Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.08.2015., 22:26   #1
Pitanje za Korada Korlevića

Poštovani gospodine Korlević,

Slušao sam danas vašu emisiju na radio Istri u kojoj ste ustvrdili kako neznamo što je vrijeme -ali da možemo biti 100% sigurni da vrijeme ide u samo jednom pravcu -a ne kako se pred 100 godina mislilo da može ići u više smjerova.

Molim Vas da mi napišete temeljem čega ste tako čvrsto uvjereni da vrijeme ide samo u jednom smjeru?

Tim više što ste par minuta prije te izjave govorili o crnim rupama i kako na rubovima crnih rupa vrijeme stoji.

Nije li onda logično da ako na rubovima stoji, u našem svijetu teće unaprijed - da postoji mogućnost nekakvog sustava u kojem bi moglo teći unazad ili čak u nekim drugim smjerovima -prevedeno na jezik prostora ulijevo ili udesno

Zapravo nije li i u naprijed i u nazad riječnik prostora, a ne vremena. Nebi li za vrijeme za vrijeme trebalo koristiti neku drugu riječ od "u naprijed"

Nije li upravo to naše jezično ograničenje jedna od bitnijih prepreka kod shvaćanja vremena? Nije li zapravo naš najveći problem u spoznaji što o vremenu razmišljamo kroz prostor?

Hvala

Pozdrav,

Josip
__________________
אנחנו עם של אריות
https://www.youtube.com/watch?v=pyf2XGEwQdQ
josip-presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2015., 23:42   #2
Ovo je izgleda neki friški članak iako meni tako ne izgleda: http://dnevnik.hr/vijesti/svijet/ste...---397715.html


Vrijeme na Schwarzschildovom radijusu stane. Ali što je niže od ovog radijusa što se tiče vremena? Da li ide unatrag ?

čekamo Korlevića da se javi
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2015., 01:05   #3
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ovo je izgleda neki friški članak iako meni tako ne izgleda: http://dnevnik.hr/vijesti/svijet/ste...---397715.html


Vrijeme na Schwarzschildovom radijusu stane. Ali što je niže od ovog radijusa što se tiče vremena? Da li ide unatrag ?

čekamo Korlevića da se javi
Krena, jesi li ti Korado? Ako nisi šuti :klap:

Vidim članak kaže da Hawking sad razmatra teoriju da informacija ostaje na horizontu događaja Bože, tko piše ove članke, koji je ovo urnebes...

Ova tema je The Thing That Should Not Be
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2015., 01:32   #4
Quote:
josip-presvetli kaže: Pogledaj post
Poštovani gospodine Korlević,

Slušao sam danas vašu emisiju na radio Istri u kojoj ste ustvrdili kako neznamo što je vrijeme -ali da možemo biti 100% sigurni da vrijeme ide u samo jednom pravcu -a ne kako se pred 100 godina mislilo da može ići u više smjerova.

Molim Vas da mi napišete temeljem čega ste tako čvrsto uvjereni da vrijeme ide samo u jednom smjeru?

Tim više što ste par minuta prije te izjave govorili o crnim rupama i kako na rubovima crnih rupa vrijeme stoji.

Nije li onda logično da ako na rubovima stoji, u našem svijetu teće unaprijed - da postoji mogućnost nekakvog sustava u kojem bi moglo teći unazad ili čak u nekim drugim smjerovima -prevedeno na jezik prostora ulijevo ili udesno

Zapravo nije li i u naprijed i u nazad riječnik prostora, a ne vremena. Nebi li za vrijeme za vrijeme trebalo koristiti neku drugu riječ od "u naprijed"

Nije li upravo to naše jezično ograničenje jedna od bitnijih prepreka kod shvaćanja vremena? Nije li zapravo naš najveći problem u spoznaji što o vremenu razmišljamo kroz prostor?

Hvala

Pozdrav,

Josip
A šta da ti kažem? Popio sam malo, govorili su mi "Korado nemoj, popio si". Eto, hoćeš mi kožu ogulit? Jel to hoćeš? I ti se za svašta loviš. Ko da sam rekao ne znam ti šta.

Hint:nisam Korado.
NicolasBourbaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2015., 14:01   #5
Quote:
josip-presvetli kaže: Pogledaj post
Poštovani gospodine Korlević,

Slušao sam danas vašu emisiju na radio Istri u kojoj ste ustvrdili kako neznamo što je vrijeme -ali da možemo biti 100% sigurni da vrijeme ide u samo jednom pravcu -a ne kako se pred 100 godina mislilo da može ići u više smjerova.

Molim Vas da mi napišete temeljem čega ste tako čvrsto uvjereni da vrijeme ide samo u jednom smjeru?

Tim više što ste par minuta prije te izjave govorili o crnim rupama i kako na rubovima crnih rupa vrijeme stoji.

Nije li onda logično da ako na rubovima stoji, u našem svijetu teće unaprijed - da postoji mogućnost nekakvog sustava u kojem bi moglo teći unazad ili čak u nekim drugim smjerovima -prevedeno na jezik prostora ulijevo ili udesno

Zapravo nije li i u naprijed i u nazad riječnik prostora, a ne vremena. Nebi li za vrijeme za vrijeme trebalo koristiti neku drugu riječ od "u naprijed"

Nije li upravo to naše jezično ograničenje jedna od bitnijih prepreka kod shvaćanja vremena? Nije li zapravo naš najveći problem u spoznaji što o vremenu razmišljamo kroz prostor?

Hvala

Pozdrav,

Josip
Nije.

http://eskola.hfd.hr/clanci/entropija/entropija_as.html
http://static.astronomija.co.rs/teor...zum/strela.htm

Zadnje uređivanje Oliver Johnson : 30.08.2015. at 14:15.
Oliver Johnson is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2015., 20:04   #6
dal me neko moze podsjetit zasto tocno slusamo korleviceve komentare na temu znanosti?

covjek ima fora hobi i sve, al nema veze sa znanosti, nije fizicar i glupo je uopce od njega ocekivati ikakva objasnjenja kompliciranih fizikalnih fenomena.
cisto da ne ispadne da pizdim, ovo je iz njegovog CVa:
"Korado Korlevic rodjen je u Porecu 1958. godine. Osnovnu je skolu zavrsio u Visnjanu, gimnaziju u Puli te pedagoski fakultet u Rijeci. Vec se godinama bavi malim tijelima Sunceva sustava i edukacijom mladezi. "

ostatak tu:http://static.astronomija.co.rs/razn...vic.htm#Korado, to je prvo sto izadje kad googlate njegovo ime.

dakle: nije fizicar i po meni nema sta komentirat fiziku u medijima. iz nedostatka javno eksponiranih kvalitetnih znanstvenika novinari pribjegavaju njegovim komentarima koji su po meni redovito fulani.
sigurno vise od prosjecne osobe pzna astronomiju, astrofiziku, itd. al to nije njegova specijalizacija i stoga cim stvari postanu i malo zeznute riskira rec glupost. to se cesto dogodi kao i u slucaju gore citiranih izjava.

pozdrav!
__________________
breathe the pressure, come play my game I'll test ya
suburban is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2015., 20:47   #7
Quote:
josip-presvetli kaže: Pogledaj post
Poštovani gospodine Korlević,

Slušao sam danas vašu emisiju na radio Istri u kojoj ste ustvrdili kako neznamo što je vrijeme -ali da možemo biti 100% sigurni da vrijeme ide u samo jednom pravcu -a ne kako se pred 100 godina mislilo da može ići u više smjerova.
doslovno gledano prije 100 godina smo imali specijalnu relativnost, pokusavali smo razumjet nerelativisticku kvantnu (prvi rezultati su vec bili tu) i imali smo skoro publiciranu opcu teoriju relativnosti (koliko se sjecam publicirana je krajem 1915. god).

s obzirom da kvantna teorija polja, danas jedini provjereno ispravan formalizam za fiziku elementarnih cestica, zivi kao spoj specijalne teorije relativnosti i kvantne mehanike mozemo rec da je 1915. vise manje na stolu bilo isto vidjenje vremena kao i danas.
ne znam na sta se "vise smjerova" odnosi, al moram priznat da to nikad prije nisam cuo (ne zbog nedostatka poznavanja literature, nego jer se nikada ne spominje tako nesto)



Quote:
josip-presvetli kaže: Pogledaj post
Molim Vas da mi napišete temeljem čega ste tako čvrsto uvjereni da vrijeme ide samo u jednom smjeru?
vrijeme ne ide. da ide islo bi u necemu, a ne znam sta je to nesto. preciznije, ono sto "tece" je "struja" u najsirem smislu rijeci, bilo elektricna, bilo rijecna struja itd. vrijeme se niti u jednoj grani fizike formalno ne predstavlja kao neka "struja" koja bi tekla.

mislim da nije potrebno da sada ulazim u to sta je vrijeme u kvantnoj a sta u klasicnoj fizici, ali ako ima nekog posebnog interesa mogu u nekom kasnijem postu.

Quote:
josip-presvetli kaže: Pogledaj post
Tim više što ste par minuta prije te izjave govorili o crnim rupama i kako na rubovima crnih rupa vrijeme stoji.
postoje bar dva vremena koja treba razlikovat u slucaju crnih rupa. osobno vrijeme koje tece u referentnom sustavu neke cestice blizu crne rupe, te vrijeme dalekog promatraca.
iz perspektive cestice ("astronauta") koja pada u crnu rupu sve je "obicno" i nema nikakvih posebnih fora sa osobnim vremenom. (pod nekim blagim pretpostavkama koje vaze za skoro sve relevantne crne rupe).
iz perspektive dalekog promatraca cestica koja pada u crnu rupu se "zaledi" na horizontu u smislu da joj treba sve vise vremena za proci jednake udaljenosti i treba joj beskonacno puno vremena za doci do samog horizonta. ne bi rekao da se vrijeme zaustavlja, vec posto joj treba beskonacno puno vremena za doci na cilj, u najboljem slucaju mozemo reci da se cestica zaustavlja.
korlevic je vjerojatno mislio na ovu drugu stvar ali ju je lose objasnio (krivo zapravo).
e, treca stvar koju je mozda htio rec je da je horizont crne rupe "null hypersurface", al iskreno sumnjam. (nije tolko bitno pa necu sirit u tom smjeru)


Quote:
josip-presvetli kaže: Pogledaj post
Nije li onda logično da ako na rubovima stoji, u našem svijetu teće unaprijed - da postoji mogućnost nekakvog sustava u kojem bi moglo teći unazad ili čak u nekim drugim smjerovima -prevedeno na jezik prostora ulijevo ili udesno

Zapravo nije li i u naprijed i u nazad riječnik prostora, a ne vremena. Nebi li za vrijeme za vrijeme trebalo koristiti neku drugu riječ od "u naprijed"
najbolji odg koji mogu dat na ovo je nazalost malo strucan. o tvojem poznavanju fizike/matematike ce ovisit kolko je shvatljivo.
u teoriji polja mozes napravit tri "diskretne transformacije". promjenu pariteta (P, parity; nesto kao refleksija u ogledalu), promjenu naboja (C, charge conjugation; mjenja cestice u anticestice) i promjenu "smjera" vremena (T, time inversion; mozes na T gledat kao na P, ali primjenjen na vrijeme umjesto na prostor).
jako opceniti teorem garantira da su kvantne teorije polja "invarijantne" (nepromjenjene) ako odradis sve tri transformacije, CPT.
vrijeme ne mozemo okrenuti, ali mozemo napraviti "CP" u labosu. posto znamo da pod "CPT" stvari ostaju iste znamo tocno sta bi se desilo da napravimo "T", i to na nacin da odradimo "CP" i vidimo sta treba dodat da stvari ostanu iste, to nesto je onda ono sto bi "T" napravio.
u tom smislu mozes vidit sta bi inverzija "smjera tecenja vremena" napravila, ali ista vise od toga je prakticki nemoguce.

za "lijevo" i "desno" bojim se da nema nikakvog smisla. ponovo, vrijeme nije neka rijeka koja zivi u prostoru, pa da mi sad diskutiramo u kom smjeru tece. ako vrijeme zamislis kao koordinatu onda u najboljem slucaju mozes diskutirat dal je "strelica" u jednom smjeru duz koordinatne osi ili u drugom. dal ih zoves "napred-nazad" ili "lijevo-desno" meni sasvim svejedno.

Quote:
josip-presvetli kaže: Pogledaj post
Nije li upravo to naše jezično ograničenje jedna od bitnijih prepreka kod shvaćanja vremena? Nije li zapravo naš najveći problem u spoznaji što o vremenu razmišljamo kroz prostor?

Hvala

Pozdrav,

Josip
jezik nema veze sa time. ne razmisljamo o vremenu kao o prostoru.
najblize "jeziku" sto imamo za pricat o vremenu je matematika, isto kao i za sve drugo.
da je jezik bitan ne bi nikad razvili nista od moderne fizike, pocevsi od specijalne relativnosti i kvantne.

nadam se da sam rjesio bar neku dilemu,
pozdrav!
__________________
breathe the pressure, come play my game I'll test ya
suburban is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2015., 22:14   #8
Quote:
suburban kaže: Pogledaj post
dal me neko moze podsjetit zasto tocno slusamo korleviceve komentare na temu znanosti?
Zbog nedostatka interesa pravih znanstvenika da rade išta na polju popularizacije znanosti u Hrvatskoj.

Quote:
covjek ima fora hobi i sve, al nema veze sa znanosti, nije fizicar i glupo je uopce od njega ocekivati ikakva objasnjenja kompliciranih fizikalnih fenomena.
Slažem se. Ali praktički jedine osobe koje će široj publici objašnjavati išta iz astronimije, astrofizike i astronautike su Korado Korlević i Ante Radonić.


Quote:
cisto da ne ispadne da pizdim, ovo je iz njegovog CVa:
"Korado Korlevic rodjen je u Porecu 1958. godine. Osnovnu je skolu zavrsio u Visnjanu, gimnaziju u Puli te pedagoski fakultet u Rijeci. Vec se godinama bavi malim tijelima Sunceva sustava i edukacijom mladezi. "
Da...


Quote:
dakle: nije fizicar i po meni nema sta komentirat fiziku u medijima. iz nedostatka javno eksponiranih kvalitetnih znanstvenika novinari pribjegavaju njegovim komentarima koji su po meni redovito fulani.
Nisu redovno, fulani su možda nekad kad je riječ o crnim rupama, teoriji struna i sličnim temama.

Kad je riječ o malim tijelim Sunčevog sustava, općenito asteroidima, meteroima itd, tu nikad nisam primjetio nikakvu netočnost ili nelogičnost.

Quote:
sigurno vise od prosjecne osobe pzna astronomiju, astrofiziku, itd. al to nije njegova specijalizacija i stoga cim stvari postanu i malo zeznute riskira rec glupost. to se cesto dogodi kao i u slucaju gore citiranih izjava.
Hm, ne vjerujem da Korado zaista misli da na horizontu događaja vrijeme stoji u apsolutnom smislu, niti vjerujem da je nakon 25 godina 'black hole war'-a Hawking sada 'uvodi tezu' da informacija ostaje na horizontu događaja. Not even wrong reklo bi se...Da su rekli da takvu tezu 'sada' razmatra t'Hooft, Bekenstein, Susskind, pa ajde..

Novinari su inače u dobrom dijelu priče odgovorni za gluhi telefon...
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 16:09   #9
Ne bi htio biti Korlevicev odvjetnik ali on u svojoj emisiji daje samo sture i opcenite informacije o novostima iz raznih podrucja znanosti i tako pokusava zainteresirati slusatelja da se dalje raspituje o temi koja ga je mozda zaintrigirala. I sam Korado je nekoliko puta naglasio da zbog sturih informacija ponekad puno pojednostavni temu i stanje stvari te da ga ne treba uvijek shvacati doslovno. A malo je apsurdno traziti od covjeka da bude strucnjak u svim podrucjima znanosti, ali da zna osnove svih polja i vjerojatno vise od prosjeka je moguce, samim time nije bas potpuni proleter ni u fizici.
lenas84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2015., 11:49   #10
Da, nema smisla samo načut nešto na radiju, pa se toga držati ko pijan plota, nemajući baš niti malo pojma o cjelokupnoj građi.
timid atenjanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2015., 21:07   #11
A šta se tu ima objašnjavati.Ako vrijeme ide brzinom svjetlosti a valjda ide.Crna rupa gravitacija guta sve što ide brzinom svjetlosti znači vrijeme staje a ovome vani vrijeme ide.Mada po meni to su sve gluposti vrijeme je jedno,brzina drugo,prostor treće.To je Einstain sve spojio u jedno,a njemu vjerovati koji nikad nije htio prihvatiti da se svemir širi i kvantnu mehaniku di se sve dešava brzinom većom od svjetlosti kao i da se može napraviti atomska bomba nije baš sigurno.On je napravio toliko formula pa je na kraju sve pobrkao kod teorije unificiranih polja.Ako putuješ brzinom većom od svjetlosti trebao bi ići u prošlost ajde Korado javi se upali smo u crvotočinu a i one su plod naše bujne mašte,kao i tamna materija,energija........
eustah is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2015., 23:44   #12
Vjeruje li g.Korado da postoji planet nama naseljiv...koji ce nam biti uskoro pokazan...uz asistenciju izvanzemaljske vrste?
Hallsta-Eos is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2015., 14:03   #13
Quote:
Hallsta-Eos kaže: Pogledaj post
Vjeruje li g.Korado da postoji planet nama naseljiv...koji ce nam biti uskoro pokazan...uz asistenciju izvanzemaljske vrste?
Možda u bujnoj mašti kada gledaš filmove ali realno ne.
eustah is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2015., 14:55   #14
bez uvrede dečko, ali ja da sam korade, ovakvim pristupom i slanjem nekih javnih poruka putem foruma - prvi ti ne bih odgovorio. Pa javi mu se na mail, redakciji odi do njega. A ne ovako...

svašta je ovaj forum vidio
greengold is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2015., 20:44   #15
Quote:
greengold kaže: Pogledaj post
bez uvrede dečko, ali ja da sam korade, ovakvim pristupom i slanjem nekih javnih poruka putem foruma - prvi ti ne bih odgovorio. Pa javi mu se na mail, redakciji odi do njega. A ne ovako...

svašta je ovaj forum vidio
Ne shvačaš ništa ja govorim za sebe ne za Korada.Ako ti vjeruješ da če vanzemaljci doći sa svemirskim brodom po tebe da napraviš krug po galaksiji onda imaš 6 god.Ja sam tada to vjerovao u svoj Star Trek koji će putovati svemirom ali kad odrasteš vidiš drugačije.A i Ovako Korado vam se nikad neće javiti pa možete slobodno pitati mene sve šta vas interesira.
eustah is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2015., 02:29   #16
Quote:
greengold kaže: Pogledaj post
bez uvrede dečko, ali ja da sam korade, ovakvim pristupom i slanjem nekih javnih poruka putem foruma - prvi ti ne bih odgovorio. Pa javi mu se na mail, redakciji odi do njega. A ne ovako...

svašta je ovaj forum vidio
Trebaš vidjet onu temu o gravitaciji.
timid atenjanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2015., 15:25   #17
Quote:
timid atenjanin kaže: Pogledaj post
Trebaš vidjet onu temu o gravitaciji.
Ajde da vidim gravitaciju samo ne film onu ludaru se aparatom za gašenje .
eustah is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:21.