Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2010., 20:56   #2301
raskid i godisnji

kolege forumasi!

trbao bih sutra raskinuti ugovor o radu na određeno vrijeme.radim u firmi 1.7god.prvi ugovor je bio na 6mj, drugi na godinu i neki dan sam potpisao treci na godinu dana. u njemu ne stoji koliki sam duzan odraditi otkazni rok u slucaju raskida, osim da je uređeno pravilnikom, kojem naravno nemam uvid.e sad mene zanima, posto cujem da po novom zakonu nema prenosenja godisnjeg kod novog poslodavca, vec da je stari poslodavac duzan isplatiti dane godisnjeg.po kojoj se tarifi onda racunaju ti dani, odnosno dali moram odraditi tipa 2 tjedna otkazni rok, pa sam kao na godisnjem koji mi je placen, pa tek po povratku raskid ugovora ili?odnosno, dali je zakonito se dogovoriti da odustajem od naplate godisnjeg, ako nemoram odraditi otkazni rok?
__________________
Nekima je križ na grobu jedini plus u životu.
tomislavzgb84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2010., 23:42   #2302
Quote:
tomislavzgb84 kaže: Pogledaj post
kolege forumasi!

trbao bih sutra raskinuti ugovor o radu na određeno vrijeme.radim u firmi 1.7god.prvi ugovor je bio na 6mj, drugi na godinu i neki dan sam potpisao treci na godinu dana. u njemu ne stoji koliki sam duzan odraditi otkazni rok u slucaju raskida, osim da je uređeno pravilnikom, kojem naravno nemam uvid.e sad mene zanima, posto cujem da po novom zakonu nema prenosenja godisnjeg kod novog poslodavca, vec da je stari poslodavac duzan isplatiti dane godisnjeg.po kojoj se tarifi onda racunaju ti dani, odnosno dali moram odraditi tipa 2 tjedna otkazni rok, pa sam kao na godisnjem koji mi je placen, pa tek po povratku raskid ugovora ili?odnosno, dali je zakonito se dogovoriti da odustajem od naplate godisnjeg, ako nemoram odraditi otkazni rok?
Drug u clanku br. 45 zakona o radu stoji : Uposlenik se ne moze odreci prava na godisnji odmor.
Uposleniku se ne moze uskratiti pravo na godisnji odmor, niti mu se izvrsiti isplata naknade umjesto koristenja godisnjeg odmora.
__________________
Ako mi posudiš 1000 KM, bit ću tvoj dužnik cijeli život.
Pijana_Naranča is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2010., 15:57   #2303
Quote:
tomislavzgb84 kaže: Pogledaj post
kolege forumasi!

trbao bih sutra raskinuti ugovor o radu na određeno vrijeme.radim u firmi 1.7god.prvi ugovor je bio na 6mj, drugi na godinu i neki dan sam potpisao treci na godinu dana. u njemu ne stoji koliki sam duzan odraditi otkazni rok u slucaju raskida, osim da je uređeno pravilnikom, kojem naravno nemam uvid.e sad mene zanima, posto cujem da po novom zakonu nema prenosenja godisnjeg kod novog poslodavca, vec da je stari poslodavac duzan isplatiti dane godisnjeg.po kojoj se tarifi onda racunaju ti dani, odnosno dali moram odraditi tipa 2 tjedna otkazni rok, pa sam kao na godisnjem koji mi je placen, pa tek po povratku raskid ugovora ili?odnosno, dali je zakonito se dogovoriti da odustajem od naplate godisnjeg, ako nemoram odraditi otkazni rok?
A jel ti daješ otkaz? Provjeri jel ti u ugovoru stoji mogućnost otkaza ugovora na određeno vrijeme, naime, on se može otkazati jedino ako je ta mogućnost ugovorena.

@Pijana naranča

U Hrvatskoj je donijet novi Zakon o radu koji je stupio na snagu 1.1.2010. godine, a koji je usklađen s pravnom stečevinom EU, pa tako minimalni godišnji odmor iznosi 4 tjedna. Vas tek čeka to usklađivanje, pa vam stoji 18 radnih dana, kako je i kod nas bilo prije 1.1.2010. Također, novost je i da prilikom prestanka radnog odnosa, poslodavac radniku mora platiti godišnji ukoliko ga radniku nije omogućio.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2010., 17:04   #2304
otpremnina

Pozdrav svima.
Zaposlen sam od 01.07.2007. godine na određeno vrijeme.
Ugovor o radu mi ističe 30.06.2010.
Neću dobiti ugovor na neodređeno pa me zanima da li imam pravo na otpremninu.
Na odluci o otkazu mi piše da nemam pravo na otpremninu. Koliko se razumijem u pravne stvari prema članku 119. Zakona o radu NN 149/09 ostvarujem pravo jer imam više od dvije godine neprekidnog rada, a moj poslodavac tvrdi da nemam pravo jer sam zaposlen na određeo vrijeme.
Molim Vas za pomoć.
Hvala.
maryo20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2010., 17:25   #2305
Imate pravo na otpremninu u slucaju da dobijete otkaz prije isteka ugovora na odredjeno. Ukoliko radni odnos prestaje istekom ugovora, nemate pravo na otpremninu.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2010., 20:55   #2306
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
A jel ti daješ otkaz? Provjeri jel ti u ugovoru stoji mogućnost otkaza ugovora na određeno vrijeme, naime, on se može otkazati jedino ako je ta mogućnost ugovorena.

@Pijana naranča

U Hrvatskoj je donijet novi Zakon o radu koji je stupio na snagu 1.1.2010. godine, a koji je usklađen s pravnom stečevinom EU, pa tako minimalni godišnji odmor iznosi 4 tjedna. Vas tek čeka to usklađivanje, pa vam stoji 18 radnih dana, kako je i kod nas bilo prije 1.1.2010. Također, novost je i da prilikom prestanka radnog odnosa, poslodavac radniku mora platiti godišnji ukoliko ga radniku nije omogućio.
što bi značilo da mogu dati otkaz 15.06. i ne radit do 10.07, ali biti plaćen do 10.7.?odnosno iskoristit pravo na godisnji kao otkazni rok, ili samo da moram odradit 15 dana otkaznog roka, pa uzet isplatu za g.o.?
__________________
Nekima je križ na grobu jedini plus u životu.
tomislavzgb84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2010., 03:35   #2307
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
A jel ti daješ otkaz? Provjeri jel ti u ugovoru stoji mogućnost otkaza ugovora na određeno vrijeme, naime, on se može otkazati jedino ako je ta mogućnost ugovorena.

@Pijana naranča

U Hrvatskoj je donijet novi Zakon o radu koji je stupio na snagu 1.1.2010. godine, a koji je usklađen s pravnom stečevinom EU, pa tako minimalni godišnji odmor iznosi 4 tjedna. Vas tek čeka to usklađivanje, pa vam stoji 18 radnih dana, kako je i kod nas bilo prije 1.1.2010. Također, novost je i da prilikom prestanka radnog odnosa, poslodavac radniku mora platiti godišnji ukoliko ga radniku nije omogućio.
Hvala ti što si me upoznala sa ovim ))
__________________
Ako mi posudiš 1000 KM, bit ću tvoj dužnik cijeli život.
Pijana_Naranča is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2010., 09:09   #2308
prekovremeni rad-vožnja na teren

pozdrav,
ovako, imam poroblem sa prekovremenim radom,
dakle ne dobivam placenu vožnju na teren.
putujem u Split, treba mi 5 i pol sata vožnje, i nakon toga još 7 sati rada, prenoćim, i drugi dan 6 sati rada i vožnja 5 i pol sata
tnaci, ja u dva dana napravim 24 sata rada, a dobivam placeno normalno 2*8 sati i dvije dnevnice po 120 kuna.
i tako mene sef zeli poslati dan ranije da putujem, nakon radnog vremena.
znači 8 sati rada u radioni i onda putovanje 5,5 sati.
pitam ja njega šta ce biti s onih 5,5 sati vožnje i on kaze da to ne mora platiti, da za to dobivam dnevnicu.

trebam pomoć kome da se obratim jer ako treba i ako imam pravo, tužit cu firmu jer po mom misljenju i vožnja je posao, nema druge.
sad, da li postoji negdje u zakonu da se prekovremeni rad NE MORA platiti, ili on mene ima za budalu, i moje kolege, nisam jedini.

molim pomoć, unaprijed hvala
__________________
Bolje biti malo glup nego malo pametan
ssebastijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2010., 19:10   #2309
Moram priznati da sam zbunjena, a koliko bi ti dnevnica?
Možda sam krivo razumjela pitanje, ali po mom razumijevanju i pripadaju te 2 dnevnice.

Ako kreneš na put u 5 ujutro, u 11,30 si doputovao, radiš 7 sati, to je dakle 18,30, prenoćiš. Sutradan počneš raditi u 8, odradiš 6 sati, to je dakle 14 sati i vratiš se doma, onda je 19,30. Po ovoj računici si 38 sati i trideset minuta na poslu, to podijeliš sa 24 i dobiješ pravo na 2 dnevnice. Tako da je po meni uračunat put.

Ako putuješ dan ranije, a ja sam shvatila da ne putuješ, onda je računica drugačija. U svakom slučaju gleda se sat kad si krenuo i sat kad si se vratio, izbrojiš koliko je to sati službenog puta i podijeliš sa 24, te dobiješ broj dnevnica.
__________________
It could have been...

Zadnje uređivanje lili p. : 12.06.2010. at 19:16.
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2010., 10:38   #2310
Mene zanima ako netko radi u privatnoj firmi, koja ima ovakav raspored rada, svaki radni dan u tjednu od 8 h do 16 h, dakle to je 8 sati rada dnevno. Jednom tjedno se ostaje jedan sat dulje na poslu, do 17 h. Radi se i subotom od 8 h do 12 h, ne svaku subotu, ali nije točno precizirano kada, tako da mislim da je to najmanje dvije ili tri radne subote u mjesecu. Znam da je puno radno vrijeme pet dana u tjednu po osam sati dnevno. Dakle u ovoj firmi radilo bi se sa radnim subotama i jednim danom u tjednu kada se ostaje sat dulje na poslu i više od 40 sati tjedno. Zanima me da li bi se moglo zatražiti da se nakon odrađene dvije ili tri radne subote, nakon recimo mjesec dana rada dobije jedan slobodni dan? Mislim da se ti prekovremeni sigurno dodatno ne plaćaju radniku. Postoji li neki članak zakona o radu da se i u privatnoj firmi može dobiti slobodni dan za prekovremene odrađene sate koje je radnik odradio?
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2010., 22:21   #2311
Zanima me, na koji se članak poslodavac može pozvati kada šalje radnika zbog dužeg bolovanja i to zbog depresije,na provjeru radne sposobnosti?

radi se o prosvjeti...
hvala puno

Zadnje uređivanje File : 15.06.2010. at 16:04.
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2010., 12:55   #2312
Question trebam pravni savjet!

Pozdrav!
Imam jedan problem vezan za posao, pa me zanima par stvari...

Ovako...
Počeo sam raditi prošli tjedan u jednoj privatnoj firmi, i rečeno mi je da ću prvo raditi tjedan-dva probnog rada (ali da je to uglavnom formalnost, i da će se nakon toga potpisati ugovor).
Ja sam odradio tih tjedan dana, bez ikakvih problema, incidenata...
Apsolutno ništa mi nemaju zamjeriti, niti imaju pravo biti nezadovoljni s mojim zalaganjem na radnom mjestu. Odradio sam 45 sati prošli tjedan, bez pauze za marendu ili kavu itd.
U subotu sam nazvao poslodavca (s obzirom da mi ništa nije govorio o daljnjem tijeku naše poslovne suradnje), i rekao mi je da dođem u ponedjeljak ujutro na posao, i da ćemo ponedjeljak-utorak riješiti i ugovor.
Nakon toga mi je u nedjelju poslao poruku da ipak dođem u ponedjeljak popodne na posao (znači 2.smjena). Ja kažem - u redu!
Otišao sam sa ženom na otok, i planirali smo se vratiti u ponedjeljak ujutro...
Kad u ponedjeljak ujutro meni zvoni mobitel, i opet on...
Kaže mi da ne trebam uopće dolaziti, jer da mi nije rekao, ali da je jedan čovjek već prije mene bio na probnom radu, nakon njega ja tjedan dana, i ovaj tjedan će biti još jedan... Pa će nakon toga vidjeti što dalje!

Da vam budem iskren, sreća je što sam bio na otoku kad me nazvao, jer da mi je to rekao "u facu" mislim da bi ostao bez kojeg zuba!

Ja sam odradio tih tjedan dana bez ikakvog ugovora, i mislim se - moglo mi se, ne daj Bože, nešto desiti na poslu, i tko bi platio osiguranje onda?!

Meni se takav način (rad bez ugovora) nije svidio od početka, ali sam računao - u lošoj sam situaciji (par mjeseci bez posla), i jednostavno moram prihvatiti to (pogotovo zato što je i on sam govorio da je taj probni rad samo formalnost, i čak mi je govorio da ću se morati prebaciti u ZABA-u, govorio je kad će otprilike biti plaća itd.
Računao sam - gotova stvar!

Isto tako mi je čudno da sam sve pošiljke koje su stizale u firmu ja morao potpisivati, kao i to što sam u par navrata išao u banku položiti novac od firme (a nosio sam sigurno 30-ak tisuća kuna), i tamo je isto išao moj potpis...

Zanima me što pravo kaže na ovu situaciju?!
Da li je tu bilo nekih nelegalnih radnji, i što mi je činiti s pravne strane po tom pitanju (jer ne mislim se samo tako povući, i pustiti da oni to nekažnjeno i dalje rade drugima)...

Hvala unaprijed!
Patrick_Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 01:12   #2313
tu nitko ne odgovara na pitanja?
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 12:26   #2314
Pozdraf,

imam jedno pitanje...

Idem na službeni put izvan RH tijekom blagdana u RH, obzirom da mi se rad blagdanom inače nadoknađuje 50% na 100% plaće, zanima me jeli poslodavac obavezan uz dnevnice isplatiti i naknadu od 50% obzirom da ću raditi (izvan ureda/firme, ali svejedno radim) na blagdan ?

Hvala.
gi4ouR is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 20:12   #2315
HITNO kako se racunaju dani godisnjeg

dakle ovih dana sam dao otkaz u firmi, i kazu mi kako nemam pravo na isplatu punog godisnjeg-24 dana, vec zato sto cu prestati raditi prije 1. srpnja, samo na 10 dana? wtf, zar nije razmjerno sa mjesecima rada idu i dani? ilii su u pravu?inace u istoj firmi radim od 1.12.2008 a ugovor zadnji sam produzio 1.6.2010.treba mi hitno informacija, posto mi je sutra zadnji dan, jer ne zele da radim predlozenih dva tjedna otkazni rok, jer bi time stekao pravo na puni godisnji.e sad znaci zanima me dali imam pravo na vise dana godisnjeg ili?
antich is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 21:40   #2316
Budući da vam radni odnos prestaje prije 1.7., nemate pravo na puni godišnji odmor već na razmjerni dio godišnjeg odmora.

Ako prema ugovoru imate 24 dana godišnjeg, onda za svakih navršenih mjesec dana rada u ovoj godini imate pravo na 1/12 godišnjeg odmora.

24/12 je 2 dana godišnjeg za svakih navršenih mjesec dana rada. Budući da ste ovu godinu imali navršenih 5 mjeseci rada ispada da stvarno imate pravo na 10 dana godišnjeg (2 X 5).

Ali ima ovdje jedna druga stvar koliko vidim. Ali za to ne smije biti sporazumni prekid radnog odnosa, već otkaz sa bilo koje strane.
Nije najbolje jasno iz vašeg posta, ali izgleda da po ugovoru imate dva tjedna otkaznog roka.
Napisali ste da oni ne žele da radite preostala dva tjedna otkaznog roka - oni na to imaju pravo, ali u tom slučaju je poslodavac dužan isplatiti naknadu plaće i priznati sva ostalka prava kao da je radnik radio do kraja otkaznog roka (sukladno čl. 114. st. 4 Zakona o radu).

To bi onda moglo značiti i da steknete pravo na puni godišnji odmor, ako radni odnos ne bi prestao prije 1.7.

Za otkaz je bitno da je dan u pismenom obliku i tek od datuma kada se takav otkaz preda poslodavcu se broji otkazni rok.
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 22:45   #2317
Quote:
goliath kaže: Pogledaj post
Budući da vam radni odnos prestaje prije 1.7., nemate pravo na puni godišnji odmor već na razmjerni dio godišnjeg odmora.

Ako prema ugovoru imate 24 dana godišnjeg, onda za svakih navršenih mjesec dana rada u ovoj godini imate pravo na 1/12 godišnjeg odmora.

24/12 je 2 dana godišnjeg za svakih navršenih mjesec dana rada. Budući da ste ovu godinu imali navršenih 5 mjeseci rada ispada da stvarno imate pravo na 10 dana godišnjeg (2 X 5).

Ali ima ovdje jedna druga stvar koliko vidim. Ali za to ne smije biti sporazumni prekid radnog odnosa, već otkaz sa bilo koje strane.
Nije najbolje jasno iz vašeg posta, ali izgleda da po ugovoru imate dva tjedna otkaznog roka.
Napisali ste da oni ne žele da radite preostala dva tjedna otkaznog roka - oni na to imaju pravo, ali u tom slučaju je poslodavac dužan isplatiti naknadu plaće i priznati sva ostalka prava kao da je radnik radio do kraja otkaznog roka (sukladno čl. 114. st. 4 Zakona o radu).

To bi onda moglo značiti i da steknete pravo na puni godišnji odmor, ako radni odnos ne bi prestao prije 1.7.

Za otkaz je bitno da je dan u pismenom obliku i tek od datuma kada se takav otkaz preda poslodavcu se broji otkazni rok.
hvala na odgovoru, ali sam dosao do novog detalja, za koji mi takodjer treba pojašnjenje.dakle pismeno sam predao otkat 16.6.dakle otkazni rok pocinje teci od 17.6. koji je ujedno i jedini dan otkaznog roka, pa nakon toga iskoristavam godisnji (odnosno razmjerni dio-10 dana), pa ako mi se u godišnji odmor ne računaju nedelje i neradni dani-kojih mi predstoji 2 6 mjesecu, ispada da mi je zadnji dan godišnjeg 1.7. iz ceg proizlazi da prestaje radni odnos sa 2.7. e sad dali zbog tog detalja ostvarujem pravo na puni godišnji odmor, odnosno 24 dana, točnije još tih 14 dana?
tekst pismenog zahtjeva za raskidom sam sročio tako da stoji ZAHTJEV- ovim putem Vam predajem zahtjev za sporazumnim raskidom ugovora o radu, sklopljenog 1.6.2010, i pozivam vas na zajednički dogovor okomeđusobnih obaveza koje proizlaze iz raskidivanja ugovornih obaveza, pa predlažem sa svoje strane prihvatljivo riješenje.......bla bla jer to sto sam predlagao nije prihvaceno a to je otkazni rok do 1.7 te od 1.7 iskorištavanje dana godišnjeg odmora na koja sam ostvario pravo.

Zadnje uređivanje antich : 16.06.2010. at 22:50. Reason: bitni dodatak postu
antich is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 22:58   #2318
update...

bio bi zbilja zahvalan ako mi netko tko to bolje razumije odgovori do 11h sutra, kada imam jos sastanak sa pravnikom, pa da znam dali sam u pravu ili ne...thanks....
antich is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 00:14   #2319
Dajete dosta šture podatke tako da je jako teško davati odgovore na bilo koja pitanja.

Sad vidim da ste produžili ugovor, vjerojatno se onda radi o ugovoru na određeno. E sad je stvar u tome da ako je takav ugovor, onda se on ne može otkazati redovno, osim ako to nije predviđeno samim ugovorom. Shodno tome nema ni otkaznog roka...

Pod uvjetom da ipak mozete dati redovni otkaz, otkazni rok počinje teći od dana dostave pisanog otkaza (izričito predviđeno zakonom), dužina njegovog trajanja ovisi o prethodnom trajajnju ugovora o radu. ako ste neprekidno proveli godinu dana kod istog poslodavca (što vjerujem da jeste) imate pravo na otkazni rok od mjesec dana i sva prava za vrijeme njega. U tom slučaju bi vam radni odnos prestao 16.7. i imali biste pravo na puni godišnji.

Ali to sve paušalno iznosim, kad niste dali dovoljno informacija....
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 08:45   #2320
u ugovoru ne piše točno radno mjesto

Molim vas ako mi netko može prokomentirati ovu situaciju. Prije cca godinu i pol potpisala sam ugovor u kojem piše da se "ugovor sklapa za poslove radnog mjesta Voditelja odjela III, određene Pravilnikom o sistematizaciji radnih mjesta". Međutim, nikad nisam obavljala poslove voditelja odjela, čak mi je na vratima od sobe pisalo drugo radno mjesto, kao i na putnim nalozima i slično. Kad sam potpisivala ugovor, nisam baš previše na to obraćala pozornost, jer ono, taman dijete navršilo godinu dana, jedva čekala da se zaposlim, pošto u firmi u kojoj sam prije radila na određeno više nije bilo šanse da me zaposle. A iskreno, nisam ni očekivala nikakvo voditeljsko mjesto. Čak sam gledala papire za mirovinsko i hzzo i tamo su me prijavili kao nekog voditelja. Zanima me što da sad s tim radim i kako da reguliram tu situaciju.
pikova mama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:20.