Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2011., 13:53   #1
Treba li HRM-u podmornica?

Što mislite trba li Hrvatskoj vojsci i HRM-u podmornica tipa Velebit za nadzor podmorja? Treba li podmornica uopće (veća-manja)???
ludolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 14:25   #2
Treba Hrvatskoj svašta, samo bi pitanje trebalo glasiti: "Treba li Hrvatskoj vojska?"

Sa 15.000 pripadnika HV ukupno (znači ne vojnika) trebalo bi razviti VHV (višenamjenskog hrvatskog vojnika), koji će biti ujedno i pilot i padobranac i mornar i podmorničar i tenkist i pješak i čato.....(slobodno dopuniti).....

Imamo bar 30% kopnene granice viška u odnosu na normalno oblikovane zemlje (oblik krafne, a ne oblik polovine pereca), ogromnu morsku granicu, hrpetinu otoka, hridi,...+ zračni prostor iznad svega toga. Do sebe imamo BiH koja je vojno brisani prostor.
Za sve to imamo dvije brigade, zrakoplovstvo slabije i od nekih kokainskih kartela, a da ne govorim da ovi odavno koriste i podmornice u švercu. Od mornarice je jača i češka sezonska na napuhavanje.

Vojska ovakva kakva je, a sutra i u smanjenom obujmu, kako se najavljuje, nam definitivno ne treba. Nit može odvratiti jedan kombinirani napad s bilo koje strane, nit pruža neku sigurnost, pa ni utjehu (a za što oni sami nisu krivi).
Krivo je društvo koje želi mahati vojskom na obljetnicama, a stvarno ne želi dati ni lipe za istu. Pa ajmo onda ne trošiti ni na ovo malo vojske, nego za te novce osigurajmo vize po želji za svakog stanovnika RH, pa kad zagusti, kud koji mili moji...neće biti prvi put.

Stoga, podmornica da, ali putnička, što veća, za zbijeg...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 17:17   #3
Quote:
ludolf kaže: Pogledaj post
Što mislite trba li Hrvatskoj vojsci i HRM-u podmornica tipa Velebit za nadzor podmorja? Treba li podmornica uopće (veća-manja)???
Dobro pitanje

Evo, recimo kad bi imali nešto novaca, bi li se isplatilo ići u kupnju podmornica za HRM? U kojoj bi to mjeri oživilo našu industriju podvodnih tehnologija?

Obzirom na karakteristike Jadranskog mora (površinu i dubinu) koliko bi podmornice imale smisla? Jel ostalo nešto iskoristive infrastrukture od JNA (podvodni prokopi i sl.).

Koliko bi nam ih optimalno trebalo? Mislim da sam negdje pročitao da bi nam trebalo barem 3 komada.

Treba li nam nešto poput Velebit ili veće?

Obzirom da nema šanse da samostalno dovedemo Velebit u plovno stanje, a kamo li izgradimo nove podmornice, očigledno je da bi morali surađivati s npr. Talijanima, Njemcima ili nekim trećim. Bi li uopće imali što za ponuditi na tom polju.
von Tegetthoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 17:40   #4
Kratko i jasno treba.
Imao sam po meni čast dva puta boraviti u P-01 Velebit.
Prvi put kada se gradila.
Drugi put kada je bila gotova.
Da skratim evo danas na vjestima javlj da je u Kolumbiji zapljenjena staklo-karbonska podmornica duljine 30 m. Za šverc narkotika vrijednost se procjenjuje na blizu 2 milj $.
Sad ja postavljam pitanje i dajem odgovor tko kontrolira Hrvatsko podmorje i dubine?
Što se zbiva u našim dubinama?
A svi znamo da i kod nas južina zna donjeti razni paketa.
Hrvatskoj treba Velebit iz više razlog jedan sam opisao.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 17:42   #5
Velebit možemo samostalno osposobit.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 19:28   #6
Podmornice imaju i narko bande,a nema pomorska zemlja.
http://www.militaryphotos.net/forums...d-more/page143
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 19:42   #7
Ja bi nabavio njemačku type 209 za šverc kokaina i time punio proračun države jer kako se meni čini to je jedini način da išta pokrenemo
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 19:45   #8
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
Podmornice imaju i narko bande,a nema pomorska zemlja.
http://www.militaryphotos.net/forums...d-more/page143
Narko bande imaju vecu zaradu od stanovite pomorske zemlje. I puno manje dugove. A ne vodi ih Jaca... sve je na njihovoj strani

Do prije nekog vremena smatrao sam podmornicarstvo jednim od najpozeljnih rodova u nasoj mornarici i grani vojne industrije. Al kako nit imamo ozbiljnu mornaricu nit vojnu industriju, ne vidim vise ikakvog razloga za gradnju ili kupovinu novih/polovnih podmornica bilo koje vrste ili namjene.
__________________
No way wine is better than Pepsi!!!
Where is, repeat, where is Task Force Thirty Four? The world wonders.
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 19:47   #9
ja sam mislija da zbog nekog ugovora s italijom nesmimo imat podmornice?

podmorje kontroliraju talijani -> http://munitio.eu/index.php?option=c...:mor&Itemid=57
bigboom is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 21:25   #10
Quote:
BD-zg kaže: Pogledaj post
Ja bi nabavio njemačku type 209 za šverc kokaina i time punio proračun države jer kako se meni čini to je jedini način da išta pokrenemo
Typ 209 kosta cca 600mil $ po komadu, tijelo samo bez sonara i naoruzanja 350. Prvi modeli porinuti su 1974.
Danas je aktualan Type 212, 212A ili izvozna verzija 214, s AIP-om.

Kolumbijska podomornica izgleda kao da ima fiksni poprilicno masivni schnorkel, sto je cini polupodmornicom.
Ne shvacam fascinaciju nekim ophodnim zadacama, kao da RM ima sansu presresti nesto relativno primitivno poput polupodmornice? Mislim, ima sansu i presresti Marsovce, ali sansa je vrlo niska. Netko sverca kokain? Pa sverca ga i CIA avionima i nije da ih se netko trudi presretati. Sad bi kao mi morali trositi od svog sirotog proracuna lovu da lovimo neke kokainske duhove. Bolje bi bilo da im ponudimo usluge opskrbe gorivom po popularnim cijenama, bar bi nam nesto ostalo.

Zadnje uređivanje succorosso : 15.02.2011. at 21:31.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 22:11   #11
Velebit P 01 Hrvatska još može sam staviti vlastitim snagama u operativnu uporabu (često gledam interni film o rekonstrukciji Velebita).
HRM ne trebaju nikavakve podmornice tipa Tip 206, 209, 211 jer su za državu Hrvatsku nedostizne cjenovno .
Hrvatskoj čak ne trebaju obalne podmornice cca 600 tona istisnine.
Hrvatskoj trebaju kao gornji limit podmornice od 250 tona (projekt započet u prvoj polovici devedesetih
-torpedna podmornica sa 4 torpeda i cijenom od 35 mln eura) do maksimalno 400 tona,a dobar je početak vratiti u službu Velebita i još jednu klase Una na standard poboljšani Velebit kakve nam poklanja Crna Gora.Stavljenje u službu obje podmornice košta 60 mln KN (to je u principu crno ispod nokta i za vojni proračun a nekmoli državni .
Naravno da Hrvatsa danas nema ništa od potrebnih materijalno-ljudskih pa i organizacijsko tehnoloških kapaciteta jer su napušteni i zapušteni. Više ne postoji odjel za razvoj i projektno- konstrukcijski (osim u tragovima kroz stručne diskusije) odjel usmjeren na podmornice.
Znalo je tamo i za trajanja Domovinskog rata raditi 40 -60 stručnjaka ali se to kasnije razjebalo do boli. Ostalo je sjećanje.
Danas smo sretni da smo u operativnu uporabu stavili mokre diverzantske ronilile R-2M poboljšanih kakrateristika a ni novi naraštaj u novim materijalima nismo počeli proizvoditi.
Također niti ono što smo nesrećom naslijedili kao što je spasilačk podmornica Marmeid VI nismo kapaci staviti u operativnu službu na korist mornarice i gospdoarstva a dokazali smo da imamo znanja jer smo to odradili za Gadafija u našoj zemlji na istoj opremi prije samo nekoliko godina.

Mi jednostavno nismo pomorska zemlja i to treba glasno reći -pa kome pravo-kome krivo.
Kad pitate visoke časnike HRM oni će vam reći neslužbeno i iskreno da im podmornice (ovakve kakve sam naveo) trebaju ali javno ne smiju to niti spomenuti od godine 2002. godine.
Takva je politika MORHa i države tj. Vlade u cjelini.
Sve drugo je naša hrvatska kreacija,jer mi kao nacija u cjelini pojma nemamo koje je bogatstvo imati ,koristiti ,nadzirati i kontrolirati 56 000 km mora na kojeg imamo isključivo pravo.
I zašto uopće stavljate ovako bolne teme..
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 23:16   #12
Quote:
succorosso kaže: Pogledaj post
Typ 209 kosta cca 600mil $ po komadu, tijelo samo bez sonara i naoruzanja 350. Prvi modeli porinuti su 1974.
Danas je aktualan Type 212, 212A ili izvozna verzija 214, s AIP-om.

Kolumbijska podomornica izgleda kao da ima fiksni poprilicno masivni schnorkel, sto je cini polupodmornicom.
Ne shvacam fascinaciju nekim ophodnim zadacama, kao da RM ima sansu presresti nesto relativno primitivno poput polupodmornice? Mislim, ima sansu i presresti Marsovce, ali sansa je vrlo niska. Netko sverca kokain? Pa sverca ga i CIA avionima i nije da ih se netko trudi presretati. Sad bi kao mi morali trositi od svog sirotog proracuna lovu da lovimo neke kokainske duhove. Bolje bi bilo da im ponudimo usluge opskrbe gorivom po popularnim cijenama, bar bi nam nesto ostalo.
Istina 1974 ali još plovi
600mil$ košta sa duljim trupom i harpoon raketama jačom pogonskom grupom i sl
300mil$ im je cijena bila 2006 kad su ih prodali JAR-u
type 212 košta 400mil$ sa cijelom opremom plati i vozi tak to rade ˝glupi švabi˝ oni bar nešto proizvode
Mene je naš velebit samo nasmijavao
Sjetim se svih onih đepnih podmornica koje su služile za vježbe gađanja u ww2 šteta čelika mogli su napraviti nešto pošteno
A što se tiće šverca koke par tura i podmornica bi se ˝otplatila˝
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 04:30   #13
Quote:
von Tegetthoff kaže: Pogledaj post
Obzirom na karakteristike Jadranskog mora (površinu i dubinu) koliko bi podmornice imale smisla?
Poprilicnog smisla. S obzirom da, u odredjenim djelovima godine, Jadran vrvi termoklinama, podmornica se moze dost efikasno sakrit, uz sve labirinte oko otoka i sve trikove koji bi se morali uvjezbati. Mislim da bi, s obzirom na cjenu, podmornica bila prilicno efikasna borbena jedinica.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 23:18   #14
Quote:
ludolf kaže: Pogledaj post
Što mislite trba li Hrvatskoj vojsci i HRM-u podmornica tipa Velebit za nadzor podmorja? Treba li podmornica uopće (veća-manja)???
Naravno da ne treba, nas će NATO čuvati
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2011., 22:51   #15
Ako može grčka koja je totalno u k... nešto slično kao i naše financije onda zašto nebi i mi imali ako ništa drugo bar diverzantske
http://www.hellenicnavy.gr/ships_en.asp
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 13:43   #16
pa da imamo 10 ispravnih velebita, šta bi s njima?
prevozili diverzante i postavljali mine ?
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 13:50   #17
Treba ali mora imati ostakljeno oplošje i barem 40 udobnih sjedećih mjesta za turiste. E da, i treba je hitno kao takvu privatizirat jer bi u hrvatskim rukama sigurno proizvodila samo gubitke. Potrebnu rekonstrukciju pokrit će, naravno, proračun a prodat će se po cijeni od 1 kune.
2kune is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 15:11   #18
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
pa da imamo 10 ispravnih velebita, šta bi s njima?
prevozili diverzante i postavljali mine ?
E to, i slušali koliko stranih podmornica mjesečno ima u našem dijelu Jadrana, ovako nezanimljivom i u uvjetima mira i međunarodne miroljubive koegzistencije.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 15:24   #19
Još ako Norvežani pronađu nafu u Jadranu http://www.vecernji.hr/vijesti/prona...-clanak-255252 bez obzira na spektakularne naslove Hrvatska će to kontolirati. A s čime to je već pitanje. Mislim da podmornica tipa Velebit treba i to hitno i k njoj još jedna. Ne bi bio problem postaviti dvije vanjske torpedne cijevi na njih (kao kod Baltičke pirane) jer su torpeda sve lakša i ubojitija (MU 90 Impact, Mark 46.....). Osim toga Sredozemlje postaje sve nestabilnije i dolaze ekstremisti na vlast u pojedinim zemljama a sve sjevernoafričke zemlje imadu kakvu takvu mornaricu. Jadran je usjek u srce Europe i moglo bi se svašta dogoditi. Mora već netko k pameti u ovoj zemlji doći i konačno početi štititi što je naše.
ludolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 15:38   #20
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
pa da imamo 10 ispravnih velebita, šta bi s njima?
prevozili diverzante i postavljali mine ?
Ne gospodine naprotiv.

Podmornica Velebit je puno više od toga što se naoko može pomisliti.

Kako:

1. Prvo Velebit je idealno srestvo za obuku i školovanje a to država poput Republike Hrvatske koja je izrazito pomorska zemlja s velikim brojem kilometra kvadratni morske površine, otoka, hridi i poluptoka mora imati.

2. Drugo RH tu podmornicu kao što je kazao istaknuti kolega pp5d6 može vrlodobro iskoristiti kao članica NATO-a. Kako:

a) Podmornica Velebit + Ronilački toranj u Divuljama je izvarednin primjer gdje bih se sutra mogli školovati ronioci iz šireg djela EU ako ne i šire.

b) Takvo viđenje stvari nije ni moje mišljenje ni mišljenje gospodina pp5d6 naprotiv na radost RH koja uz samo malo pameti tj. VOLJE može oformiti takav centar i što je najvažnije zaposliti 50 ljudi! Svako radno mjesto je bitno.

c) Takvo mišljenje u Divuljama je iznešeno od strane časnika stranih država




d) Ako si izvršio obuku takvih ljudi otvara ti se opcija da takvim zemljama npr: Islandu, UAE, Jemenu, Omanu, Kuvajtu, itd. Ponudiš takav proizvod a samim time otvaraš nova radna mjesta u RH jer za izradu Podmornice tipa Veleebit nije dostatno 50 radnika inžinjera itd. Nego znatno više.

e) Samim time više posla za http://www.brodosplit-bso.hr/hr-naval.html, samim time više ovakvih primjera i u Mare Nostrumo a i u svjetskim morima.

Treba gledati stavr šire i u kontekstu dobrobite a to je radna mjesta i prihodi.

A ne kao ministar Roni koji je dolaskom na svoj mandat kazao dvije notorne gluposti: Hrvatskoj netrebaju podmornice i Hrvatskoj netreba nadzvučna komponenta HRZ-a. Hvala Bogu što su stigao novi Presjednik države i Ministar obrane koji su 100% bolji u odnosu na prošlost i koji imaju sluha prema onome što je bitno.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:36.