Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2012., 21:32   #281
Quote:
LUKSY77 kaže: Pogledaj post
da,to je napravljeno 2009! jel onda moramo angazirati arhitekta,platiti projekat i milijun drugih plačanja? nismo bas trenutno pri novcu,pa me najvise zanimaju troskovi! i da,bojim se kazne,voljela bi kad bi mogli napraviti posteno i povoljno!
tko je? da opet oces ono staro sve moras ispocetka... a biznis ti cvate pretpostavljam i drzava jedva ceka da te kreditira

ja preporucam vise drzavne radne snage koja radi na terenu i koja to rjesava preko laptopa bezicnom mrezom. reci sto zelis, mi cemo ti sve izradit i dat racun na otplatu
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2012., 11:49   #282
Quote:
f@ye kaže: Pogledaj post
Ako mijenjaš namjenu objekta bez većih građevinskih radova imaš mogućnost ishođenja rješenja o promjeni namjene, piece of cake, ne treba ti ništa
ovo zvuci super ali ja kad sam posjetio urbanisticko ured, gdje samo jedna osoba radi, nimalo susretljiva, tesko ga uhvatit, itd... nije mi tako nesto predlozio vec je ispalo tu ti treba to i to, puno posla sto ce ti to... i adio

arhitket se isto mora s njime konzultirati... o boze

kad sam bio u u uredu za turizam onda mi je opet samo jedna osoba kazala a ne mozes ti meni imat 10m2 poslovnog i 290 stambenog?! mora bit pola pola... i ispada kao da ja njega moram molit da mi izda rjesenje, jer ovisu o njemu hoce li mi izdati dozvolu ili ne. bez obzira sto sam se ja vodio pravilnikom nn. umjesto da mi da popis sto mi treba ili izaci cu na teren i kazat ti sto treba..

kad sam pricao s arhitektom, jedno pola sata mi je pricao sto treba... sam poci nesto radit stvarno bi se nakostrijesio. a nigdje u pravilinicima za turizam se ne spominje objekt. ako vec izdaju pravilnik o normama za iznamljivanje onda nek ga zapocnu s opisom objekta, vlasnistva, itd...

gledam u projektu pise zona individualne gradnje. u izvodu iz porostornog plana je samo kopiran sluzbeni glasnik opcine. hrpa teksta nigdje podvuceno ono sto meni treba...

sad ja sebe pitam sto je meni ovo sve potrebno?

Zadnje uređivanje MillionMan : 14.04.2012. at 11:57.
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2012., 12:36   #283
tavanski stan

Bok svima, evo i mojih pitanja...Radi se o zgradi izgrađenoj prije 1968g (1890 i neke), bruto građevinske površine veće od 400m2 u centru Zagreba.U proteklih 15ak godina svi suvlasnici zgrade su temeljem međusobnog dogovora ( i bez ikakvih dozvola) na zajedničkom tavanu napravili stambene prostore s posebnim ulazima - praktički samostalne uporabne jedinice, priključci, plaća se dodatno pričuva itd. Sve je napravljeno bez ikakvih intervencija u gabarite zgrade, otvarali su se samo krovni prozori.
Od jednog od suvlasnika sam kupila (2000 g) jedan takav tavanski "stan" od 26m2 - formalno pravno radi se o tavanskom prostoru i to u idelnom dijelu. Napominjem da od kad sam u stanu ja na svoje ime plaćam pričuvu, vodu i ostale Holding račune i da nitko od suvlasnika (etažnih vlasnika s neodređenim omjerima prema ZK ulošku) nema apsolutno ništa protiv mene i moje garsonijere.

Dakle, zgrada kao takva je legalna, no budući da je povećan broj stambenih jedinca te ukoliko se ta prenamjena tavana u stambeni prostor smatra rekonstrukcijom (?) ja bi svakako htjela legalizirati garsonijeru u smislu Zakonu o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama. Nadam se da bi barem neki „stanovnici“ tavana htjeli isto pa bi troškove dijelili.

Molim Vas da mi neko savjetuje proceduru cijelog postupka!!!
Npr:
- ko bi trebao podnijeti zahtjev za tu legalizaciju?
- jel moguće sve srediti samo Rješenjem o promjeni namjene
- što bi sve trebalo od dokumentacije priložiti Zahtjevu i zna li neko okvirne troškove?
__________________
'Kako je meni po tim rupama slalom vozit, u mene je Ferrari, još je teže',
teta pehta is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2012., 12:48   #284
teta mislim da neces izac na kraj s tim. moraju se svi vlasnici slozit. dok ti povadis svo vlasnistvo, pa dok se uknjize oni koji nisu... etaziranje... mozda i nesto povrsine pripada gradu... mislim da ti je bolje zivit tako do kraja svoje starosti i pravit se kao da nista ne znas. neces bit jedina
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2012., 12:54   #285
Quote:
MillionMan kaže: Pogledaj post
teta mislim da neces izac na kraj s tim. moraju se svi vlasnici slozit. dok ti povadis svo vlasnistvo, pa dok se uknjize oni koji nisu... etaziranje... mislim da ti je bolje zivit tako do kraja svoje starosti i pravit se kao da nista ne znas. neces bit jedina
Joj daj, nemoj me plašit...pa ako je moguće legalizirat i kuću u priobalnom pojasu, valjda je moguće legalizirat tih 26 kvadrata u potkrovlju!
__________________
'Kako je meni po tim rupama slalom vozit, u mene je Ferrari, još je teže',
teta pehta is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2012., 13:03   #286
Možeš legalizirati bez problema, pričekaj izmjene zakona i neće ti trebati suglasnost suvlasnika. Budući da nema promjene kubature ne plaćaš komunalni i vodni doprinos, samo kaznu. Kad legaliziraš može se napraviti elaborat etažiranja i upišeš se u gruntovnicu.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2012., 13:18   #287
Hvala f@ye!
Znaš li možda što će trebati priložiti kod Zahtjeva...sve ovo što ide za zahtjevne zgrade -arhitekt. snimak treba za cijelu zgradu?!! Ako dobro kužim, meni će jedini značajni trošak biti izrada te tehničke dokumentacije?
__________________
'Kako je meni po tim rupama slalom vozit, u mene je Ferrari, još je teže',
teta pehta is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2012., 14:04   #288
Quote:
f@ye kaže: Pogledaj post
Možeš legalizirati bez problema, pričekaj izmjene zakona i neće ti trebati suglasnost suvlasnika. Budući da nema promjene kubature ne plaćaš komunalni i vodni doprinos, samo kaznu. Kad legaliziraš može se napraviti elaborat etažiranja i upišeš se u gruntovnicu.
da ali ovo je idealno zamisljena predpostavka. osim ako nije od prvog izvora.. nekako gledajuci od sadasnjeg znanja je totalno ne realna
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2012., 14:06   #289
''ako je moguće legalizirat i kuću u priobalnom pojasu'' to i ja cekam. imam ja i takav objekt u svom vlasnistvu. opet krvicom onih prije mene..
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2012., 14:19   #290
Quote:
teta pehta kaže: Pogledaj post
Hvala f@ye!
Znaš li možda što će trebati priložiti kod Zahtjeva...sve ovo što ide za zahtjevne zgrade -arhitekt. snimak treba za cijelu zgradu?!! Ako dobro kužim, meni će jedini značajni trošak biti izrada te tehničke dokumentacije?
Prilažeš dokumentaciju samo za dio koji legaliziraš, znači samo za svoj stan.
Trenutno ti treba geodetski elaborat za evidentiranje podataka o zgradama, arh. snimak izvedenog stanja, dokaz o ispunjenom bitnom zahtjevu meh. otp. i stabilnosti i dokaz za obračun naknade (gruntovni izvadak i suglasnost svih suvlasnika).
S izmjenama zakona bi se za ucrtane objekte prilagala situacija na kopiji kat. plana, to ti je već ušteda od par tisuća kuna. Ak ti se ne žuri svakako pričekaj, skuplje od dosadašnje dokumentacije ne može biti.


Quote:
MillionMan kaže: Pogledaj post
da ali ovo je idealno zamisljena predpostavka. osim ako nije od prvog izvora.. nekako gledajuci od sadasnjeg znanja je totalno ne realna
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2012., 17:30   #291
Quote:
MillionMan kaže: Pogledaj post
tko je? da opet oces ono staro sve moras ispocetka... a biznis ti cvate pretpostavljam i drzava jedva ceka da te kreditira

ja preporucam vise drzavne radne snage koja radi na terenu i koja to rjesava preko laptopa bezicnom mrezom. reci sto zelis, mi cemo ti sve izradit i dat racun na otplatu

o čemu ti pričaš čovječe????
LUKSY77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2012., 18:30   #292
kuca bez ab ploce

dobar dan,

rijec je objektu bez ab ploce, a svi zidovi i serklazi su zavrseni. Zanima me da li ce prema predstojecim izmjenama biti moguce legalizirati takav objekt i makar na njega samo postaviti krov ako se ne dozvoli ab ploca?
Svakojakih informacija dobivam, uglavnom optimisticnih ali nitko nista ne zna
Hvala
Zjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2012., 20:23   #293
Quote:
f@ye kaže: Pogledaj post
Prilažeš dokumentaciju samo za dio koji legaliziraš, znači samo za svoj stan.
Trenutno ti treba geodetski elaborat za evidentiranje podataka o zgradama, arh. snimak izvedenog stanja, dokaz o ispunjenom bitnom zahtjevu meh. otp. i stabilnosti i dokaz za obračun naknade (gruntovni izvadak i suglasnost svih suvlasnika).
S izmjenama zakona bi se za ucrtane objekte prilagala situacija na kopiji kat. plana, to ti je već ušteda od par tisuća kuna. Ak ti se ne žuri svakako pričekaj, skuplje od dosadašnje dokumentacije ne može biti.
Nisam siguran da će se ovakve situacije samo tako rješavati, bez suglasnosti suvlasnika, pogotovo ne upis u gruntovnicu.

Za upis je potrebna suglasnost svih suvlasnika - potreban je etažni elaborat. Zgrada ga ili nema (vjerojatno), ili ima etažirane samo stanove koji su postojali prije rekonstrukcije tavana.

Prilikom legalizacije, ako i nema povećanja volumena zgrade, ima npr. manjak parkirnih mjesta zbog povećanja broja stambenih jedinica u zgradi. I za to se plaća, a nije jasno kako bi to bilo izbjegnuto u legalizaciji.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2012., 21:00   #294
Ne plaća se, ne gledaš takve lokacijske uvjete kod legalizacije. Gleda se samo veličina, namjena i smještaj na parceli. Konkretno se može legalizirati neboder sa 200 stanova bez ijednog parkirnog mjesta ili npr. priključka na vodovod. Takav je zakon, jbg.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 09:49   #295
Quote:
f@ye kaže: Pogledaj post
Ne plaća se, ne gledaš takve lokacijske uvjete kod legalizacije. Gleda se samo veličina, namjena i smještaj na parceli.
Sada je legalizacija odvojena od naplate - legaliziraš, pa naknadno plaćaš. Ne znam što će biti sa tim (nepostojećim) parkirnim mjestima, ali znam da će se jako pobuniti oni koji su ih plaćali u postupcima ishođenja dozvola u kojima su poštivali zakone.
I ne vidim zašto bi se lokalna uprava odrekla te love.

Quote:
Konkretno se može legalizirati neboder sa 200 stanova bez ijednog parkirnog mjesta ili npr. priključka na vodovod. Takav je zakon, jbg.
Nema šanse da neboder od 200 stanova dobije uporabnu bez priključka vode (i struje, i kanalizacije). Zamisli samo hiijenske i epidemiološke probleme!
Nije isto kao legalizirati neku vikendicu ili kuću u ruralnom području koja ima bunar.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 09:55   #296
Poštovani,
molim stručan odgovor. U 2001. godini izgradio sam kuću na građevinskom zemljištu i na temelju građevinske dozvole, ali ne pridržavajući se projekta, jer sam shvatio prilikom gradnje da kuća neće biti onakava kakavu sam zamislio. Objekt se nalazi na 900 m2 građevinskoj čestici a tlocrt objekta je cca. 150 m2 i mijenjan ja za 3-4 m2 od postojećeg projekta. Kako zemljište ima pad, prilikom gradnje shvatio sam da prizemlje objekta na jedno strani ( uzvisini ) biti će ukopano a na drugoj strani u visini prilaznog puta. Dakle, ukopavanjem projektirane garaže još više bi bilo ukopa a time i velikih troškova u iskopu čistog kamena. Garaža je postala prizemlje a time sam dobio kat više i kuća je sada ( P + 2 ), ali opet se uklapa u ur. uvjete jer je dozvoljena gradnja P+2 kao i ostalih obližnjih objekata. Kako nisam dizao krovište već je 0 na bet. ploći, ali sređeno, pitam se dali se i ono vodi kao prostor. Dakle, sa jednim katom više, cca 150 m2 i potkrovljem probijam granicu od 400m2, jer kuća ima puno natkrivenih terasa. U nedoumici sam, legalizirati ili ne? Jer nemam nikakvih problema. Kako se bavim privatnim smještajem, bojim se, da će ukinuti sve dozvole za iznajmljivanje objektima koji nemaju uporabnu dozvolu a time došla bi u pitanje moja egzistencija i otplata kredita. Dakle, važem koliko će koštati legalizacija i krenuti u dodatno zaduženje ili jednostavno sve zaboraviti i nekako otplatiti još nekoliko godina kredita. Pitam, kako se tretira normalno potkrovlje, natkrivene terase? Napominjem, da sve obveze ( kom. naknada, voda i dr.) plaćam na 220 m2.
glisko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 09:56   #297
Quote:
Zjena kaže: Pogledaj post
dobar dan,

rijec je objektu bez ab ploce, a svi zidovi i serklazi su zavrseni. Zanima me da li ce prema predstojecim izmjenama biti moguce legalizirati takav objekt i makar na njega samo postaviti krov ako se ne dozvoli ab ploca?
Svakojakih informacija dobivam, uglavnom optimisticnih ali nitko nista ne zna
Hvala
Bitno je vidi li se građevina na snimci od 21. lipnja 2011. Ako su zidovi tada postojali, trebalo bi proći pod legalizaciju.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 11:36   #298
Vjerujem da se vidi jer je parcela 4000 m2 poravnata, nema stabala da zaklanjaju, a uostalome 13.1.2011. inspekcija je poslikala i popisala zateceno stanje na temelju prijave zavidne rodbine koja tu i ne zivi
Hvala na odgovoru

Zadnje uređivanje drot13 : 15.04.2012. at 11:57. Reason: brisanje citata
Zjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 12:14   #299
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Nisam siguran da će se ovakve situacije samo tako rješavati, bez suglasnosti suvlasnika, pogotovo ne upis u gruntovnicu.

Za upis je potrebna suglasnost svih suvlasnika - potreban je etažni elaborat. Zgrada ga ili nema (vjerojatno), ili ima etažirane samo stanove koji su postojali prije rekonstrukcije tavana.

Prilikom legalizacije, ako i nema povećanja volumena zgrade, ima npr. manjak parkirnih mjesta zbog povećanja broja stambenih jedinica u zgradi. I za to se plaća, a nije jasno kako bi to bilo izbjegnuto u legalizaciji.
Gledam prezentaciju sa stranice Ministarstva u kojoj stoji da: Podnositelj zahtjeva može prije podnošenja ili u tijeku, prikupiti izjave stranaka u postupku da se ne protive donošenju rješenja o izvedenom stanju. Mislim da tu nebi trebalo bit problema. No, Rješenje o izvedenom stanju nema pravnih učinaka na vlasništvo i druga stvarna prava na zgradi - pretpostavljam da bi to trebalo riješit etažnim elaboratom nakon legalizacije (?)

Dakle, nema etažnog elaborata - ZK uložak sastoji se od više etažnih poduložaka - ETAŽNO VLASNIŠTVO S NEODREĐENIM OMJERIMA (npr. dvosobni stan u prvom katu desno sa sporednim prostorijama).

E sad, ta caka s parkingom - ne spominje se nigdje u Zakonu o legalizaciji, nigdje ne mogu naći o kojoj se cifri radi osim što u ODLUCI o donošenju GUPa Zagreba stoji da: "Kod prenamjene i rekonstrukcije sagrađenih objekata, u središnjem dijelu grada, a unutar visokokonsolidiranog područja označenog s 1.1. i 1.2. na kartografskom prikazu 4a. Urbana pravila, iznimno se omogućuje uplata za nedostatna parkirališna mjesta ukoliko se ne mogu osigurati na parceli objekta."

Davno sam načula je da je iznos popriličan i u mom slučaju je skoro trećina vrijednosti nekretnine (oko 10000eura) i jedan je od glavnih razloga što većina ljudi koja je rekonstruirala tavan to radila ilegalno.

EDIT: evo našla sam u Odluci o komunalnom doprinosu : 76000 kn za jedno parkirno mjesto!
__________________
'Kako je meni po tim rupama slalom vozit, u mene je Ferrari, još je teže',

Zadnje uređivanje teta pehta : 15.04.2012. at 12:21.
teta pehta is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 13:40   #300
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Sada je legalizacija odvojena od naplate - legaliziraš, pa naknadno plaćaš. Ne znam što će biti sa tim (nepostojećim) parkirnim mjestima, ali znam da će se jako pobuniti oni koji su ih plaćali u postupcima ishođenja dozvola u kojima su poštivali zakone.
I ne vidim zašto bi se lokalna uprava odrekla te love.
Nema šanse da neboder od 200 stanova dobije uporabnu bez priključka vode (i struje, i kanalizacije). Zamisli samo hiijenske i epidemiološke probleme!
Nije isto kao legalizirati neku vikendicu ili kuću u ruralnom području koja ima bunar.
Ima šanse, pročitaj si dobro trenutno važeći zakon. Legalizira se zgrada takva kakva je, a u izreci rješenja se navodi da se može priključiti na komunalnu infrastrukturu, vodne građevine i sl, bilo da je riječ o hali od 5000 m2 ili kokošinjcu od 20 kvadrata.
Trenutno ide prvo naplata pa legalizacija, ali u ovom konkretnom slučaju nemaju temeljem čega naplatiti komunalni i vodni doprinos jer je povećanje kubature 0.

@zjena članak 2. zakona veli:
"Nezakonito izgrađenom zgradom u smislu ovoga Zakona smatra se nova zgrada, odnosno rekonstruirani dio postojeće zgrade izgrađen bez akta kojim se odobrava građenje, odnosno protivno tom aktu, evidentirana na digitalnoj ortofoto karti (DOF5) u mjerilu 1:5000 Državne geodetske uprave izrađenoj na temelju aerofotogrametrijskog snimanja Republike Hrvatske od 21. lipnja 2011., ako su do toga dana izvedeni:
– svi građevinski i drugi radovi te ako se koristi ili se može koristiti ili
– svi grubi konstruktivni građevinski radovi (temelji, zidovi, odnosno stupovi s gredama i stropovi) sa ili bez krovišta i ako su u pogledu namjene, veličine i smještaja na čestici izgrađeni u skladu s prostornim planom koji važi na dan stupanja na snagu ovoga Zakona".

Znači može, ali samo ako je objekt u skladu s prostornim planom.
I u ovom slučaju uz suglasnost drage rodbine koja je prijavila slučaj inspekciji, ali samo ako su neposredni susjedi.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:30.