Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.07.2015., 08:22   #1921
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Da, ali ako ne ishode potvrde javnopravnih tijela, nemaju izvođača i nadzor, kako će to kasnije pribavit? Taj objekt se mora evidentirati u katastru kad se već nešto bude diralo na čestici, a on je bez uporabne nelegalan.
Ma od kojih javnopravnih tijela, to je građevina 4. skupine, ne treba ništa osim ako nje u parku prirode ili u registru kulturnih dobara.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2015., 00:25   #1922
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
1. Građevina je legalna ako ima građevinsku dozvolu
2. Fizička osoba može koristiti građevinu bez uporabne dozvole bez kazne a isto tako za fizičku osobu nije propisana kazna ako ne pribavi energetski certifikaz prije uporabne.
3. Upis građevine u katastar i gruntovnu je opcionalan, odnosno nije obavezan po niti jednoj odredbi zakona.
I gdje smo sad? Imamo 3 nova zakona, nikad više članaka, a u biti vratili smo se na rješenja po starim zakonima od prije 20 i više godina. Umjesto da osiguraju obavezan slijed postupaka građevinska - uporabna - upis, a možda čak i automatizam postupanja tijela (graditeljstvo grad/općina - katastar - gruntovna), oni su se istrošili na centralizaciji sustava. A ovakove, za život bitne stvari nikako da riješe.
Da, slažem se s tobom da su neke stvari očajno napravljene i da nema pozitivnih pomaka

1. Kuća JE legalna ako je sagrađena prema (na temelju) građevinske dozvole, a ne samo ako ima građevinsku dozvolu. To da je sagrađena na temelju građevinske dozvole se dokazuje uporabnom dozvolom.
3. Ima rok od 30 dana, ali se uopće ne radi o njemu. Jednog dana će vlasnik nešto htjeti raditi s parcelom, upisati, parcelirati, prodati, spojiti...i onda će nastati problem te ne-potpuno-legalne zgrade za koju investitor nema baš ništa, jer bi se ovi strgali od smijeha kad bi pokušao zgradu upisati na temelju glavnog projekta. Onda moram zgradu prijaviti kao "izgrađeno zemljište" što pak povlači prijavu građevinskoj inspekciji.

Ako se već ide radit, nek se obavi sve do kraja, makar se upis odlagao do beskonačnosti, ali kad do njega dođe da imaš sve. Po meni je trebalo mnogo znatnije olakšati dokumentaciju za te manje zgrade, ovo je grozno rješenje .

Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Ma od kojih javnopravnih tijela, to je građevina 4. skupine, ne treba ništa osim ako nje u parku prirode ili u registru kulturnih dobara.
Iskreno, ja nisam nisam skužio te skupine, pojma nemam koji su one vrag, kako se razvrstava. Doduše, nisam siguran da i u urbanizmu znaju .
Ja sam se pozvao na ovaj članak pravilnika:
Članak 6.

(1) Glavni projekti iz članaka 4. i 5. ovoga Pravilnika za građenje građevina za koje se prema Zakonu o gradnji izdaje uporabna dozvola (građevine namijenjene obavljanju djelatnosti ili građevine koje se prema posebnim propisima evidentiraju u katastru), osim projekta iz članka 5. podstavka 5. ovoga Pravilnika, moraju sadržavati potvrde javnopravnih tijela propisane posebnim propisima.

(2) Na izdavanje potvrda iz stavka 1. ovoga članka i na utvrđivanje posebnih uvjeta koje prethodi izdavanju tih potvrda, na odgovarajući se način primjenjuju odredbe Zakona o gradnji kojima je uređeno utvrđivanje posebnih uvjeta i izdavanje potvrda glavnog projekta za građenje građevine za koju se ne izdaje lokacijska dozvola.

(3) Investitor je dužan prijaviti početak građenja građevina iz članka 4. ovoga Pravilnika i izvođenja radova iz članka 5. ovoga Pravilnika sukladno Zakonu o gradnji.

(4) Stručni nadzor građenja provodi se nad građenjem, građevina iz članka 4. ovoga Pravilnika i nad izvođenjem radova iz članka 5. ovoga Pravilnika, za koje se prema Zakonu o gradnji izdaje uporabna dozvola (građevine namijenjene obavljanju djelatnosti ili građevine koje se prema posebnim propisima evidentiraju u katastru).


Ako ne trebaju posebni uvjeti osim u slučaju parka prirode ili registra kulturnih dobara, to je OK .
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2015., 19:15   #1923
Postovani,
imam problem sa gradjevinskom dozvolom iz 1964g. koja je greskom upisana na krivu katastarsku cesticu. Kako i gdje mogu ispraviti tu gresku?
Hvala na odgovoru.
__________________
Ako ih ne mozes uvjeriti, zbuni ih.
ikebana5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2015., 19:40   #1924
1964.? Ja bi išao na to da ishodim uporabnu dozvolu za građevinu izgrađenu prije 15.02.1968. na ispravnoj čestici i to je to. Imaš sad na netu aviosnimke (https://ispu.mgipu.hr) pa si pogledaj vidi li se taj objekt.

Jel sigurno parcela kriva? Da nije nekad to bio taj broj, pa da su kasnije nekim elaboratima dodijelili drugi broj?
Ako baš želiš ispravak, pitaj u urbanizmu kojem pripadaš gdje su im te dozvole, ako su kod njih u arhivi možda ima nade, ako su u državnom arhivu smatram da se ne isplati gubit vrijeme na to kad postoji bolja opcija (uporabna).
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2015., 20:06   #1925
Hvala na brzom odgovoru.
Da, upisana je kriva cestica. Broj cestice na nasoj gradjevinskoj je cestica moga drugog susjeda. Bila sam u drzavnom arhivu, rekli su mi da ce potraziti ali da sumnjaju da imaju bilo sto iz navedene godine. U avio snimci nema nase kuce jer je snimka iz '58 godine za nasu zupaniju. Mislim da se negdje moze podnesti zahtjev za ispravku pogreske samo ja ne znam gdje. Gradjevinska mi treba zbog energetske ucinkovitosti.
__________________
Ako ih ne mozes uvjeriti, zbuni ih.
ikebana5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2015., 20:21   #1926
Da bi ispravili grešku, mora se u arhivu naći taj predmet, predmet mora biti kompletan i treba utvrditi da je u postupku stvarno bila greška. A to će biti teško. Zato je bolja varijanta koju predlaže Fitz. I nije aerosnimka jedini dokaz da je nešto izgrađeno prije 1968.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2015., 10:01   #1927
Zanima me da li svi koji obavljaju neke radove tipa izgradnja prilazne ceste ili proširenje parkinga moraju kod izvođenja takvih radova imati istaknute one table na kojima piše tko je investitor, tko izvođač radova, broj dozvole i ostalo?

I općenito, u kojim slučajevima se to mora stavljati?
I što kad se neki radovi obavljaju, a nigdje ništa ne piše, ne zna se tko radi, što radi... ništa. Jel se takve stvari mogu negdje provjeriti? Neki ured.. nešto

Ne kužim se baš u to, pa eto, sorry ak je pitanje bedasto.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2015., 14:42   #1928
Citat iza Zakona o gradnji

2. gradilište je zemljište i/ili građevina, uključivo i privremeno zauzete površine, na kojima se izvodi građenje ili radovi potrebni za primjenu odgovarajuće tehnologije građenja i zaštitu
4. građenje je izvedba građevinskih i drugih radova (pripremni, zemljani, konstruktorski, instalaterski, završni te ugradnja građevnih proizvoda, opreme ili postrojenja) kojima se gradi nova građevina, rekonstruira, održava ili uklanja postojeća građevina

i dalje:

4) Gradilište mora biti označeno pločom koja obvezno sadrži ime, odnosno tvrtku investitora, projektanta, izvođača i osobe koja provodi stručni nadzor građenja, naziv i vrstu građevine koja se gradi, naziv tijela koje je izdalo građevinsku dozvolu, klasifikacijsku oznaku, urudžbeni broj, datum izdavanja i pravomoćnosti, odnosno izvršnosti te dozvole, datum prijave početka građenja, kao i naznaku da se radi o kulturnom dobru ako se radovi izvode na građevini upisanoj u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske.
(6) Pobliži sadržaj i izgled ploče kojom se označava gradilište propisuje ministar pravilnikom.

A Pravilnik kaže
(1) Odredbe ovoga Pravilnika odnose se na:
– građenje nove građevine
– rekonstrukciju postojeće građevine
– uklanjanje postojeće građevine ili njezinog dijela na temelju projekta uklanjanja
– građenje ili izvođenje radova koji se izvode na temelju glavnog /tipskog projekta te
– na održavanje postojeće građevine kada je potrebna provedba stručnog nadzora i prijava početka građenja.
(2) Ploču je obvezan postaviti izvođač odnosno glavni izvođač najkasnije na dan početka građenja.
(3) U slučaju da je izvođač/glavni izvođač napustio gradilište ili je došlo do prekida građenja, a gradilište je ostalo neoznačeno, obveza je investitora postaviti ploču u skladu s ovim Pravilnikom.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2015., 07:19   #1929
Hvala puno
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2015., 11:57   #1930
Pozdrav. Izmedju mene i susjeda je teren od nekih 420 m2 koji je sad krenuo u prodaju. Problem je sto je to zemljiste usko i mislim da nigdje ne prelazi 11 metara sirine. Mozda na jednom malom dijelu a onda ide na uze, klinastog oblika je teren.
Iskreno, ja sam se i iznenadio da to ovaj prodaje jer se meni cini da se tu nista ne moze izgraditi jer ni susjed ni ja ne mislimo nikome potpisati ikakvu suglasnost da nam na medji naprave kucu.

Da li se na takvom terenu moze nesto graditi bez suglasnosti susjeda? Jer realno, ako ode 3m(kako je po pp u opcini) od nasih medja on ima najvise 4 metra sirine za tu zgradu.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2015., 13:30   #1931
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Izmedju mene i susjeda je teren od nekih 420 m2 koji je sad krenuo u prodaju. Problem je sto je to zemljiste usko i mislim da nigdje ne prelazi 11 metara sirine. Mozda na jednom malom dijelu a onda ide na uze, klinastog oblika je teren.
Iskreno, ja sam se i iznenadio da to ovaj prodaje jer se meni cini da se tu nista ne moze izgraditi jer ni susjed ni ja ne mislimo nikome potpisati ikakvu suglasnost da nam na medji naprave kucu.

Da li se na takvom terenu moze nesto graditi bez suglasnosti susjeda? Jer realno, ako ode 3m(kako je po pp u opcini) od nasih medja on ima najvise 4 metra sirine za tu zgradu.
znat ćeš da li se i kako može graditi kad te pozovu na očitovanje, u toku postupka izdavanja g. dozvole.
Dotad ili isčekuj ili se informiraj u zavodu za prostorno planiranje.
ico1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2015., 14:20   #1932
Ok, hvala. Ma mene samo informativno zanima jer ne vjerujem da ce netko to kupiti posto je i cijena dosta velika a ima puno boljih terena uokolo.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2015., 16:22   #1933
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Izmedju mene i susjeda je teren od nekih 420 m2 koji je sad krenuo u prodaju. Problem je sto je to zemljiste usko i mislim da nigdje ne prelazi 11 metara sirine. Mozda na jednom malom dijelu a onda ide na uze, klinastog oblika je teren.
Iskreno, ja sam se i iznenadio da to ovaj prodaje jer se meni cini da se tu nista ne moze izgraditi jer ni susjed ni ja ne mislimo nikome potpisati ikakvu suglasnost da nam na medji naprave kucu.

Da li se na takvom terenu moze nesto graditi bez suglasnosti susjeda? Jer realno, ako ode 3m(kako je po pp u opcini) od nasih medja on ima najvise 4 metra sirine za tu zgradu.
Zašto bi se odmicao od međe? Može graditi zid odmah uz među, s obje strane, tako da ima "kuću u nizu". A vi se možete nastaviti sa vaše strane.
I nitko vas tu ništa ne pita, samo će vas informirati, možete se buniti koliko želite.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2015., 20:39   #1934
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Zašto bi se odmicao od međe? Može graditi zid odmah uz među, s obje strane, tako da ima "kuću u nizu". A vi se možete nastaviti sa vaše strane.
I nitko vas tu ništa ne pita, samo će vas informirati, možete se buniti koliko želite.
Dakle on moze napraviti kucu od moje medje do susjedove medje bez da ikog pita? Nema tu kuce u nizu, meni i susjedu je na tom djelu garaza a ni on ni mi ne mislimo graditi vise na tom terenu.

Ja nigdje nisam vidio da je netko bez suglasnosti sagradio kucu nekome na medji i ne vjerujem da je to moguce. Znam da smo jednom dali suglasnost na jednom drugom mjestu, i oni bez toga nisu mogli graditi. To je bilo prije par desetaka godina a zakon se je mijenjao u medjuvremenu pa zato pitam.

Jesi siguran da se na bilo kojem terenu moze graditi kuca od medje do medje bez obzira na suglasnost susjeda?


EDIT: U PP Opcine pise da se ne moze graditi na zemljistu uzem od 12 metara. Ovo o kojem pricam krece negdje od 13-14 pa se suzava na nekih mozda 8, ako i toliko. Kako se uzima to minimalna sirina, pretpostavljam na dijelu gdje bi dosla kuca, po cijeloj duzini kuce?
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you

Zadnje uređivanje babarej : 23.08.2015. at 21:18.
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2015., 08:28   #1935
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Dakle on moze napraviti kucu od moje medje do susjedove medje bez da ikog pita? Nema tu kuce u nizu, meni i susjedu je na tom djelu garaza a ni on ni mi ne mislimo graditi vise na tom terenu.

Ja nigdje nisam vidio da je netko bez suglasnosti sagradio kucu nekome na medji i ne vjerujem da je to moguce. Znam da smo jednom dali suglasnost na jednom drugom mjestu, i oni bez toga nisu mogli graditi. To je bilo prije par desetaka godina a zakon se je mijenjao u medjuvremenu pa zato pitam.

Jesi siguran da se na bilo kojem terenu moze graditi kuca od medje do medje bez obzira na suglasnost susjeda?


EDIT: U PP Opcine pise da se ne moze graditi na zemljistu uzem od 12 metara. Ovo o kojem pricam krece negdje od 13-14 pa se suzava na nekih mozda 8, ako i toliko. Kako se uzima to minimalna sirina, pretpostavljam na dijelu gdje bi dosla kuca, po cijeloj duzini kuce?
Za boldano - da, ako je po prostornom planu. Dakle, ta suglasnost susjeda je ostatak starog sustava i u stvari radi se o tome da je susjeda potrebno upoznati sa namjerama gradnje na susjednoj parceli. I mora se graditi po odredbama prostornog plana, imao ili nemao suglasnosti susjeda. Čuo sam da ima referenata koji rade upravo to - ako imaš suglasnost susjeda na namjeravanu gradnju - onda dobiješ i dozvolu, bez obzira na plan, ali to se izgleda polako gubi.
Ovo o minimalnoj širini gradilišta je tema za sebe i mora se provesto točno kako piše u planu. Ako je propisana minimalna širina parcele, onda ne može na užoj od toga. Ali treba detaljno pročitati odredbu o tome, od riječi do riječi, plus ako u tekstu dalje ima izuzetaka iz nekog razloga. Zna se svašta naći u prostornim planovima, više me ništa ne iznenađuje.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2015., 08:47   #1936
Zanimljivo, vidjeti cemo sto ce biti. Ja sam bio uvjeren da se tamo ne moze graditi jer sve je to nekako preusko ali sad me bas zanima kako ce se to rijesiti. Ok, zemlja jos nije ni prodana. Ipak se nadam da mi nitko ne moze uz moje dvoriste dici 5 metara visok zid bez da me ista pita.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2015., 09:01   #1937
Pozdrav ekipa, imam pitanje.

Otac mi ima parcelu od nekih 700 kvadrata. Građevna je i na njoj se nalazi građevina od nekih 80ak kvadrata. Ta je građevina donja etaža kuće koja nikad nije završena ali ima građevnu dozvolu i plaćene komunalne doprinose.

Imam par pitanja.

Prvo, želio bih tu napraviti troetaznu kuću, gdje bi na donjem katu bila garaža i apartman, na srednjem dva apartmana i na vrhu veliki stan za mene i ženu.
Naravno, ovdje je pitanje financijske prirode, jer nemam novce za napraviti sve to u jednom dahu. Mene zanima sljedeće, ako bi riješio nacrt, napravio prenamjenu dozvole i sve to, što bi trebao napraviti minimalno a da ispostujem dozvolu? Po zakonu bi gradnja trebala biti gotova u roku dvije godine od početka gradnje, ali koliko treba ta kuća biti sređena? Samo zatvori i fasada?
Uzmimo u obzir da bi za prvu ruku samo ja uredio stan za sebe, te bi nakon toga po malo sređivanje ostatak kuće.
Da li je to izvedivo?

Hvala svima
__________________
The other day, I stubbed my toe and took it out on the dog. And two weeks ago, I ran out of vanilla ice cream and struck my wife. Then I find out my wife's been dead for six years. Who the hell did I hit?
Nameless One is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2015., 07:37   #1938
Quote:
Nameless One kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipa, imam pitanje.

Otac mi ima parcelu od nekih 700 kvadrata. Građevna je i na njoj se nalazi građevina od nekih 80ak kvadrata. Ta je građevina donja etaža kuće koja nikad nije završena ali ima građevnu dozvolu i plaćene komunalne doprinose.

Imam par pitanja.

Prvo, želio bih tu napraviti troetaznu kuću, gdje bi na donjem katu bila garaža i apartman, na srednjem dva apartmana i na vrhu veliki stan za mene i ženu.
Naravno, ovdje je pitanje financijske prirode, jer nemam novce za napraviti sve to u jednom dahu. Mene zanima sljedeće, ako bi riješio nacrt, napravio prenamjenu dozvole i sve to, što bi trebao napraviti minimalno a da ispostujem dozvolu? Po zakonu bi gradnja trebala biti gotova u roku dvije godine od početka gradnje, ali koliko treba ta kuća biti sređena? Samo zatvori i fasada?
Uzmimo u obzir da bi za prvu ruku samo ja uredio stan za sebe, te bi nakon toga po malo sređivanje ostatak kuće.
Da li je to izvedivo?

Hvala svima
Sve ti je to izvedivo ako je sukladno prostornom planu.Ako je parcela čista kao vlasništvo i imaš prethodnu građ dozvolu.Ukoliko ta dozvola nije na tebe a ti bi nastavio gradnju, izvrši se "promjena investitora".Dva apartmana za izdavanje na 80m2 bruto trebaš provjeriti (ili ti ili projektant) jer je minimalni apartman za nove objekte 42m2 bruto ali imaš i ostale kategorije turističkih smještajnih jedinica pa uklapaj.Na 700 m2 parcele možeš napraviti "pomoćnu zgradu" bez građ.dozvole a prema glavnom projektu ako je oblik parcele takav a izgrađenost (kis, kig) zadovoljavajuća po odredbama prostornog plana.
5 godina od prijavljenog početka gradnje ti je rok za uređenu fasadu.
bzing is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2015., 07:42   #1939
Quote:
Nameless One kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipa, imam pitanje.

Otac mi ima parcelu od nekih 700 kvadrata. Građevna je i na njoj se nalazi građevina od nekih 80ak kvadrata. Ta je građevina donja etaža kuće koja nikad nije završena ali ima građevnu dozvolu i plaćene komunalne doprinose.

Imam par pitanja.

Prvo, želio bih tu napraviti troetaznu kuću, gdje bi na donjem katu bila garaža i apartman, na srednjem dva apartmana i na vrhu veliki stan za mene i ženu.
Naravno, ovdje je pitanje financijske prirode, jer nemam novce za napraviti sve to u jednom dahu. Mene zanima sljedeće, ako bi riješio nacrt, napravio prenamjenu dozvole i sve to, što bi trebao napraviti minimalno a da ispostujem dozvolu? Po zakonu bi gradnja trebala biti gotova u roku dvije godine od početka gradnje, ali koliko treba ta kuća biti sređena? Samo zatvori i fasada?
Uzmimo u obzir da bi za prvu ruku samo ja uredio stan za sebe, te bi nakon toga po malo sređivanje ostatak kuće.
Da li je to izvedivo?

Hvala svima
Sve ti je to izvedivo ako je sukladno prostornom planu.Ako je parcela čista kao vlasništvo i imaš prethodnu građ dozvolu.Ukoliko ta dozvola nije na tebe a ti bi nastavio gradnju, izvrši se "promjena investitora".Dva apartmana za izdavanje na 80m2 bruto trebaš provjeriti (ili ti ili projektant) jer je minimalni apartman za nove objekte 42m2 bruto ali imaš i ostale kategorije turističkih smještajnih jedinica pa uklapaj.Na 700 m2 parcele možeš napraviti "pomoćnu zgradu" bez građ.dozvole a prema glavnom projektu ako je oblik parcele takav a izgrađenost (kis, kig) zadovoljavajuća po odredbama prostornog plana.
5 godina od prijavljenog početka gradnje ti je rok za uređenu fasadu.
bzing is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2015., 07:56   #1940
Hvala na odgovoru. Da pojasnim još malo:

dale, parcela je od cca 700 kvadrata. Na njoj postoji izgrađen jednoetažni objekt (prema nacrtima to je dvoetažna kuća, od otprilike 80 kvadrata po etaži). Obzirom da se radi o straom dizajnu i da to stoji zapušteno već desetljećima, moja je ideja bila da napravim prenamjenu nacrta. Koliko sam uspio shvatiti ako ostavim dio postojećeg temelja imam pravo tražiti prenamjenu, ne oram tražiti kompletno novi nacrt i sve što ide s tim.
U biti, mene najviše zanima ako odlučim ići u tu gradnju i sredim sve papire: koliko minimalno mora biti izgrađeno da bi se dozvola ispoštovala? Da li su to krov, fasada i zatvori, bez obzira na unutrašnje uređenje, ili također i iznutra kuća mora do određenog stupnja biti završena? I da li to mora biti ispoštovan u roku dvije godine od početka gradnje ili pet?

Eto, nadam se da sam malo jasniji. Hvala još jednom svima za prijašnje odgovore
__________________
The other day, I stubbed my toe and took it out on the dog. And two weeks ago, I ran out of vanilla ice cream and struck my wife. Then I find out my wife's been dead for six years. Who the hell did I hit?
Nameless One is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:29.