigurnost imati tu kuću u vlasništvu i ne unositi ju u bračnu stečevinu. Nikad ne znaš šta te u životu čeka.
pozdrav
bekib is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:29.