Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2014., 09:51   #261
Quote:
Maranatha kaže: Pogledaj post
Ima nas još. Mislim da je riječ o "otupjeloj savjesti".
Ja mislim to je i pitanje povjerenja u Crkvu.
I ako ja ne znam zašto točno bi nešto bio grijeh, kao vjernica mogu imati povjerenje u Crkvu da ona bolje zna od mene.

To jest i dobar lijek protiv oholosti .
Kathrin74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2014., 14:28   #262
Quote:
Maranatha kaže: Pogledaj post
Ima nas još. Mislim da je riječ o "otupjeloj savjesti".
Ne bih se složio. Većina cura i dečki ne smatra grijehom ako i na spolni način vole drugu osobu i kažu (što ima smisla): "Koga vrijeđamo i uništavamo ako se seksamo s voljenom osobom?" Stvarno, koga? Boga, bližnjega, same sebe?
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2014., 14:33   #263
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Ne bih se složio. Većina cura i dečki ne smatra grijehom ako i na spolni način vole drugu osobu i kažu (što ima smisla): "Koga vrijeđamo i uništavamo ako se seksamo s voljenom osobom?" Stvarno, koga? Boga, bližnjega, same sebe?
Da, tu imam problem. Volio sam te osobe, sve što se događalo, događalo se iz ljubavi. Ni u jednom trenutku nisam imao osjećaj da radim nešto loše, već nešto uzvišeno i lijepo, jedan dar za mene i nju, davanje i primanje. Kad bih rekao da je grijeh, a ne mislim da je grijeh, lagao bih. Kad bih rekao da se kajem, a ne kajem se, lagao bih.
__________________
Pipiii!!!
Popij Pipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2014., 15:08   #264
Quote:
Popij Pipi kaže: Pogledaj post
Da, tu imam problem. Volio sam te osobe, sve što se događalo, događalo se iz ljubavi. Ni u jednom trenutku nisam imao osjećaj da radim nešto loše, već nešto uzvišeno i lijepo, jedan dar za mene i nju, davanje i primanje. Kad bih rekao da je grijeh, a ne mislim da je grijeh, lagao bih. Kad bih rekao da se kajem, a ne kajem se, lagao bih.
O tome je riječ. Nije li se itko zapitao da li Crkva tu griješi kao što je pogriješila kada je tvrdila da je Zemlja ravna ploča?
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2014., 15:23   #265
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
O tome je riječ. Nije li se itko zapitao da li Crkva tu griješi kao što je pogriješila kada je tvrdila da je Zemlja ravna ploča?
Mašio si.
http://en.wikipedia.org/wiki/Myth_of_the_Flat_Earth
__________________
Pipiii!!!
Popij Pipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2014., 16:33   #266
Quote:
Popij Pipi kaže: Pogledaj post
Onda valjda da se Zemlja vrti oko Sunca, a ne Sunce oko Zemlje.
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2014., 16:39   #267
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Onda valjda da se Zemlja vrti oko Sunca, a ne Sunce oko Zemlje.
Nećemo valjda o tome ovdje, nije ovo mjesto da držim dopunske satove iz povijesti. Tek se u prvoj polovici 19. st. nedvojbeno dokazalo da se Zemlja vrti oko Sunca. Hoćeš li Crkvu i za to okriviti?
__________________
Pipiii!!!
Popij Pipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2014., 17:00   #268
Quote:
Popij Pipi kaže: Pogledaj post
Nećemo valjda o tome ovdje, nije ovo mjesto da držim dopunske satove iz povijesti. Tek se u prvoj polovici 19. st. nedvojbeno dokazalo da se Zemlja vrti oko Sunca. Hoćeš li Crkvu i za to okriviti?
Želim reći da tzv. "crkveno učiteljstvo" nije nepogrešivo, te je jedna od najvećih zabluda Crkve da je seks poželjan isključivo kada je u službi začeća i rađanja i u crkvenom braku. Što bi onda trebali raditi ljudi koji nisu članovi Crkve i ne vjenčavaju se u Crkvi. Oni su u stalnom grijehu?
Hrpa gluposti.
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2014., 17:24   #269
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Želim reći da tzv. "crkveno učiteljstvo" nije nepogrešivo, te je jedna od najvećih zabluda Crkve da je seks poželjan isključivo kada je u službi začeća i rađanja i u crkvenom braku.
Tzv. "crkveno učiteljstvo" i nije nepogrešivo. Ukoliko bi npr. reklo da je 2+2=5 (u standardnom značenju tih pojmova), pogriješilo bi. Ili kada bi reklo da će na idućem lotu 7/39 biti izvučeni brojevi 1, 2,..., 7, vrlo vjerojatno (gotovo sigurno) bi pogriješilo.

No, kada se radi o nauku u pitanjima vjere i morala, ukoliko tzv. "crkveno učiteljstvo" na konačan i neopoziv način definira i proglašava takav nauk, katolici vjeruju da je na djelu karizma nezabludivosti.

Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Što bi onda trebali raditi ljudi koji nisu članovi Crkve i ne vjenčavaju se u Crkvi. Oni su u stalnom grijehu?
Oni koji nisu članovi Crkve (preciznije: koji nisu kršteni) isto se mogu vjenčati, i to 'izvan Crkve'. Njihova ženidba nije sakramentalna, ali jest ženidba. Neki takav brak zovu "naravni brak".
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2014., 18:08   #270
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Ne bih se složio. Većina cura i dečki ne smatra grijehom ako i na spolni način vole drugu osobu i kažu (što ima smisla): "Koga vrijeđamo i uništavamo ako se seksamo s voljenom osobom?" Stvarno, koga? Boga, bližnjega, same sebe?
Vjerojatno same sebe. Kad Bog, odn. Crkva kao njegov PR na Zemlji proglasi nešto grijehom, mislim da prije svega misli na dobro čovjeka. Nije li točno da si se emotivno vezao za svaku osobu koju si volio i s kojom si bio intiman? Bar na neko vrijeme. Ako je tako, a najčešće jest, onda nakon svakog prekida duša ostaje ranjena. Možda nisi uvijek toga svjestan, ali je to točno. Kad sklopiš sakramentalni brak, podrazumijeva se da ćeš ostati do kraja života s tom istom jednom osobom. Tu se koprcaj kako znaš jer nije jednostavno razvesti se, koliko je jednostavno prekinuti vezu. Mislim, nije ni to jednostavno, ali shvatili smo bit.

Dakle, vjerujem da Crkva misli na dobro čovjeka. Zamisli kad bi i ona relativizirala svaki grijeh i rekla: pa hm, čuj .. ajd nek ti bude, koji put i nije nešto strašno, ali samo par puta i nemoj da to bude baš svako malo. Koliko je to par puta?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to loose
Maranatha is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2014., 20:58   #271
Quote:
Maranatha kaže: Pogledaj post
Vjerojatno same sebe. Kad Bog, odn. Crkva kao njegov PR na Zemlji proglasi nešto grijehom, mislim da prije svega misli na dobro čovjeka. Nije li točno da si se emotivno vezao za svaku osobu koju si volio i s kojom si bio intiman? Bar na neko vrijeme. Ako je tako, a najčešće jest, onda nakon svakog prekida duša ostaje ranjena. Možda nisi uvijek toga svjestan, ali je to točno. Kad sklopiš sakramentalni brak, podrazumijeva se da ćeš ostati do kraja života s tom istom jednom osobom. Tu se koprcaj kako znaš jer nije jednostavno razvesti se, koliko je jednostavno prekinuti vezu. Mislim, nije ni to jednostavno, ali shvatili smo bit.

Dakle, vjerujem da Crkva misli na dobro čovjeka. Zamisli kad bi i ona relativizirala svaki grijeh i rekla: pa hm, čuj .. ajd nek ti bude, koji put i nije nešto strašno, ali samo par puta i nemoj da to bude baš svako malo. Koliko je to par puta?
Kada je brak postao sakrament?
Prvi kršćani su imali dva ili tri sakramenta.
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2014., 21:34   #272
i onda tu je i pitanje djece.
Ako par ima seksualni odnos i nije vjenčan, kako će to biti za djecu, ako ne ostanu zajedno?
I pobačaj jest grijeh.
Kathrin74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2014., 23:23   #273
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Kada je brak postao sakrament?
Prvi kršćani su imali dva ili tri sakramenta.
Nemam pojma. Na nekom od koncila?

Nego, a propos teme. Meni se znalo desiti da zaboravim ispovjediti nešto. Čak i dugo vremena prođe pa se sjetim da nešto iz prošlosti nikad nisam ispovjedila. S druge strane, nešto i namjerno prešutim ili zapakiram da ljepše zvuči. Tipa "sagriješila sam bludno".

Mislim da ovo prvo nije toliko strašno, stvar je vjerojatno u kvalitetnom ispitu savjesti. Ali zbog ovog drugog mislim da 'nema napretka' na stairway to heaven.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to loose
Maranatha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2014., 07:58   #274
Brak je oduvijek bio sakrament, mada se možda nije nazivao sakramentalnim.

http://en.wikipedia.org/wiki/Marriage_(Catholic_Church)

Quote:
Tertullian (c. 160 – c. 225) spoke of Christians as "requesting marriage" from their priests and wrote of Christian marriage in these terms: "How shall we ever be able adequately to describe the happiness of that marriage which the Church arranges, the Sacrifice strengthens, upon which the blessing sets a seal, at which angels are present as witnesses, and to which the Father gives His consent? For not even on earth do children marry properly and legally without their fathers' permission. How beautiful, then, the marriage of two Christians, two who are one in hope, one in desire, one in the way of life they follow, one in the religion they practice. They are as brother and sister, both servants of the same Master. Nothing divides them, either in flesh or in spirit. They are, in very truth, two in one flesh; and where there is but one flesh there is also but one spirit. They pray together, they worship together, they fast together; instructing one another, encouraging one another, strengthening one another. Side by side they visit God's church and partake of God's Banquet; side by side they face difficulties and persecution, share their consolations. They have no secrets from one another; they never shun each other's company; they never bring sorrow to each other's hearts. Unembarrassed they visit the sick and assist the needy. They give alms without anxiety; they attend the Sacrifice without difficulty; they perform their daily exercises of piety without hindrance. They need not be furtive about making the Sign of the Cross, nor timorous in greeting the brethren, nor silent in asking a blessing of God. Psalms and hymns they sing to one another, striving to see which one of them will chant more beautifully the praises of their Lord. Hearing and seeing this, Christ rejoices. To such as these He gives His peace. Where there are two together, there also He is present; and where He is, there evil is not."[14]
Quote:
Tertulijan ( . C. 160 - 225 c ) govorio o kršćanima kao " traži brak " iz svojih svećenika i napisao kršćanskog braka u ovim uvjetima : " Kako ćemo ikada biti u stanju adekvatno opisati sreću tog braka kojoj je Crkva organizira , Žrtva jača , nakon štoblagoslov postavlja pečat, na kojem su prisutni kao svjedoci anđeli , a na koje sedaje Otac njegov pristanak ? Jer ni na zemlji ne djeca udati za pravilno i zakonito , bez dopuštenja njihovih očeva . kako je lijepa, a zatim ,brak dvoje kršćana , dvoje koji su jedno u nadi , jedan u želji , jedan u načinu života koje slijede, jedan u religiju prakticiraju . oni su kao brat i sestra , obje službenika istog Učitelja . ništa ne dijeli . ih , bilo u tijelu ili u duhu oni su , u samoj istini , dva u jedno tijelo , a gdje postoji samo jedno tijelo , ali tu je i jedan duh mole zajedno , oni obožavaju zajedno , oni brzo zajedno ; . naložio jedan drugoga , potičući jedan drugoga , jačanje jedan drugoga . Uz bok su posjetili crkvu Božju i sudjelovati u Božjoj gozbi ; rame uz rame s kojima se suočavaju s poteškoćama i progon , podijeliti svoje utjehu . Oni nemamo tajni jedni od drugih ; oni nikada ne kloni jedni druge tvrtke ; oni nikada ne donose tugu međusobnim srcima . Unembarrassed su posjetebolesnicima i pomoćipotrebitima . Oni daju milostinju , bez straha ; pohađaju Žrtvu bez poteškoća ; oni obavljali svoje svakodnevne vježbe pobožnosti nesmetano . Oni ne moraju biti tajnoviti o izradi znak križa , ni malodušan pozdravio braću , niti tiho u tražeći Božji blagoslov . Psalmima, hvalospjevima oni pjevaju jedan drugom , nastojeći vidjeti tko je od njih će pjevati ljepše hvale Gospodara njihova . Čuje i vidi ovo , Krist raduje . Da , kao što je to on daje mir . Gdje su dva zajedno , i on je prisutan postoji ; i gdje je on, tu zlo nije . " [ 14 ]
Dobro je shvatiti kontekst sakramenta, riječi, odakle dolazi. U rimskom svijetu je bio prisega u raznim prigodama, poznati su sacramentum legionara i sacramentum gladijatora:

http://en.wikipedia.org/wiki/Sacramentum_(oath))
__________________
Pipiii!!!
Popij Pipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2014., 23:09   #275
Quote:
Popij Pipi kaže: Pogledaj post
Da, tu imam problem. Volio sam te osobe, sve što se događalo, događalo se iz ljubavi. Ni u jednom trenutku nisam imao osjećaj da radim nešto loše, već nešto uzvišeno i lijepo, jedan dar za mene i nju, davanje i primanje. Kad bih rekao da je grijeh, a ne mislim da je grijeh, lagao bih. Kad bih rekao da se kajem, a ne kajem se, lagao bih.
Situacija ti je vrlo jasna:
trebaš doći u ispovjedaonicu, reći svećeniku da si se seksao s više žena koje si volio i s kojima si bio u vezi, da ti je to normalno i prirodno, da se ne kaješ jer to ne vidiš grijehom, a da mu to govoriš jer ne želiš prešućivati.

I onda dalje što dogovorite.

Ne znam što se toliko bojite reći istinu?
Pa reci, ne bi da ti on nešto može napraviti.
Ako postane neugodan, uvijek se možeš dići i otići van.

Quote:
Kathrin74 kaže: Pogledaj post
i onda tu je i pitanje djece.
Ako par ima seksualni odnos i nije vjenčan, kako će to biti za djecu, ako ne ostanu zajedno?
I pobačaj jest grijeh.
Pa mogu se jednom vjenčati, nije kao da mala beba zna jesu li roditelji vjenčani ili ne. A mogu i biti vjenčani a razvesti se kasnije, nema garancije.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2014., 23:56   #276
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Situacija ti je vrlo jasna:
trebaš doći u ispovjedaonicu, reći svećeniku da si se seksao s više žena koje si volio i s kojima si bio u vezi, da ti je to normalno i prirodno, da se ne kaješ jer to ne vidiš grijehom, a da mu to govoriš jer ne želiš prešućivati.

I onda dalje što dogovorite.
Kako god, jednog dana ću morat.
__________________
Pipiii!!!
Popij Pipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2014., 23:59   #277
je li oonda cilj napaliti svečenika seksualnim pričicama ili ispovjediti grijehe koje nećete ponoviti?
__________________
nikad se ne prepiri s budalom jer netko sa strane neće primijetiti razliku
venera_veritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2014., 08:58   #278
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Situacija ti je vrlo jasna:
trebaš doći u ispovjedaonicu, reći svećeniku da si se seksao s više žena koje si volio i s kojima si bio u vezi, da ti je to normalno i prirodno, da se ne kaješ jer to ne vidiš grijehom, a da mu to govoriš jer ne želiš prešućivati.

I onda dalje što dogovorite.
I činjenica da netko to ovdje pita malko i pokazuje da postoji volja da radi ono što je ispravno.

I svećenik može ti i pomoći, ako si iskren(a), da dođeš do kajanje.
Možda će se moliti s tobom.
On je tu u ime Boga, u ime ljubavi, i želi najbolje za tebe.

I nemoj zaboraviti da BOG je prisutan uvijek.
Nisi sam, nikada. Ne moraš se bojati.

(Ja sam se prije dva dana jako bojala jer sam morala otići na policiju s jednom baš kompliciranom situacijom radi boravka u Hrvatskoj - ok to naravno nije isto, ali pričam o strahu - dok sam čekala da me netko zove u ured, sjetila sam se da nisam sama, da je Bog sa mnom, da sa mnom ide tamo unutra..... ne, naravno to nije isto kao ispovijed, i policija nije Bog, ali Bog je uvijek prisutan, i kad razgovaramo s NJIM preko svećenika i kad razgopvaramo s ljudima... u svakoj situaciji u kojoj nam je strah, možemo se sjetiti da Bog je s nama, da se nemamo ničega bojati, Bog je LJUBAV, i želi najbolje za nas. )

Kad god činimo to što je dobro, što je ispravno, Bog je na našoj strani.
I kad činimo to što nije dobro, onda On nas NJEŽNO zove natrag na pravi put.
Kathrin74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2014., 09:32   #279
želim vam svima da budete tako dobre osobe da su spolni odnosi i sve oko toga, jedini "grijesi" koje ste počinili.
__________________
nikad se ne prepiri s budalom jer netko sa strane neće primijetiti razliku
venera_veritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2014., 11:36   #280
Quote:
venera_veritas kaže: Pogledaj post
želim vam svima da budete tako dobre osobe da su spolni odnosi i sve oko toga, jedini "grijesi" koje ste počinili.
Ma, seksualni odnosi u usporedbi s drugim grijesima nisu toliko teški, ali zbog svoje prirode najviše zabavljaju i sablažnjavaju sve koji govore o tome, i one oko Crkve, i van nje, tako se može učiniti da su nešto strašno. No, drugi grijesi su puno bitniji. Naravno, još je bitno da čovjek rukuje seksom, a ne da seks rukuje čovjekom. Ovaj drugi slučaj je pravi smisao bludnosti.
__________________
Pipiii!!!
Popij Pipi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:14.