Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2006., 11:59   #1
Ražanj

Dolazi vrijeme pecenja odojaka i ostalog mesa... pa sam odlucio napravit nesto da si olaksam muke oko vrtnje raznja.
Nabavio sam motor od brisaca od auta pa sam mislio napravit da mi okrece razanj za pecenje odojaka, janjaca i sl.
Dali je neko od vas vec radio nesto takvog tipa pa da napise koje je zupcanike koristio (od kud ih je skinuo, koji je omjer zubaca povoljan za optimalnu brzinu vrtnje...) ili ako je neko kupovao gdje je kupio i koliko platio.
Cuo sam da je vecina napravljena sa motorima od brisaca...
Hvala unaprijed na svim odgovorima.
voahyeah is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 12:59   #2
najbolje upotrijebiti ručnu bušilicu. Ne mislim ručnu na struju nego onu starinsku baš ručnu. Umjesto svrdla stavi se osovina motora za brisače a umjesto poluge za okretanje stavi se ražanj. Malo bravarskog posla i konstrukcija se prilagodi za upotrebu.
Ali danas se može jeftino kupiti komplet motor i ražanj, od inoksa, i vrlo jeftino. Mislim da sam nešto vidio i u Pevec-u. Obično bude i na raznim sajmovima plovnih vozila i sl.
750 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 13:32   #3
Od pokretača (anlasera) uzmeš mali zupčanik koji zavariš na osovinu motora brisača, a njegov veliki par izbiješ sa zamašnjaka kvačila automobila (vruče je navučen) na njega pripašeš ražanj-komad cijevi u koju se utakne ražanj i "preknaprek" čavao. Nemoj puno klopati - šteti žilama, ako ne zaljevaš vinom.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 14:42   #4
Quote:
ZOsvald kaže:
Nemoj puno klopati - šteti žilama, ako ne zaljevaš vinom.
Vina se uvijek nadje...

Hvala ti na ideji uopce se nisam sjetio zamasnjaka i anlasera
voahyeah is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 20:02   #5
Lančanik od bicikla (onaj od pedala), a na motorič brisača spojiti 4-5 karika lanca na osovinu. Odlično radi.
Trapko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2006., 11:38   #6
Quote:
Trapko kaže:
Lančanik od bicikla (onaj od pedala), a na motorič brisača spojiti 4-5 karika lanca na osovinu. Odlično radi.
I ovo je dobra ideja cak je lakse nabavit stari bicikl... hvala
voahyeah is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2006., 14:22   #7
hmm a električni (na baterije) ključ za gedore Imaš sve i broj okretaja i snagu , jedino nisam siguran koliko baterije izdrže.
droljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 09:53   #8
Baterije se mogu zamjeniti akumulatorom ili ispravljačem, motor neće izdržati 4 sata rada, previše se grije.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 12:27   #9
Quote:
ZOsvald kaže:
Baterije se mogu zamjeniti akumulatorom ili ispravljačem, motor neće izdržati 4 sata rada, previše se grije.
hmmm lako moguće no mislim da mu je mnogo veća tlaka , doduše kratkotrajna, kada zavrće i odvrće Ako mogu procjeniti odokativno okretanje ražnja je mnogo manji "teret"

No da malo podkrijepim ovo moje jednom činjenico Na ZV sam vidio vrlo lijepo urađen ražanj (čovjek iz kaštela činimi se) Napravljeno profi i da prste poližeš Motorić je sakriven u samoj cijevi i tvrdio je da sa jednim kompletom baterija izvrti jedno pečenje bez problema naravno da mi nije htio reći detalje oko motora ali čini mi se da se radi upravo o " izvijaču" ili "gedori"
droljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 11:15   #10
majstori kažu da je za janjetinu optimalna brzina vrtnje 12 okretaja u minuti :-)
Malo matemetike
prle69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 12:08   #11
Quote:
prle69 kaže:
majstori kažu da je za janjetinu optimalna brzina vrtnje 12 okretaja u minuti :-)
Malo matemetike
Ako se nevaram to bi trebalo bit 'broj okretaja manjeg zupcanika (motora brisaca)' / 'broj okretaja velikog zupcanika (12 o/min)(janjeta ili odojka)' = 'broj zubaca velikog zupcanika' / 'broj zubaca malog zupcanika'.

Samo neznam koliki je broj okretaja motora brisaca (ima cak i nekoliko nivoa zar ne?) tako bi se mogao i podesavati zavisno o jacini vatre da ne skuri nase drago meso...
voahyeah is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 12:20   #12
broj motora (odnosno reduktora bolje rečeno) varira Prva brizna 30-45 druga do 70 okretaja u minuti
droljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 13:09   #13
Teret je manji, ali je konstantan.
"Gedora ili odvijač" radi punom snagom nekoliko sekundi
Motor brisača radi nekoliko sati
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 15:40   #14
hmm slažem se ali nisi se osvrnuo na ovog dalmoša i njegov ražanj Velim ti da je čovjek napravio ražanj (izgleda genijalno) Motor zajedno sa reduktorom i baterijama nalaze se u samoj cijevi ražnja (nedje oko 40 mm fi)Bilo je nedavno i na teveju.

Čovjek rastura od posla Ima mnogo narudžbi iz dijaspore jer sve skupa se lijepo rastavi i stavi u lijep kovčeg.

Nego znaš li sa kolikom snagom radi ovaj motor od brisača kad ga postaviš na ražanj?
droljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 15:42   #15
hmm slažem se ali nisi se osvrnuo na ovog dalmoša i njegov ražanj Velim ti da je čovjek napravio ražanj (izgleda genijalno) Motor zajedno sa reduktorom i baterijama nalaze se u samoj cijevi ražnja (nedje oko 40 mm fi)Bilo je nedavno i na teveju.

Čovjek rastura od posla Ima mnogo narudžbi iz dijaspore jer sve skupa se lijepo rastavi i stavi u lijep kovčeg.

Nego znaš li sa kolikom snagom radi ovaj motor od brisača kad ga postaviš na ražanj?
droljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 16:49   #16
Jednom sam mjerio. od 1 - 3 A. Tri ampera puvuće jer krmak nije bio "balansiran" na ražnju
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 18:10   #17
... ali ljudi gubi se gušt okretanja i pive...
Dajte molim vas ne ubijajte draž janjca...
prle69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2010., 19:29   #18
Da malo podignem prastaru temu

Jel zna netko gdje ima za kupiti ražanj?MM je dosad vidio samo u sebastianu za soma kuna pa me zanima jel ima gdje jeftinije osim na sajmu ..tamo znam da se nađe za 500 al je malo hića pa da ne čekamo do subote ..
__________________
Album slika
sunčica_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2010., 22:06   #19
progooglaj "tehnovar"
gregory is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2012., 22:23   #20
Ja sam dijete imam 15 god. dosadilo mi je rucno okretanje ilica na raznju.prosle sedmice dosao sam iz skole i dobijem ideju da napravim razanj...uzeo sam motor od busilice na bateriju umjesto zamajca od automobila zamijenio sam iz masine za sivanje uzeo sam onaj veliki krug i na njega navario navoj znate onaj od cijevi od cesme.. uzeo sam inox cijev i na nju navario saraf
kasnije sam kupio durasel baterije jesu skuplje od ovish kineskih al su dugotrajnije vec sam ispekao 3 pilica i nisu se ispraznile jps mogu 1 brzina okretaja u minuti je 14 visina je 30 cm....super je stvarno jest mi postolje od drveta al je stvarno super mogu ga ponijeti gdje god hocu bez kablova jednostavno....pozz
fleri is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:45.