Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.03.2008., 11:59   #1
4 ciljana ginekološka brisa u životu jedne žene

Prije dvije godine na slučajnom pregledu kod svoje ginekologice pitala me ja da li sam radila ikada 4 ciljana ginekološka brisa ?

Stajala sam zbunjeno i molila pojašnjenje na što misli? Rekla mi je da svaka seksualno aktivna žena trebala bi barem jedamput u životu napraviti 4 ciljana ginekološka brisa i to:

- bris na klamidiju
- bris na HPV
- bris na ureaplazmu
- bris na mikroplazmu

Odgovorila sma da nisam i da to meni nije potrebno jer su mi PAPA uredne da urednije ne mogu biti, na što mi je odgovorila da npr ureaplazma i mikroplazma te HPV se mogu otkriti samo ciljaniim ginekološkim brisevima.

nisam ju shvaćala ozbiljno ali kako je vrijeme odmicalo jedan dan sam ju nazvala i pitala da li bih ja mogla to obaviti. zakazala mi je pregled izvadila 4 ampule koje sam ja morala u roku od sat vremena sama odnjeti na zavod za javno zdravstvo.

čekala sam nalaze 14 dana i na moje ogromno čuđenje, mikroplazma negativna, ureaplazma negativna, klamidija negativna, HPV je bio pozitivan i to velikog velikog velikog rizika.

Zbunjena sam pogledala sve svoje nalaze PAPA testova proteklih godina i uvidjela da nikada nisam imala indikaciju na HPV u PAPA testu a da sam cijelo vrijeme nosioc HPV-a visokog rizika.

Zato draga moje žene, napravite te 4 ciljane pretrage pogotovo ako mislite zatrudnjeti (ureaplazma izaziva spontane pobačaje kao i mikroplazma), klamidija neliječena izaziva neplodnost i sterilitet, a o HPV-u postoji topic.

Stoga da vas pitam da li ste ikada to radile????
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 16:38   #2
uh, prepade me! rekli su mi da se inace taj hpv da ocitat iz papa testa, ne skroz, al da se da naslutit iz njega da je prisutan, pa na daljnje pretrage. a od briseva, sam radila samo onaj na aerobne i anaerobne bakterije (I think) i pozitivna sam na streptokok i sad je pokusavam izlijecit, al to je malo duzi proces kako cujem. ma totalno sam neinformirana o ovim pregledima, uh...thx na temi
stellaa0407 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 17:04   #3
Pa da, i odredi se papa testom mada nije skroz osjetljiv. UStvari, papa test zavisi ne od samog testa vec od onog ko ti uzima uzorak. Ako je doktor iskusan, znat ce kako ce uzorak uzeti. A ako ne zna, onda ti moze papa test biti pozitivan a da se to ne pokaze na papa testu. To se kaze lazno negativan test.
Papa test jeste bris na HPV...koliko sam nedavno citala, da prave nekakav novi test na HPV ali koliko znam, to jos nije izaslo na trziste...
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 17:04   #4
Kad sam ostala trudna i sa prvom i sa drugom sam ih sve radila a jos i test na citomegalo virus i rubeolu.
snezana mk is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 19:33   #5
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post

Stoga da vas pitam da li ste ikada to radile????
jesam, ali tek nekoliko godina od prvog pregleda. Jer- nijedan ginekolog mi nije rekao da to trebam napravit!!! Uvijek bi mi radili samo papa test na kojem se, naravno, takve stvari ne mogu vidjet. Par godina sam živjela u uvjerenju da sam zdrava, s povremenom gljivičnom infekcijom. Onda je nastupio šok - ureaplazma pozitivna, beta hemolitički streptokok (valjda se tako piše) i hpv!!!! Nisam mogla doći k sebi, a onda je naravno sa stresom došao i CIN 1 na papa testu pa herpes!!!
Mislim, ginekolozi to trebaju reć, odakle ja znam koji se pregledi obavljaju
ciganche is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 19:35   #6
Quote:
nordea kaže: Pogledaj post
Papa test jeste bris na HPV....
nije. Papa test će pokazati samo promjene uzrokovane HPV-om, tj. kad se virus aktivira, a neće prikazati samu njegovu prisutnost
ciganche is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 21:34   #7
Quote:
ciganche kaže: Pogledaj post
jesam, ali tek nekoliko godina od prvog pregleda. Jer- nijedan ginekolog mi nije rekao da to trebam napravit!!! Uvijek bi mi radili samo papa test na kojem se, naravno, takve stvari ne mogu vidjet. Par godina sam živjela u uvjerenju da sam zdrava, s povremenom gljivičnom infekcijom. Onda je nastupio šok - ureaplazma pozitivna, beta hemolitički streptokok (valjda se tako piše) i hpv!!!! Nisam mogla doći k sebi, a onda je naravno sa stresom došao i CIN 1 na papa testu pa herpes!!!
Mislim, ginekolozi to trebaju reć, odakle ja znam koji se pregledi obavljaju
stalno imam gljivicnu infekciju i ginekologinja mi je rekla da je to od streptokoka, al mislim da tu ima vise jer me sve zivo rasturi s vremena na vrijeme...a slazem se s tobom apsolutno, nisam ni ja znala sto sve treba i postoji, a njoj je ocito bilo lijeno spomenit. svaki put papa-test i ultrazvuk na moje ''hocu sve!'' i baj-baj. jel uopce postoji neki ginekolog koji malo pedantnije obavlja svoj posao, a ne samo da skine pacijente s vrata? katastrofa! sad cu je istlacit na slijedecem pregledu
stellaa0407 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 21:53   #8
Quote:
stellaa0407 kaže: Pogledaj post
uh, prepade me! rekli su mi da se inace taj hpv da ocitat iz papa testa, ne skroz, al da se da naslutit iz njega da je prisutan, pa na daljnje pretrage. a od briseva, sam radila samo onaj na aerobne i anaerobne bakterije (I think) i pozitivna sam na streptokok i sad je pokusavam izlijecit, al to je malo duzi proces kako cujem. ma totalno sam neinformirana o ovim pregledima, uh...thx na temi
ne. nije istina. Godinama imam uredan Papa a da imam HPV koji se nije nikada aktivirao jer mi je valjda imunitet dobar.

Kada se HPV aktivira to se može i ne mora vidjeti na PAPI.

Samo se sa ovim ciljenim testom može vidjeti da li imaš ove 4 beštije
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 21:55   #9
Quote:
nordea kaže: Pogledaj post
Pa da, i odredi se papa testom mada nije skroz osjetljiv. UStvari, papa test zavisi ne od samog testa vec od onog ko ti uzima uzorak. Ako je doktor iskusan, znat ce kako ce uzorak uzeti. A ako ne zna, onda ti moze papa test biti pozitivan a da se to ne pokaze na papa testu. To se kaze lazno negativan test.
Papa test jeste bris na HPV...koliko sam nedavno citala, da prave nekakav novi test na HPV ali koliko znam, to jos nije izaslo na trziste...

ne. totlano si krivo informirana.

Test na HPV je prisutan već godinama ali masa djevojaka ne zna za tu mogućnost
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 21:57   #10
Quote:
stellaa0407 kaže: Pogledaj post
stalno imam gljivicnu infekciju i ginekologinja mi je rekla da je to od streptokoka, al mislim da tu ima vise jer me sve zivo rasturi s vremena na vrijeme...a slazem se s tobom apsolutno, nisam ni ja znala sto sve treba i postoji, a njoj je ocito bilo lijeno spomenit. svaki put papa-test i ultrazvuk na moje ''hocu sve!'' i baj-baj. jel uopce postoji neki ginekolog koji malo pedantnije obavlja svoj posao, a ne samo da skine pacijente s vrata? katastrofa! sad cu je istlacit na slijedecem pregledu
ta 4 ciljana brisa koštaju zdravstvo oko 3000 kuna. Zato ti ih socijalni ginekolozi i ne propisuju i ne šalju ako ne moraju.

Kod privatnika se sve to plaća pa oni o tome i govore.

Ja apeliram svim seksualno aktivnim ženama da to naprave. Napravite cure zbog sebe samih.

Pogotovo ako zatrudnite, nedaj Bože da imate to
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 21:59   #11
Quote:
nordea kaže: Pogledaj post
Pa da, i odredi se papa testom mada nije skroz osjetljiv. UStvari, papa test zavisi ne od samog testa vec od onog ko ti uzima uzorak. Ako je doktor iskusan, znat ce kako ce uzorak uzeti. A ako ne zna, onda ti moze papa test biti pozitivan a da se to ne pokaze na papa testu. To se kaze lazno negativan test.
Papa test jeste bris na HPV...koliko sam nedavno citala, da prave nekakav novi test na HPV ali koliko znam, to jos nije izaslo na trziste...
ovo da treba biti iskusan dr. slazem se......jako jaaako je bitno uzeti i bris endocervikalno....to je onaj mali pristupni unutrasnji dio cervikalnog kanala....na kojem se promjene najcesce i razvijaju...u stvari vise bi rekla da dr. mora biti savjestan nego iskusan...al eto...tu je to

i da...nije istina da je papa testi i ciljani test tipizacije na HPV jedno te isto...znaci...jedan bris ide u laboratorij za papa test a sasvim drugi za tipizaciju HPV....oboje se mora zasebno traziti....

lara potpuno si u pravu.....zahvaljujem ti na predhodnom postu
Yue is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 22:12   #12
Quote:
snezana mk kaže: Pogledaj post
Kad sam ostala trudna i sa prvom i sa drugom sam ih sve radila a jos i test na citomegalo virus i rubeolu.
u Hrvatskoj postoji za to pretraga koja se zove TORCH

T- toxoplazmoza
O- (or)
R - rubeola
C - citomegalovirus
H - hepatitis

To su ubojite bolesti za djecu. Toxoplazmoza izaziva spontani pobačaj, rubeola teške deformacije djeteta, citomegalovirus također i hepatitis.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 22:19   #13
Quote:
stellaa0407 kaže: Pogledaj post
stalno imam gljivicnu infekciju i ginekologinja mi je rekla da je to od streptokoka, al mislim da tu ima vise jer me sve zivo rasturi s vremena na vrijeme...a slazem se s tobom apsolutno, nisam ni ja znala sto sve treba i postoji, a njoj je ocito bilo lijeno spomenit. svaki put papa-test i ultrazvuk na moje ''hocu sve!'' i baj-baj. jel uopce postoji neki ginekolog koji malo pedantnije obavlja svoj posao, a ne samo da skine pacijente s vrata? katastrofa! sad cu je istlacit na slijedecem pregledu
i ja sam patila od gljivičnih infekcija, na što moj ginekolog nije reagirao. Od kad sam se prebacila u privatnu kliniku kod doktorice Harni nema šanse da se ikad više vratim u dom zdravlja.
Evo par preporuka za vas koje patite od takvih upala:ne nosite dnevne uloške, ne nosite pre usku odječu i ne jedite previše slatkog. Upala se mora osim vaginaletama i kramama liječit i tabletama kao npr Difulcan tabletom koja ubije sve gljive u vama, a nakon takve terapije ja bih vam preporučila da uzmete i neke probiotike kao npr. Ferzim (u kapsulama) i koristite ih barem mjesec dana. kako bi se vaginalna flora dovela u normalu. Umjesto probiotika možete i kupiti Acidosalus jogurte koji se piju 21 dan ili Acidosalus vaginalete koje se pomoču aplikatora uštrcavaju direktno u rodnicu. I nakon takve terapije nema šanse da se upala vrati
maja1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 22:34   #14
60% ženske populacije pati od virusa HPV-a, a samo mali dio ih to zna.
Kod privatnog doktora bris na HPV i klamidiju košta 400kn, na ureoplazmu i mikoplazmu 250kn, te postoji još jedan bris koji se uz njih uvijek radi a taj je na gljivicu Candidu albinicans i taj također košta 250 kn, ukoliko odete preko socijalnog ginekologa na te briseve koštat će vas oko 130kn svih 5 briseva.
Ukratko Hpv. i nije toliko opasan ukoliko se ne aktivira i ne donosi promjene na tkivu vrata maternice (cin1, cin2....) no bakterija ureoplazma je opasna za trudnice jer izaziva pobačaje u prvim mjesecima trudnoče, te može izazvati prijevremeni porod. Drage žene ja vam zaista preporučam da napravite briseve jer znaju biti jako,jako opasni.

A djevojci koja je započela ovaj forum preporučujem da ukoliko pije kontracepcijske tablete prestane sa njihovom upotrebom te od zaštite koristi samo prezervative, te si uzme antioksidativne vitamine A(beta karoten), E, C te Folnu kiselinu kako bi si ojačala imunitet da ne dođe do kakvih promjena, smanjit stres i prestat pušit ukoliko ste pušač, te obavezno lokalno koristit Lactobacillus kulturu,to su ti probiotici o kojima sam pisala u prošlom postu.
Partnera pošaljite na Peniskopiju, to je pretraga koja otkriva sve te bolesti kao kod nas brisevi. Mogu ju napraviti u klinici Gino derma u Vlaškoj ulici u zagrebu, i bez brige recite partneru da im neče ništa gurati u njihovu spravicu, tako da se ne moraju bojati. Pretraga košta 250kn
maja1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 22:37   #15
Quote:
nordea kaže: Pogledaj post
Pa da, i odredi se papa testom mada nije skroz osjetljiv. UStvari, papa test zavisi ne od samog testa vec od onog ko ti uzima uzorak. Ako je doktor iskusan, znat ce kako ce uzorak uzeti. A ako ne zna, onda ti moze papa test biti pozitivan a da se to ne pokaze na papa testu. To se kaze lazno negativan test.
Papa test jeste bris na HPV...koliko sam nedavno citala, da prave nekakav novi test na HPV ali koliko znam, to jos nije izaslo na trziste...
Bris na hpv je određivanje tipa HPV-a, postoji HPV visokog te HPV niskog rizika.
Vi možete imati HPV a da se na papi kao cin nikad ne pojavi jer se virus nikad ne aktivira
Kao što možete imati CIN a da nemate HPV,
maja1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 22:50   #16
papa test je zapravo citološki pregled, bojenje stanica se vrsi po papanicolau, zato se tako i zove......hpv test je test na papiloma virus...ovi testovi se nadopunjavaju i trebalo bi raditi i jedan i drugi...
__________________
...di da potpisem?...ma nije problem ;)
Zlockica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 23:51   #17
Quote:
maja1205 kaže: Pogledaj post

A djevojci koja je započela ovaj forum preporučujem da ukoliko pije kontracepcijske tablete prestane sa njihovom upotrebom te od zaštite koristi samo prezervative, te si uzme antioksidativne vitamine A(beta karoten), E, C te Folnu kiselinu kako bi si ojačala imunitet da ne dođe do kakvih promjena, smanjit stres i prestat pušit ukoliko ste pušač, te obavezno lokalno koristit Lactobacillus kulturu,to su ti probiotici o kojima sam pisala u prošlom postu.
Partnera pošaljite na Peniskopiju, to je pretraga koja otkriva sve te bolesti kao kod nas brisevi. Mogu ju napraviti u klinici Gino derma u Vlaškoj ulici u zagrebu, i bez brige recite partneru da im neče ništa gurati u njihovu spravicu, tako da se ne moraju bojati. Pretraga košta 250kn
hvala na savjetima ali ja sam prije 7 dana rodila mrtvo dijete u 27 tjednu trudnoće.
Kontracepciju ne koristim već dvije tri godine, a prezervativima se ne štitim.
Na PAPU idem svakih 6 mjeseci i dalje mi je uredan kao i prvi dan kada sam ga u životu radila. Imam imunitet hvala Bogu jako jako dobar (pijam nativni propolis i probiotic premium od vitality brand-a).
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 23:52   #18
naravno da sam isprepadana kad ovo citam
zato pliz par info, cijene tih testova kod privatnika?

a drugo sta mi nije jasno sta ce mi saznanje da sam nosioc hpv ako se on nikad ne aktivira, sta nije stvar s tim hpv da skoro svaka zena kad tad dodje u kontakt s njim ali samo kod nekih bukne?
__________________
run 4 ur life
Lilit is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2008., 00:00   #19
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
hvala na savjetima ali ja sam prije 7 dana rodila mrtvo dijete u 27 tjednu trudnoće.
znam to su samo rijeci....al zaista mi je zao ...nadam se da ces se brzo oporaviti....ja sam kao mala zapamtila kako je tesko bilo mojoj mami kada je izmedju mene i sestre izgubila nekoliko trudnoca.....ne daj se


Lilit...saznanje da li imas ili ne HPV ti mnogo znaci.....nije samo da ti saopste da li ga imas nego da li je rizicna grupa...ako jeste ides redovno u kratkim periodima na papa test...pratis daljni razvoj...je li ili nije potrebna konizacija grlica.....u svakom slucaju je bolje znati svoje stanje...redovno se kontrolisati....reagovati na vrijeme....zar ne?!

to kod koga ce da bukne ili ne je isto kao i pitanje zasto neko dobije rak a neko drugi sa istim nacinom zivota ne....il zasto je kod neke zene dovoljno d ajednom abortira i ostane sterilna dok druge to redovno rade i nikom nista....bog, priroda, sudbina....zavisi u sta vjerujes....
Yue is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2008., 00:04   #20
da znam da je bolje znat .. ali opet onako strah me znat - glup stav znam... zato si vec mislim napravit te testove ali me jos uvijek zanima cijena svega toga?

lara - zao mi je, jako
__________________
run 4 ur life
Lilit is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:54.