Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2023., 23:27   #1
Zaštita životinja i ljudi od vlasnika životinja

Non stop se priča o zaštiti životinja, a po gradovima trpimo teror vlasnika životinja/pasa, a na svakom koraku se događa i maltretiranje životinja.

Pored mene drže malog kućnog psa od 0 do 24 na dvorištu što uključuje i temperature od 0 stupnjeva. Meni to nije normalno. Laje danima jer više nisu kod kuće non stop, a pas traži pažnju i/ili mu je hladno.
Kada gledam natezanje pasa na povodcu isto mi nije dobro.

Vlasnici životinja ponekad nisu ništa bolji od robovlasnika, a o bezobraznosti prema drugim ljudima uopće ne treba pričati. Vlasnici pasa misle da ljudi trebaju biti sretni što njihovi psi skaču po ljudima i ponašaju se da nitko na ovom svijetu nema strah od pasa bez obzira na pasminu ili veličinu.

Zapišavanje ulaza zgrada i izmet na svakom koraku neću ni komentirati.

Nemam ništa protiv životinja i kućnih ljubimaca ali mislim da se sve skupa otelo kontroli s obzirom da živimo u banana državi. Plus danas je in biti veliki zaštitnik životinja i sve što kažeš protiv pasa i vlasnika je na razini rasizma.
1Marko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2023., 18:14   #2
Nema se tu šta puno reći. Kao i u svemu, odgovornost pojedinca.
Ja volim pse, imam dva. No isto tako da mene ili moje dijete u gradu zajaši neki pas jer ga nemaju pod kontrolom, vlasnik bi dobio odgojnu mjeru u stvarnom vremenu i besplatno.
Glede izmeta i svega, moramo biti svjesni da nema to sve tko kontrolirati, kažnjavati itd... Ali to govori o nama, o tome kakvi smo ljudi generalno. Uvijek ima pozitivnih primjera, naravno.

Da je po mome, prije nabavke (kupnje) psa, vlasnik bi morao proći nekakvu školu i na temelju toga dobiti dozvolu da bi uopće mogao imati psa. Te pas koji će boraviti u šetnji među ljudima i ostalim životinjama mora proći školicu također, ako je isključivo avlijaner, ne treba
Bez te dozvole, nema cijepljenja, nema liječenja, nema šetanja po ulici, nema ničega.

Mišljenja sam ako bi to bilo tako da bi se samo onaj tko žarko želi ljubimca odlučio za to, a nebi se djeci kupovalo za božiće, rođendane ili iz nekakvog hira...

Rigorozan sam, znam. Ali kompleksna je to tematika. Imamo tu i štanceraj koji je ogroman problem, što za čistokrvnost pasmina, genetiku, zdravlje životinja itd...
__________________
"You're a trophy wife? What contest in hell did I win?" -Frank Barone
Majk is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2023., 20:54   #3
Sve što si napisao je jako zanimljivo. Baš me zanima što kažu u udrugama za zaštitu životinja na prijedlog da vlasnik prije nabavke psa mora proći školu kao i pas (nisam jedino shvatio da li misliš samo na određene pasmine). Meni se to čini razumnim. Ako čovjek planira imati vremena za psa valjda ima vremena i za proći školu.

Bilo bi zanimljivo znati kako je to riješeno u drugim državama.
Kao što kažeš tematika je kompleksna ali je frustrirajuće gledati nered.

Slučajno danas vijest iz Srbije "Novinara u Srbiji nasmrt izgrizli psi"
https://www.index.hr/vijesti/clanak/...i/2426547.aspx

Strašno
1Marko is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2023., 13:14   #4
Quote:
1Marko kaže: Pogledaj post
Bilo bi zanimljivo znati kako je to riješeno u drugim državama.
Ovisi od države do države. Pod to shvaćam da podrazumijevaš držanje pasa u gradovima, a samo pitanje sadrži više elemenata. Mogu tebi, kao i ostalima reći, ono što znam iz iskustva i po čuvenju, a ne moramo ići dalje od Slovenije.

Pričali su mi frendovi kako su u Sloveniji htjeli popiti kavu, a sa sobom su vodili dva psa. Pa je žena ostala vani da pričuva pse, a muž je otišao unutra da pita smiju li sa psima sjesti na terasu iako nije bilo baš jako toplo. Konobar samo što čovjeka nije istukao: izletio je iz kafića, pograbio oba psa i ženu i uveo ih unutra, a onda im objasnio kako je jasno da pas smije s vlasnikom u kafić, da što su oni mislili. Dakako, najprije su psi dobili zdjelicu s vodom, a onda je njih pitao što će naručiti. Poslije su šetali kraj tamošnjeg jezera i jasno da psima ondje nije zabranjeno plivanje. U Austriji dođeš u restoran, pod svakim drugim stolom leži pas, ne laje, ne skače, ne divlja, ne žica hranu jer bi u protivnome vlasnik platio debelu kaznu i ubuduće bi taj restoran morao zaobilaziti u širokom luku.

Ja živim u Zagrebu i već 30 i više godina imam labradore - što kupljene, što udomljene. Labrador je, kako volim u zezanciji reći, zapravo vidra koja je samo čovjeku za ljubav izišla na suho, a u Zagrebu nemaš kamo odvesti psa da se pošteno ispliva. Da, moja životinja bez problema pliva po Savi, uzvodno i nizvodno, ali dosadno joj je zato što ja ostajem na obali. Dobro, ispod plus 30 ja ni inače ne ulazim u vodu, a Jucki je radna temperatura minus 20. Govorim o pasmini koju volim i koju poznajem, ali i inače svaka pasmina ima svoje potrebe, kao i svaka jedinka unutar pasmine, a isto tako i svaki mješanac odnosno križanac. No na svakom je vlasniku da to uvidi i prouči pa se prema tome i ponaša, kako prema psu, tako i prema drugima.

S druge pak strane, i da nema pasa, mi smo neuredni: ljudi većinom iskorišteni papirnati rupčić onako nonšalantno ispuste na tlo, a ne stavljaju ga u džep ili bace u koš za otpatke. U centru grada naići ćeš na ljude koji će se zakašljati pa mrtvo hladno ispljunuti hračak uz obližnje stablo. O ljudima koji obavljaju nuždu po parkovima da se i ne govori.

Da ne pišem traktate, još samo dvoje. Prvo, oslanjanje na individualnu odgovornost ne vodi ničemu: nisu u drugim državama ljudi rođeni s genom za urednost i pristojnost, nego ih je tomu naučio zakon odnosno njegova dugogodišnja primjena, i to nepristrana - ako će se netko nekažnjeno izvući prođe li kroz crveno zato što ima kuma u policiji, a kaznu će dobiti onaj koji nema nikakvu žnoru, takav pristup u startu ne valja. Drugo, ti si Marko, u svojemu uvodnom postu nabrojio niz točnih pojedinosti, to ne sporim, no voljela bih kad bi nam svima objasnio koja je svrha ove teme: nejasan je već sam naslov, a naslov bi trebao biti sukus problema o kojemu želiš raspravljati. Hvala ti unaprijed na odgovoru.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2023., 15:21   #5
Quote:
1Marko kaže: Pogledaj post
Non stop se priča o zaštiti životinja, a po gradovima trpimo teror vlasnika životinja/pasa, a na svakom koraku se događa i maltretiranje životinja.

Pored mene drže malog kućnog psa od 0 do 24 na dvorištu što uključuje i temperature od 0 stupnjeva. Meni to nije normalno. Laje danima jer više nisu kod kuće non stop, a pas traži pažnju i/ili mu je hladno.
Kada gledam natezanje pasa na povodcu isto mi nije dobro.

Vlasnici životinja ponekad nisu ništa bolji od robovlasnika, a o bezobraznosti prema drugim ljudima uopće ne treba pričati. Vlasnici pasa misle da ljudi trebaju biti sretni što njihovi psi skaču po ljudima i ponašaju se da nitko na ovom svijetu nema strah od pasa bez obzira na pasminu ili veličinu.

Zapišavanje ulaza zgrada i izmet na svakom koraku neću ni komentirati.

Nemam ništa protiv životinja i kućnih ljubimaca ali mislim da se sve skupa otelo kontroli s obzirom da živimo u banana državi. Plus danas je in biti veliki zaštitnik životinja i sve što kažeš protiv pasa i vlasnika je na razini rasizma.


Prije par mjeseci sam čitao u časopisu New Scientist članak o studiji o vezi između biološke raznovrsnosti i šetališta za pse. Dakle što više ćukenja i ljudi koji ih šetaju po parkovima i drugim mjestima gdje se obično gnijezde ptice, to manje ptica. Naime, nije zbog napada pasa na ptice, već ptice bježe od mjesta gdje prolaze psi. U nekim mjestima u UK su zato zabranili šetnju ćukenja u određenim parkovima za vrijeme gniježđenja.
Nyittiuny is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2023., 18:26   #6
Puno ptica se gnijezdi u relativno niskom žbunju ili čak travi, a ne krošnjama ili dupljama drveća.

Psi, mačke, ali i štakori koji su vezani na ljudska obitavališta ih direktno istiskuju. Hortikulturno "uređivanje " takvog okoliša direktno uništava nužne uvjete za opstanak takvih vrsta.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2023., 17:51   #7
Nije to nikakav rasizam, ljudima koji vole/imaju životinje nisu simpatični takvi kao ti i slični tebi koji stalno nešto rovarite protiv životinja i tražite neki razlog da napadate vlasnike, valjda ljubomora jer im niste zanimljivi i radije provode vrijeme s ljubimcima nego s vama . Valjda ja imam pravo izabrati s kime se želim družiti, koga ću voljeti i tko će mi biti simpatičan, a tko ne?

Što se tiče higijene, vidimo u Zagrebu kako su ljudi uredni, slala sam već nekoliko mailova čistoći, ljudi dođu, počiste i za dva dana opet sve puno stakla i ostalog smeća. Što kazati na to...
To valjda ljubimci pojedu sladoled ili popiju pivu pa bacaju okolo
Ali treba biti samokritičan i vidjeti realnost, tako kad netko govori protiv djelatnika čistoće ja uvijek kažem kako jest, a to je da se ljudi trude, ali da ne možeš neke ljude naučiti kulturi kad stalno rovare i bacaju smeće i to će ako treba po noći kriomice doći i razbacivati smeće samo kako bi naštetio okolini.
black fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2023., 00:22   #8
Quote:
black fairy kaže: Pogledaj post
Nije to nikakav rasizam, ljudima koji vole/imaju životinje nisu simpatični takvi kao ti i slični tebi koji stalno nešto rovarite protiv životinja i tražite neki razlog da napadate vlasnike, valjda ljubomora jer im niste zanimljivi i radije provode vrijeme s ljubimcima nego s vama . Valjda ja imam pravo izabrati s kime se želim družiti, koga ću voljeti i tko će mi biti simpatičan, a tko ne?

Što se tiče higijene, vidimo u Zagrebu kako su ljudi uredni, slala sam već nekoliko mailova čistoći, ljudi dođu, počiste i za dva dana opet sve puno stakla i ostalog smeća. Što kazati na to...
To valjda ljubimci pojedu sladoled ili popiju pivu pa bacaju okolo
Ali treba biti samokritičan i vidjeti realnost, tako kad netko govori protiv djelatnika čistoće ja uvijek kažem kako jest, a to je da se ljudi trude, ali da ne možeš neke ljude naučiti kulturi kad stalno rovare i bacaju smeće i to će ako treba po noći kriomice doći i razbacivati smeće samo kako bi naštetio okolini.
Imaju pravo rovarit kada je sve izasrano, psi bez ikakve kontrole i odgoja a ako imaš peh da se susjed ne brine o psu pa isti laje čitav dan onda se baš čudim... rovarenju.

Nije ničija dužnost trpit sa osmjehom takva sranja jer po novome svi kao moraju volit životinje i neodgovorne vlasnike kojih ima previše i ne možeš im ništa
__________________
Saće
Uzumaki. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:21.