Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.09.2012., 20:41   #1
Question Nestale osobe

Nisam želio otvoriti temu na blisko politici, nego mi se ovdje čini prikladnije.

Na otvaranje teme me ponukala ponovna vijest o nestanku osoba, ovoga puta se radi o nestanku 11 osoba u posljednjih tjedan dana. http://www.index.hr/vijesti/clanak/u...li/635805.aspx

Zašto nestaju/ zašto ih se "krade"?
Koliko ih se pronađe?
Zašto nas policija putem medija ne obavijesti o pronalasku osoba?

Neke osobe nestaju zbog obiteljskih problema, ocjena u školi, psihički problemi...
Neke osobe nestaju i po nekoliko puta pa se vrate, tu je uglavnom slučaj sa pubertetlijama.
Ali što je sa onima koji se nikada ne vrate?
Za koje se nikad više ne čuje, pa makar da je negdje viđen.

Ovdje postoji evidencija nestalih osoba http://www.nestali.hr/
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2012., 15:21   #2
Quote:
Artois kaže: Pogledaj post
Nisam želio otvoriti temu na blisko politici, nego mi se ovdje čini prikladnije.

Na otvaranje teme me ponukala ponovna vijest o nestanku osoba, ovoga puta se radi o nestanku 11 osoba u posljednjih tjedan dana. -nestalo-11-osoba-cija
Sama sam vidjela dramu kod poznatih kad im je 23-godišnji sin nestao. Tri mjeseca nitko nije ništa znao, te jednog dana je nađen obješen sa prijateljem uz rijeku. Ovo nije događaj iz HR, ali gdje god bilo, tamo gdje nije obiteljski i osobni problem - (mislim da je to u manjoj mjeri razlog) - tamo se radi o zlostavljačima, mafiji i kriminalu. Svjedočenjem na tu temu zapravo ugrožavaš i svoj život i život svojih najmilijih pa zato o tome šute oni koji išta znaju. Policija kad bi javno sve iznosila i te kako bi ugrozila živote svojih djelatnika!
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2012., 13:44   #3
http://www.index.hr/vijesti/clanak/u...li/636930.aspx

Iz Ivaneca, valjda iz popravnog doma ili štogod uvijek netko nestane...
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 06:25   #4
Komar ne razumijem tvoj post. Što radi policija, treba dignut svu policiju i vojsku na noge.Ovo nešto strašno, užas, nigdje ne čitaš da netko nešto radi po tome. Kkao je obiteljima, da li se nadležni pitaju.Trebala bi se čitava država dignuti, a ne samo napisati kratki tekst i gotovo. ČEkaj dalje, dok opet neki ne nestANU. Djeluje ne briga društva-
jtvatn10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 11:19   #5
Mislim da naša država premalo čini po tom pitanju.
anaay is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 11:31   #6
Od navedenih osoba, većina je pobjegla iz odgojnih domova ili bolnica, a većina njih su recidivisti. Konkretno, na ovom gore popisu su 3 klinca koji bježe svaki tjedan i svaki put se upisuju kao nestale osobe (i napuhavaju brojku), a nakon malo lutanja (avanturizam) se vrate ili budu pronađeni. Ogromna većina "nestalih" osoba su takve osobe. Nadalje, straci odlutaju, najčešće zbog svoje dementnosti. Njih se uvijek pronađe negdje u gradu (u lutanju). Bjegovi iz bolnica se također broje u "nestale" osobe, a njih se pronalazi kod kuće ili kod rodbine, a relativno često i mrtve (samoubojstva). U zadnje vrijeme imamo i "nestanaka" uzrokovanih bračnim i novčanim problemima i te ljude se isto pronalazi po kolegama s posla i prijateljima. Bijeg od zakona (suđenja, zatvora...) je posebna kategorija i oni se pronalaze uglavnom nakon relativno dugog vremena. U toj grupi ima osoba koje se ne pronađu nikad, ali vjerojatno radi bijega iz RH. Isto tako, za velikim brojem takvih osoba ima rasposano više potraga, od kojih se svaka pojedinačno broji u "nestale" osobe. U policijske evidencije ulaze još i tehničke potrage (tj. objave) radi utvrđivanja adresa (u raznim upravnim, prekršajnim i kaznenim postupcima).

Da rezimiram - jasno da postoji mogućnost ubojstava i uzimanja organa, ali je iznimno mala, a ovakvi članci služe samo povećanom klikanju na naslove (ili kupovanju tiskanih izdanja) i ništa više.


P.S.: I još malo na tu temu. Većina jednostavnih (najčešće uličnih) uličnih kaznenih djela, kao što su otimanje zlatnih lančića bakicama, otimanje mobitela maloljetnicima, provale u automobile razbijanjem stakala, provale u trgovine i kioska razbijanjem stakala... čine ti "nestali" maloljetnici. Od toga žive dok su u fazi "nestanka".
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 14:32   #7
Quote:
Artois kaže: Pogledaj post
Nisam želio otvoriti temu na blisko politici, nego mi se ovdje čini prikladnije.

Na otvaranje teme me ponukala ponovna vijest o nestanku osoba, ovoga puta se radi o nestanku 11 osoba u posljednjih tjedan dana. http://www.index.hr/vijesti/clanak/u...li/635805.aspx

Zašto nestaju/ zašto ih se "krade"?
Koliko ih se pronađe?
Zašto nas policija putem medija ne obavijesti o pronalasku osoba?

Neke osobe nestaju zbog obiteljskih problema, ocjena u školi, psihički problemi...
Neke osobe nestaju i po nekoliko puta pa se vrate, tu je uglavnom slučaj sa pubertetlijama.
Ali što je sa onima koji se nikada ne vrate?
Za koje se nikad više ne čuje, pa makar da je negdje viđen.

Ovdje postoji evidencija nestalih osoba http://www.nestali.hr/
na ta tvoja pitanja se bas nemoze precizno odgovorit. kad bi znali te odgovore,smanjio bi se broj nestalih,nadlezni bi nesto iskemijali. morali bi. ali ovako se taj broj samo povecava,nazalost.

ja znam jedan slucaj gdje je cura prijavljena kao nestala osoba. nasli su je kasnije,hvala bogu,a kaze da je otisla zbog obiteljskih problema. pobjegla je sa deckom u drugi grad i upisala se u drugu skolu. dalje neznam sta se događa,to je bilo nedavno.
__________________
Now I'm sober. No more intoxicating my mind.
LittleDreamer is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 16:09   #8
Quote:
jtvatn10 kaže: Pogledaj post
Komar ne razumijem tvoj post. Što radi policija, treba dignut svu policiju i vojsku na noge.Ovo nešto strašno, užas, nigdje ne čitaš da netko nešto radi po tome. Kkao je obiteljima, da li se nadležni pitaju.Trebala bi se čitava država dignuti, a ne samo napisati kratki tekst i gotovo. ČEkaj dalje, dok opet neki ne nestANU. Djeluje ne briga društva-
Ma da, najbolje dizat paniku oko svake kriminalne radnje i stvarati dodatne probleme takvom atmosferom, cak mozda i zbog sindroma samoispunjujuceg prorocanstava inspiraciju za vise kriminala.

Radije nac nacina kako omogucit bolje funkcioniranje sustava (s obzirom na manjak ljudstva, sredstava, niske place, korupciju itd) nego nekakve hajke i to zbog bombasticnih medijskih natpisa
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 17:50   #9
Quote:
LittleDreamer kaže: Pogledaj post
na ta tvoja pitanja se bas nemoze precizno odgovorit...
U komentaru prije tvojeg sam odgovorio na neka od tih pitanja. Da sad odgovorim na još jedno - ako se radi o nestancima kod kojih je tražena pomoć građana, daje se i obavijest da je osoba pronađena. Nadalje, na konferencijama za novinare se daju informacije da su tražene osobe pronađene, a za kojima se još traga. A jedan od razloga zašto to ne čitamo je nedostatak spomenute bombastičnosti.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 11:56   #10
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Da rezimiram - jasno da postoji mogućnost ubojstava i uzimanja organa, ali je iznimno mala, a ovakvi članci služe samo povećanom klikanju na naslove (ili kupovanju tiskanih izdanja) i ništa više.
Upravo tako. Tužno kakvim stvarima pokušavaju privući pozornost. I ja sam svjedok jednog nestanka. Policija je dala sve od sebe i nemam apsolutno nikave ružne riječi niti negativne impresije koju bi trebalo podijeliti sa ikim. Osoba je nađena nakon tjedan dana i nema veze sa ikakvim otmicama, tinejdžer se jednostavno odlučio zabaviti sa nama.
Sable Opulent is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 05:20   #11
Dobro, a što je s onima koji se nisu vratili doma.Beljki , pitala bih te da nestane tvoje dijete, da li bi to nazvao panikom.
jtvatn10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 05:50   #12
Quote:
jtvatn10 kaže: Pogledaj post
Dobro, a što je s onima koji se nisu vratili doma.Beljki , pitala bih te da nestane tvoje dijete, da li bi to nazvao panikom.
Za koliko takvih znas osim Andjele Beslic?
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 17:38   #13
Quote:
jtvatn10 kaže: Pogledaj post
...
Tragedija je kada se radi o stavrnim slučajevima nestanka, a tragedija je i kada ih nalazimo mrtve (samoubojstva su u velikom broju cilj tog "nestanka"). Međutim, cilj medija je isključivo podizanje tiraže, a način su im bombastični naslovi i podizanje panike. Jesu li objavili članak kada je jedan od onih maoljetnika pronađen? Naravno da nisu, ali su ga objavili (opet s bombastičnim naslovom, statistikom koja ne govori ništa i sl.) čim je opet pobjegao.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2012., 14:37   #14
Kopiram komentar sa net.hr sa ovog članka.
Quote:
Neki dan sam dobila mail, priča je bila o curi koja je SREĆOM bila u pratnji momka... Išla je probati robu u nekom china - shopu, u Sarajevu, čini mi se...ugl.,kako je nije bilo dulje, momak je potražio unutra, na što su radnici izjavili kako curu NISU NI VIDJELI.Taj isti momak alarmirao je frenda specijalca, koji je u extra roku našao djevojku u podrumu zgrade, drogiranu, obrijanu, i OZNAČENU po tijelu, zbog VAĐENJA ORGANA! Ista je trenutno na psihijatriji....ZAŠTO BI TO TREBALO ZVUČATI KO' SF?! previše nestalih, puno previše, ljudi...
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2012., 16:05   #15
Jesu li i cijeg psa (ili bar pasju kozu) nasli u tom China shopu?

Ta prica se ponavlja svake godine tri puta....
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2012., 02:50   #16
Ja sam u gradu znao viđati plakate poljepljene s oglasom i slikom nestale osobe, ali nikad mi nije bio nitko poznat. Da je, svakako bih nazvao i prijavio policiji.
Ali, čini mi se da većina ljudi niti ne ide za tim...
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2012., 22:06   #17
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Tragedija je kada se radi o stavrnim slučajevima nestanka, a tragedija je i kada ih nalazimo mrtve (samoubojstva su u velikom broju cilj tog "nestanka"). Međutim, cilj medija je isključivo podizanje tiraže, a način su im bombastični naslovi i podizanje panike. Jesu li objavili članak kada je jedan od onih maoljetnika pronađen? Naravno da nisu, ali su ga objavili (opet s bombastičnim naslovom, statistikom koja ne govori ništa i sl.) čim je opet pobjegao.
Obično bude jako malen, na marginama stranice.
Sječam se reakcije na članak kad je nastala jedna osoba koja inače dolazi kod nas. Pronađena je za nekoliko dana i opet za par tjedana nestala. Da se radi o bijegu od kuće i da je recidivist moglo se saznati samo iz šturog članka na internetu.

@drot
postoji li neki rok kad se osoba smatra nestalom?
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2012., 22:36   #18
Nema roka. Kad se prijavi, vodit će se kao nestala. Kada se radi o djeci, najčešće se prijavljuje odmah (roditelji, skrbnici, učitelji, dječji domovi...), kao i kod starih i bolesnih (obitelj, bolnice, ustanove...), a za neke koji žive sami se prijavljuje i više dana od kada su zadnji put viđeni (susjedi il irodbina).
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2012., 00:19   #19
Za djecu i stare i bolesne mi je jasno. Zanimalo me postoji li rok za zdravu odraslu osobu di se računa samo da se nisu javili određeno vrijeme. Npr. neki odmak od rutine, recimo netko nije nazvao doma dva dana, a studira u drugom gradu
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2012., 00:44   #20
Ako zakasni 2 sata negdje gdje je trebao doći, ne javlja se, nitko ne zna gdje je i sl., može se prijaviti nestanak. MAlo karikiram, ali želim reći da roka nema.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:45.